Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2017., 15:59   #1
Jedan ili dva kruga glasanja?

Neznam gdje bi ovo pitao pa ovdje otvaram sitnu temicu.

Znači situacija, samo dva kandidata za općinskog načelnika (kao u mojoj pripizdini) i u prvom krugu nitko ne osvaja 50% glasova, dali se ide u drugi krug ili je to dovoljno za konačni rezultat.
Po meni nema smisla jer su samo dva kandidata i tko osvoji većinu taj pobjeđuje.
Zna li netko kakva su pravila u ovom slučaju?

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 16:35   #2
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Neznam gdje bi ovo pitao pa ovdje otvaram sitnu temicu.

Znači situacija, samo dva kandidata za općinskog načelnika (kao u mojoj pripizdini) i u prvom krugu nitko ne osvaja 50% glasova, dali se ide u drugi krug ili je to dovoljno za konačni rezultat.
Po meni nema smisla jer su samo dva kandidata i tko osvoji većinu taj pobjeđuje.
Zna li netko kakva su pravila u ovom slučaju?

pozdrav
Ako su samo dva kandidata, jako je malo vjerojatno da nijedan neće dobiti preko 50% glasova.

Nisam 100% sigurna, ali mislim da svejedno moraju u 2. krug gdje bolji ne mora dobiti preko 50%.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 17:03   #3
Ok, situacija je takva da imaju dva kandidata za načelnika ali 7 različitih lista
Moguće je da bude poprilično nevažećih ali ok.
Meni je glupo da se ide u drugi krug u ovom slučaju.
Barem malo bi se smanjili troškovi ovog cirkusa.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 18:29   #4
Broje se samo važeći listići pa će netko vrlo vjerojatno imati više od 50% glasova. Postoji naravno i mala mogućnost da oba dva kanditata dobiju jednaki broj glasova. Tada bi se ponovili izbori.
Ali situacija da oba dobiju manje od 50% nije moguća.
NN101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 18:53   #5
Hm, nisam stručnjak, googlam o ovome i vidi šta ovdje kaže.

Quote:
Za općinskog načelnika, gradonačelnika ili župana izabran je onaj kandidat koji na izborima dobije više od 50 posto glasova birača koji su glasovali.
http://www.izbori.hr/ws/index.html?d...257C5C004BF67D

Ne spominju se važeći i nevažeći listići.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:29   #6
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Hm, nisam stručnjak, googlam o ovome i vidi šta ovdje kaže.



http://www.izbori.hr/ws/index.html?d...257C5C004BF67D

Ne spominju se važeći i nevažeći listići.

pozdrav
Po ovom ispada da imamo još jedan glupi zakon (znači zapravo isti kao i svi ostali zakoni).
Clovis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 22:35   #7
nevažeći listići se ne broje jer ljudi koji ubace prazan ili išaran listić nisu glasovali. Glasanje nije samo izlazak na izbore nego i zaokruživanje liste, stranke ili kandidata.
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 00:50   #8
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
nevažeći listići se ne broje jer ljudi koji ubace prazan ili išaran listić nisu glasovali. Glasanje nije samo izlazak na izbore nego i zaokruživanje liste, stranke ili kandidata.
Eto.
Možda će izgledati radikalno ali iskreno smatram kako onome koji to ne može shvatiti treba oduzeti pravo glasa.
__________________
Zoran Milanović, 15.7.2022
"Nije bez razloga Ustav obvezao predsjednika da se makne od svake stranke."
Italian stallion is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 04:50   #9
Nevazece listice se broji i dokumentira.
I mislim da je nevazeci listic bolji pokazatelj "zelim glasati, ali neman za koga" nego da 40% na drzavnim ili 70% na regionalnim izborima ne izlazi.

A glasali jesu jer moraju biti prekrizeni u listi biraca. I broj biraca mora biti isti kao broj listica.
Slucaj da netko izkida listic, očekiva od komisije na birackom mjestu da se sastavi listic i ga ubaci u kutiju, pa makar zalijepljen sa celotapepom.
Ako pogledaš statistike pise uvijek broj glasača i broj nevazeci listica.

Ako je prija vazio samo 100% korektan izpunjen listic, to se nekada promijenilo i sada vazi svaki listic iz kojeg je jasno vidljiva volja birača. Znaci da je netko prija pisao pokraj kandidata za kojeg je glasao "jedini pravi" taj listic prija nebi vazio ali ima par godina se to računa kao vidljiva volja birača. Isto tako ako glasa za jednu stranku i kraj druge napise "lopovi"! To se danas može uvažiti kao vidljiva volja birača.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 09:25   #10
Ovaj put zakonito je logično rješenje. Ako su samo dva kandidata - nema drugog kruga. Članak 94. stavak 3. Zakona o lokalnim izborima.

Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
Fall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 13:21   #11
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Nevazece listice se broji i dokumentira.
I mislim da je nevazeci listic bolji pokazatelj "zelim glasati, ali neman za koga" nego da 40% na drzavnim ili 70% na regionalnim izborima ne izlazi.

A glasali jesu jer moraju biti prekrizeni u listi biraca. I broj biraca mora biti isti kao broj listica.
Slucaj da netko izkida listic, očekiva od komisije na birackom mjestu da se sastavi listic i ga ubaci u kutiju, pa makar zalijepljen sa celotapepom.
Ako pogledaš statistike pise uvijek broj glasača i broj nevazeci listica.

Ako je prija vazio samo 100% korektan izpunjen listic, to se nekada promijenilo i sada vazi svaki listic iz kojeg je jasno vidljiva volja birača. Znaci da je netko prija pisao pokraj kandidata za kojeg je glasao "jedini pravi" taj listic prija nebi vazio ali ima par godina se to računa kao vidljiva volja birača. Isto tako ako glasa za jednu stranku i kraj druge napise "lopovi"! To se danas može uvažiti kao vidljiva volja birača.
Kad se ljude prekriži/označi na popisu birača to znači da su izašli na izbore.
Ali ne i da su glasali.
Kad se sve na kraju zbraja onda se uzmu prvo svi glasovi, važeći i nevažeći. I tada broj listića/glasova odgovara broju izašlih.
Nakon toga se miču nevažeći listići i računaju se samo važeći.

Nevažeći listići šalju poruku strankama i kandidatima, ali u procesu podijele mandata ili određivanja tko će u drugi krug izbora oni ne igraju nikakvu ulogu

Zadnje uređivanje vojvo : 23.05.2017. at 13:36.
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 14:24   #12
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post

Nevažeći listići šalju poruku strankama i kandidatima, ali u procesu podijele mandata ili određivanja tko će u drugi krug izbora oni ne igraju nikakvu ulogu
To nije točno. Za pobjedu u prvom krugu moraš imati više od 50% svih koji su pristupili na izbore, uključujući i nevažeće listiće. Da nije tako, medijski eksponiran slučaj iz imotskog ne bi postojao jer Budalić ima preko 50% kada se gledaju samo važeći, ali ne i s nevažećima.

Ovo se ne primjenjuje kada postoje samo jedan ili dva kandidata, a sukladno zakonskim odredbama koje sam prethodno naveo.


Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
Fall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:03   #13
Quote:
Fall kaže: Pogledaj post
To nije točno. Za pobjedu u prvom krugu moraš imati više od 50% svih koji su pristupili na izbore, uključujući i nevažeće listiće. Da nije tako, medijski eksponiran slučaj iz imotskog ne bi postojao jer Budalić ima preko 50% kada se gledaju samo važeći, ali ne i s nevažećima.

Ovo se ne primjenjuje kada postoje samo jedan ili dva kandidata, a sukladno zakonskim odredbama koje sam prethodno naveo.


Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
Pa o tome i cijelo vrijeme svi ovdje pišemo. U prvom postu ti stoji pitanje što u situaciji kad su dva kandidata
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:36   #14
Ja sam u prvom postu objasnio zašto tada nema drugog kruga - jer je zakonom izričito propisano da se u toj situaciji ne primjenjuje pravilo "više od 50%".
Jedan od primjera gdje od dva kandidata pobjedu u prvom krugu odnosi onaj s manje od 50%, na ovim izborima je općina nova bukovica u virovitičko-podravskoj županiji.

Dakle, netočna su tumačenja da drugog kruga nema jer se nevažeći listići ne uzimaju u obzir pa netko svakako mora imati više od 50%. Nevažeći se uzimaju u obzir kod obračuna postotka - vidjeti primjer imotskog.

Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
Fall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 13:40   #15
Quote:
Fall kaže: Pogledaj post
Ovaj put zakonito je logično rješenje. Ako su samo dva kandidata - nema drugog kruga. Članak 94. stavak 3. Zakona o lokalnim izborima.

Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
Hvala, znači ipak je to regulirano zakonom, malo kasno palim jer me ovo sve skupa previše i ne interesira.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 08:59   #16
Da pojednostavimo:

1) Kad je jedan kandidat, dovoljan je jedan glas da postane načelnik (ali taj jedan mora dobiti)

2) Kad su dva kandidata pobjednik je onaj koji ima više glasova (ne mora imati 50%)

3) Kad je više od dva kandidata, pobjednik je onaj koji je dobio više od 50% glasova, ili se ide u drugi krug.

Na prošlim izborima je bio zanimljiv slučaj da je jedan kandidat dobio okruglo 50,00% glasova i svejedno se išlo u drugi krug, znači mora biti barem glas više.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 10:49   #17
Svaki je dobar ako adeze pobjeđuje....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:02.