Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2013., 00:27   #1
Koji je vaš stav prema oročavanju novca u banci i što biste s njime?

evo otvaram ovu temu iz dva razloga: kakav vam je stav i oročavate li uopće novce u banci? meni se to čini jako dobrim načinom za oplođivanjem novca jer na položni iznos dobivam kamatu ma kako god možda i mala bila... držanjem novca doma u čarapi ne dobivam ništa.

drugo, kad skupite neku "Pristonu" svotu novca na banci (npr. 10 000 eura ili više) - imate li kakvu ideju kako taj novac uložiti? planirate li nešto s njim ili ga jednostavno ostavljate da tu stoji i da se množi pa možda i za neke buduće generacije?
Jaguarova Šapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 12:50   #2
još nisam sreo nekog ko je toliko uzbuđen šta je oročio neku siću kao ti.
To nije definitivno "jako dobar" način za oploditi novac jer moraš čekati godinu dana da dobiš neku siću od 2-3%, stoga da bi mogao imati neke veće koristi od toga morao bi imati poveću svotu novca, a budući da je nemaš, ne vidim čemu toliko lamentiranje i uzbuđivanje oko toga.
po meni 10000 eura i nije baš "pristojna svota" za oročenje. Dobiješ 250 eura za godinu dana, po meni baš i nije poticajno. Ok neko je zadovoljan s malim i to je vrlina..
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 13:20   #3
Moj stav prema oročavanju novca je negativan:

1. Nemaš pristup svojim sredstvima u trenutku kad ti zatrebaju (bar ne besplatno)
2. Nagrada za oročavanje u vidu kamate na štednju je smiješno mala u odnosu na pametno investiranje
3. Novac mi sam po sebi i nema neke vrijednosti, ali recimo trkaće vozilo koje mogu kupiti s njime ima
4. Općenito zadržavanje novca van krvotoka gospodarstva je negativna pojava

Drugi dio pitanja, što biste s njime:

Spičkaj ga, vrati dugove, razdijeli rodbini ako već sam ne znaš, neće te pitat starost di ti je bila mladost.

Novac mora kolati, a zgrade stati na mjestu.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 13:51   #4
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Moj stav prema oročavanju novca je negativan:

1. Nemaš pristup svojim sredstvima u trenutku kad ti zatrebaju (bar ne besplatno)
2. Nagrada za oročavanje u vidu kamate na štednju je smiješno mala u odnosu na pametno investiranje
3. Novac mi sam po sebi i nema neke vrijednosti, ali recimo trkaće vozilo koje mogu kupiti s njime ima
4. Općenito zadržavanje novca van krvotoka gospodarstva je negativna pojava

Drugi dio pitanja, što biste s njime:

Spičkaj ga, vrati dugove, razdijeli rodbini ako već sam ne znaš, neće te pitat starost di ti je bila mladost.

Novac mora kolati, a zgrade stati na mjestu.
1. više-manje imaš
2. ne bih rekao da je smiješno mala, mnogi rade sa još manjim maržama
3. štediti možeš i najmanje iznose dok za trkaće vozilo ipak treba malo više novca
4. vidi pod 3.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 13:59   #5
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Moj stav prema oročavanju novca je negativan:

1. Nemaš pristup svojim sredstvima u trenutku kad ti zatrebaju (bar ne besplatno)
2. Nagrada za oročavanje u vidu kamate na štednju je smiješno mala u odnosu na pametno investiranje
3. Novac mi sam po sebi i nema neke vrijednosti, ali recimo trkaće vozilo koje mogu kupiti s njime ima
4. Općenito zadržavanje novca van krvotoka gospodarstva je negativna pojava

Drugi dio pitanja, što biste s njime:

Spičkaj ga, vrati dugove, razdijeli rodbini ako već sam ne znaš, neće te pitat starost di ti je bila mladost.

Novac mora kolati, a zgrade stati na mjestu.
U Hrvatskoj je to pozitivna pojava jer nećeš ostat u kratkom roku bez iste ako je uložiš.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 14:16   #6
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
1. više-manje imaš
2. ne bih rekao da je smiješno mala, mnogi rade sa još manjim maržama
3. štediti možeš i najmanje iznose dok za trkaće vozilo ipak treba malo više novca
4. vidi pod 3.
1. naravno da nemaš, ako ti zatreba recimo večeras 500 Eura, čisto sumnjam da možeš do njih doći prije ponedjeljka ujutro, a i to je upitno jer ti uvijek u banci mogu reći "joj, nemamo sad toliko, imamo 350 Eura, znate ovo ono"

2. na 10.000 eura godišnja kamata je 200 eura, znači uložiš 10.000 i nakon godinu dana dobiješ 200 eura zarade. ja te lijepo molim da mi napišeš djelatnost tko to radi sa manjim maržama

3. uvatija si se ki brancin na broj tri, a bija je smajli na kraju...

4. vidi pod 3.

Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj je to pozitivna pojava jer nećeš ostat u kratkom roku bez iste ako je uložiš.
Ne, ne, prijatelju moj. U Hrvatskoj je to lapoguzna pojava onih koji nisu pročešljali, desetkovali tri puta zaredom i defragmentirali svoje poslovne partnere. Ja sam to napravija prije skoro 10 godina i otad do dana današnjeg nemam apsolutno nikakvih problema s naplatom.

Veći je problem šta je 97% poduzetničkog življa u Hrvatskog neuko i neškolovano pa misli da je završetkom posla i izdavanjem fakture sve gotovo. A u principu nikad nisu skužili najjednostavnije rješenje ove kompleksne jednadžbe: u većini slučajeva je najjeftinije i najkvalitetnije rješenje propustit posal. Jebi ga, ja san popušija 1000 Eura davno da bi to skužija, neko popuši 5 miljona i još mu kurca nije jasno. Da ne misliš da lupam bezveze, skoro 20 godina sam u poslu, tako da...
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 14:28   #7
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
1. naravno da nemaš, ako ti zatreba recimo večeras 500 Eura, čisto sumnjam da možeš do njih doći prije ponedjeljka ujutro, a i to je upitno jer ti uvijek u banci mogu reći "joj, nemamo sad toliko, imamo 350 Eura, znate ovo ono"

2. na 10.000 eura godišnja kamata je 200 eura, znači uložiš 10.000 i nakon godinu dana dobiješ 200 eura zarade. ja te lijepo molim da mi napišeš djelatnost tko to radi sa manjim maržama

3. uvatija si se ki brancin na broj tri, a bija je smajli na kraju...

4. vidi pod 3.
1. u usporedbi sa čim? Da točno da će ti novac u čarapi biti dostupniji ali čisto sumnjam da će ti biti dostupan ako si "pametno uložio" (što god to značilo)
2. kod štednje možeš dobiti i više od 2%, btw. sad prije koji dan je pisalo o zaradama u avioprijevozničkoj industriji, prosječna zarada po putniku je nekih 4$ i to prije oporezivanja, ne znam kolika je cijena prosječne karte ali zasigurno nije manja od 100$ što je zarada manja od 4% uz sve rizike koji taj posao nosi.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 17:38   #8
da, istina da je nedostatak ako novac "zacementiraš" na banci na godinu dana i da ne možeš do njega, barem ne besplatno

zato ja neku svotu oročim na banci npr. 7000 eura, a u kući uvijek u jednoj posebnoj ladici držim 5000 kn koji mi tu stoje godinu dana i uzimaju se samo u slučaju nužde, ali baš nužde... npr. iskrsne neko vjenčanje,krštenje,prilika za putovanje, kvar u kući i sl.
a na ono što držim na banci ipak dobivam kamatu. Najveći mi je gušt otić u banku na dan isteka ugovora i onda to (ako je oročeno bilo u eurima) promijenti u kune i počastit se nekom finom cugom/papicom u nekom restaču a praktički za džabe... jer to je dobiven novac
Jaguarova Šapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 18:19   #9
Quote:
Jaguarova Šapa kaže: Pogledaj post
Najveći mi je gušt otić u banku na dan isteka ugovora i onda to (ako je oročeno bilo u eurima) promijenti u kune i počastit se nekom finom cugom/papicom u nekom restaču a praktički za džabe... jer to je dobiven novac
Zato ja volim rentnu štednju jer se možeš "počastiti" svaki mjesec
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 10:50   #10
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
još nisam sreo nekog ko je toliko uzbuđen šta je oročio neku siću kao ti.
To nije definitivno "jako dobar" način za oploditi novac jer moraš čekati godinu dana da dobiš neku siću od 2-3%, stoga da bi mogao imati neke veće koristi od toga morao bi imati poveću svotu novca, a budući da je nemaš, ne vidim čemu toliko lamentiranje i uzbuđivanje oko toga.
po meni 10000 eura i nije baš "pristojna svota" za oročenje. Dobiješ 250 eura za godinu dana, po meni baš i nije poticajno. Ok neko je zadovoljan s malim i to je vrlina..
To ti nije poticajno?!?! Meni itekako jest! No, dobro kažeš - sve ovisi o "apetitima" i o tome što si tko želi priuštit..
recimo, meni je dobivenih 250 eura od kamate u godinu dana itekako dosta (ma i ako ćemo gledat na pola godine - 125eura)... s tim parama si mogu ili skroz priuštiti ili platiti jedan dio primjerice tečaja jezika a to nije mala investicija....
naravno da mi ta lova nije dovoljna za npr. kupiti auto , ali budući da još nisam ni počela živit kako spada - krećem od malih stvari i njima se zadovoljavam

P.S nisam ni ja srela nekoga tko je ushićen radi toga što je oročio neku svotu novca iz jednostavnog razloga što se o tome - ne priča
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 12:19   #11
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
još nisam sreo nekog ko je toliko uzbuđen šta je oročio neku siću kao ti.
po meni 10000 eura i nije baš "pristojna svota" za oročenje. Dobiješ 250 eura za godinu dana, po meni baš i nije poticajno. ..
U nekim susjednim drzavama ljudi crnce mjesec dana za 250€ i sretni su sto imaju uopce ikakav posao s bilo kakvom placom. Toliko o isplativosti.

Po tebi, sto bi netko trebao napraviti s tih 10 000€? Drzati ih u nocnom ormaricu? Ili jos bolje sve potrositi na gluposti, pa onda kukati kako nema sta jesti?
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 15:09   #12
u nekim susjednim državama 250 eura je dnevnica za običnog šljakera. I kaj smo sad dobili s tim usporedbama? Ništa

Činjenica je da 10.000 eura nije veliki novac na hrpi, ali ga je prosječnom Hrvatu teško staviti na hrpu.
Činjenica je da je oročenje jedna od najlošijih ulaganja u smislu povrata, ali isto tako jedna od najsigurnijih.

Kamata od par sto eura na iznos od 10.000 EUR jedva pokriva inflaciju, tako da tu ne vidim nekog velikog razloga za veselje.
Godišnja inflacija je oko 3%(+-0,5%), a kamate na štednju oko 3,5% (+-0,5%)
Što bi reklo da je realna kamatna stopa 0,5%.

Na 10.000 EUR je VELIKIH 50 EUR Tolika je stvara "zarada" od oročenja.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 16:59   #13
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
u nekim susjednim državama 250 eura je dnevnica za običnog šljakera. I kaj smo sad dobili s tim usporedbama? Ništa.
U mnogim hrvatskim firmama je 250 eura pola mjesecne place. Nemaju svi placu od 7000kuna. Toliko o tome od mene.
A tvrditi da je 250 eura nista moze samo netko kome novca ne fali u zivotu, i tko sigurno ne gleda u kojem ce trg centru kupiti jeftiniji luk i krompir i meso i ne mora razmisljati o tome kako ce zakrpati kraj s krajem i prehraniti svoju djecu.

Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post

Činjenica je da 10.000 eura nije veliki novac na hrpi, ali ga je prosječnom Hrvatu teško staviti na hrpu.

Na 10.000 EUR je VELIKIH 50 EUR Tolika je stvara "zarada" od oročenja.
Boldano je apsolutno netocno.
U KBZ banci imas kamatu od 5%. 10 000 x 5% godisnje = 500 eura odnosno 3750kn.
Ako imas toliko na raspolaganju, stavis na rentnu stednju 100 000€ i dobivas van kamatu u iznosu 416.6€ ili cca 3124.50kn svaki mjesec! po kamati od 5% godisnje.
To je jedna solidna placa u HR. Toliko o neisplativosti stednje.

E sad ako se ti bojis malih banaka pa stedis samo u Zabi, PBZ i slicnima sa kamatom 2%, tvoja stvar.
Onda drzi te eure u carapi i kukaj kako se stednja ne isplati.

A ulaganje u rizicne fondove, dionice i sl. se kao isplati?
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 01:53   #14
Stednja je dobra kad se nema druge ideje sto uraditi s novcem, a onda je bolje ista nego nista.

Kao sto se vidi iz mog siga, trenutno nemam briga s orocavanjem, ode sve u projekt, i zaradeno i nezaradeno
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 21:33   #15
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Stednja je dobra kad se nema druge ideje sto uraditi s novcem, a onda je bolje ista nego nista.

Kao sto se vidi iz mog siga, trenutno nemam briga s orocavanjem, ode sve u projekt, i zaradeno i nezaradeno
štednja je UVIJEK dobra ako se može
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.