Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2005., 10:03   #21
Quote:
brzi kaže:
d@d@ link za savjetodavnu službu ti je u komi...kod njih se možeš pretplatiti na newse, dobijaš mailom u stilu "...e sad je padala kiša para dana pa bi trebalo zaštititi protiv kišne muhe..."

pollux, pogledaj da li meteorološka služba ima podatke o temperaturama tamo gdje misliš saditi voćnjak http://meteo.hr
Ja s njima komuniciram oči u oči uvijek su bili uslužni, meni su uglavnom trebale informacije o špricanju i dozvoljenim sredstvima za eko proizvodnju (link je sa brošure - možda proradi s vremenom)
Imaju i telefon 01/4882 700.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 10:11   #22
Quote:
d@d@ kaže:
(link je sa brošure - možda proradi s vremenom)
Imaju i telefon 01/4882 700.
jedino ako mu prvo S samo ispadne...

na sajtu ima adresar po županijama sa svim brojevima telefona
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 10:18   #23
Quote:
brzi kaže:


pollux, pogledaj da li meteorološka služba ima podatke o temperaturama tamo gdje misliš saditi voćnjak http://meteo.hr
Ima jedna knjiga o voćarstvu, mislim profesora Miljkovića, barem sto prvih stranica o pogodnosti tla, temperature i padalina. Ako na poljoprivrednom fakultetu nemaju, teško da bi drugdje bilo

ja mislim da te treba više zabrinjavati EU i uvoz iz Rumunjske, Bugarske i Turske

Mislim da ne želiš raditi jeftino kao oni, a možda čak niti ne možeš
Najpametnije bi ti bilo da nađeš na agronomskom fakultetu neke profesore koje se kuže u to i pitaš o toj svojoj ideji
Ovi u Perinom ministarstvu nagovaraju na podizanje voćnjaka, samo zato da imaju broj zasađenih površina kojom će trgovati s EU
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 10:29   #24
najbolje ti je naći knjigu samo o lješnjaku...

ovi nemaju knjige ali...http://www.facma.it/
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 20:22   #25
Uzgoj lješnjaka

Interesira me uzgoj lješnjaka,imam zemljište i nešto novaca,
jel se to isplati,kolika su ulaganja.Jel ima netko iskustva ili bar neku literaturu za preporucit.
__________________
nisam lijep,al sam zato glup
''...Open mind for a different view...''
alien33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 22:08   #26
niti u kojem se slucaju nemoj zaletati u nesto bez prethodnog skeniranja postojeceg stanja.
znaci prihodi ti moraju biti veci od troskova, sto znaci ono sto proizvdes to moras i prodati.
prvo se raspitaj o trzistu, cijeni, pogledaj koliki bi bili troskovi a koliki prihodi...u konacnici neces se necim baviti sto nije isplativo...samo ako si hobist.

kada si pogledao cijene, moguce prihode i rashode, pogledaj otkupljuje li netko ljesnjake, jer je tebi samom previse da se jos bavis i trazenjem kupaca... tebas prvo sklopiti ugovor s nekim otkupljivacem, malo dok se ne procuje cime se bavis (i dok ti cika suker nesjedne za vrat).
kasnije kako se budes razvijao moces i diretno ulaziti u kontakt s kupcima ali ti je bitno imati osigurano trziste u pocetku.

izlazi li ta tvoja pocetna racunica u pozitivi, tada trebas potraziti pomoc agronoma, da nesto malo vise naucis o biljci koju zelis uzgajati...zasaditi nekoliko pokusnih primjera i ukoliko te ide prosiriti ih...

to bi u neku grubu ruku bio pocetak...
shogun is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 23:10   #27
jooooj čini se ful zanimljivo. al ja nažalost nemam pojma o tome.
marina_tha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 08:14   #28
Ljesnjaci

Stjecajem nekih okolnosti dosao sam do komadine poljoprivrednog zemljista. Na njemu trenutno nema nicega pa me sad ganjaju sa nekim porezima, naknadama, ambrozijama i kajjaznam cime. Razmisljao sam da na njemu posadim nesto oko cega nece biti puno brige jer nemam bas vremena baviti se s tim na daily basis. A kad se vec sadi, bilo bi dobro da se da i dici neka lova na tome.

Razmisljao sam posaditi hrpu ljesnjaka. Oni mi se cine dosta jednostavni za odrzavanje kad se jednom posade. Jedino me sad zanima ako netko zna koliko je prosjecni prinos po jednom stablu (grmu?), kolika je otkupna cijena, kome to prodati i ima li problema sa otkupom? Neka iskustva?
per0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 10:02   #29
bilo bi dobro kada bi "komadinu" opisao u metrima kvadratnim...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 11:31   #30
Cini mi se da je nekih 15-16 tisuca m2
per0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2006., 17:20   #31
Sadnja lješnjaka

Kako da saznam što mi je potrebno za ostvarivanje poticaja za sadnju lješnjaka i gdje možda ima literature na netu o sadnji lješnjaka???
orka23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2006., 17:53   #32
http://www.corylus-hr.com/
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 22:41   #33
Za ostvarivanje prava na poticaj je potrebno slijedeće:
Upisati se u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava u Uredu drževne uprave u svojoj županiji- Služba za gospodarstvo ili sl.,
zatim se ide u Poljoprivrednu savjetodavnu službu preko koje se podnosi zahtjev za podizanje trajnih nasada (tj. lješnjaka) Ministarstvu poljoprivrede, nakon što ministarstvo odobri, slijedi podizanje nasada i podnošenje zahtjeva (opet preko savjetodavne službe) ministarstvu za isplatu love za podizanje traj. nasada.
Uvjeti: rješenje o upisu u Upisnik polj. gospod.
minimalno 0,5 ha površina
minimalno -mislim da je 200 kom stabala po ha, ali nisam siguran, javim u pon.
Iznos novaca: 16.800kn/ha za podizanje
2.500kn/ha godišnji poticaj

i plus provjeriti u svojoj županiji (lokalna uprava, ovo gore daje država-državna uprava) koliko oni daju i koji su uvjeti.
algore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 00:09   #34
Puno hvala na informacijama, zanima me još cijena mehanizacije za obradnju istog nasada????
orka23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 21:43   #35
Poštovani,

Za početak suradnje sa Corylusom potrebno je dogovoriti nabavku sadnica, a mogu se nabaviti po cijeni od 10kn. Drugi korak je potpisivanje kooperantskog ugovora kojim se Corylus obvezuje otkupljivati urod, te davati savjetodavnu podršku. Svaki kooperant temeljem ugovora ima garantiranu otkupnu cijenu te dodatni prihod u obliku udjela u dobiti firme.

Do četvrte godine starosti nasada potreban vam je traktor malog gabarita tzv. vinogradarski traktor sa nekoliko priključaka(plug, freza, kosa), a tek kasnije dolazi stroj za branje lješnjaka te ljuštilica kapica koju možete i vrlo jednostavno napraviti i u vlastitoj izvedbi. Da bi mogli strojno brati lješnjake tlo morate održavati u obliku jalovog ugra, te ga prije berbe povaljati s valjkom jer u protivnom stroj neće biti učinkovit.

Corylus otkupljuje lješnjak u ljusci tako da vam nije potrebna sušara kao niti drobilica ljuski.

Međutim prije svega trebate napraviti analizu tla.


1. Priprema tla

-analiza,
Uzimanje uzoraka tla za analizu

Prije podizanja nasada važno je analizom utvrditi sadržaj fosfora, kalija i fiziološki aktivnog vapna. Kako bismo to utvrdili moramo uzeti uzorke tla, da bismo ih odnijeli na ispitivanje. Tu se postavlja vrlo logično pitanje, kako se uzimaju uzorci tla i koliko je uzoraka potrebno?
Prvo moramo ocijeniti je li naše tlo jednolično ili se susrećemo s više tipova tla na našoj parceli. To ocjenjujemo po boji tla, tj. ako je različito bit

e potrebno uzeti više uzoraka. Za uzimanje jednog uzorka trebamo iskopati štihačom jamu 60 cm duboku i oko 30-40 cm široku. Iz sloja 0-30 cm uzet ćemo oko 1 kg zemlje i staviti u plastičnu vrećicu i napisati na ceduljicu uzorak broj 1 - (0-30 cm). To isto učinimo i sa slojem od 30-60 cm. Njega ćemo staviti u drugu plastičnu vrećicu i označiti na ceduljici uzorak broj 1- (dubine 30-60 cm). Uzorke možete uzeti u bilo koje godišnje doba. Tako pripremljen uzorak ili uzorke tla treba odnijeti u Pedološki laboratorij i zatražiti analizu tla.
Ako ste predaleko od većeg centra s pedološkim laboratorijem ili ste voljni sami raditi analizu tla, na našem tržištu postoje priručni kompleti za analizu zemlje, koje možete nabaviti u specijaliziranim trgovinama. S njim se može prilično jednostavno, lako i brzo utvrditi količine dušika, kalija i fosfora te pH vrijednost tla.


-gnjoidba,...

Agromeliorativna gnojidba je zahvat koji se izvodi u sklopu svih operacija u neposrednoj pripremi zemljišta. Sigurno je da od plodnosti zemljišta zavisi i uspjeh u uzgajanju lješnjaka. On je vrlo zahvalan na sva dodatna ulaganja oko poboljšanja kvalitete zemljišta.
Određivanje količine organskih i mineralnih materija koje treba zemljištu dodati vrši se prema zemljištu, odnosno prema rezultatu analize zemljišta. Organske materije se nadoknađuju dodavanjem stajnjaka, komposta, treseta, uzgajanjem biljaka za zelenu gnojidbu i dr.
Unošenje mineralnih gnojiva, odnosno pojedinih hraniva zavisi od toga da li je zemljište u njima siromašno ili nije. Prema iskustvu iz SAD (Oregon) agromeliorativnom gnojidbom u zemljište koje sadrži do 7,5 mg na 100 g zemljišta K2O unosi se 330 do 450 kg K2O, ako zemljište sadrži 7,5 do 15 mg na 100 g zračno suhog zemljišta 325 do 330 kg K2O. U zemljišta sa preko 15 mg nije potrebno unošenje kalija.

2. Sadnja

- vrijeme, budući da lješnjak vrlo rano počinje vegetirati preporuča se sadnja u jesen, tj. sredinom 11 mjeseca.

- razmak, 3m je razmak između sadnica u redu, a 4m, 5m ili 6m je razmak između redova. Razmak između redova se prilagođava u ovisnosti od vrste mehanizacije s kojom mislite obrađivati nasad ( manji gabariti radnih strojeva manji razmak između redova, analogno tome, veći gabariti veći razmak).


- najproduktivnije sorte, za područje kontinentalne Hrvatske preporuča se sorta istarski duguljasti u kombinaciji sa nekoliko sorti oprašivača tj. cca 80%glavna sorta te 20% oprašivača.

- cijena sadnica i gdje kupiti,...cijena sadnice je 10 kn/kom, možete ih naručiti od Corylusa, a ako želite potpisti ugovora o otkupu morate naručiti min 100 kom.

3. Uzgoj

- uzgojni oblik, vaza na visokom deblu, zašto baš ovaj uzgojni oblik?
Danas većina istraživača i praktičara smatra da je fiziološka osnova redovite i obilne rodnosti u uzgoju lijeske osigurana krošnjom u obliku vaze. U novije vrijeme sve se više koristi nova tehnologija koja osigurava maksimalnu mehanizaciju agrotehničkih operacija, uključujući i mehaniziranu berbu. Na osnovi tih zahtjeva danas se u Italiji i Španjolskoj preporuča uzgoj lijeske u obliku vaze s visinom stabla od 80 cm.
Francuski stručnjaci ističu da je uvjet za rentabilnu proizvodnju lješnjaka uzgoj lijeske u gustom nasadu, u obliku vaze s visokim deblom (80cm) radi potpunije mehanizacije svih agrotehničkih operacija i radi boljeg korištenja svjetlosti, uključujući i difuznu svjetlost koja se odbija od površine zemlje i vode.

- obrezivanje

Rezidba mladih stabala lješnjaka svodi se na reguliranje pravilnog razvoja osnovnih grana. Pored toga njome se utječe da se grane pravilno razgranavaju, da se suvišni ljetni izdanci uklone do osnove. U biti u prvim godinama rezidba stabala lješnjaka je neznatna, sa starošću stabla se njen intenzitet povećava.

- zaštita,

Zaštita u periodu uzgajanja svodi se uglavnom na suzbijanje nekoliko bolesti i nametnika. Najčešće se izvede po jedno zimsko i 2 - 3 tretiranja u toku ljeta protiv lisnih uši. Za zimsko prskanje može se koristi Gebutoks u tekućem stanju u koncentraciji od 0,75% do 1,0% (750 - 1000 g/lit. vode). U toku vegetacije za suzbijanje uši, crvenog pauka i dr. koristi se Fosdrin 10% u koncentraciji 0,1 do 0,15%, ili Dimekron 20 u koncentraciji 0,1 do 0,15%.

- vrsta podloge (oranica-travnjak),...
Zemljište za plantažu lijeske priprema se na cijeloj površini i na dubini do 60 cm, što zavisi od njegovih fizičkih osobina. Rigolanje cijele površine može se izvesti na klasičan način uz primjenu teških traktora i plugova rigolera. U novije vrijeme se preporučuje priprema zemljišta podrivanjem podrivačima. Najbolje su se pokazali podrivači vibratori, odnosno podrivači sa vibrirajućim radnim tijelom. Ovakva priprema zemljišta ima neke prednosti, jer se zemljište ne prevrće, a rastresa se na cijeloj dubini koja se želi. Na ovaj se način povećava zapremina zemljišta, to doprinosi poboljšanju vodnog i zračnog režima zemljišta, kao i opće poroznosti.
U nekim slučajevima zemljište se mora pripremati kopanjem ja­mica. Za tu svrhu mogu se koristiti svrdla sa vlastitim pogonom ili priključene na traktor.

4. Berba

- vrijeme berbe,
Berba lješnjaka obavlja se od sredine srpnja do početka listopada, to zavisi od osobina sorte i područja uzgajanja.

-prinosi, 3-5 t/ha

-sušenje i skladištenje, ukoliko se radi o manjim količinama plodova, mogu se raširiti na neku ravnu površinu u tankom sloju kako bi se lakše i bolje sušili. Pored toga, treba ih češće promiješati.

-cijena i plasman,...otkup lješnjaka je garantiran ugovorom o otkupu, a trenutačna cijena je 10 kn/kg neočišćenog lješnjaka tj. otkupljujemo lješnjak u ljusci.

Poticaji za podizanje nasada ljeske iznose 16.800 kn/ha jednokratno u godini podizanja nasada, a svake sljedeće godine dodjeljuju se poticaji za održavanje nasada u iznosu od 2.500 kn/ha. Da biste ostvarili pravo na poticaje morate zasaditi min. 0.5 ha što iznosi cca 400 sadnica.
orka23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 21:44   #36
To su mi poslali iz Corylusa, pa ako nekoga interesira...
orka23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 23:09   #37
teško ćeš naći poljoprivrednika na forumu
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 09:18   #38
Quote:
orka23 kaže:
To su mi poslali iz Corylusa, pa ako nekoga interesira...
Dodje mi zao sto nemam poljoprivrednog zemljista. Cini se lova do neba...
Po hektaru 40-tak tisuca kuna. + poticaj. Zasadis 10 hektara i zaposlis 5 ljudi i na konju si. Pomoc dolazi u paketu sa otkupom... Dajte mi recite jel ima tako nesto za firme, hahahah.
A cujem da i jagode i slicne kulture nose hrpu love.
Poljoprivreda je zlatna koka. Samo trebaju ljudi skuziti da nije sve u psenici u kukuruzu.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 13:09   #39
moj prijatelj je počupao nekoliko hektara jer mu se nije isplatilo
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 16:52   #40
pomoglo bi malo detaljnije objašnjenje zašto mu se nije isplatilo?

da li je imao premali urod ili prevelika očekivanja ili nije izdržao čekati jedno 5 godina ili...?
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.