Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2008., 13:35   #61
Quote:
_nobody_ kaže: Pogledaj post
Da pokusam da pojasnim ovu moju misao. Onaj ko poima 3dimenzionalno vreme ce se setati kroz beskonacan broj paralelnih Univerzuma, observirajuci ISTOVREMENO Proslost i Buducnost svakoga od njih.

Za njega vreme postaje forma, a ne linearna osa, forma kao sto mi, ljudi, pojmimo/razumemo forme u 3 dimenzionalnom Prostoru.

_nobody_
Teorija brana unutar string teorije? Jer tamo se govori o tome da ekspanzija svemira ide prema brani/membrani i da ce biti zamjenjena sa 4-tom prostornom dimenzijom, mutacija iz time-like u space-like.

To je izvanredno zanimljiva i krajnje egzoticna ideja...ne znam da li si mislio na to.


edit:
M. Mars/J. Senovilla/R. Vera - spanjolski teorijski fizicari (string) koji pokusavaju dokazati promjenu iz Minkowski/Lorentzianovog svemira u Euklidski....negdej sam imala njihovu simulaciju - ako nadem stavicu.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 23:39   #62
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Teorija brana unutar string teorije? Jer tamo se govori o tome da ekspanzija svemira ide prema brani/membrani i da ce biti zamjenjena sa 4-tom prostornom dimenzijom, mutacija iz time-like u space-like.
Nisam mislio na Teoriju Stringova. Posto sam dosta zauzet drugim stvarima nemam vremena da se posvetim ozbiljnijem izucavanju Stringova.

Moje ideje su originalne (barem sto se ove teme tice). Dolaze mi intuitivno. Dosta sam citao ranije na tu temu.

( mozda sam u medjuvremenu odgledao dosta SF filmova, pa mi se kolaz koji piskaram slaze iz podsvesti... )

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 00:16   #63
vreme trajanja

Vreme ne predstavlja nista drugo do vreme trajanja jednog objekta.Dakle ono nije sila koja se nalazi van objekta i koja utice spolja na njega,vec je u samom objektu.cime bi se vreme najbolje moglo definisati...rasipanjem energije koja se nalazi u materiji.Sto se ta materija brze rasipa to je njeno vreme trajanja krace tj, za nju vreme brze prolazi.Posmatrajmo Ajnstanov primer relativnosti u kome imamo dve osobe gde jedna ostaje da zivi na zemlji a druga se krece brzinom bliskoj svetlosti.Dakle posle deset godina provedenih u takvoj letelici,jednom kada se vrati na zemlju,ustanovice da je na zemlji proslo mnogo vise vremena (na primer 100 godina)i da su mozda cak i sve osobe koje je poznavao vec odavno mrtve.Dakle o cemu nam govori ovaj experiment?Pogresno je smatrati da je osoba koja je putovala brzinom svetlosti imala na svom raspolaganju 100 godina te da je za to vreme mogla da uradi 10 puta vise toga nego sto joj je njeno relativno vreme (10 godina putovanja)dopustalo. Ovaj nam experiment govori samo o tome da je osobi koja je putovala brzinom bliskoj svetlosti vreme prolazilo sporije.Ta osoba nije prozivela isti ekvivalent (100 godina) vremena kao i ona koja je ostala na zemlji,ona je prozivela samo 10 godina krecuci se ogromnim brzinama.To znaci da je njen zivot i sam protok vremena bio usporen gravitacionom silom.Gravitaciona sila je usporila njegovo sopstveno raspadanje na energiju od materije koja ga sacinjava.Posmatrajmo taj proces kao da se i mi krecemo istom tom brzinom tj. prividno kao da se objekat koji posmatramo ne pomera.Primecujemo da je gravitaciona sila promenila (povecala)masu posmatranog objekta tj, desio se suprotan slucaj da se energija pretvara u materiju.Ovo dodatno pretvaranje energije u materiju cini da se raspadanje materije u energiju vrsi sporije.U uslovima u kojima se materija krece brzinom kojom e krece (kretane planete oko sunca,kruzenje oko centra galaksije i kretanje same galaksije determinisu brzinu raspadanja materije u energiju i samim tim brzinu protoka vremena.Zbog toga je logicno gledano nemoguce napraviti vremensku masinu koja bi nas vratila u proslost jer bi ta masina morala imati sposobnost da materiji vrati njenu rasutu energiju.Ako bi tako nesto bilo moguce onda bi bilo moguce i ponovo ozveti dinosauruse tj. istinski se vratiti u proslost.
Aurelie64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 00:54   #64
Aurelije... majke ti daj lupi koi enter dok pišeš post....

... ili barem razmak iza interpunkcije (točke, zareza)

Malo je tlaka čitat ovako incontinuo text.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 02:46   #65
vreme

Ha ha! Oprosti nisam imao vremena.Imas pravo tesko ga je progutati ovako u bloku.
Aurelie64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 03:00   #66
Jedno jeste sigurno... Za tebe, aurelije64, sudeci po stilu pisanja, vreme je dragocen faktor!

(ovo nase narodsko, linearno vreme)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 12:04   #67
Quote:
slavko kaže: Pogledaj post
ali ne bih baš ruku stavio u vatru da će baš od svakog drveta biti i sjemenja.
Budućnost je neizvjesna.
Nemoj ni stavljati ruku u vatru, jer je ČINJENICA da iz vrlo malog broja sjemenja zasita nastaje drvo. Ono gdje Planinar griješi jest gledanje na bijektivni ishod. Svako sjeme daje drvo, i svako drvo daje sjeme. To naprosto nije točno. I nije tu bitna prediktabilnost. Jednostavno, i bez filozofije, većina sjemenja nema u budućnosti oblik drveta nego ima potpunu dekompoziciju.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 12:30   #68
Nekako «preusmjereno» shvaćate ovu metaforu...jednostavno, u sjemenu je predviđeno i ogromno zdravo stablo, i tanko kržljavo, i raspadanje sjemena – ono što sjeme ne predviđa vanjski su uvijeti koji će djelovati na sjeme, ali u sjemenu je ipak predviđena reakcija na djelovanje svakog vanjskog uvijeta.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 13:26   #69
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Nekako «preusmjereno» shvaćate ovu metaforu...jednostavno, u sjemenu je predviđeno i ogromno zdravo stablo, i tanko kržljavo, i raspadanje sjemena – ono što sjeme ne predviđa vanjski su uvijeti koji će djelovati na sjeme, ali u sjemenu je ipak predviđena reakcija na djelovanje svakog vanjskog uvijeta.
Jest. Ali se stvar GRANA! nema bijekcije. To ti je inače u fizici teorija mnogo-svjetova.

http://en.wikipedia.org/wiki/Many-worlds_interpretation
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 14:59   #70
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Jest. Ali se stvar GRANA! nema bijekcije. To ti je inače u fizici teorija mnogo-svjetova.

http://en.wikipedia.org/wiki/Many-worlds_interpretation
Hvala!
(do još dodam, bijektivni ishod je slavko uvrstio u vlastitu metaforu)
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 20:56   #71
proslost sadasnjost buducnost

Pod predpostavkom da proslost, sadasnjost, i buducnost postoje,potpuno je netacno reci da je jedino proslost izvesna,da je sadasnjost delimicno izvesna a buducnost potpuno neizvesna.
U istoj meri u kojoj je proslost izvesna izvesni su i sadasnjost i buducnost.
Sadasnjost i ne predstavlja nista drugo do trenutka spoznaje te nazovimo neizvesne buducnosti.To sto mi ne umemo da koristimo postojece informacije ili sto ne raspolazemo njima u dovoljnoj meri ne znaci da te informacije ne postoje i da se dogadjaj desio tek tako,slucajno.
Buducnost je neizvesna samo u onoj meri u kojoj smo mi nesposobni da je tumacimo. Nasa nesposobnost njenog tumacenja proizilazi iz samog nacina tumacenja izvesne proslosti.
O cemu je rec?
Rec je o tome da mi proslost tumacimo posavsi od dogadjaja preko uzroka.Dakle prvo posmatramo sta se desilo pa tek onda pokusavamo da pronadjemo uzroke tome i damo objasnjenja zasto.
Takav nacin razmisljanja ne moze da se primeni u tumacenju buducnosti jer se dogadjaj jos nije desio pa samim tim nismo u mogucnosti da trazimo uzroke koji se kriju oko tog dogadjaja.
Dakle jedini ispravan nacin shvatanja izvesne buducnosti bi bio pracenje toka promena uzroka a nikako skakanje od dogadjaja do dogadjaja sa ciljem njihovog predvidjanja.
Aurelie64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 21:10   #72
Aurelije slazem se sa recenim
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 13:10   #73
Quote:
Aurelie64 kaže: Pogledaj post
U istoj meri u kojoj je proslost izvesna izvesni su i sadasnjost i buducnost.
Sadasnjost i ne predstavlja nista drugo do trenutka spoznaje te nazovimo neizvesne buducnosti.To sto mi ne umemo da koristimo postojece informacije ili sto ne raspolazemo njima u dovoljnoj meri ne znaci da te informacije ne postoje i da se dogadjaj desio tek tako,slucajno.
Ključna riječ je "umemo" tj. "ne umemo". Nemamo mi šta znati ili ne znati (meti ili ne umeti) ako smo posljedica procesa u sustavu. Ako smo apsolutno determinirani, ako smo bez ikakve slobodne volje, ako ne možemo djelovati ni na šta izvan funkcije stanja koja nam je propisala djelovanje, onda je propisano i naše "umijeće".
Ako smo ipak promatrač, ako možemo spoznavati, i ta volja nije određena fenkcijama stanja sustava, onda naša spoznaja MIJENJA BUDUĆNOST i ona je neizvjesna.

Quote:
Dakle jedini ispravan nacin shvatanja izvesne buducnosti bi bio pracenje toka promena uzroka a nikako skakanje od dogadjaja do dogadjaja sa ciljem njihovog predvidjanja.
Ne možeš pratiti. Svako praćenje mijenja budućnost, ako si izvan sustava, dakako. Ako si unutar sustava i posljedica njegove dinamike, onda ti ništa ni ne pratiš. Onda je tvoja volja da nešto pratiš samo iluzija, i to "treba da pratimo" nije stvar koju ćeš ti odlučiti, nego je to posljedica dinamike sustava, tj. već je odavno odlučeno hoćeš li to ili nećeš.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 20:01   #74
"Ne mozete razumijeti proces dok ga pokusavate zaustaviti."
Frank Herbert

Uglavnom, postoji objektivni um koji se moze povuci iz procesa i promatrati,
podjednako predvidjati koje ce sjeme i pod kojim uvjetima biti stablo, ili dekompozicija.
Osobno, vrijeme promatram kinematicki. Jedini nacin da se shvati cetverodimenzionalni zor je percepcijom kretanja. Zamrzni kretanje u univerzumu,
i iscezla je cetvrta dimenzija.

__________________
I think we should DDoS this server.
Orgonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 15:07   #75
primjer

Quote:
Orgonica kaže: Pogledaj post
"Ne mozete razumijeti proces dok ga pokusavate zaustaviti."
Frank Herbert
Možemo...ovo je primjer četvrte dimenzije automobilskih svjetala u jednoj sekvenci vremena...dakle, zaustavljen proces, radi boljeg shvaćanja...

planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 17:39   #76
Sto se vizualizacije 4 dimenzije tice - mislim da Khronosov projektor (interaktivna-art instalacija, koja omogucije snimljeni film vidjeti u sasvim novom svijetlu) daje jednu novu dimenziju: dodirom ekrana, dijelovi imagea mogu se temporalno manipulirati, 'skulpturirati kompleksna prostorno-vremenska povrsina', kauzalnost dogadaja postaje relativna prostornom putu, kojim se promatrac odlucio krenuti.

Nekoliko zanimljivih animacija:

fontana

ulica

ljudsko lice

zalazak sunca
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 18:01   #77
Quote:
enky kaže:
Eh, što mi je žao da nema sada Geze.
Po svemu lijepom što ste naveli o itekako ima. ;D Veze su bit matrice.

Quote:
planinar kaže:
Naime, nadgradnju na svaku višu dimenziju čini karakteristika koju niža dimenzija ne sadrži.
Je li pretjerano reći da je svijest dimenzija?
moonfool is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 18:35   #78
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Možemo...ovo je primjer četvrte dimenzije automobilskih svjetala u jednoj sekvenci vremena...dakle, zaustavljen proces, radi boljeg shvaćanja...
Moram priznati da ja tu ne vidim ništa nego ono o čemu sam pisao na početku, naime ''vrijeme shvaćeno kao prostor'', odnosno:
Quote:
nitko i ništa kaže: Pogledaj post
Uobičajeno poimanje vremena je vrijeme kao linearni kontinuum. Dakle, vrijeme kao jednodimenzionalno.
Tako smo to navikli prikazivati u fizici. Kad crtamo neki graf ovisnosti neke veličine o vremenu, jednostavno povučemo crtu i kažemo: ''ovo je os t, to je vrijeme''. Dakle, vrijeme poistovjećujemo s linearnim kontinuumom, naime sa crtom. Time vrijeme poistovjećujemo s prostorom. U specijalnoj teoriji relativnosti to osobito dolazi do izražaja, jer tamo vrijeme postaje ''zapravo četvrta prostorna dimenzija''.

Na taj način prošlost nije drugo nego ''ono što je nekad bilo sada, no više nije''. A budućnost je ''ono što će nekad biti sada, no još nije''.
Odnosno, ''prošlost više nije'', dakle nije, nema je, ne postoji; ''budućnost još nije'', dakle, nije, nema je, ne postoji. Samo ''sada jest''.
Vrijeme je crta, sada je točka.

Jasno je da takvo sagledavanje vremena za posljedicu ima neizbježno uvjerenje o determinizmu – gdje bi tu mogla biti sloboda? Prošlo potpuno određuje sadašnje, sadašnje buduće.
...
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 18:37   #79
Quote:
Orgonica kaže: Pogledaj post
"Ne mozete razumijeti proces dok ga pokusavate zaustaviti."
Frank Herbert

Uglavnom, postoji objektivni um koji se moze povuci iz procesa i promatrati,
podjednako predvidjati koje ce sjeme i pod kojim uvjetima biti stablo, ili dekompozicija.
Osobno, vrijeme promatram kinematicki. Jedini nacin da se shvati cetverodimenzionalni zor je percepcijom kretanja. Zamrzni kretanje u univerzumu,
i iscezla je cetvrta dimenzija
.

Prostor i vrijeme su neodvojivi...ta separacija je samo utoliko da lakse mozemo opservirati/formulirati/predvidati o tom cetverodimenzionalom entitetu, to je strukturalna kvaliteta materije...jos bi dodala, barem na lokalnom nivou.

Ja bih rekla - da kad ne bi bilo memorije, mi ne bi bili u stanju uopce percipirati vrijeme...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 19:30   #80
Quote:
Aurelie64 kaže: Pogledaj post
Sadasnjost i ne predstavlja nista drugo do trenutka spoznaje te nazovimo neizvesne buducnosti.To sto mi ne umemo da koristimo postojece informacije ili sto ne raspolazemo njima u dovoljnoj meri ne znaci da te informacije ne postoje i da se dogadjaj desio tek tako,slucajno.
I ja se slažem s ovim što je napisao Aurelie.

Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ključna riječ je "umemo" tj. "ne umemo". Nemamo mi šta znati ili ne znati (meti ili ne umeti) ako smo posljedica procesa u sustavu. Ako smo apsolutno determinirani, ako smo bez ikakve slobodne volje, ako ne možemo djelovati ni na šta izvan funkcije stanja koja nam je propisala djelovanje, onda je propisano i naše "umijeće".
Ako smo ipak promatrač, ako možemo spoznavati, i ta volja nije određena fenkcijama stanja sustava, onda naša spoznaja MIJENJA BUDUĆNOST i ona je neizvjesna.
Još na prediktivnim snovima, pokušala sam malo bolje razumjeti ovo isto o čemu si govorio i tamo, ali opet ne uspijevam shvatiti...
Odnosno, kao promatrač - kako samom svojom spoznajom ili bolje reći prepoznavanjem nečeg budućeg što u moju optiku ulazi kao takvo, mijenjam budućnost? Odn. budući moje prepoznavanje još nije fakat, kako onda već samo time ( spontano? ) utječem na fakat koji već samim tim postaje nešto drugo? ( ako uopće uspijevam pravilno slijediti ono što ti želiš reći, a vjerojatno ne... )

Uglavnom, tvoje i Aurelijevo gledište je oprečno, čini mi se. Njegovo gledište mi je bliže i iskustveno ali ako bih možda bolje razumjela i ovo tvoje, možda bih mogla ( a voljela bih to ) pronaći dodirnu točku između jednog i drugog... Odnosno, onu točku, koja izražava - da i imamo i nemamo slobodnu volju?


Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ne možeš pratiti. Svako praćenje mijenja budućnost, ako si izvan sustava, dakako. Ako si unutar sustava i posljedica njegove dinamike, onda ti ništa ni ne pratiš. Onda je tvoja volja da nešto pratiš samo iluzija, i to "treba da pratimo" nije stvar koju ćeš ti odlučiti, nego je to posljedica dinamike sustava, tj. već je odavno odlučeno hoćeš li to ili nećeš.
Radi li se ipak samo o promjeni našeg znanja? Može li se istodobno biti i "unutar" i "izvan" sustava? I nije li to "unutar" i "izvan" samo vidokrug osvijetljen sviješću, znanjem?

Zadnje uređivanje Volver : 19.04.2008. at 20:09.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:47.