Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2016., 23:21   #1
Kupnja livade?

Pošto apsolutno ništa ne znam o poljoprivrednim zemljištima, molim pomoć.

Naime, npr. želim kupiti poljoprivredno zemljište koje se klasificira kao livada.

Želim imati livadu, uopće nisu bitni motivi.

Ono što me zanima, kakva davanja imam na godišnjoj razini? Mora li se šta održavati? Jer vidim neke kazne za poljoprivredno zemljište koje se obrađuje, ali mi nije jasno na čega se to odnosi, kada su npr. i livade i pašnjaci poljoprivredno zemljište?

Dakle je li postoji mogućnost kupnje livade koja se nalazi 200 km od mene, tako da ju kupim i ne razmišljam o njoj idućih 20 godina?

Molim vas unaprijed da ne ulazite sa pitanjima "šta će ti?" i sl., samo mi odgovorite na ovo što me zanima.

Pri kupovini, što mi sve treba od papira? Kako to ide uopće?

Hvala unaprijed.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 14:37   #2
Naravno da postoji mogućnost, postupak kupovine je isti kao i za svaku drugu nekretninu u RH.

Ako ne želiš ostvarivati poljoprivredne subvencije (upis opg, upis u arkod, podložnost kontrolama, itd), onda komotno možeš zaboraviti livadu idućih 20 g kako kažeš.
Ako pak želiš potpore livadu moraš održavati (košnja barem jednom godišnje), ne smiješ promijeniti status (livadu u šumu ili oranicu) samo tako. Ako se livada ne kosi, vrlo brzo (barem u slavonskom podneblju) bude osvojena drvenastim raslinjem i za 20 g. će to sigurno biti mlada šuma ili gusta šikara, livada nikako.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 14:40   #3
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Naravno da postoji mogućnost, postupak kupovine je isti kao i za svaku drugu nekretninu u RH.

Ako ne želiš ostvarivati poljoprivredne subvencije (upis opg, upis u arkod, podložnost kontrolama, itd), onda komotno možeš zaboraviti livadu idućih 20 g kako kažeš.
Ako pak želiš potpore livadu moraš održavati (košnja barem jednom godišnje), ne smiješ promijeniti status (livadu u šumu ili oranicu) samo tako. Ako se livada ne kosi, vrlo brzo (barem u slavonskom podneblju) bude osvojena drvenastim raslinjem i za 20 g. će to sigurno biti mlada šuma ili gusta šikara, livada nikako.
Ne, ne zanimaju me poljoprivredne subvencije.

Dakle, mogu ju kupiti i više nemam nikakvih davanja, poreza, dadžbina, harača na nju?

Nitko me neće tjerati da ju održavam, kosim dva puta godišnje, bilo što?

Odnosno, mogu slobodno posjedovati livadu bez represije vlasti u obliku bilo kakvog financijskog pritiska?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 14:45   #4
Porez na poljoprivredno zemljište je ukinut prije dvadesetak godina, znači apsolutno nema nikakvih nameta u tom smislu.
Što će donijeti aktualno najavljivanje uvođenje poreza na nekretnine, ne znam kad i da li će se to ticati poljoprivrednog zemlišta
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 14:49   #5
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post

Nitko me neće tjerati da ju održavam, kosim dva puta godišnje, bilo što?
Ma kakvi. Eno po Lici, Baniji, Zagori...je u toku zarastanje stotine tisuća hektara pa nikom ništa...
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 14:56   #6
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Porez na poljoprivredno zemljište je ukinut prije dvadesetak godina, znači apsolutno nema nikakvih nameta u tom smislu.
Što će donijeti aktualno najavljivanje uvođenje poreza na nekretnine, ne znam kad i da li će se to ticati poljoprivrednog zemlišta
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Ma kakvi. Eno po Lici, Baniji, Zagori...je u toku zarastanje stotine tisuća hektara pa nikom ništa...
Na koga se onda ovo odnosi:

IX. PREKRŠAJNE ODREDBE

Članak 66.

(1) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 30.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja ne održava poljoprivredno zemljište pogodnim za poljoprivrednu proizvodnju i ne obrađuje ga sukladno agrotehničkim mjerama umanjujući njegovu vrijednost (članak 4. stavci 1., 2. i 4.).

(3) Novčanom kaznom od 500,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.


http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...04_39_718.html

Nije mi baš jasan taj zakon, moram priznati, jer livada je poljoprivredno zemljište.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 15:01   #7
Znam za te odredbe, ali nikad nisam čuo da je itko procesuiran. Po tome, najveća "ugroza" bi bila za samu državu koja je najveći vlasnih zemljišta koja sam gore naveo.

U najgorem slučaju - izvršiš službenu prenamjenu u šumsko zemljište i miran si.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 15:05   #8
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Znam za te odredbe, ali nikad nisam čuo da je itko procesuiran. Po tome, najveća "ugroza" bi bila za samu državu koja je najveći vlasnih zemljišta koja sam gore naveo.
Da, ali teoretski znači mogu dobiti kaznu od 15 000 kn, ako se neki susjed namjeri na mene, jer nisam pokosio svoju livadu?

Quote:
U najgorem slučaju - izvršiš službenu prenamjenu u šumsko zemljište i miran si.
Ali je li to uopće moguće? Valjda moraju biti neki preduvjeti? Kako se to uopće radi?

Hvala ti puno na odgovorima!
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 15:31   #9
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Da, ali teoretski znači mogu dobiti kaznu od 15 000 kn, ako se neki susjed namjeri na mene, jer nisam pokosio svoju livadu?



Ali je li to uopće moguće? Valjda moraju biti neki preduvjeti? Kako se to uopće radi?

Hvala ti puno na odgovorima!
teorijski da, pogotovo ako eventulno novoizraslo raslinje vrši ometanje njegovog posjeda/uroda
......

Članak 18.
Kad pravna ili fizička osoba s pravnom osnovom na temelju građevne dozvole ili drugog akta mijenja namjenu poljoprivrednog zemljišta tako da se ono više ne iskorištava za poljoprivrednu proizvodnju, plaća jednokratnu naknadu zbog umanjenja vrijednosti i površine poljoprivrednog zemljišta kao dobra od interesa za Republiku (u daljnjem tekstu: naknada).
Zemljište iz članka 2. stavka 3. ovoga Zakona privodi se namjeni kao građevno u smislu ovoga Zakona danom konačnosti građevne dozvole ili drugog akta kojim se odobrava gradnja.
Promjenom namjene poljoprivrednog zemljišta smatra se i eksploatacija pijeska, šljunka, kamena, ciglarske i lončarske gline, površinski kopovi te stvaranje odlagališta krutog i tekućeg otpada i drugih mineralnih sirovina izgradnja sportskih terena i objekata u smislu posebnog zakona.

Članak 19.
Naknada se ne plaća:
- pri gradnji građevina koje služe za obranu od poplava, za odvodnjavanje i navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta, za uređenje bujica te za zaštitu vode od zagađivanja,
- pri gradnji gospodarskih građevina namijenjenih isključivo za poljoprivrednu djelatnost i prvi stupanj prerade poljoprivrednih proizvoda,
- pri izgradnji i proširenju groblja,
- pri pošumljavanju marginalnoga poljoprivrednog zemljišta, zemljišta pod nagibom i zemljišta male proizvodne sposobnosti, kad je obvezu pošumljavanja tih površina propisalo svojom odlukom predstavničko tijelo županije, općine ili grada, odnosno Grada Zagreba, odnosno kad pošumljavanje takva zemljišta zatraži vlasnik ili ovlaštenik,
- pri gradnji poljskih puteva
- pri gradnji građevina za zaštitu i spašavanje,
- pri gradnji građevina koje služe za zaštitu tla i zaštićivanje šume koje služi za zaštitu tla,
- pri gradnji sustava za navodnjavanje i sustava za odvodnju suvišnih površinskih i podzemnih voda,
- pri gradnji objekata i uređaja komunalne infrastrukture za opskrbu pitkom vodom i odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda,
- pri gradnji građevina za smještaj prognanika i izbjeglica,
- pri gradnji građevina za javne namjene u mjestima u kojima su te građevine uništene u oružanoj agresiji te stanova i kuća za stradalnike Domovinskog rata,
- kad zahtjev za promjenu poljoprivrednog zemljišta u nepoljoprivredne svrhe podnesu hrvatski branitelji iz Domovinskog rata koji su proveli u obrani suvereniteta Republike Hrvatske najmanje 3 mjeseca i članovi obitelji poginuloga, umrlog i zatočenog ili nestaloga hrvatskog branitelja,
- pri gradnji građevina za školstvo i zdravstvo i gradnji ustanova socijalne skrbi.
Rješenje o oslobađanju od plaćanja naknade donosi županijski ured za gospodarstvo.

Članak 20.
Naknada se plaća prema površini građevne čestice stambene ili druge građevine, osim kod golf igrališta kod kojih se naknada plaća za dijelove građevinske čestice na kojima se nalaze građevinski i infrastrukturni objekti.

Članak 21.
Visina naknade određuje se u iznosu od 5% tržišne vrijednosti poljoprivrednog zemljišta koju utvrđuje nadležna porezna uprava na području gdje se zemljište nalazi.
Rješenje o visini naknade iz stavka 1. ovoga članka donosi županijski ured za gospodarstvo, na temelju procjene porezne uprave iz stavka 1. ovoga članka.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 15:49   #10
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
teorijski da, pogotovo ako eventulno novoizraslo raslinje vrši ometanje njegovog posjeda/uroda
Hm, da... Onda otpada ona teorija o zaboravljanju na 20 godina...
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 15:52   #11
Ja sam već 12 godina vlasnica livade na 200 km od mene i vrlo aktivno je zaboravljena
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 18:39   #12
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ja sam već 12 godina vlasnica livade na 200 km od mene i vrlo aktivno je zaboravljena
Kako izgleda, je li ima parcela oko tebe i koja je površina? Je li plaćaš ikakva davanja na nju? Jesi imala kakvog doticaja sa ovim stavkama iz zakona?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 23:46   #13
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Kako izgleda, je li ima parcela oko tebe i koja je površina? Je li plaćaš ikakva davanja na nju? Jesi imala kakvog doticaja sa ovim stavkama iz zakona?
a) izgleda k'o livada
2) Ima, jedan rođak i s druge strane mislim da je državno zemljište. vlasnici drugih parcela okolo, pravo da ti kažem, nit ne znam tko su
iii) oko jednog jutra
IV) apsolutno ništa.
> apsolutno nikakvih
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 01:45   #14
Desetljeće imam livadu i tek zadnjih godina kosim. Nikakvih obaveza nemam, ali držim u urednom stanju.

One ti se prekršajne odredbe odnose na mijenjanje namjene i aktivnosti kojima se umanjuje vrijednost. Ali ako nećeš ništa raditi onda ti se ništa ni ne može dogoditi, jel.

Najviše ovisi o susjedima i lokaciji. Negdje ćeš morati jače održavati, negdje možeš pustiti na miru.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 12:58   #15
A što se tiče kupovanja šume ili kako glasi u zemljišnom kao neplodno tlo jeli se može to kupit i sadit tu da nema nekih nameta mislim kupit stotinjak kvadrata a isključivo za vlastite potrebe da posadim maslina i voćaka i tako to ... ?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 08:06   #16
Može se sve što se hoće i kako se hoće - čim si ti kupio nešto, u posjedu si nečega, to je tvoje privatno vlasništvo. Sa privatnim vlasništvom raspolažeš kako god ti želiš - hoćeš ga koristiti, dati drugome na korištenje uz ili bez financijske nadoknade, hoćeš li ga pustiti da propada - nitko ti nema pravo ničega nametati - tako dugo dok to unutar granica - međe - ostaje ruševno. Dakle, ne radi štetu susjednoj parceli i ne ugožava druge. Onoga trenutka dok počne ugrožavati - visoko stablo izraslo na livadi uz samu među radi sjenu npr - susjed može tražiti nadoknadu umanjenog uroda svoje parcele ili zakonski odmak - mislim da je dva metra od međe za stabla......
Uglavnom, propisi i kazne za neodržavanje jesu donjeti zakonski, no sankcija po tome zakonu i propisima nema. Zašto nema? Zato što će taj zakon pasti na Ustavnom sudu čim ga netko tamo postavi na preispitivanje zakonitosti, jer privatno vlasništvo je ustavna kategorija, neotuđivo pravo raspolaganja sa njim. Tako da se zakonska odredba poljoprivrednog zemljišta kao kategorije od državne važnosti kose sa ustavnom kategorijom privatnog vlasništva. Zna se što je privatno vlasništvo - bez sudskog naloga ti nitko, pa ni policija ako nisi kriminalac ne smije stati nogom, a kamoli ti određivati šta ćeš ti i kako sa njim rapolagati.
Mogu ti udariti porez na imovinu, no i tu , da ljudi imaju mozga i da se udruže mogu dokazati da je to protupravno - na sve stečeno je porez već plačen, kroz prv, porez na dobit, porez na dohodak....tako da je i to protuustavno, krađa iz đepa budalama koji prešutno pristajemo da nam uzmu.


Kupi livadu i ne brigaj brigu - ako ima zainteresiranih daj da si ju kose ili pasu, tek da ne raste šikarje po njoj. Ako nema, nikom ništa, ako ti je svejedno kakva će biti za dvadeset godina.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 11:14   #17
Potpuno se slazem s tvojim stavovima, ali vlasnik sume ima pizdariju.... Za svaku sjecu morao bi zvati sumare, da mu dozvole rusenje stabla (vlastitog, na vlastitom imanju).... Sve se moze izvesti lokalno, ali kad jednom trupce pocnes voziti nekuda mozes ocekivati probleme.....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 16:23   #18
Kakva je zapravo gospodarska namjena livade?
Pašnjak služi za ispašu, oranica za oranje, šuma za drvo, poljoprivredna zemlja je za uzgoj nečega...čemu pravno gledano služi zemlja klasificirana kao livada i što se može na njoj raditi?
Moš li na njoj posadit plantažu nečega?

Kako se prenamjenjuje zemlja?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 19:54   #19
Livada je neograđeni travnjak koji se iskorištava/održava košenjem (obično za zimsku ishranu stada) ili ispašom.
Prenamjenu uradiš u katastru, zatim i u gruntovnici.

Koliko znam, dosad prilikom takvih prenamjena nije bilo nekih poteškoća. Ulaskom u EU označena su područja travnjaka visoke vrijednosti i u tim područjima bi se možda trebalo raspitati kakvo je stanje stvari.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 12:16   #20
Prenamjena iz livade u oranicu

Poštovani,

zanima me koja je procedura kod prenamjene iz livade u oranicu?

Naime, radi se o tome da bih uzeo u zakup jutro i pol jedne livade, koja je u vlasništvu grada (pripala automatizmom zbog smrtnog slučaja osobe koja se vodila na socijalnoj skrbi, a nije imala nasljednika). Pošto meni ne treba livada, nego bih istu obrađivao sadeći kukuruze, pšenicu itd..., zanima me kako da prenamjenim to zemljište?

Unaprijed hvala na odgovorima
Joža Vac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:46.