Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2010., 11:51   #1
Multikulturalan, multijezičan - prednost ili mana?

Multikulturalnost i multijezicnost su pojmovi kojima vecina tezi i ocjenjuje ih kao pozitivne.
No je li to zbilja tako?
Zamislite sledecu situaciju: Neka osoba dodje kao odrasla u hrvatsku nauci jezik i dobije jezik. Sve lijepo zvuci. No onda neko pocne pricati o nekim stvarima iz djetinjstva ( smogovci, jelenko, baltazar itd) i ova osoba je hendikepirana.
Ne znam kako vama ali meni se to desilo ( i jos uvijek se desava). Jednostavno preskocio sam te neke djecije godine gdje sada zivim.
Moze li se biti do kraja multikulturalno u vise od 3 drzave?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 12:44   #2
ma nikako.

Meni ovdi gori ni jasno ča se oni vataju na neke njiove lokalne, recimo Miše Kovače ili Olivere Dragojeviće, koji su meni potpuna bezvezana (ne govorim ja on našim Miši i Oliveru (ma Mišo mi nije baš nešto, ali je Oliver car)), nego o njihovin.

A po drugoj strani, nikako mi nije jasno šta su kodnas svi išempijali na neke nives celzijus (ma ko je ona u biti?) i nikako da proniknem koji su ti Gotovčevi o kojima non-stop pišedu novine...

Pa ti sad misli jesan li ili nisan multikulturan.. (a neš ti kulture..)
malo misto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 17:52   #3
Sve ima svoje prednosti i mane, pa tako i multiculturnost, multijezicnost.
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 14:21   #4
pa gledaj, moš ti bit zatucan u bilo kojoj državi, sve je do tebe. al inače mislim da ste totalno pogriješili pojam multikulturalnosti, ovo što vi spominjete je pop kultura i showbiz trivia. plus, 'ovdi' može bit blio di, šta ja znam di si ti, osim toga svako ima lokalne zvijezde. i čak i ako živiš u jednoj državi cijeli život, svejedno možeš bit stranac, ako odskačeš od norme.
Hollywood is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 14:24   #5
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
Multikulturalnost i multijezicnost su pojmovi kojima vecina tezi i ocjenjuje ih kao pozitivne.
No je li to zbilja tako?
Zamislite sledecu situaciju: Neka osoba dodje kao odrasla u hrvatsku nauci jezik i dobije jezik. Sve lijepo zvuci. No onda neko pocne pricati o nekim stvarima iz djetinjstva ( smogovci, jelenko, baltazar itd) i ova osoba je hendikepirana.
Ne znam kako vama ali meni se to desilo ( i jos uvijek se desava). Jednostavno preskocio sam te neke djecije godine gdje sada zivim.
Moze li se biti do kraja multikulturalno u vise od 3 drzave?
Po tome su i moja djeca hendikepirana jer im Jelenko ama bas nista ne znaci, iako su odrastala u Hrvatskoj... Kao sto im je i nepojmljiv pulfer u Zvizduku s Bukovca jer oni nikad nisu vidjeli stare tramvaje. U tome je to cisti generacijski problem.
I meni fale francuske reference, ali to se nauci, citaju se knjige, razgovara se s ljudima. ne, ja to ne dozivljvam kao hendikep, samo kao dobru priliku da upoznam nesto novo kao sto i nasi multikulturalni prijatelji uzivaju kad nauce nesto novo od nas.
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 17:18   #6
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
Multikulturalnost i multijezicnost su pojmovi kojima vecina tezi i ocjenjuje ih kao pozitivne.
No je li to zbilja tako?
Zamislite sledecu situaciju: Neka osoba dodje kao odrasla u hrvatsku nauci jezik i dobije jezik. Sve lijepo zvuci. No onda neko pocne pricati o nekim stvarima iz djetinjstva ( smogovci, jelenko, baltazar itd) i ova osoba je hendikepirana.
Ne znam kako vama ali meni se to desilo ( i jos uvijek se desava). Jednostavno preskocio sam te neke djecije godine gdje sada zivim.
Moze li se biti do kraja multikulturalno u vise od 3 drzave?
I ja to svakodnevno vidim. Iako znam da sam inteligentnija, obrazovanija od 95% ljudi, oni me neprestano znaju spustit ili samo odignorirat na temu: ti nemas pojma kako se zovu clanovi obitelji Brady Bunch (koje sam cak i probala gledati, ali su mi NEZANIMLJIVI). Umjesto da taj svoj intelekt koristim za neko specijalno "napredovanje", moram ga koristit da nadoknadim te rupe iz "proslosti".

Imam kolegu koji je jako ljubomoran na moja profesionalna dostignuca, pa me neprestano spusta na "proslost". Zna da se tamo mogu obrazovat godinama (gledati reprize starih serija na nekim od TV kanala), ali necu ga nikad u tome stici...

S druge strane, sto se vise "trudim" nadoknaditi znanja iz te "proslosti", sve vise postajem "freak", a manje samo "ja".

A... ako se uopce ne trudim nadoknadit te rupe, mogu funkcionirati, ali u neku ruku sam marginalizirana.

(s tim da sam ja o americkoj kulturi bila oduvijek puuuuuno vise informirana nego prosjecan Hrvat i nego prosjecan zapadni Europljanina)....



Sto je rjesenje?!


Pokusavam se ne zamarati time... Ljudi me iovako ionako prihvacaju kao osobu (nakon sto me upoznaju)...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 17:19   #7
Quote:
malo misto kaže: Pogledaj post
A po drugoj strani, nikako mi nije jasno šta su kodnas svi išempijali na neke nives celzijus (ma ko je ona u biti?) i nikako da proniknem koji su ti Gotovčevi o kojima non-stop pišedu novine...

Pa ti sad misli jesan li ili nisan multikulturan.. (a neš ti kulture..)

Da... da se sad transplantiram u Hr... mislim da ne bih znala vise "tko su oni" i "na sto se furaju..."
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 17:20   #8
Quote:
Hollywood kaže: Pogledaj post
pa gledaj, moš ti bit zatucan u bilo kojoj državi, sve je do tebe. al inače mislim da ste totalno pogriješili pojam multikulturalnosti, ovo što vi spominjete je pop kultura i showbiz trivia. plus, 'ovdi' može bit blio di, šta ja znam di si ti, osim toga svako ima lokalne zvijezde. i čak i ako živiš u jednoj državi cijeli život, svejedno možeš bit stranac, ako odskačeš od norme.
Istina je. Ja se uvijek mogu fuurat na Kanta i Shopenhauera, i razumjet se sa intelektualnim zidovima i kolegama koji su visoko obrazovani.

Medjutim, nikome se ne da razgovarat o filozofiji u jedanaest navecer dok se gricka sir i pije vino....

Covjek mora imat te neke zajednicke "jednostavne reference" da bi uspostavio ljudski kontakt...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 17:25   #9
Quote:
njusa kaže: Pogledaj post
Po tome su i moja djeca hendikepirana jer im Jelenko ama bas nista ne znaci, iako su odrastala u Hrvatskoj... Kao sto im je i nepojmljiv pulfer u Zvizduku s Bukovca jer oni nikad nisu vidjeli stare tramvaje. U tome je to cisti generacijski problem.
I meni fale francuske reference, ali to se nauci, citaju se knjige, razgovara se s ljudima. ne, ja to ne dozivljvam kao hendikep, samo kao dobru priliku da upoznam nesto novo kao sto i nasi multikulturalni prijatelji uzivaju kad nauce nesto novo od nas.

Blago tebi sto mozes biti tako pozitivna.

Mozda to i jest dio problema.
Ljudi u novoj domovini su jako nestrpljivi saznati da li su tvoja saznanja iz proslosti jako zanimljiva i njima nedokuciva, pa nas mozda zato vole bockati nedostatkom znanja o njihovoj proslosti...

Amerikanci vole imati jedan generalizirajuci stav: svi imigranti su nazadni i nesofisticirani.

I onda kad im se pokazes (dokazes) kao sofisticiran, onda te mrze sto si im to "gurnuo pod lice". Ali ako im ne razjasnis kristalno cisto da nisi dosao iz prasume Konga, onda te vole tako tretirat...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 18:36   #10
Quote:
Shtefitza kaže: Pogledaj post
I ja to svakodnevno vidim. Iako znam da sam inteligentnija, obrazovanija od 95% ljudi, oni me neprestano znaju spustit ili samo odignorirat na temu: ti nemas pojma kako se zovu clanovi obitelji Brady Bunch (koje sam cak i probala gledati, ali su mi NEZANIMLJIVI). Umjesto da taj svoj intelekt koristim za neko specijalno "napredovanje", moram ga koristit da nadoknadim te rupe iz "proslosti".
I ja ponekad imam slicnih problema. Dobar dio nasih igara (www.bigbluebubble.com) je baziran na US licencama koje meni nisu toliko poznate koliko mojim zaposlenima (Three Stooges, Pat Sajak, I Spy...) tako da cesto moram posegnuti za Wikipediom ili imati vikend maraton u kojem pogledam i po nekoliko sezona neceg sto sam kao dijete propustio.
Naravno imam prednost kad se radi o evropskim licencama a nepoznavanje pojedine licence je ponekad i prednost jer ti daje drugaciji i cesto originalniji pogled na nju i samim tim mozes doci sa boljom idejom za igru.
I slazem se da je vecina tih stvari nezanimljiva, ali ne toliko zbog kulturoloskih razlikosti koliko zbog cinjenice da je proslo dosta godina od kad su te serije bile popularne.
Evo, danas bas saljem game proposal za "Rudolph The Rednose Raindeer" baziran na starom crticu iz sedamdesetih koji se ovdje jos uvijek proda (DVD) u 2 miliona primjeraka za svaki bozic. Nasa bozicna tradicija je bila Superman i Kapelski Kresovi tako da sam ukomponirao neke elemente u igru.
__________________
Although it's true that violence never solves anything, it's just fine for a quick temporary fix. Big Blue Bubble
sloggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 00:01   #11
Quote:
Shtefitza kaže: Pogledaj post
Istina je. Ja se uvijek mogu fuurat na Kanta i Shopenhauera, i razumjet se sa intelektualnim zidovima i kolegama koji su visoko obrazovani.

Medjutim, nikome se ne da razgovarat o filozofiji u jedanaest navecer dok se gricka sir i pije vino....

Covjek mora imat te neke zajednicke "jednostavne reference" da bi uspostavio ljudski kontakt...
Propustila si ti puno vise citajuci te dekadentne Svapske anarhiste. Morat ces se fokusirati na nesto konkretnije.

PS. ja sam procitao sve sto su ikad napisali svi marksisticki "mislioci", ali samo zato da mogu s razumijevanjem kritizirati ljevicarske "mokre snove".
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 01:21   #12
Onaj tko ne zna, i ne zna da ne zna, glup je. Kloni ga se.

Onaj tko ne zna i zna da ne zna, dijete je. Pouci ga.

Onaj tko zna i ne zna da zna, spava. Probudi ga.

Onaj tko zna i zna da zna, mudar je. Slijedi ga.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 17:05   #13
ne znam koliko današnji mladi amerikanci znaju o brady bunch-u, to je bilo davno... a moš i ti znat podatke o toj seriji, kao i mnogim drugima, ako si odrastao uz sky one ili satelitsku / kabelsku televiziju. informacije su i prije bile tu, samo si trebao bit svijestan toga. gledao sam ja i brady bunch, I dream of jeannie, I love lucy, mnogo mnogo toga, a opet od svega pomalo i dovoljno; na svu sreću imam dobro pamćenje. također sam čitao kanta i mnoge druge filozofe, i mogu reći da je puno bolje pamtiti monty python skečeve o njima nego pričati o njihovim, uglavnom dosadnim šugavim knjigama. umjesto sira i vina predlažem marihuanu i širok izbor sokova. a može i sir isto.

btw, multikulturalnost i poznavanje pop kulture nije jedno te isto, al ako želite to tako doživljavati, aj dobro.
Hollywood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 18:19   #14
Pustite tu americku masinu zaglupljivanja masa. Lolek i Bolek su zakon za sve to.
Hajduk1-1Rijeka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:08.