Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2017., 14:36   #241
na koliko kokosi je dovoljan jedan pijetao? imamo trenutno 8 kokosi i 5 pijetlova i to je udaranje medu njima, tako se izleglo prosle godine i ostavili, kad jedan skoci na kokos evo ostalih kod njega odmah, vidim kokosi vec u 2-3 sad kad je dan duzi odu u kokosinjac, ovi ih gnjave i skacu po njima doslovno cijeli dan...
sokak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 18:48   #242
Quote:
sokak kaže: Pogledaj post
na koliko kokosi je dovoljan jedan pijetao? imamo trenutno 8 kokosi i 5 pijetlova i to je udaranje medu njima, tako se izleglo prosle godine i ostavili, kad jedan skoci na kokos evo ostalih kod njega odmah, vidim kokosi vec u 2-3 sad kad je dan duzi odu u kokosinjac, ovi ih gnjave i skacu po njima doslovno cijeli dan...

na 8 kokoši 1 pijetao je dovoljan. ostale makni jer kokoši doslovno maltretiraju
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 22:02   #243
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
na 8 kokoši 1 pijetao je dovoljan. ostale makni jer kokoši doslovno maltretiraju
ucinjeno! mir je nastao!

nego jedno drugo pitanje, moze li se pod japansku/mosusnu patku staviti jaja kokosi da se izlegu? hoce li voditi pilice kad se izlegu?
sokak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 23:38   #244
Quote:
sokak kaže: Pogledaj post
ucinjeno! mir je nastao!

nego jedno drugo pitanje, moze li se pod japansku/mosusnu patku staviti jaja kokosi da se izlegu? hoce li voditi pilice kad se izlegu?
Može samo će piliće odvesti u vodu gdje će uginut.
Opcija sijalica nakon valjenja.
__________________
Ne trebam veliku lovu ni bogata kuma dosta su mi osjećaji i misli iz srca i uma.
samotnjaknamoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 10:19   #245
Question Uzgoj kokoši/pilića vikendom

Znam, naslov zvuči jako čudno Priča je sljedeća, nedavno kupio vikendicu, 50 km od Zagreba gdje živim i radim. Planiram ići svaki vikend na vikendicu (možda promašim tu i tamo koji, ali rijetko...). Interesira me ima li smisla hraniti kokoši/piliće ukoliko ih se može doći posjećivati samo vikendom? Radilo bi se o desetak komada, koristio bih one automatske plastične hranilice i pojilice. Zdrava jajca, meso i drekec za vrt... Eto, nadam se da sam dao dovoljno podataka o onome što mi se mota po glavi, pa je pitanje sad: DA ili NE

Hvala unaprijed svima
tallcroat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 10:36   #246
Mozda bi i islo ako je solidno ogradjeno, nema lisica i kobaca, a lokacija nije u Medjimurju....

Imam poznanika na selu koji ima cijelo jato raznoraznih kokosi (i pjetlova, jel), zive u prostranom straznjem dvoristu, pare se ko koga dohvati, jaja nesu u grmlju, kokoske leze na jajima i vodaju pilice okolo, ostali spavaju na granama starog oraha ... Prehrana minimalna, par saka kukuruza a za ostatak se pobrinu sami... E, sad, to straznje dvoriste je valjda pola jutra i razgazeno je k'o da svinje po njemu ruju...

Kad se pojave gosti, baba posalje klinca da uhvati pile ili dva i za dva sata rucak je na stolu, jaja uvijek viska (pa dobijes i zamotac )... Ali malo-malo se cuje pickaranje lisici i kopcu...

Nije neka investicija, probaj
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 10:37   #247
U teoriji da, u praksi ne vjerujem da je izvedivo. Osim toga, valjda koke držiš zbog SVJEŽIH jaja? A ona stara 6 dana van frižidera i nisu tako svježa. Mislim, koke mogu preživit 6 dana bez tebe u zatvorenom, pitanje je samo dal ima smisla. Ako ih misliš puštati na zrak (na livadu) treba ih navečer zatvarati a ujutro otvarati, da neželjeni četveronožac ne napravi dar-mar.

Što se tiće tova pilića, trebaš svakodnevno ih obići, najviše zbog mogućih uginuća i bolesti.

@Garo
da vjerujem ja da on to drži tako prirodno, al sam i jako siguran da od 10 pilića max 4-5 stignu do lonca. ostali stradaju "po putu" tj ne stignu dovoljno narasti iz raznih razloga.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 10:56   #248
Vrlo konstruktivni savjeti, zahvaljujem

Istina što se "ubiranja" jaja tiče... vidim da nesilice ne bi imale smisla... ali recimo nekakvi pilići za konzumiranje? Zašto mislite da bi ih se moralo svaki dan obići?... radi kanibalizma mozda, znam da to zna biti problem... ogradio bih im dio dvorišta gdje bi se kretali, ili kupio onaj drveni kokosinjac ograđen mrežom, razmišljam... ma ovo bi za sada više bila nekakva showcase proizvodnja... čisto vježbanje za onda kad se odlučim odseliti tamo, kroz 2-3 godine da baš ne budem totalni tukac
tallcroat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 11:05   #249
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
@Garo
da vjerujem ja da on to drži tako prirodno, al sam i jako siguran da od 10 pilića max 4-5 stignu do lonca. ostali stradaju "po putu" tj ne stignu dovoljno narasti iz raznih razloga.
Ako i toliko, ali sustav ipak funkcionira... Dovoljno je velik broj i dovoljno mala ulozena sredstva pa su ljudi zadovoljni... To im je i tako posve sporedna djelatnost (tov junadi i proizvodnja ratarskih kultura su core business) koja sluzi zadovoljenju dnevnih potreba povelike obitelji...

Ali, ipak, ima uvijek netko doma da liju povija grabljama... I netko tko ipak pokupi bar dio jaja snesenih po skrovitim mjestima....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2018., 09:46   #250
Bavimo se uzgojem koka nesilica u slobodnom uzgoju gdje imamo 500 koka. Zanima nas dali ima netko na forumu da se bavi sa ovim poslom i njegova iskustva.
bprenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2018., 01:09   #251
pozdrav ekipa,

imam pitanje vezano za cuvanje jaja. naime, ukoliko se jaje uredno u vecernjim satima uskladisti u hladnjak (skupljeno istog dana, naravno), koliko vremena se moze smatrati svjezim a koliko ostaje vremena za konzumirati ga?

kupili smo iznosene nesilice, cisto iz hobija, i zasad smo jako zadovoljni. prostor za zivot im je travnati vocnjak povrsine cca 300 kvadratnih metara a ima 35 koka (bile su jeftine pa sam uzeo 10 vise od planiranog broja, prvenstveno radi straha od uginuca zbog stresa) i proslo je cca mjesec dana otkako su tamo "preselile". aklimatizirale su se uspjesno, uginuca nije bilo a jaja ima prosjecno 25 po danu.

ono oko cega se cijelo vrijeme pretjerujem s mamom, koja ih cuva, je oko hranjenja. svakog mjeseca skupim odredjenu kolicinu ostataka jecmenog slada od ukomljavanja sladovine za kuhanje piva. radi se o kolicini od cca 100 kilograma mjesecno. inicijalna ideja je bila da te koke jedu iskljucivo travu pa onda dodatke u vidu slada i kukuruza u zrnu. mama cijelo vrijeme tiska i kupuje kojekakve smjese i tvrdi kako su one cijelo vrijeme gladne. ne moram napomenuti da sam dva puta morao kositi vocnjak a koke su kupljene zato da bi pasle travu.

najvise me je na ovo ponukala prica od prije par godina gdje mi je covjek koji je uzgajao koke nesilice i zivio od prodaje jaja rekao da se najkvalitetnija jaja dobiju od koka koje jedu SAMO travu plus ostalo sto "ulove" a problem je sto su takve "farme" izuzetno rijetke. ima li u toj prici istine, drzi li to vodu?
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2018., 19:15   #252
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
pozdrav ekipa,

imam pitanje vezano za cuvanje jaja. naime, ukoliko se jaje uredno u vecernjim satima uskladisti u hladnjak (skupljeno istog dana, naravno), koliko vremena se moze smatrati svjezim a koliko ostaje vremena za konzumirati ga?
Ja ti mogu reći kako mi radimo, jaja poberemo par puta tijekom dana i nakon aklimatizacije na frižideru završe u njemu, dio prodajemo ne starija od 7 dana a koristimo do 2-3 tjedna starosti.

Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
najvise me je na ovo ponukala prica od prije par godina gdje mi je covjek koji je uzgajao koke nesilice i zivio od prodaje jaja rekao da se najkvalitetnija jaja dobiju od koka koje jedu SAMO travu plus ostalo sto "ulove" a problem je sto su takve "farme" izuzetno rijetke. ima li u toj prici istine, drzi li to vodu?
Teško je da budu samo na travi i onome što ulove, mi im damo kukuruza ujutro i popodne (umjereno) + trave dobiju nakošene + trava u dvorištu i ostalo što nađu. Po zimi dobiju više kukuruza.
__________________
Bolje gledati ono što ne možeš bubati, nego bubati ono što ne možeš gledati.
Ace Ventura is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2018., 23:47   #253
Malo o skladištenju jaja u doba kad je malo koje kućanstvo (bolje reći seosko gazdinstvo) imalo hladnjak (hrv. frižider).

Dakle, višak (uvjetno rečeno) jaja bi se u jesen ( domaće koke baš nisu nesle jaja zimi) pohranjivao u posude, platnene vrećice i sl. u brašno - naime, brašno bi na neki način "zatvorilo" pore na ljusci jajeta i tako bi jaja ostajala jestiva po par mjeseci.
Može li se to nazvati svježim jajetom - to je predmet diskusije.
No, činjenica je, kako su bila jestiva.

Btw, mnogi stari ljudi su tako skladištili (konzervirali?) jaja i kad su već imali hladnjake
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2019., 21:42   #254
jel netko probao uzgajati Biserke, kakvo je meso i dal se isplati imati doma par komada?
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2019., 22:24   #255
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
jel netko probao uzgajati Biserke, kakvo je meso i dal se isplati imati doma par komada?
Biserka se uzgaja slično kao i druga perad u intenzivnom ili slobodnom uzgoju.
Starter u početku, kasnije bez kokcidno krivo uz ispasu ako su vani.

Meso biserke je specifičnog kvaliteta, mlado meso nježno i sočno, a po ukusu je vrlo slicno mesu fazana, jarebica i druge pernate divljači.

No ono što je vrlo specifično kod nji, vrlo su svojim zvukom iritantne i dosadne životinje ukoliko ih misliš držati vani i oko kuće
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 13:34   #256
Quote:
duxi kaže: Pogledaj post
Biserka se uzgaja slično kao i druga perad u intenzivnom ili slobodnom uzgoju.
Starter u početku, kasnije bez kokcidno krivo uz ispasu ako su vani.

Meso biserke je specifičnog kvaliteta, mlado meso nježno i sočno, a po ukusu je vrlo slicno mesu fazana, jarebica i druge pernate divljači.

No ono što je vrlo specifično kod nji, vrlo su svojim zvukom iritantne i dosadne životinje ukoliko ih misliš držati vani i oko kuće
thanks
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 18:15   #257
Pozdrav svima. Baš sam naišla na ovu vašu temu i vidim da se razumijete u kokice pa vas molim za pomoć. Proljetos smo moji roditelji nabavili dvadesetak kokica (nešto kupljenih u poljoapoteci, nešto iz domaćeg uzgoja). Bile su zdrave sve do ljeta kada su se prvo pojavile tekuti (inače godinama držimo kokoši i nikada ih nije bilo) koje smo jedva uništili, a onda su kokoši jednostavno počele padati na noge. Prvo bi postepeno počele šepati a nakon par dana totalno bi postale nepokretne. Veterinar je rekao da se radi o nekavoj bolesti peradi, dao im nekakve "vitamine" , ali da će vjerovatno sve tako završiti. Ima netko da se susreo s tom bolešću kokoši i zna što učiniti?
__________________
... svi smo mi Gregory House...
Lisa Cuddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 21:01   #258
Quote:
Lisa Cuddy kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Baš sam naišla na ovu vašu temu i vidim da se razumijete u kokice pa vas molim za pomoć. Proljetos smo moji roditelji nabavili dvadesetak kokica (nešto kupljenih u poljoapoteci, nešto iz domaćeg uzgoja). Bile su zdrave sve do ljeta kada su se prvo pojavile tekuti (inače godinama držimo kokoši i nikada ih nije bilo) koje smo jedva uništili, a onda su kokoši jednostavno počele padati na noge. Prvo bi postepeno počele šepati a nakon par dana totalno bi postale nepokretne. Veterinar je rekao da se radi o nekavoj bolesti peradi, dao im nekakve "vitamine" , ali da će vjerovatno sve tako završiti. Ima netko da se susreo s tom bolešću kokoši i zna što učiniti?
Velik je spektar bolesti kojoj kod perad može imati takve simptome.

Jedan koji mi pada na pamet kod starije peradi i možda veće težine je artritis i tendogavinitis.

Nedovoljan vitamin B, vitamini A, D i E mogu postati neovisni uzrok bolesti i pogoršati utjecaj drugih čimbenika. Posebno su opasne avitaminoze jer uvijek utječu ne samo na sustav mišićno-koštanog sustava, već i na druge sustave organa. To značajno utječe na kvalitetu života pilića.

izuzetno niska pokretljivost bolesnih peradi, vrući I oštećeni zglobovi su osnovni simptomi.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2019., 13:45   #259
Zaboravila sam možda spomenuti ako možete doći do manje količine enroxila i vitamin d3 u kombinaciji sa selenom.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2019., 14:16   #260
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
jel netko probao uzgajati Biserke, kakvo je meso i dal se isplati imati doma par komada?
Odlične i ukusne ptice, super ih je pustiti u ograđeni nasad krumpira jer jedu krumpirovu zlaticu...

Problem može nastati jer su dosta plahe ali ih zove i divljina.... mužjak zna odvesti cijelo jato a relativno lako lete u odnosu na druge koke te težine (nisu baš teške, 1.5kg je rijetkost, ženke većinom ispod kilograma) i prelete ogradu .... ako ima dovoljno mužjaka formiraju stabilne parove i svaki se trudi imati svoje gnijezdo, nesu 50-70 jaja vrlo tvrde ljuske sa izraženim vrhom (pobjedi svako kokošije za Uskrs )
Pojedinci ne znaju da se mužjak veže uz jednu, rijetko dvije ženke pa se žale na slabu oplođenost jaja iako vide da se sve drže relativno skupa tako da bi broj mužjaka trebao biti podjednak broju ženkica

Za uzgoj bi uvijek preporučio njihov prostor natkriti mrežom jer ih to spriječava u bijegu a što se tiče glasanja... kome smeta nek hrani paunove pa će znati tko se iritantno glasa

Odrastao sam uz njih i moji su ih prestali uzgajati baš radi sklonosti bježanju a žive blizu potoka i šume... dok ih nađeš već ih nekoliko nedostaje a prostor za perad je bio prevelik za natkrivanje mrežama (tada nije bilo pvc mreža za uzgoj povrća ili zaštitu od ptica, tuče... ) dok ogradu i preko dva metra visine prelete makar krećući sa grana drveća u svom prostoru.... stari je kasnije, kad su se mreže pojavile i napravili smo potpuno ograđene dijelove dvorišta zbog pilića, odustao od njih zbog glasanja... kaže... napokon se navikao spavati u tišini
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:07.