Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2012., 13:37   #261
upomoć

u proljeće sam posadio 2 američke borovnice (nisam siguran dal dvogodišnje ili trogodišnje ali već ima cca 20 plodova), stavio treseta i sve bilo u redu do sad. Sad primjećujem da su plodovi počeli venuti (samo jedna kuglica ima lijepu veličinu i počela je plaviti, ostale su duplo manje). Vjerujem da nije problem suhoća jer je bilo mnogo kiše do sad...
DonDuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 09:30   #262
otkriven uzrok propadanja borovnice : pregrižen korijen (valjda voluharica)

DonDuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 18:51   #263
Quote:
zoran_12 kaže: Pogledaj post
jako teško ćeš naći eko sadnice jer po zakonu o ekološkoj poljoprivredi se za ekološku proizvodnju mogu koristiti i "konvencionalne sadnice" (s prijelaznim razdobljem koje traje taman onoliko koliko je potrebno da biljka počne davati plodove) a pošto su puno jednostavnije za proizvodnju uglavnom se samo one i proizvode.
moj ti je savjet odustani od potrage eko sadnica, kupi konvencionalne i dalje postupaj po pravilnicima o ekološkoj poljoprivredi
Evo danas sam prvi puta posjetio ovu temu na forumu. S obzirom da imam veliku plantažu Goji bobica zbog uzgoja goji bobica a ujedno imam i proizvodnju sadnica u eksperimentalnoj fazi pridružiti ću Vam se na ovoj temi. Dakle pitanje je bilo gdje naći EKO sadnice? Kada je u pitanju goji ja nikad nisam čuo da postoje ekološke i ne ekološke sadnice. Predpostavljam da pod ekološkim uzgojem sadnica mislite da nisu sadnice nisu tretirane nekim umjetnim sredstvom koje bi potaklo njihov rast? Tko tretira sadnice bilo kakvim umjetnim sredstvom za poticanje njihovog rsta taj pojma nema o uzgoju goji sadnica, to zaista nije potrebno. U neklim drugim grmovima leži caka kako ih uzgojiti. Moja Vam je preporuka da izbjegnete gnjavaže uzgoja sadnica rađe kupite gotove sadnice i gotovo jedino ako netko inzistira tj želi sam uzgojiti on neka proba. Još par savijeta kod kupnje sadnica. Predpostavljam da večina Vas bi kupila one veće sadnice nego manje bez obzira što su sve sadnice deklarirane kao jednogodišnje. veličina sadnica kod Goji-a nemora biti pokazatelj kvalitete sadnice. Ja imam zasađeno 3500 sadnica na svojoj plantaži i bilo je slučajeva da se sadnica posušila sama od sebe nikad nisam otkrio razlog zašto ali je pored nje iz istog korijena potjerala nova mladica koja je narasla ogromna. Nakon godinu dana od sadnje postoje razlike u veličinama sadnica i to više od duplo makar su sve sadnice isto tretirane. Dakle imali smo sadnice visoke 1,8 m a istovremeno one koje su još ostale jako male. Ostavio sam sve za sljedeču godinu ali želim naglasiti da već prve godine smo dobili plodove ne na svim sadnicama ali bilo je plodova i na velikim i na manjim, isto tako na nekim velikim nije bilo ploda kao i na malim. Ukratko goji nije posebno zahtijevan za uzgoj pogotovo ukoliko u taj posaop kreće početnik bitna je volja i rad. Da avs ad tui previše ne davim ukoliko netko ima neka konkretna pitanja neka me slobodno pita ili javno ili preko privatne poruke. Želim Vam pomoći u obliku savjeta jer često nailazim na napisane gluposti vezane uz uzgoj Goji bobica.

Pozdrav svima
Hrvoje-35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 08:35   #264
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
jel zna itko išta o sortama aronije? imam dvije vrste. jedna sa srebrnkastim listićima i jedna sa zelenim više kožnatim. ova sa srebrnim rano rodi i pocrni već u lipnju
U Hrvatskoj su najčešće sorte aronije Viking i Nero, ponekad Hugin. Ali iz iskustva znam da, budući da se za aroniju upotrebljava i naziv sibirska borovnica koji se upotrebljava za još neke biljne vrste (poput haskapa), ponekad ljudi, zbog pogrešnog deklariranja sadnica, uvjereni da su kupili sadnicu aronije posade i nešto drugo, najčešće haskap koji rodi rano, već u svibnju i lipnju.
Iako se dosta razlikuju po obliku i boji plodova, ima sorti haskapa koji imaju tamno obojeni i više okrugli plod pa je bilo slučajeva da su ga ljudi uzgajali misleći da uzgajaju aroniju. Znam za više takvih slučajeva. Ali nije ni to problem, haskap je ukusniji, a vjerojatno i jednako zdrav kao i aronija.
Više o vrstama i sortama koje se nazivaju sibirska borovnica, s fotografijama, možete pročitati na http://www.prirodna-hrana.info/voce1...ska-borovnica/

Zadnje uređivanje haskap : 27.02.2013. at 08:43.
haskap is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 22:01   #265
Za poznavatelje gojia

Razmisljamo o tome da posadimo nesto na jednom trenutno zapustenom komadu zemlje, pa smo naletjeli i na goji...i sad pokusavamo procijeniti isplativost...

Kako se goji najvise cuva/prodaje u susenom obliku, cijeli dan pokusavam naci podatak koliki je omjer tezine svjezeg i susenog gojia...tj. koliko se susenog dobije iz kile svjezeg?

I ima li netko iskustva s prodajom, kako se krecu cijene? Podaci na koje sam ja naisla toliko variraju, od 20 kuna/kg do (nevjerojatnih) 300kn/kn...
tako da nam je skoro nemoguce procijeniti... a s obzirom da to i nije bas malo ulaganje, i na duzi vremenski rok, ne bi se htjeli zaletiti.
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 22:15   #266
Quote:
daneejela kaže: Pogledaj post
Za poznavatelje gojia

Razmisljamo o tome da posadimo nesto na jednom trenutno zapustenom komadu zemlje, pa smo naletjeli i na goji...i sad pokusavamo procijeniti isplativost...

Kako se goji najvise cuva/prodaje u susenom obliku, cijeli dan pokusavam naci podatak koliki je omjer tezine svjezeg i susenog gojia...tj. koliko se susenog dobije iz kile svjezeg?

I ima li netko iskustva s prodajom, kako se krecu cijene? Podaci na koje sam ja naisla toliko variraju, od 20 kuna/kg do (nevjerojatnih) 300kn/kn...
tako da nam je skoro nemoguce procijeniti... a s obzirom da to i nije bas malo ulaganje, i na duzi vremenski rok, ne bi se htjeli zaletiti.
Dobro je da si postavila ovo pitanje.

Kao prvo, proizvodnja za nepoznatog kupca najneisplativija je proizvodnja. Ako već želiš ući u posao osiguraj tržište.

Goji bobice se inače prodaju suhe pa račaunaj i na kupovinu sušare.
Cijena od 20 kn/kg je premala a ova od 300 kn/kg čini mi se previsoka...mora da je cijena negdje u sredini.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 00:09   #267
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Dobro je da si postavila ovo pitanje.

Goji bobice se inače prodaju suhe pa račaunaj i na kupovinu sušare.
Cijena od 20 kn/kg je premala a ova od 300 kn/kg čini mi se previsoka...mora da je cijena negdje u sredini.
A znas li koliki je ovaj omjer suseno/svjeze? To me zanima jer tako mogu napraviti neki okvirni racun - koliko sadnica za određenu količinu završnog proizvoda. Npr. procitala sam da jedna sadnica daje u projeku 3kg proizvoda, sto znaci da s recimo 100 sadnica -> cca 300kg svjezih bobica. E, ali ako bi susili, ovaj broj je naravno manji, no ne znam koliko otprilike..
Ako to znas puno bi mi pomogla


Quote:
Kao prvo, proizvodnja za nepoznatog kupca najneisplativija je proizvodnja. Ako već želiš ući u posao osiguraj tržište.
Vjerujem da si u pravu..po onom sto sam pronasla cini mi se da postoji trsite i otkupljivaci na veliko, iako su to onda ove cijene od 20kn...sto se i meni cini malo, uzimajuci u obzir cijene koje vidjam kao kupac. A plasiranje svog proizvoda je sigurno riskantnije, ali i to ima svoju zanimljivu stranu
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 09:15   #268
Neznam točan podatak za omjer svježe/sušeno. Okvirno se gubi oko 40% težine.

Problem kod uzgoja goji bobica je u tome da kod nas nije raširen pa nema relevantnih informacija.

Goji uspijeva na alkalnom tlu čiji je pH 8,2 do 8,6. Svakako bi trebalo napraviti analizu tla kako bi vidjeli dali je vaše tlo pogodno za uzgoj ove biljke.

Sadnice se prodaju po cijeni od 20 kuna na više.

Berba počinje u drugoj ili trećoj godini nakon sadnje a prinos se kreće oko 5 kg po stablu.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 13:37   #269
Da li tko zna gdje bi mogao kupiti sadnice haskap-a i koliko koštaju?
kikac27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 08:38   #270
Nisam čitala temu, pa se izvinjavam ako ponovo postavljam pitanje, ali zanima me sljedeće:

Kada je najbolje posaditi aroniju? I postoji li razlika između određenih vrsta (u smislu, dvogodišnje, višegodišnje i sl.)?

Čitala sam pomalo na nekim stranicama na internetu i piše da godišnje doba nije bitno za sadnju, ali to mi je bilo sumnjvo.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 09:47   #271
Ako je sadnica kontejnirana, sa grumenom zemlje oko korijena a takve su sve uglavnom, onda se mogu saditi cijele godine. naravno, ako vremenske prilike dopuštaju. Ipak, najbolje vrijeme za sadnju je jesen i proljeće.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 10:44   #272
Hvala za brz odgovor.

Još samo jedno pitanje: Koja je najbolja razdaljina između sadnica?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 11:41   #273
Da se vratim na prvo pitanje, postoje tri vrste aronije: crvenoplodna, crnoplodna i ljubičastoplodna. Razlika je, kako sam naziv govori, u boji i veličini ploda. Sve vrste su višegodišnje pa predpostavljam da misliš na sadnice - jednogodišnje ili dvogodišnje. U praksi se najčešće koriste jednogodišnje i dvogodišnje sadnice.

Razmak sadnje ovisi dali se radi o intenzivnom, plantažnom uzgoju ili ih sadiš u vrtu. Uglavnom, minimalni razmak sadnje je 1,5 do 2 metra u plantažnom uzgoju. Ako ih sadiš u vrtu razmak može biti i veći.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 14:57   #274
Hvala još jednom. Ove informacije su mi od velike pomoći. Riječ je o vrtnom uzgoju, ne plantažnom.

Infomacija o tome jesu li višegodišnje biljke sve vrste zanimala me, jer mi je jedna poznanica kazala da ima neka vrsta koja nije višegodišnja. Ja nigdje nisam naišla na takvu informaciju na netu, pa sam htjela provjeriti je li ona pogrešno informirana.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 17:28   #275
Quote:
kikac27 kaže: Pogledaj post
Da li tko zna gdje bi mogao kupiti sadnice haskap-a i koliko koštaju?
imaju ih u rasadniku milić u miholjcu, ali su ovosezonsku partiju rasprodali, kažu da će imati opet najesen. imaju dvije sorte, tako da se mogu kupiti različiti kultivari radi oprašivanja.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 23:52   #276
Ribizli

Pozdrav
Da li netko zna koja sorta crvenog ribizla daje najviše ploda?
briketi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 20:30   #277
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Hvala još jednom. Ove informacije su mi od velike pomoći. Riječ je o vrtnom uzgoju, ne plantažnom.

Infomacija o tome jesu li višegodišnje biljke sve vrste zanimala me, jer mi je jedna poznanica kazala da ima neka vrsta koja nije višegodišnja. Ja nigdje nisam naišla na takvu informaciju na netu, pa sam htjela provjeriti je li ona pogrešno informirana.
Mogu Vam poslati priručnik o sadnji ARONIJE, i svakome tko je zainteresiran, ali ne znam da li smijem ovdje objaviti mail adresu iako ništa ne prodajem. Prvo da pokušam da ga podignem u vidu datoteke. Ne vredi - dozvoljeno je samo nešto manje od 10 kb - apsurd. Javite se na [email protected] ili na ono gdje stiže privatna pošta.
__________________
Ima lijeka i u Hrvatskoj
dietfood is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 19:46   #278
POzdrav, koliko se može posaditi sadnica aronije na 750 kvadrata?
zhabica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 19:53   #279
Quote:
zhabica kaže: Pogledaj post
POzdrav, koliko se može posaditi sadnica aronije na 750 kvadrata?
Aroniju obično sadimo na razmak 1,5 - 2 m u redu, a između redova 3 - 3,5 m.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 15:32   #280
Hvala na odgovoru, imam još jedno pitanje: ako posadim aroniju ujesen, kad mogu očekivati prve plodove? Hvala.
zhabica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.