Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2013., 07:09   #21
Odraz frustracije naroda se uvijek mogao dobro vidjeti na forumima i u birtijama
Čemu pametovati, nismo li svi tu kako bi nešto naučili?

Danas update slika, narasla je od zadnji put.

Paprika mi je loša ove godine
U zemlji naravno. Ništa ne raste.
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 10:51   #22
http://img.tapatalk.com/d/13/06/16/a5utapav.jpg
http://img.tapatalk.com/d/13/06/16/tapapugu.jpg
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 10:57   #23
no...previdio sam da se radi o zatvorenom sistemu...moja greška.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 15:09   #24
Quote:
oseloth kaže: Pogledaj post
Ja pak mislim da okus nema veze sa sustavom hranjenja već sa ljubavi koju dajemo bilju.
Rocky64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 18:44   #25
Pa ono, biljka je biljka, pije vodu i NPK i nešto minerala. Svi govore da im hidro uzgoj ima drugačiji okus. Pa kažem da je to do ljubavi, jer iz domaćeg vrta je uvijek sve najfinije :-)
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 01:18   #26
Update. Korijen postaje prevelik za 10L kantu. Ipak sam trebao uzeti 20L.
http://img.tapatalk.com/d/13/06/20/uzudu6yq.jpg
http://img.tapatalk.com/d/13/06/20/6a3e2u3e.jpg
http://img.tapatalk.com/d/13/06/20/e8e6azas.jpg

Na godinu pravim sistem od 10 ovakvih. 5 rajčica 5 paprika jer mi ove godine paprika u zemlji ništa nije uspjela.
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 17:31   #27
Kolika ti je trenutno potrošnja otopine?
Dzovaniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 22:49   #28
Ovih vrućih dana do 5l dnevno ali u prosjeku 1-1.5
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 11:24   #29
Hidroponija za neznalice!

Dakle, čitam par tema, članaka, recenzija o hidroponskom uzgoju povrća(rajčica, paprike, svejedno) i ponavlja se činjenica da mi sve nije jasno. Odnosno, čini mi se da na tim svim mjestima vidim tekstove koje pišu ljudi koji stvari razumiju na profesionalnoj osnovi. Postoji li način da se to objasni na način da bude jasno i laiku? Znam da se spominje kamena vuna(postoji li neki određeniji naziv, jer postoje očito za više namjena) i prehrana.


Da bude jasno o čemu pričamo, govorimo o vjerovatno zadnjih par stotina kuna s kojima se misli nešto vidjeti ili pokušati, a cilj je biti na pozitivnoj nuli, ili u plusu, malom-velikom, nebitno toliko. Nije mi cilj s parsto kn osigurati egzistenciju za sljedećih godinu dana, koliko toliko sam realan.

Dakle, par pitanja koja me zanimaju vezano za proizvodnju i ulaganja:

1. Što mi je sve potrebno u tom eksperimentu? Ovdje zanemarimo biljku i vodu, to je jedino što znam da pouzdano treba Dakle, podloga(kamena vuna - kakva, na netu se spominju razne, dok kod nekih stoji samo kamena vuna), sustav navodnjavanja(ajmo ga tako nazvati), toplina. Razni preparati koji se dodaju u vodu(koji?) znam da idu, samo što ide, gnojiva, prehrana
Također, zanima me postoji li potreba za određenim tipom rasvjete koji bi bio potreban ako bi se radilo u zatvorenom prostoru, a kako bi se ubrzao ili makar omogućio razvoj i sazrijevanje ploda?

2. Koliko je cijena navedenih stavki, ugrubo, naravno, ako netko ima iskustva

3. Jesu li sorte povrća ili voća koje koristimo u proizvodnji u vrtu prilagodljive navedenom načinu uzgoja, te kakve bi razlike bile ako se usporede plodovi dozreli na suncu u odnosu na one iz hidroponskog uzgoja?



Također, molio bih da se koriste nazivi koje amater može shvatiti, a ne dugačkinazivikojesamodiplomiraniagronomrazumijeito akojebionajboljinagodini
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 14:37   #30
Ja ne razumijem,jel te to zanima za profesionalni ili hobi uzgoj?
Ako je hobi uzgoj u pitanju,puno bolje rezultate ćeš postići u nekom organskom mediju (supstratu),nego u anorganskom(kamena vuna)...
Za kamenu vunu je potrebna kompletna oprema,koja nije baš jeftina,a postoje za kupiti gotovi supstrati za uzgoj pojedinih vrsta voća i povrća i dovoljna je jedna prihrana dnevno da bi sve funkcioniralo,dok u kamenoj vuni se minimalan broj dnevnih prihrana svodi na dvadesetak...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 15:12   #31
Mislio sam prvenstveno za sitnu prodaju, ali, za početak, eksperimentalno.


Ne znam, što obuhvaća"sva oprema"? Kolega mi je pričao nešto o tome, ali da trošak ne bi morao biti velik(e, tu se postavlja pitanje i što je njemu velik trošak), objašnjavao na primjeru gospodarstva koje je povuklo milijunsku cifru iz nekog fonda, ali je sve kompjutorski upravljano. Doduše, ako imam par sadnica, ili par desetaka sadnica, naravno da mi ne treba takva oprema, nego je dovoljno i nešto što zahtijeva određene fizičke napore(što pretpostavljam da može šljakati, jer slične stvari ljudi znaju imati u stanu).

I što se smatra "prihranom"? Ja sam to zamišljao kao da imam posudu s otopinom svega potrebnog, a iz koje pomalo otječe prema korijenu biljke, konstantno. Naravno, zavisno od potrebe biljke.


Btw, spomenuo sam kamenu vunu, jer mi se čini da se ona najviše spominje, i alternative su dobrodošle(pogotovo ako je efekt sličan, a cijena povoljnija).
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 16:17   #32
Jednostavno se može proizvoditi u organskim medijima,uz jedan dozator,obična vodotopiva gnojiva i jednu prihranu dnevno...
U anorganskim medijima je to prilično komplicirano(jer oni ne zadržavaju hranu za biljke,već ona samo prolazi kroz supstrat),potrebno je koristiti kiseline za regulaciju ph otopine i imati tri odvojena spremnika... i jedna najmanja greška i cijeli nasad ode kvragu...
Sad čak postoje i sintetički mediji za hidroponski uzgoj...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 17:18   #33
Pa koliko je taj uzgoj produktivniji od ovog normalnog, starinskog, u zemlji, pod vedrim nebom, kada se isplati toliko riskirati i komplicirati

Ili je meni to krivo interpretirano, ili sam krivo shvatio, da je uzgoj zapravo sličan onome u zemlji, samo se eto moraju dodati stvari koje inače biljka dobije iz zemlje, a pozitivan efekt je što biljka dobiva sve potrebno u određenim količinama, a nema negativnih utjecaja(bilo iz zraka, ili iz zemlje) koje bi imali da sadimo na otvorenom(ili u zemlji, u plasteniku)
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 17:46   #34
Kad se prijeđe kritična granica zaraženosti tla nematodama i patogenima,uslijed nepoštivanja plodoreda,jedino rješenje je preseliti plastenik na drugu lokaciju,promijeniti tlo u plasteniku ili krenuti u hidroponiju....
Budući da je ovo prvo dvoje što sam naveo prekomplicirano,svi se odlučuju za treću varijantu...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 20:56   #35
Po toj logici, hidroponija se isplati nekome tko nema drugog izbora na navedenom tlu? Nekako, sumnjam da će u idućih 50 godina tlo biti prezasićeno nečim, uz metode koje sada koristimo(a nema nekog razloga da se koristi više od toga).


Stvarno, mislim da me kolega naveo na krivi trag, ili nisam dobro razumio ideju Sada mi se čini da se bolje isplati investirati u dobar najlon
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 12:24   #36
Di je zapelo, ja sve znam..............
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 23:10   #37
I ja.

Idemo si pričati?
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.