Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2011., 20:39   #1
Legalizacija bespravne gradnje

Kako mediji (TV, novine) prilično aljkavo prate ovu temu vjerujem da ćemo više saznanja dobiti ovdje razmjenom mišljenja.

Mediji pumpaju priču kako su bespravni graditelji došli na svoje i čak tvrde kako je ovo predizborni zakon te kako će sada bespravni graditelji mahom glasati za HDZ.

Istina je upravo suprotna, od ovakvog prijedloga zakona i prvog čitanja najveću štetu imaju upravo bespravni graditelji. Naime, prema sadašnjem zakonu o prostornom uređenju i gradnji bespravni objekt moguće je legalizirati putem Zahtjeva i kasnije Rješenja o izvedenom stanju (čak i ako je objekt protiv GUP-a moguća je prilagodba). Ne postoji nikakav rok, a čak su i upravne pristojbe manje pd ovih koje predviđa novi zakon.

Predloškom Zakona o legalizaciji dakle omogućava se već omogućeno, ali je stvar za bespravne graditelje ako zakon prođe krajnje dramatična, jer sada za legalizaciju imaju rok do 31.12.2012., a nakon toga praktički mogu ostati bez ičega; bez struje, vode, komunalija, mogućnosti prodaje, nasljeđivanja, bilo kakvog raspolaganja i u konačnici zivljenja. Sada bespravni graditelji ne samo što ne cvatu nego im nad glavom vise dva zla: jedno, krenuti u legalizaciju, dići kredit, ne moći ga vraćati, pa ovrhom ostati bez svega ili drugo ništa ne raditi i čekati da vam jednog dana, iskopčaju komunalije i praktički zabrane zivot u nekretnini.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 20:42   #2
Privedene dvije osobe zbog transparenata i verbalnih uvreda

Portal net.hr navodi da je policija priivela dvoje ljudi koji su prije povorke stajali na trgu sa transparentima i koristili verbalne uvrede.

Što to zapravo znači? Dali se pod krinkom nekakve tobožnje borbe za ljudska prava i borbe protiv nasilja uvodi verbalni delikt i policiji se daju ovlasti koje ova nipošto ne smije imati, odnosno da se privode ljudi koji su samo izražavali svoje mišljenje?

Zašto nije uhićena osoba koja je na prajdu nosila transparent "i heterići su ljudi"?

Hoće li se sutra uhićivati i ljudi koji su vikali; "Jaco, odlazi" i "Todoriću, lopove"? Pa i to je govor mržnje, zar ne?

Ako u Hrvatsku navrate Putin, Medvedev ili gradonačelnik Moskve, hoće li i oni biti privedeni?

Tamo od povorke ponosa nije bilo niti p...
yamabushi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 21:03   #3
Uvreda nije iznosenje misljenja, vec kazneno djelo. Kao i kleveta.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 21:44   #4
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Uvreda nije iznosenje misljenja, vec kazneno djelo. Kao i kleveta.
Pa ako netko kaže da je Todorić lopov, onda je i taj počinio kazneno djelo?

a što je sa transparentom "I heterići su ljudi"?
yamabushi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 23:12   #5
Kao netko tko jest bio dio parade, moram reći da ne odobravam hapšenje radi uvreda i transparenata. Bez obzira što sam bio "na drugoj strani", apsolutno podržavam bilo čije pravo da kaže što želi. Mada se ne slažem s njihovom porukom (vjerojatno, ne znam koja je bila), slažem se da imaju pravo iznijeti je.
Lucifer-extian is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 04:52   #6
Ovi u paradi nose transparente tipa "Papa nosi haljinu", "Papa voli Pape" i slično što je meni osobno uvredljivo, ne znam čemu se glupirati s vjerskim simbolima i nikome ništa. A čovjek dođe i napiše "Da je Bog htio pedere napravio bi Adama i Stevu" i završi s kaznenom prijavom u pritvoru. To je demokracija?


A zanima me kako funkcionira ovo preventivno hapšenje, pitam jer imam iskustva s time? Ti si visok, jak i ćelav ideš u zatvor jer danas pederi paradiraju? Ti imaš navijačku marku tenisica ideš u zatvor? Imaš Dinamovu kapu, stoj ili pucam? Kakve su to gluposti? Demokracija, sloboda kretanja? Ako to nije ozakonjena diskriminacija, skrivena pod nekakvu procjenu policije, ne znam što je.


Ali možeš samo lajati na mjesec očito, ili skupiti dovoljan broj neistomišljenika, tad će te se čuti, jer politika bi šurjovala i s crnim vragom, za njezin interes.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 13:39   #7
Quote:
yamabushi kaže: Pogledaj post
Pa ako netko kaže da je Todorić lopov, onda je i taj počinio kazneno djelo?
Da (ako je neistinita), ali postupak protiv takve klevete se podnosi privatnom tužbom. Znači neće policija automatski podnijeti kaznenu prijavu, nego to mora napraviti Todorić.
Drugi je slučaj o širenju mržnje koja se temelje na rasnoj, vjerskoj, spolnoj, nacionalnoj, spolnog opredjeljenja... osnovi. Takvi postupci se provode po službenoj dužnosti.

ps. inače policija je privela 7 osoba zbog uvredljivih transparenata, od toga je jedan bila iz redova gay povorke.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 21:23   #8
Jel se ima gdje saznati što je bilo napisano na transparentima?
Lucifer-extian is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 21:50   #9
Quote:
yamabushi kaže: Pogledaj post
Pa ako netko kaže da je Todorić lopov, onda je i taj počinio kazneno djelo?

a što je sa transparentom "I heterići su ljudi"?
Mogu ti reć da se osjećam kao čovjek, a heteroseksualac sam. Zar bi me trebao smetati taj natpis?
A što se tiče Papine haljine... Zar je ne nosi?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 22:07   #10
Legalizacija bespravne gradnje

moje misljenje je da sve nelegalno treba prvo srusiti pa onda krenuti ispocetka ispravno, zatraziti i dobiti sve dozvole pa tek onda poceti graditi. naravno nije sve crno i bijelo ali nekakvog reda mora biti. zakon je tu da bi se postovao i radilo po njemu a ne obrnuto. neshvatljivo mi je da su izgradjeni cijeli kvartovi bez ikakve dozvole bez ikakvog urbanistickog plana i u konacnici imamo ogroman nered koji se bez rusenja nece nikada rijesiti. ja nisam za legalizaciju ali treba dio odgovornosti snositi i vlada koja je za inspetorima dozvolila da uopce dodje do ovakve situacije.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 17:03   #11
Vlada, ne samo ova, nego i prošle kao i jedinice lokalne samouprave su najveći krivci za problem nelegalne gradnje budući u velikom broju slučajeva građanima (a mahom zbog pogodavanja građevinskim lobijima gdje imaju svoje "provizija" igrače) nisu omogućavali rješavanje primarnih zivotnih pitanja pa su građane odugovlacenjem kroz papire (što je znalo trajati i po 10 godina) doslovce uništavali. To je i struka navela kao direktnog krivca.

Problem sada postaje još veći jer ako ovakav prijedlog prođe tada će u kratkom roku banke zapravo postati vlasnici nekretnina budući građani neće moći otplaćivati kredite po ovakvim uvjetima. Građanima se stavljaju dvije opcije koje su obje pogubne: ili van iz kuće ovrhom ili stop vodi, struji, nasljednicima, pravima...
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 16:37   #12
Pa jeli to konačno?
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 15:07   #13
Zakon još nije stupio na snagu, tak da ništa nije konačno. Ja čekam da vidim konačan tekst pa da komentiram, makar ne vidim kak budu ljudima zabranili život u vlastitoj kući ili iskopčali vodu kad je to u suprotnosti sa ustavom i ostalim zakonima

Legalizacija objekata je je bila moguća i do sad, osim ako je bilo izgrađeno protivno prostornom planu i Zakonu. Takve građevine po meni treba srušiti, a ne raditi budalama sve koji su pošteno vadili dozvole, plaćali doprinose i poštivali zakone i propise.

Po meni je problem kaj 20 godina ministarstvo i građevinska inspekcija nisu prstom mrdnuli da zaustave bespravne graditelje, neš ti posla srušiti jedan kokošinjac u 10 godina Problematične urede graditeljstva se moglo pritegnuti i kontrolirati njihov rad, nije normalno da se u jednom kraju Hrvatske dozvola dobije za mjesec-dva, a drugdje čeka 5 godina
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 20:58   #14
ovo za dozvolu i rok izadavnja mi je poznat...
ja sam čitala malo neslužbeni zakon i bedast je
ok do sada smo legalizirali i kuća i farmi i sl. naravno prema prostornom planu i zakonu, no po ovom novom ispada da općina, grad odlučuju što se može i hoće legalizirat ako nije prema prostornom planu
eto tako smo kolege i ja protumačili taj novi famozni zakon

Zadnje uređivanje Katrin : 03.07.2011. at 23:38.
Crnileptir00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 19:08   #15
Leaglizacija ili ne

Pozdrav svima u skladu sa mojom prvom porukom i registarcijom zbog interesa za ovu temu. Bilo bi stvrano zanimljivo da se ovdje uključe ljudi iz struke zbog poznavanja činjenica i naravno boljeg temelja za kvalitetnu raspravu, jer će tema sigurno biti na tapeti u nadolazećem periodu. Osobno vodim boj već nekoliko godina sa jednom bespravnom građevinom na jugu Dalmacije (a gdje drugdje) u centru turističkog mjesta, a u kojoj se usput još obavlja i naravno nelegalan obrt. Sve naravno popraćeno stalnim neredom i bukom. Obzirom da je inspekcija već izlazila na teren i registrirala bespravnu gradnju dala nalog i rok da se situacija vrati u prvotno stanje, čisto me zanima što sada... Pogotovo iz razloga što se čini da ne postoji nikakav interes ljudi iz inspektorata da se stvar dovede do kraja unatoč tome što ne postoji nikakva inicijativa "graditelja" da provede nalog od inspektora. Da li dakle sva dosadašnja rješenja padaju u vodu i omogućava se uz adekvatan iznos da se legalizira nakaradno zdanje čija je namjena sve samo ne stanovanje i rješavanje stambenog pitanja?! Hoće li se uopće više išta poduzimati po ovakvim pitanjima do trenutka donošenja ovog zakona koji je bez sumnje pomno planiran za predizborno vrijeme?! Daleko od toga da jedini imam ovakav slučaj.
mrgreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 22:01   #16
Zakon nije konačan, prošao je prvo čitanje, kako će izgledati u drugom i kada će do njega doći ne znam. Uglavnom, ako bude izgledao ovako kao što sada izgleda jasno je da će ljudi na cestu, jer niti ima kreditnih linija niti kreditne moći, a postoji imperativ.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:43   #17
Jel ima netko kakav link na prijedlog zakona?
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 19:51   #18
LINK!
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 20:44   #19
Thnx

Kaj reći osim
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 23:56   #20
Question prodati stan,kupiti kucu bez građevinske??

Pozdrav..

Trebam veliku pomoc,vise neznam koga da trazim savjet:
zivim s maloljetnim bratom u svom stanu a imam oca koji je invalid bez prihoda i baku koja je srcani bolesnik koji zive u svom stanu.Kako smo u dugovima,dosla sam na ideju kako bi prodali oba te kupili kucu sa donekle odvojenim kucanstvima u Zagrebu ili blizoj okolici.Pred nekoliko dana (nakon nekoliko mjeseci pokusavanja) nasli smo kupca za njihov stan no za moj nitko nije znatnije zainteresiran.Takoder,nasla sam i kucu koja bi nam odgovarala po cijeni no nema gradevinsku dozvolu(sto objasnjava zasto je cijena takva kakva je).
I sada ja moram donjeti najvecu odluku,prekosutra kupac dolazi potpisati predugovor,rok za iseljenje je 30 dana,moj stan nije ni priblizno prodan ali postoji opcija zamjene sa vlasnikom kuce za koju sam zainteresirana.Veliki je problem sto za stanove nemogu dobiti cijenu s kojom bi imala veci izbor kuca,pa me zanima Vase misljenje.Takoder,cula sam da ce krenuti proces legalizacije nekretnina i da ce se moci otplacivati na rate,no onda sam procitala neke komentare tu na forumu koji bas i ne pruzaju nadu.
Postoji puno razloga zbog kojih mi se prodaja cini kao najbolja opcija,pocevsi od bakine bolesti,jer vise ne moze gotovo nista sama,stari je,kao sto sam vec napisala,invalid,takoder ne moze nista,bilo bi mi puno lakse da smo na jednoj adresi.Nadalje,baka nece zivjeti vjecno,tako da me prodaja njihovog stana ceka u svakom slucaju jer stari tamo ne moze ostati sam...Problem mi je ici daleko van Zagreba jer tu radim i brat ide u skolu..

Svaki savjet je dobrodosao,cak i kritike..
ddemiurg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.