Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2010., 09:31   #21
može se doći do sjemena, jednostavno, kad se reže cvijet (početkom 8. mjeseca) , ostaviš nekoliko biljki sa cvijetom i čekaš da se osuši. znači ostaje na biljci, kad je suho, kad se osipa, pokupiti, još malo prosušiti i spremiti. To mi je jedna starija žena objasnila, svi uzgajivači uzimaju sjeme od otkupljivača s kim su sklopili ugovor.dalje se postupa kao sa bilo kojom biljkom koja se sadi presadnicama. oko 20.03. se radi rasada. posadiš sjeme, pod najlon, zalijevaš, otkrivaš najlon kad je prevruće, prihranjuješ, oko 15.5. je sadnja

i paziti da te netko ne uhvati, prijavi i odere po džepu. gore prođeš ako sadiš duhan i preprodaješ nego da sadiš marihuanu. Mislim, karikiram, ali pogledajte članke gdje malo-malo nekog uhvate da to radi. Svaka površina gdje je posađen duhan mora biti prijavljena, sjeme moraš uzeti samo od firme koja vrši otkup,..........u protivnom, dođe ti policija, i onda ti lijepo sjedneš na traktor, i svi te gledaju dok zaoravaš duhan koji nije prijavljen . Kazne su boli glava. Ali ljudi i dalje to rade. Kad je otkup za prvu klasu dobiješ cca 15 kn, a za kilu rezanog duhana na crno dobiješ 100 kn. pa ti vidi

u vezi klasa, e to ovisi koju sortu sadiš, i hoće li tvoj duhan biti prva klasa, odnosno ovisi o onom tko ti otkupljuje. Ti kod sorte virginia možeš imati prvu klasu (u ovom slučaju što veći list boje zlata) ali ako onaj tamo veli "Treća" malo tu možeš postići. I to se događa stalno. Prije su ljudi revoltirano tovarili kutije nazad na traktor i išli doma sa duhanom. onda bi čekali kad otkupljuje neki drugi zaposlenik te firme i računali na sreću, ali u zadnje vrijeme čujem (barem naš kraj) da im više ne daju da vraćaju nazad. Stvar je u tome da će čovjek dobiti za 3 klasu par kuna, a može je prodati bez problema za 100 kn na crno.

kod burleya (čitaj berlej) bitno je da je što veći list boje čokolade. Za razliku od virginije koja se suši u sušarama, berlej se suši na zraku u hladu. nanizan na vijence. duhan se općenito skida rano ujutro dok je svježe, jer bi se u protivnom sav smrvio da ga skidaš u drugom dijelu dana, kad je sunčano. ili se skida kad su magle. Virginia iz sušara se vlaži prije skidanja.

u pravilu, prvo branje je najteže, jer si sagnut skroz do zemlje, a i list (tzv. podbir) nije neke kvalitete. kad se klasira doma, sve što se ne čini naj-naj bacaš u kutiju sa podbirom, jer je uvijek slabija klasa. najbolji i najveći listovi su 3- 4 branje.

dok duhan sorte virginia se može rezati i praviti cigarete doma, ako to napraviš sa berlejem, spališ si pluća dok si rekao šaraf. i ne znam koliko moraš biti blesav da pušiš čisti berlej. On se inače koristi za mješanje i davanje arome cigaretama, ustvari nemam pojma što točno rade sa njim, spominje se i farmaceut. industrija. valjda izvlače iz njega čisti nikotin,

kao što vele duhanci, nakon svog posla, ulaganja, muke, ostane im onih deset lipa sa biljkom duhana na poleđini.

Za sva ostala pitanja, postoji Zakon o duhanu. Čim o toj biljci ima zakon, znači da je bolje držati se pravila, nisam čula za Zakon o paprici ili krastavcima
zlatka v is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 09:29   #22
Havana

Kakva je sorta Havana?
Čemu služi,ako netko zna?
crv-u-kamenu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 16:01   #23
jebeš Zakon. ko će meni zabranit sadnju bilo čega...
biceps is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 16:05   #24
Jasno, al bolje idi na konoplju... Bolja ti je zarada nego na duhanu...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 09:11   #25
Lani sam imao 100-tinjak sadnica duhana , planiram malo povećat niš mi nije jasno oko tih zakona kaj se smije kaj se nesmije i kolko smijem posadit za svoje potrebe ?
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 09:51   #26
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Lani sam imao 100-tinjak sadnica duhana , planiram malo povećat niš mi nije jasno oko tih zakona kaj se smije kaj se nesmije i kolko smijem posadit za svoje potrebe ?
neznam kakav je zakon o uzgoju duhana. mislim da možeš uzgajati za sebe, nesmiješ ga prodavati.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 10:29   #27
Ovo pročitaj oba vezana za duhan
http://www.zakon.hr/z/242/Zakon-o-duhanu
http://www.zakon.hr/z/545/Zakon-o-trošarinama
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 10:48   #28
aaa jeee bolje da sam maricu sadio mislim da je u istom rangu ..... baš me briga ,, sadio sam i sadiću ....
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 09:49   #29
I nju možes sadit i sve ok dok te ne ulove.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 16:33   #30
iman jedan stan koji se slabo koristi pa san konta zasadit 6-7 stabljika duhana ? ima li iko iskustva s tim
http://www.ebay.com/itm/TOBACCO-nico...item2ed49c378b
ovaj duhan indoor
Don Calo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 17:38   #31
Quote:
Don Calo kaže: Pogledaj post
iman jedan stan koji se slabo koristi pa san konta zasadit 6-7 stabljika duhana ? ima li iko iskustva s tim
http://www.ebay.com/itm/TOBACCO-nico...item2ed49c378b
ovaj duhan indoor
Nemoj se zajebavat...Šta nije lakše, brže i jeftinije otić do Gruda i nabavit malo domaćeg sjemena?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 17:58   #32
Prije nego sam prestao dimit planirao sam zasadit krdju, Nicotiana Rustica... Zakon o duhanu govori o i regulira iskljucivo Nicotiana Tabacum...

Jedino, dok ti dokazes da si zec....

Rustica moze imati znatno vise nikotina....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 18:47   #33
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Prije nego sam prestao dimit planirao sam zasadit krdju, Nicotiana Rustica... Zakon o duhanu govori o i regulira iskljucivo Nicotiana Tabacum...

Jedino, dok ti dokazes da si zec....

Rustica moze imati znatno vise nikotina....
Kak je to grozno za pušit...Mislim da još negdje imam sjeme no neznam dali je klijavo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 19:09   #34
ma istini za volju , lakse je otic do hercegovine i uzet duhan al poznavajuci poljoprivredu i odnos domicilnog stanovnistva prema prskanju pesticidima ..
volia bi uzgojit nesto svoje domace a i taj stan je slobodan , ionako ne pusim puno nekih 5-6 cigareta davidoff dnevno uz svaku kafu
neman iskustva s ovim tako da je svaki prijedlog konstruktivan dobrodosao
neka druga vrsta osim komercijalne virginie
mozda ako neko ima iskustva s uzgojem indoor
sto se tice rustice bili mogla na otvorenom priko zime u pijesku mjesovito tlo ?
Don Calo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 19:11   #35
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Prije nego sam prestao dimit planirao sam zasadit krdju, Nicotiana Rustica... Zakon o duhanu govori o i regulira iskljucivo Nicotiana Tabacum...

Jedino, dok ti dokazes da si zec....

Rustica moze imati znatno vise nikotina....
dobro zapazanje frende
da dokazivanje bi bilo malo teze
eventualno ako ovo moze rast u svakom krsu
Don Calo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:58.