Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2016., 16:48   #61
Quote:
mirna1982 kaže: Pogledaj post
I meni je Madjarska totalna nepoznanica, kao da je na dalekom istoku a ne nas susjed..vrlo cudno..jezik im je najtezi za nauciti a kako je finski slican tom jeziku nemam pojma kako se to dogodilo, jesu li se kao skupina selili na sjever i ponili jezik?
Mađarski i finski jezik slični su kad ih se uspoređuje s indoeuropskim jezicima u okruženju. Vidljivo je da nisu indoeuropski jezici i primijete se neke zajedničke lingvističke karakteristike koje indoeuropski jezici nemaju.

Što se tiče seljenja, ne, Mađari se nisu selili na sjever niti su se Finci bili uputili na jug. Barem ne u zadnjih tisuću godina.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 02:34   #62
Quote:
mirna1982 kaže: Pogledaj post
I meni je Madjarska totalna nepoznanica, kao da je na dalekom istoku a ne nas susjed..vrlo cudno..jezik im je najtezi za nauciti a kako je finski slican tom jeziku nemam pojma kako se to dogodilo, jesu li se kao skupina selili na sjever i ponili jezik?
Slični su otprilike koliko hrvatski i portugalski ili još bolje: hrvatski i bengalski.
Nije mi namjera podbadati ali sličnost se na prvu vidi uglavnom kad se spomene termin "ugrofinski". Stvar je u tome da su se ti jezici razdvojili vjerojatno prije nekoliko tisuća godina i nemaju toliko izrazite sličnosti. Mislim da bi govornik mađarskog lakše razumio govornika hrvatskog nego finskog jezika, a kao razlog tomu vidim u stoljetnoj povezanosti i dodiru među tim jezicima. Jezici najsrodniji mađarskom se govore u zapadnom Sibiru što navodi i odakle su se preci današnjih mađara doselili.
Što se tiče povezanosti jezika iz prve rečenice, navedeni spadaju u indoeuropsku obitelj i zajedno potječu iz jednog prajezika koji se govorio prije više tisuća godina. Naravno tim ne želim navesti da su oni nama razumljiviji nego mađarski već da su khm...daljnji rod.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 09:54   #63
Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
Slični su otprilike koliko hrvatski i portugalski ili još bolje: hrvatski i bengalski.
Nije mi namjera podbadati ali sličnost se na prvu vidi uglavnom kad se spomene termin "ugrofinski". Stvar je u tome da su se ti jezici razdvojili vjerojatno prije nekoliko tisuća godina i nemaju toliko izrazite sličnosti. Mislim da bi govornik mađarskog lakše razumio govornika hrvatskog nego finskog jezika, a kao razlog tomu vidim u stoljetnoj povezanosti i dodiru među tim jezicima. Jezici najsrodniji mađarskom se govore u zapadnom Sibiru što navodi i odakle su se preci današnjih mađara doselili.
Što se tiče povezanosti jezika iz prve rečenice, navedeni spadaju u indoeuropsku obitelj i zajedno potječu iz jednog prajezika koji se govorio prije više tisuća godina. Naravno tim ne želim navesti da su oni nama razumljiviji nego mađarski već da su khm...daljnji rod.
Da malo usporedimo taj tvoj "pikado" sa "situacijom na terenu" (slušati finski jezik & pratiti mađarski tekst):
No.1 No.2 No.3
Podcrtano... Što bi valjda (po tvojoj percepciji) onda značilo da i hrvatski čojik razumije barem 0,1% rečenoga ovdje?
Jedna digresija, tj. usputni info vezano za mađarski jezik. To je vjerojatno jedan od "najkreativnijih" jezika kada su u pitanju psovke. Ko solidno poznaje engleski uvjerit' će se ovdje. Svakako vrijedi pročitati...
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 10:50   #64
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Da malo usporedimo taj tvoj "pikado" sa "situacijom na terenu" (slušati finski jezik & pratiti mađarski tekst):
No.1 No.2 No.3
Ima li što slično za slušanje turskog jezika i praćenje mađarskog teksta (ili obratno)?
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 14:09   #65
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Ima li što slično za slušanje turskog jezika i praćenje mađarskog teksta (ili obratno)?
Tu i tamo se nađe...
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:36.