Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2017., 00:49   #1
Kako da bolje pamtimo?

Poboljšajte svoju memoriju s ovom starom grčkom tehnikom pamćenja LOCI


Jedna od metoda koje su izmislili drevni Grci da poboljšaju svoja sjećanja bila je metoda Loci.Ova tehnika je poznata kao Memory Journey, Memory Palace ili Mind Palace Technique.Prema riječima rimskog govornika Cicerona, ovu tehniku ​​otkrio je grčko / lirski pjesnik po imenu Simonida Ceosa. Cicero nastavlja pričati priču u kojoj je sofist pozvan da prezentira lirsku pjesmu na gozbi u Tesliji. Ubrzo nakon što je predstavio pjesmu, Simonida je pozvan izvan tog prostora , tijekom kojeg se krov blagavaonice naglo srušio. Ostali gosti su poginuli , njihova tijela zgnječena su do ne prepoznatljivosti .

To je otežalo identifikaciju mrtvih, što je bilo potrebno za njihov pravilan pokop . Koristeći njegovu vizualnu memoriju o tome gdje su gosti sjedili oko banketnog stola, Simonides je uspio identificirati sve mrtve. Iz ovog iskustva Simonid je shvatio da bi bilo moguće se sjetiti bilo čega . Povezujući ga s mentalnom slikom lokacije ta metoda dobila je ime Loci.


Metoda Loci, poznata kao tehnika memorije palače ili metoda putovanja, vjerojatno je najsvestraniji sustav memorije koji je ikada osmišljen .

http://www.theguardian.com/science/2...-memory-palace

http://remembereverything.org/memory...ethod-of-loci/
__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 01:08   #2
Quote:
L U N kaže: Pogledaj post
Poboljšajte svoju memoriju s ovom starom grčkom tehnikom pamćenja LOCI


Jedna od metoda koje su izmislili drevni Grci da poboljšaju svoja sjećanja bila je metoda Loci.Ova URL]
Vrlo interesantna tema!
Nazalost, engl j.mi je los.. Mozda google prevotitelj pomogne
Na hr sam nasla samo
https://lider.media/znanja/metode-boljeg-pamcenja/
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 01:25   #3
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Vrlo interesantna tema!
Nazalost, engl j.mi je los.. Mozda google prevotitelj pomogne
Na hr sam nasla samo
https://lider.media/znanja/metode-boljeg-pamcenja/
Najbolji mi je dio "...Ukoliko primjerice želite zapamtiti broj 047, tada bi bilo najbolje da recimo nulu povežete sa slikom jaja za doručak, brojku četiri s djetelinom s četiri lista, dok ćete sedmicu povezati sa sedam patuljaka iz Grimmovih bajki, navodi Mitring. Nadalje, ove slike je najbolje povezati u neku priču: jaje za doručak nalazi se u djetelini s četiri lista koja leži pored sedam patuljaka..."

Znači, da zapamtim jbn troznamenkasti broj trebala bih zapamtiti ovako glupu i nelogičnu rečenicu-pričicu. Za broj oib-a, tekućeg računa ili nečijeg mobitela slijedi cijela peta epizoda najnovije sapunice.

Zadnje uređivanje Elois : 12.05.2017. at 01:50.
Elois is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 09:41   #4
A tek da pamtiś prołazna vremena u formułi iłi skijanju
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 10:26   #5
Quote:
Elois kaže: Pogledaj post
Najbolji mi je dio "...Ukoliko primjerice želite zapamtiti broj 047, tada bi bilo najbolje da recimo nulu povežete sa slikom jaja za doručak, brojku četiri s djetelinom s četiri lista, dok ćete sedmicu povezati sa sedam patuljaka iz Grimmovih bajki, navodi Mitring. Nadalje, ove slike je najbolje povezati u neku priču: jaje za doručak nalazi se u djetelini s četiri lista koja leži pored sedam patuljaka..."

Znači, da zapamtim jbn troznamenkasti broj trebala bih zapamtiti ovako glupu i nelogičnu rečenicu-pričicu. Za broj oib-a, tekućeg računa ili nečijeg mobitela slijedi cijela peta epizoda najnovije sapunice.


ali poanta je da pronadjes nekakvu sebi logicnu recenici/pricu, ne tebas tudje koristiti
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 16:18   #6
Quote:
Elois kaže: Pogledaj post
Najbolji mi je dio "...Ukoliko primjerice želite zapamtiti broj 047, tada bi bilo najbolje da recimo nulu povežete sa slikom jaja za doručak, brojku četiri s djetelinom s četiri lista, dok ćete sedmicu povezati sa sedam patuljaka iz Grimmovih bajki, navodi Mitring. Nadalje, ove slike je najbolje povezati u neku priču: jaje za doručak nalazi se u djetelini s četiri lista koja leži pored sedam patuljaka..."

Znači, da zapamtim jbn troznamenkasti broj trebala bih zapamtiti ovako glupu i nelogičnu rečenicu-pričicu. Za broj oib-a, tekućeg računa ili nečijeg mobitela slijedi cijela peta epizoda najnovije sapunice.
S druge strane, ja samo zamislim Sergeja, Zorga ili zerga. To je puno efikasnije.
Jednom sam iz zajebancije zapamtio logaritme brojeva od 1 do 100 i napisao test bez tablica, premda mi ih je profka silom gurala u ruke.
Kad je ispravljala test, priznala je, skoro je opala sa stolca...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 17:39   #7
Quote:
The Maystor kaže: Pogledaj post
A tek da pamtiś prołazna vremena u formułi iłi skijanju
Hmmm... "Star wars".


Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post


ali poanta je da pronadjes nekakvu sebi logicnu recenici/pricu, ne tebas tudje koristiti
To mi već bolje zvuči.
Broj "047" bih zapamtila kao "James Bond i četiri fufice u krevetu" To bi bila kraća verzija pričice "Jamesa Bonda, prokletog tajnog agenta, četiri fufice prignječile u krevetu i bacivši ga u sedmo nebo ostavile bez jednog jajeta" ...jer nula je jaje, kao.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
S druge strane, ja samo zamislim Sergeja, Zorga ili zerga. To je puno efikasnije.
Jednom sam iz zajebancije zapamtio logaritme brojeva od 1 do 100 i napisao test bez tablica, premda mi ih je profka silom gurala u ruke.
Kad je ispravljala test, priznala je, skoro je opala sa stolca...
Svaka čast.
Ovo samo potvrđuje moje mišljenje da je zajebancija dobra za mozak...više i bolje zapamtim kad sam opuštena. Kad sam napeta i u strahu mozak mi ode na godišnji i odbija zadržati informacije...
Elois is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 18:23   #8
Quote:
L U N kaže: Pogledaj post
...
Od svih mnemotehnika definitivno najbolja i najučinkovitija. Uz svega par dana vježbe mogu se pamtiti redoslijedi od 100ak riječi, bez greške.

Metoda počiva na vizualno-spacijalnoj memoriji koja je definitivno najjača od svih. Metoda radi kao nekakav trigger sistem, gdje asocijativno popamtimo ključne riječi te od istih možemo složiti priču u glavi.

Sa brojevima i nasumičnim riječima je lako, ali sa gradivom ide malo teže. Prednost metode je da se gradivo naučeno na ovakav način, kombinirano sa par kvalitetnih ponavljanja u razmacima od par dana ili tjedana, doživotno pamti u detalje.

http://barrybeck.com/forms/loci.pdf
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 22:52   #9
Prije starih Grka i njihove LUCI tehnike pamćenja , Vede su isto imali sisteme pamćenja , a pogotovo na polju matematike na koju se neki ovdje pozivaju . Danas mnogi prakticiraju Vedsku matematiku jer im pomaže i u drugim vizualnim vještinama pamćenja , a samim time proširuje njihovu percepciju .

Ovdje jedan dobar znalac Vedske matematike lijepo opisuje kao se ona koristi :

http://youtu.be/ODI0Zg7Zs8Y
__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 01:20   #10
Trebamo li svi uzeti malo Lithiuma ?

Kada je 1929 stvoren 7-Up, sadržavao je litij, lijek za stabilizaciju raspoloženja .

Charles Leiper Grigg rođen je 11. svibnja 1868. u Price's Branch, Missouri

Grigg je izumio piće pod nazivom "Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Sodas" koji je sadržavao spoj litijevog citrata, lijek za stabilizaciju raspoloženja, koji se u to vrijeme koristio u različitim patentiranim lijekovima.

Litij citrat se koristio više desetljeća za psihijatrijsko liječenje maničnih stanja i bipolarnog poremećaja .

7-Up je izvorno nazvan Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda i sadržavao je litij citrat sve do 1950.
Samo ime 7-Up odnosi se na atomsku masu litijuma.

Zabrana korištenje litij citrata u bezalkoholnim pićima izdata je već 1948. godine , uklonjena je i iz 7 up .

Ovo je bio uvod

A sada malo o litiju !

Već svima poznata i učestala tradicija .

Farmaceutske tvrtke nemaju nikakav dobitak iz ovog jeftinog, sveprisutnog elementa . Poznato ?

Stavljanja droga ( fluorida ) koje mijenja um u pitku vodu je stvar bolesnih znanstvenih, terorističkih i totalitarnih vlada .

Majka priroda već je stavila psihotropni lijek u vodu za piće, a taj lijek je litij. Iako je ta činjenica uglavnom zanemarena više od pola stoljeća, a koja ima važne medicinske implikacije.

Litij je prirodni element , a ne hrpa upitnih molekula koje se nalaze u većini sintetskih lijekova .

Prisustvo litija u pitkoj vodi značajno smanjuju stope samoubojstva i može čak unaprijediti zdravlje mozga i poboljšati raspoloženje.

Ipak, unatoč istraživanjima koja pokazuju prednosti razine prirodnog litija prisutnog u pitkoj vodi , čini se da je malo ljudi svjestan tog potencijala . Povremeno, ta tema se pojavljuje u znanstvenim časopisima , ali čini se da ima malo efekta u medicinskoj zajednici ili široj javnosti .

Mnogi istraživači su se počeli pitati može li se niska razina litija povezati s lošim rezultatima ponašanja kod ljudi. Godine 1990. objavljena je studija s različitim razinama litija u vodi. Autori su otkrili da ljudi čija je voda imala najmanje količine litij imala je znatno veću razinu samoubojstva, ubojstva i silovanja nego ljudi čija voda ima višu razinu litija . Skupine čija voda ima najvišu razinu litija imala je gotovo 40 posto manje samoubojstava od one s najnižom razinom litija .

Gotovo 20 godina kasnije, japanska studija koja je istraživala 18 općina s više od milijun stanovnika tijekom petogodišnjeg razdoblja potvrdila je nalaz ranijih studija . Stope suicida bile su obrnuto povezane sa sadržajem litijuma u lokalnoj vodoopskrbi.

Nedavno isto su potvrdile studije u Grčkoj i Austriji.

Jedna studija je pokazala da su kod viših terapijskih doza koje su korištene za liječenje poremećaja raspoloženja, mozak skeniran kod bipolarnih bolesnika liječenih litijem zapravo je povećavao površinu sive tvari (neurona) u njihovom mozgu, u usporedbi s bipolarnim pacijentima koji nisu bili na litiumu . Autori su pretpostavili da bi litij mogao zaštititi mozak i potaknuti rast neurona .

Kada su podaci iz japanske studije reanalizirali u drugim publikacijama , autori su zaključili da su oni ljudi s višim razinama litija u vodoopskrbi imali niže razine "smrtnosti od svih uzroka" . Zašto su onda ovi nalazi bili tako malo raspravljeni u Medicinskim , psihijatrijskim i javnozdravstvenim zajednicama ?
Moglo bi se dogoditi da litij jest Pepeljuga psihotropnih lijekova, potpuno zanemarena .

Nedvojbeno postoje i razlozi za njegovo zanemarivanje.

Ponovimo

Farmaceutske tvrtke nemaju nikakav dobitak iz ovog jeftinog, sveprisutnog elementa.
__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 17:33   #11
Problem sa litijem, iako prilicno ovisno o obliku u kojem se uzima i ni blizu jednako opasno u svima, jesu prilicno ozbiljne moguce nuspojave.

Nije uopce tocno da se ne koristi, i dalje se ponekad koristi u lijecenju, posebno bipolarnog, ali je to puno rizicnije i zahtjevnije (potreban je stalni aktivni monitoring da bi se razina u organizmu odrzavala u uskom prihvatjivom rasponu) od alternativa pa pretpostavljam da nije prvi izbor.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 19:59   #12
A kakve sad veze ima litij s konjskim trkama - odnosno pamćenjem?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 14:03   #13
Nemojte se zafrkavati s litijem ni pod razno.
litij može pomoći kod alzheimera za dugoročno liječenje ali za ispite se opasno igrati s njim.

Nego, jednom davno sam gledao na tiviju neku istočnjačku tehniku množenja, zbrajanja i ostalij matematičkih operacija i ostao sam zbunjen jer su me uvjerili da je to moguće.
Oni pomnože npr 3456934x 23957483 za desetak sekundi nekom suludom metodom, ne klasično zapadnom i to funkcionira.
Isto tako je i s dijeljenjem, čak vađenjem toga korijenja :klap: i još nekih matematičkih vještina koje su nama u školi zadavale godinama brige i napor.

Zna li netko nešto o tome ?
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 14:39   #14
To je mozda moguce, ali nije tako slabo u upotrebi jer je neka velika istocna mistika nego zato sto je u praksi suvisno. To moze i kalkulator, a skolska matematika je samo funkcionalni kondicijski trening, odnosno savladavanje nekih neophodnih temeljnih vjestina (ne samo za naprednu matematiku nego i prirodne, tehnicke, pa cak i drustvene znanosti zvog statistike..). Tj sposobnost tih racunskih oprcija nije nesto cime se kasnije (na sveucilisnoj i jos vise znanstvenoj razini) uopce bavi, samo nesto sto se mora odraditi da bi se islo dalje, nema se smisla opsjedati takvim primitivnim razinama van onoga sto je u praksi potrebno, praksi koja ima niz drugih jednostavnijih metoda i pomagala da postigne iste rezultate.

U principu matematicari (i ostali koji ju koriste) imaju pametnijeg posla od razvijanja mentalnih trikova koji su impresivni, ali nicem ne sluze. Postojali su i postoje ljudi koji zive ot toga kao svojevrsna cirkuska atrakcija (ne nuzno koristeci "vedski" sistem ali svakako racunajuci napamet operacije koje debela vecina tako ne moze rjesiti), ali nisu zbog toga postali niti znacajni matematicari niti interesantni gospodarstvu i njenoj prakticnoj primjeni.

Vjestine koje nemaju dovoljno veliku prakticnu korist prirodno nisu preise zastupljene. Mozda kada bi se razvila neka sportska liga mentalnih racunatelja sa dovoljno love u igri...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 01:51   #15
Kako da bolje pamtimo?

zaboravio sam

.. em sam usput izgubio vezu sa kolektivom pa tako da "mi" bolje ista, mi trenutno ne znaci nista
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 01:06   #16
Vedska matematika nije nikakv mentalni trik , a njena svrha je

KORISTI UČENJA VEDSKE MATEMATIKE:

" Više od 1700% brže računanje nego sa metodama konvencionalne matematike (to je trenutni svjetski rekord).
Odbacivanje straha od matematike.
Ako vaše dijete ima strah i odbojnost prema matematici, Vedska matematika će im na zabavan način vratiti zanimanje i potaknuti ih na daljnje istraživanje matematike.
Izoštriti um, povećati mentalnu sposobnost i inteligenciju.
Povećati brzinu i točnost- postat će Mentalni kalkulator.
Poboljšati memoriju i ojačati samopouzdanje.
Produbiti interes za brojeve.
Razviti lijevu i desnu stranu mozga koristeći intuiciju i inovativnost.
U Vedskoj matematici se teški računski problemi i ogromne sume često mogu riješiti u trenutku!
Ta direktna metoda je samo dio onoga što Vedska matematika nudi.
Ona nam pokazuje cjelovitu i jedinstvenu strukturu matematike, a metode su komplementarne, izravne i jednostavne..."

http://www.udruga-praktikum.hr/vedska-matematika/
__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 06:42   #17
Pa to i jest mentalni trik. Zasto bi se gnjavio sa stvarima koje odavno odradjuje kalkulator i ucio alternativne nacine racunanja neceg sto vec sasvim dobro mozes obaviti postojecim.

Nije to bitno, to su banalne razine matematike ionako. Ima "savanata" koji mogu cuda racunati iz glave, ali od toga nemaju neke primjene van bivanja svojevrsnom cirkuskom atrakcijom dok istovremeno ima vrhunskih matematicara koji "mrze" te neophodne ali u osnovi primitivne i dosadne temeljne djelove matematike.

Nije to svrha matematike. Svrha matematike je logicko razmisljanje i modeliranje fizicke i apstraktne stvarnosti te rjesavanje problema kroz takvo modeliranje. Same osnovnoskolske operacije racunanja su iznimno banalna razina koju kako rekoh ionako obavlja kalkulator.

Djeci ce matematika bit zabavna ako ju nauce koristit i shvate da je ona funkcija koju slijepo uce napamet u stvari algoritam pomocu cega mogu racunati vrlo kokretne stvari u nekom konkretnom projektu kojeg recimo izradjuju na hipotetskom moderniziranom skolskom satu umjesto da uce formulacije i postupke nesvjesni njihove svrhe.


+ sto vedska matematika nije uopce vedska vec relativno novija sarlatanska izmisljotina tipicnog indijskog religijsko-nacionalisticko mutljaviranja.

Sto o tome kaze jedan stvarni Indijski matematicar: http://www.tifr.res.in/~vahia/dani-vmsm.pdf
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 15:14   #18
Kad sam studirao uvijek sam radio asocijacije početnih slova odlomaka, godine povezivao s nečim drugim ili zbrajao datume na zajednički nazivnik...

Bitno je raditi trajni oslonac u memoriji!
Bilijuner is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 20:56   #19
Spominjanjem Vedske matematike mislio sam da je zanimljivo i zabavno malo razigrati mozak u tom smjeru , kao dodatak na " zadanu" temu , a ne izazvati raspravu o njenom povijesnom nastanku i praktičnoj primjeni u znanosti .

Mnogima je to interesantno... Isto tako mnoge interesira i kako su stari Rimljani računali, tj kako su živjeli bez nule, kako su arhitekti starih maja crtali nacrte i računali bez "brojeva" koristeći skupove točaka, kako su računali astronomske i astrološke cikluse....kako su stari Egipćani matematičarili... Sve ovo što danas imamo u manjoj ili većoj mjeri vuče korijene i iz tih kultura, pa nismo iz ničeg došli do preciznih definicija, aksioma, složenih teorema ...
Rasprava o "Drevnoj matematici " je dobra tema samo ne na ovom dijelu foruma .

Nakon svega zaključujem da je vedska matematika zabavna i zanimljiva, ali ne vidim razlog tolikom suprotstavljanju .. to je samo alternativa i kao takva nije ni lošija ni bolja , a možda nekog pokrene .

http://www.antonija-horvatek.from.hr...matematike.htm
__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 02:09   #20
Thumbs up

Čokolada povećava snagu mozga, pokazuje nova studija

Talijanski znanstvenici otkrili su da dnevna doza kakaoa kao dodatak prehrani služi za suzbijanje različitih vrsta kognitivnog pada.

Ustanovili su da redovito konzumiranje kakaoa povezano je s poboljšanjima u radnoj memoriji i obradi vizualnih informacija, a kakao bi mogao biti osobito korisno za neke ljude.

Tijekom godina, otkriveno je da niz kemikalija koje se prirodno nalaze u kakaovom zrnu imaju terapeutske učinke.

Na primjer, polifenoli u tamnoj čokoladi su pokazali da povećavaju smirenost i koncentraciju , a flavanoli su uspjeli preokrenuti padanje memorije u starosti .

Znanstvenici su otkrili da postoji dovoljno dokaza koji podupiru zdravstvene tvrdnje vezane uz kakao, a posebno flavanolne spojeve koje sadrži.

Primijetili su poboljšanja u performansama radne memorije i poboljšanu vizualnu obrade podataka nakon konzumiranja kakaovog flavanola .

"Tamna čokolada je bogat izvor flavanola, stoga svakodnevno jedimo tamnu čokoladu."

Ne mogu se sjetiti slađeg i boljeg zdravstvenog savjeta .

http://www.sciencedaily.com/releases...0629101648.htm
__________________
"Mnogi ljudi izgube zdravlje da bi stekli bogatstvo, a zatim izgube bogatstvo da bi vratili zdravlje." - A.J. Materi
“Kad bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko.” Eckhart Tolle
"Istina je čudnija od fikcije, jer fikcija mora imati smisla" Mark Twain
L U N is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.