Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2015., 09:04   #41
Interesiram se za Motorola T50/60/80 uređaje. Planiram ih uzet radi skijanja jel odlično služe ako je više ljudi na većem skijalištu. Pa me zanimaju neka iskustva ako tko ima s njima.

Većina tih PMR uređaja imaju onu funkciju "room monitor" ili kako se već zove kada uređaj sam detektira zvuk i prenosi....pa sam se sjetio da bi moglo koristit kroz koji mjesec kada mi se rodi beba kao "baby monitor" (da ne pričam da mi je to plus kod žene da ga kupim ).
Što mislite, jel ga moguće koristiti za nadzor bebe, jel koristi tko za to?
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 14:45   #42
A kako stoji sa narucivanjem uredjaja iz EU (oni koji ne spadaju pod dozvolu OD-45) , da li i za njih se trazi dozvola od HAKOM-a. Ako nema carine tko onda provjerava sto je u paketu?
10aLEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 14:51   #43
Nakon malo surfanja sam naletio na one uređaje Baofeng, pa me zanime jel mi bolje (po pitanju dometa i kvalitete prijema i odašiljanja) uzeti recimo Motorolu T80 ili Baofeng BF 888s (na koji programiram onih 8 osnovnih kanala).

Razlika u cijeni je ogromna.
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 13:18   #44
Question Roger

Zna li netko zasto se roger ton ne cuje kod primatelja... Ja ga kao posiljatelj cujem, ali primatelj ne. Radi se o Kenwood THF9 Dual Band. Hvala unaprijed.
Moskvic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 13:29   #45
Oba su uredaja iz iste serije?
Ja imam par tih prm uredaja i samo oni istog proizvodaca i serije cuju roger beep medusobno.
U pravilu se on ne salje vec se generira kratki kod koji ga potom opet aktivira kod uredaja koji je u prijemu.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 13:20   #46
Quote:
yucatan kaže: Pogledaj post
Oba su uredaja iz iste serije?
Ja imam par tih prm uredaja i samo oni istog proizvodaca i serije cuju roger beep medusobno.
U pravilu se on ne salje vec se generira kratki kod koji ga potom opet aktivira kod uredaja koji je u prijemu.
Bok, hvala na misljenju. Da oba su identicna, i ne cuju medjusobno roger...
Ne kuzim cemu onda uopce roger tone (kao znak da sam zavrsio odasiljanje), ako to druga strana ne cuje, zar ne?
Inace, sve drugo radi perfektno.
?
Moskvic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 10:08   #47
bok,

nabavio sam mobitel koji ima Walkie Talkie funkciju i ma dodatno vanjsku antenu... e sada ja bih iz znatiželje želio to isprobati

pa me zanima dal uopće postoji frekvencija koja se često koristi ili koje su mi opcije ?

hvala
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 10:40   #48
Moras znati na kojem opsegu radi.
Ako je pmr onda bilo koji jeftini vokac (pod uslovom da ste na istom kanalu) moze komunicirati s tobom. Moze pak biti da je primjerice cb ili cak nesto egzoticnija frekvencija.

Pa listaj kanale (ili stavi u automatic search mode) i kad/ako bude netko u predaji budes cuo i stanes na tom kanalu.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 10:44   #49
Quote:
yucatan kaže: Pogledaj post
Moras znati na kojem opsegu radi.
Ako je pmr onda bilo koji jeftini vokac (pod uslovom da ste na istom kanalu) moze komunicirati s tobom. Moze pak biti da je primjerice cb ili cak nesto egzoticnija frekvencija.

Pa listaj kanale (ili stavi u automatic search mode) i kad/ako bude netko u predaji budes cuo i stanes na tom kanalu.

nažalost automaic mode nema pa ne mogu tražiti

ali sad mobitel nije kod mene ali koliko se sjećam imao frekvencije poput 426000
pa mogu ručno upisati

budem stavio screenshot kad dojdem doma.

hvala
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 18:42   #50
bok,

evo screenshotove

http://prntscr.com/9p8u92

http://prntscr.com/9p8v89

kakve su mi mogućnosti ? jel napredan ili

hvala
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 21:06   #51
Treba vidjeti koji raspon ti dopušta, sudeci po prikazanoj frekvenciji i koraku biranja ne može se reci da je napredno ali nije ni obicni pmr na 446mhz. Vidi od koliko do koliko ti dopušta setiranje frekvencije.

Sent from my OnePlus One using Tapatalk
Hermetis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 21:09   #52
Ček to onaj Cubot DT99?
Ako je on ima raspon od 409.7500 MHZ do 409.9875 MHZ
Mislim da te frekvencije na 409 MHz nisu podržane u EU već su striktno za Kinu
Ok jedino da imaš 2 takva uređaja mogli bi tada međusobno komunicirati.

IMHO PMR je kod nas na 446 MHz

Evo prouči malo wiki.

Ovo što sam ti sad rekao ipak primi sa zrnom soli jer nisam radio amater niti pak sam se bavio u posljednje vrijeme sa ičime vezanim uz to.
Možda ti još netko upućeniji dade kvalitetniji odgovor.

Edit: Hermetis me prestigao
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 09:05   #53
Quote:
Hermetis kaže: Pogledaj post
Treba vidjeti koji raspon ti dopušta, sudeci po prikazanoj frekvenciji i koraku biranja ne može se reci da je napredno ali nije ni obicni pmr na 446mhz. Vidi od koliko do koliko ti dopušta setiranje frekvencije.

Sent from my OnePlus One using Tapatalk
Quote:
yucatan kaže: Pogledaj post
Ček to onaj Cubot DT99?
Ako je on ima raspon od 409.7500 MHZ do 409.9875 MHZ
Mislim da te frekvencije na 409 MHz nisu podržane u EU već su striktno za Kinu
Ok jedino da imaš 2 takva uređaja mogli bi tada međusobno komunicirati.

IMHO PMR je kod nas na 446 MHz

Evo prouči malo wiki.

Ovo što sam ti sad rekao ipak primi sa zrnom soli jer nisam radio amater niti pak sam se bavio u posljednje vrijeme sa ičime vezanim uz to.
Možda ti još netko upućeniji dade kvalitetniji odgovor.

Edit: Hermetis me prestigao

hvala na odgovoru

sada sam provjerio, piše da može raditi u rasponu od 400.000 do 480.000 Mhz
što znači da bi trebao raditi kod nas, čak imam i vanjsku antenu koju mogu spojiti ako želim. i piše da je domet do 5km ? ima koga sada u zagrebu da isprobamo
ne nije Cubot, nego je Vchok M9
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 10:54   #54
Htjela bih klincu kupiti za poklon walkie talkie.
Koji? Na kaj da obratim pažnju?
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 12:56   #55
Obratis paznju na to da nije bas onaj par iz robnih centara za 50 kn koji rade na 1 ili 2 kanala i da ima garanciju barem godinu (preporucljivo 2).
Nesto skupo se opet ne isplati kupovati jer ce to izgustati za tjedan - 2.
Oni twintalkeri iz Lidla su se pokazali nelosi za cijenu 200-250 kn komplet.
Na otvorenom bez prepreka bez pol frke na cca 4-5 km udaljenosti lijepo rade.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2020., 21:52   #56
U EU pa tako i u Hrvatskoj prema zakonu postoje 16 PMR kanala. Uvjet je da uredjaj nema vecu snagu od 0.5w, tocnije da nema zracenje vece od 0.5w i da je antena fiksna.

Mada sam vidio neke testove gdje i "licencirani" Motorola PMR uredjaji imaju snagu od 1+ w.

Inace ti PMR uredjaji su dosta skupi u odnosu na "kineske". Cak i one igracke iz trgovine kostaju u paru od 300 do 800kn. Dok su malo ozbiljniji brendirani PMR uredji po 1500kn komad.
U svijetu su jako popularni "kineski" Baofeng 888s uredjaji koji se mogu programirati za PMR preko PC-a programom CHIRP, al potreban je i prog kabel. Takav uredjaj kosta oko 16$ komad. Smijesna cijena, da je neki brend kostao bi najmanje 160$. Uredjaj je solidan, dobar zvuk ima... Jedino je "van" zakona sto ima odvojivu antenu i snagu od 0.9w na Low i 1,8w na High postavci. Mada u praksi tu nema razlike jel 0,5w ili 1,8w. U SAD-u imaju FRS, dakle njihov "PMR". Mislim da su im frekvencije oko 462 MHz, dok je PMR 446MHz. Isto za koristenje nije potrebna dozvola, a mislim da su unazad par godina zakonski dozvolili umjesto 0,5w da snaga moze biti do 2w. Isto nisu dozvoljene odvojive antene i repetitori. Mislim da su u UK dozvoljene odvojive antene ali nisam siguran 100%.

Ako netko misli kupovat "kineske" uredjaje, moj prijedlog je da kupi Retevis RT22. Uredjaj je poput mobitela. Ne lici na radio stanicu. Ima 16 kanala na koje mozete postaviti preko PC-a i CHIRP-a, uz naravno prog kabel 16 PMR frekvencija. Antena je fiskna... jedino ostaje ta nesto veca snaga. Ali sad da bi vas netko zbog toga proganjao... Po zakonu jeste u prekrsaju ali... Kazem radio je jeftin. Oko 90kn kosta. Da je brend kostao bi najmanje 15x vise. Lijepo stane u dzep, ne moze mu se antena polomit u dzepu. Dobar zvucnik, nekoliko dana na stand by drzi baterija. A baterija je u biti ona stara od Sonyericson mobitela od prije 15 godina.

Odlican uredjaj, jeftin, praktican...
SergioM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2020., 08:40   #57
Nisam razumio, ako se taj kinez ne programira, na kojem standardu onda radi, tj. može li se koristiti bez tog programiranja?
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2020., 15:03   #58
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Nisam razumio, ako se taj kinez ne programira, na kojem standardu onda radi, tj. može li se koristiti bez tog programiranja?
Moze se koristiti jer u njemu vec budu nekakve "Kineske" frekvencije. Ali ne mozes se onda sa tim uredjajem upariti sa PMR uredjajima. Ako imas takva dva, moci ces medjusobno razgovarati. Ali sa ostalim PMR uredjajima - ne. I tko zna ako se mozda takve frekvencije poklapaju sa nekom sluzbom, pa im uletis u eter. To je onda nezgodno i protuzakonito.
SergioM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2021., 18:29   #59
Smijem li koristiti uređaj koji sam kupio preko Ali expressa. Kupio sam ga impulzivno nakon potresa u zg i onda shvatio da nemam pojma o tome i da bi mogao raditi nešto ilegalno.
Radi se o uređaju KSUN X-65TFSI. Na poleđini piše: 8w, 400-470mhz.
__________________
"The Empire Never Ended"
Dovoljan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2021., 18:54   #60
Može hvatati radioamaterske frekvencije ali ga treba vjerojatno programirati za primanje i odašiljanje. Usto ako ga isprogramirate ne smijete ga koristiti bez položenog radioamaterskog ispita i dozvole izdane od strane HAKOMa. Za slušanje Vam nitko ništa ne može. Žurne službe koriste tetra sustav za koji morate imati posebnu motorolu koja košta nekoliko tisuća kuna te mora biti kodirana tj odobrena na mrežu.
gjalski17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:03.