Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2009., 23:53   #41
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
svašta, za ovo potcrtano
što sam ja primjetila kod bajice jest da u tim trenutcima mucanja nije do kraja artikulirala što hoće reći, a velika je brbljavica pa bi mucanjem na neki način kupovala vrijeme dok ne smisli što će reći
To sam i ja znala pomislit,da od silne brzine i rijeći kojih se pokušava sjetiti zamuckuje.Ali nisam stručna i nisam mirna po tom pitanju pa ću ga pratit i dalje,ali i tražit opet vrtićkog logopeda.Ja nisam mislila njega vodit na neke vježbe već sam samo pomislila da bi logopedica mogla koji dan doći do njih u sobu i osluškivat ga malo dok priča.
Amrićak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 16:34   #42
Quote:
Amrićak kaže: Pogledaj post
Ali nisam stručna i nisam mirna po tom pitanju pa ću ga pratit i dalje,ali i tražit opet vrtićkog logopeda.
naravno da nisi mirna, i ja sam strahovala kud će to krenuti
ja sam ju smirivala u takvim trenutcima; stani bajice, mami se nigdje ne žuri, idemo polako....
naša logopedica redovito posjećuje vrtić, mislila sam da je to uobičajena praksa
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 02:15   #43
Quote:
Amrićak kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje,btw. pitala sam i tetu u vrtiću jer sam htjela savjet vrtićkog logopeda,ali mi je rekla da ona radi samo sa djecom od 4 god i da je moj još mali (3 god) za logopeda.
E ovako,od ljeta moj maleni kada krene izgovoriti neku rečenicu čini mi se zamuca.To izgleda ovako Zzzzzzaazzzaašto(zašto) i onda nastavak rečenice više manje normanlo bez zamuckivanja ali sa zastajanjem kao da traži rijeć.Ili ddddiiije(di je).Dali je to početak mucanja ili samo žurba.Nisam pametna...Dali da idem logopedu ili da ćekam da mu se još malo formira govor??
Brbljavac je mali koji inače ima fond rijeći primjeren svojoj dobi,te izgovara i poduže rečenice.Ali me ovo zamuckivanje na početku rečenice brine.
Moja djeca su u toj dobi mucala.Oba puta zabrinuto pitala psihologinju i logopeda,i oba puta dobila odgovor da je to normalna pojava u djecijem razvoju za tu dob i da ce proci.
I bilo je tako.
Sretno i vama.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 12:00   #44
Vidim da pišete tu o mucanju, svatko ima svoja iskustva,moje je to da sam počela mucati po posljedici rata, živila u Zg ali one sirene i avioni koje sam čula su me jako uplašili. Mucala sam cijelu osnovnu školu i pokušavala to prekriti, hodala logopedima i ništa nije pomoglo, tj. je ali na par dana i opet sve po starome. u srednjoj sam dobila krila i prestala mucati samo odjednom ali se vratilo krajem 3 godine, ne mucam ja stalno ali kada sam živčana, nervozna, imam problema i hoću o njemu pričati zalomi mi se koja riječ da je ne kažem od prve ali ja to lijepo prekrivam tako da se ne skuži. Vjerujte nije lijepo kada znaš da moraš pričati a znaš da nećeš moći reći koju riječ. Dijete otpeljajte najboljem stručnjaku kojem god možete pa makar samo na pregleda a kasnije zbog lječenja ili čega već )
__________________
...živi svaki dan ko da ti je zadnji i jednom ćeš biti u pravu... ;)
_mayya_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 00:30   #45
Question MUCANJE

JA TAKOĐE IMAM VEOMA VELIKI PROBLEM ZBOG MUCANJA.MOJ SIN OD 10godDOSTA MUCA.TO TRAJE JEDNO VRIJEME ZATIM PRESTANE,PA PONOVO.POČELO JE S NJEGOVE 3 GODINE .JEDNO VRIJEME JE PRESTALO PA PONOVO POČELO JAKO SAM ZABRINUTA.
DONOTEA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 14:32   #46
Moje dijete se rodilo 2 mjeseca prerano, dakle, neurorizično dijete. Danas ima skoro 8 godina. Bili smo svugdje, od Goljaka, Suvaga, Klaićeve i sad smo u privat varijanti, naravno, zbog mucanja. Na psiho-testu je imala iznad-prosječne rezultate, pametna je i odlična u školi, ali muca i tiha je. problem je u samopouzdanju, a ujedno i u razvoju centra za govor. Kada pjeva, recitira ili kada je sama, ne muca, al u školi je problem. Razgovarala sam s učiteljicom i vjerujem da će imati dovoljno razumjevanja za nju i da njeno mucanje neće utjecati na njene rezultate u školi.
hecate is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 13:28   #47
ja imam sina od nepunih 7 godina, sa 4 godine je imao fazu mucanja, koja se povukla sama od sebe.

krenuo je sad u prvi razred i mucanje se vratilo. ne moram ni pojašnjavati što sve prolazi u razredu (izrugivanje, oponašanje itd...). kad dođem po njega pred školu, suzdržavam se jer mu ne želim pružiti loš primjer, ali bi jednostavno određene pojedince odvukla na stranu

njihovo ruganje užasno pogoršava situaciju, ali toga će uvijek biti.

s obzirom da nije išao u vrtić, dosta se teško snalazi među djecom, sramežljiv je.

prije 2 mjeseca je dobio brata,pa i u tom grmu leži zec. on je oduvijek bio moj centar svijeta i sad je, uvijek su me svi kritizirali da ga previše držim uz sebe.... meni je sve jasno; škola, beba, obaveze...

problem je u tome što i moj otac muca. također je mucao i moj pokojni brat.
očito je to kod njega genetski.

planiram ga voditi logopedu, ima li tko kakvu preporuku, molim vas....

želim mu pomoči što prije....
__________________
Locco
bobby-j is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 15:10   #48
Nađi dobrog logopeda i krenite.
Što se tiče ovoga da je povučen, da se ne socijalizira baš super... takvu djecu, kao i ostalu, naravno, je dobro uključiti u neki sport. Treba paziti da je to nešto što im dobro ide, jer ako se dokažu u tome, narast će im samopoštovanje, pa će se to generalizirati i na druge situacije. U pravilu tako funkcionira. Probajte i o tome razmisliti. Neće pomoći kod mucanja, da me ne shvatiš krivo, ali mu može pomoći kod odnosa s drugom djecom.
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 15:44   #49
Quote:
Calliope kaže: Pogledaj post
... takvu djecu, kao i ostalu, naravno, je dobro uključiti u neki sport. Treba paziti da je to nešto što im dobro ide, jer ako se dokažu u tome, narast će im samopoštovanje, pa će se to generalizirati i na druge situacije...
Hvala, Calliope , upisala sam ga već na nogomet jer je lud za njim. samo što zbog loše organizacije u toj školi, još čekam kad će sve to krenuti.
__________________
Locco
bobby-j is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 17:33   #50
Quote:
bobby-j kaže: Pogledaj post
Hvala, Calliope , upisala sam ga već na nogomet jer je lud za njim. samo što zbog loše organizacije u toj školi, još čekam kad će sve to krenuti.
Super! Nadam se da će brzo krenuti. Ako vidiš da mu ide i da voli ići, odlično. Ako vidiš da ne ide, pokušajte neko vrijeme, da ne ispadne da odustaje prerano (neka djeca vole sve probati i pustiti vrlo brzo, što nije dobro, kao ni to da se inzistira na nečemu što dijete ne voli i za što nema smisla), ali ako se stvarno ne nađe u tome, pokušajte s nečim drugim. Negdje će se naći i onda će biti bolje
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 08:43   #51
-slusat ga pazljivo sta govori na kako govori
-dozvolit mu da zavrsi misao bez upadanja u rijec(takva ista konverzacija mora bit i izmedu vas u kuci)
-gledat ga u oci kad govorimo
-kad dijete zavrsi recenicu odgovorit mu koristeci neke od rijeci iz njegove recenice sa naglaskom na one koje su bile problem izgovorit
-ne zavrsavat recenice ili mu pomagat da zavrsi recenicu umjesto njega
-u kuci generalno zivit malo relaksiranije a na u zurbi
-dio dana recimo za vrijeme obroka posvetit razgovoru bez upaljeneog TV-a ili muzike
-ako nam djete govori dok recimo vozimo i ne mozemo bit koncentrirani na ono sto on govori to mu i rec
Ono sto ne smijete radit je
-opozitno od gore navedenog
-ispravljat i kritizirat njegov nacin govora
-nagovarat ga da govori ili recitira ili nesto slicno pred gostima

Evo ovo su upute koje smo mi dobili kad je moj kiki poceo mucat.To je bilo u 4 godini.Do tada je bez ikakvih problema govorio dva jezika a onda se pojavio treci i to ga je totalno zbunilo.Odmah smo se obratili logopedu i psihologu(dapace nekoliko njih).Logopedu smo odnjeli snimke nasih razgovora a sa psihologom smo sami isli na razgovor.Uglavnom misljenje svih je bilo da do 6 godine ne poduzimamo nista vise od ovoga sto sam navela.Logopedica je jos meni sugerirala da pokusam smanjit brzinu govora (ja sam zaista brbljiva dalmatinka )
Velike sanse su da je taj problem za sada prolazan.Kod nas na zalost nije bio.U 6-oj smo poceli sa terapijom kod logopeda i povremenim konzultacijama sa djecjim psihologom za nas roditelje.
Danas nakon 5 godina terapije moje djete tek ponekad zamuca kad zabrza i onda se sam ispravi .Po uputama psihologa postigli smo da on svoje mucanje uopce ne dozivljava kao neki problem .
I jos nesto moram dodat.Od prvog momenta u rjesavanj problema je bila ukljucena i skola tj njegovi ucitelji.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 09:17   #52
Quote:
Calliope kaže: Pogledaj post
Nađi dobrog logopeda i krenite.
Što se tiče ovoga da je povučen, da se ne socijalizira baš super... takvu djecu, kao i ostalu, naravno, je dobro uključiti u neki sport. Treba paziti da je to nešto što im dobro ide, jer ako se dokažu u tome, narast će im samopoštovanje, pa će se to generalizirati i na druge situacije. U pravilu tako funkcionira. Probajte i o tome razmisliti. Neće pomoći kod mucanja, da me ne shvatiš krivo, ali mu može pomoći kod odnosa s drugom djecom.
Evo upravo ovo ...izgradnja samopouzdanja je vrlo vazna kod takve djece.
Pomoci i poticati djecu da izgraduju samopouzdanje u svim aspektima zivota je takoder dio terapije jednako vazan kao i tehnicki dio koju obavlja logoped.
Moram priznat da me vise od cinjenice sto muca mucilo strah od posljedica tog mucanja na njegov psihicki i socijalni zivot.Danas vise nemam tih strahova.Moram priznat da je on sam po sebi izuzetno dobar "materijal" za izgradnju samopouzdanja.Svestran,ambiciozna,uporan ,izuzetno dobar prijatelj ,zbog svoje naravi omiljen u drustvu kako vrsnjaka tako i starijih.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 12:55   #53
Quote:
LuckyD kaže: Pogledaj post
-slusat ga pazljivo sta govori na kako govori
-dozvolit mu da zavrsi misao bez upadanja u rijec(takva ista konverzacija mora bit i izmedu vas u kuci)
-gledat ga u oci kad govorimo
-kad dijete zavrsi recenicu odgovorit mu koristeci neke od rijeci iz njegove recenice sa naglaskom na one koje su bile problem izgovorit
-ne zavrsavat recenice ili mu pomagat da zavrsi recenicu umjesto njega
-u kuci generalno zivit malo relaksiranije a na u zurbi
-dio dana recimo za vrijeme obroka posvetit razgovoru bez upaljeneog TV-a ili muzike
-ako nam djete govori dok recimo vozimo i ne mozemo bit koncentrirani na ono sto on govori to mu i rec
Ono sto ne smijete radit je
-opozitno od gore navedenog
-ispravljat i kritizirat njegov nacin govora
-nagovarat ga da govori ili recitira ili nesto slicno pred gostima.....
hvala puno na ovome, istina da sam ga ponekad znala ispravit
ma mogu ja ne znam šta napravit, ali onog trena kad ode u školu, on je na meti ruganja... kako onda da takvo dijete ima samopouzdanja
sa 7 godina...

puno puta kad smo on i ja sami, primječujem da gotovo ni ne muca, tu i tamo možda.
on je inače "zvrk" i oduvijek je takav, od dana kad je progovorio, sto stvari želi u jednoj rečenici reči...
ugl, hvala svima
__________________
Locco
bobby-j is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 13:54   #54
Quote:
bobby-j kaže: Pogledaj post
hvala puno na ovome, istina da sam ga ponekad znala ispravit
ma mogu ja ne znam šta napravit, ali onog trena kad ode u školu, on je na meti ruganja... kako onda da takvo dijete ima samopouzdanja
sa 7 godina...

puno puta kad smo on i ja sami, primječujem da gotovo ni ne muca, tu i tamo možda.
on je inače "zvrk" i oduvijek je takav, od dana kad je progovorio, sto stvari želi u jednoj rečenici reči...
ugl, hvala svima
Sa 7 godina on je definitivno za logopedsku terapiju.Nas sin je poceo sa terapijom u 6-oj godini.Prije toga smo se drzali svih ovih uputa.Kad je postalo jasno da njegovo mucanje nije prolazno poceli smo sa pripremama za terapiju.On je sam shvatio da govori drugacije od druge djece i onda smo mu objasnili da ima mali problem koji se moze rijesit odlaskom kod tete sa kojom puno prica kao sto recimo tata rjesava svoj problem sto ne vidi kao mama na daleko prometne znakove time sto nosi lece ili sto njegov mLI prijatelj u skoli nosi naocale jer ne moze vidit kao on.Tako je sve pocelo.Svo vrijeme smo ga podrzavali u terapiji,sa njim vjezbali i odgajali ga u duhu da ni jedna mana nije sramotna osim onih karakternih mana.Samopouzdanje se izgradivalo paralelno s obzirom na njegove afinitete i potrebe.
Mi smo imali veliku podrsku i u skoli.Ide u skolu u kojoj se svaki vid bulinga u korjenu sasjece i njeguje se tolerancija prema drugacijima.
On sad ide u 6 razred (imat ce za dva tjedna 11 godina)i svake godine se mjenja ucitelj.Na pocetku skolske godine ucitelja/uciteljicu smo mi upozoravali na problem a poslje toga bi se logoped sastao sa njima .Ucitelji su svaka 2-3 mjeseca uredno slali svoja misljenja logopedu.
Vec sam prije napisala da moj sin sad vrlo rijetko zamuca i to samo kad zabrza.Njegov problem je zapravo i bio u tom smislu.Tok njegovih misli nije bio u skladu sa njegovim mogucnostima izgovaranja rjeci na jeziku na kojem u tome momentu govori .Govorim samo o jezicima koje fluentno govori a to su engleski i hrvtaski.Sad se vec poprilicno sluzi i trecim jezikom koji je ocito stvorio kod njega konfuziju ....ali njega ne govori flentno i nikad se nije primjetilo da je na tom jeziku zamucao.Terapijom se kod njega uspjelo da govori sporije.Kod logopeda nvise ne ide od pocetka ljetnih praznika ali vjezba svaki dan i vjezbe su mu dio dnevne rutine i dnevnih obaveza.

Zadnje uređivanje LuckyD : 25.10.2009. at 14:05.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 14:19   #55
Pozdrav!

Evo da se i ja javim. Mucam od svoje 2-3 godine...uzrok, naravno, nepoznat U osnovnoj školi je to bilo dosta kritično. Užasavanje od usmenog odgovaranja, čitanja pod hrvatskim. Srednja je nekako prošla u istom tonu iako sam bio, i još uvijek jesam, vrlo komunikativna i vedra osoba. Usmeni i čitanje su me i dalje mučili. Smatram da je to jedan od glavnih razloga zašto sam zamrzio knjigu...S odlaskom na fakultet sam taj problem prihvatio i stavio postrani. Nekako sam našao tehniku kako prikriti mucanje, prepoznati unaprijed kada će doći do problema. Aktivnosti na fakultetu (seminari, prezentacije) su me nagnale da ipak potražim pomoć kod dr. Novosela u Varaždinu iako su ljudi s kojima sam bio konstantno u kontaktu rekli da se to uopće ne primijeti. Na 3. godini sam otišao kod njega na terapiju. Imam samo riječi hvale za dr. Novosela i njegov tim. Za vrijeme boravka tamo stekao sam potrebnu mirnoću u govoru, tehniku koja uvelike otklanja grč i nervozu. Moram napomenuti da je predivno iskustvo družiti se sa ljudima koji doslovce razumiju što prolaziš jer i sami imaju taj problem. U mojoj grupi bilo je slučajeva gdje ljudi doslovce nisu mogli pisnuti. Neki su se potrudili i uvelike riješili problem. Neki pak nisu tome pristupili na pravi način.

Što se tiče mene...tu sam si sam kriv. Jedno vrijeme nakon terapije je bilo sve OK, perfektno dapače. No međutim, sama terapija zahtjeva i nastavak određeni period kod kuće. Tu sam zakazao tako da sam u neku ruku završio na istome. Kažem...nije velik problem, ali određene situacije i dalje rezultiraju nervozom te samom manifestacijom u obliku mucanja. Najviše se mučim pri telefonskom razgovoru. Trenutno se pokušavam skoncentrirati i primjenjivati naučeno na terapiji, ali moram priznati da je to dosta teško sada već nakon 2,5 godine od kada sam bio u Varaždinu. Vidjet ću šta ću dalje. Možda se javim u Varaždin da ponovim neke stvari....

Eto toliko
prljavi_Heri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 16:26   #56
Quote:
bobby-j kaže: Pogledaj post
ma mogu ja ne znam šta napravit, ali onog trena kad ode u školu, on je na meti ruganja... kako onda da takvo dijete ima samopouzdanja
sa 7 godina...
ima li prijatelja u školi? odnosno, da li postoje djeca s kojima je bliži - da im kod sebe organiziraš neko zajedničko druženje, učenje, igranje?
izrugivanje uvijek ima nekog kolovođu, a drugi se priključe po inerciji
ako bi uspjela pronaći nekolicinu pametnijih da im lijepo objasniš prirodu problema vjerujem da bi se izrugivačko društvo rasulo
sretno
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 18:32   #57
http://www.udruga-hinkofreund.hr/

evo ovo je link Udruge osoba koje mucaju pa možda nekome pomogne...

Moja djevojčica je prije par mjeseci navršila šest godina i muca. Kako je ona dijete sa posebnim potrebama (sindrom Down) od najranije dobi (prije navršene godine dana) uključena je u projekat Rane intervencije u našoj Udruzi, što između ostalog podrazumijeva i rad logopeda. Kako do sada nismo uspjeli rješiti naš problem, naručili smo se kod gđe. Novose-Erceg (kčer od već spominjanog dr. Novosela iz Varaždina) koja radi u timu svog oca te sljedeći mjesec idemo k njoj i to preko uputnice koju smo dobili od naše pedijatrice. Javit ću dojmove i rezultate.

Netko je spominjao da mu djete ne muca dok pjeva... Koliko ja znam, a pročitala sam puno o mucanju, niti jedna osoba (uključujući i moju kčer), bez obzira na "vrstu" i "stupanj" mucanja ne muca kad pjeva. Zanimljivo, zar ne?

Sretno svima!!!
__________________
AlbOOm

Zadnje uređivanje mura : 06.11.2009. at 19:04.
mura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 17:44   #58
Quote:
mura kaže: Pogledaj post
http://www.udruga-hinkofreund.hr/

evo ovo je link Udruge osoba koje mucaju pa možda nekome pomogne...

Moja djevojčica je prije par mjeseci navršila šest godina i muca. Kako je ona dijete sa posebnim potrebama (sindrom Down) od najranije dobi (prije navršene godine dana) uključena je u projekat Rane intervencije u našoj Udruzi, što između ostalog podrazumijeva i rad logopeda. Kako do sada nismo uspjeli rješiti naš problem, naručili smo se kod gđe. Novose-Erceg (kčer od već spominjanog dr. Novosela iz Varaždina) koja radi u timu svog oca te sljedeći mjesec idemo k njoj i to preko uputnice koju smo dobili od naše pedijatrice. Javit ću dojmove i rezultate.

Netko je spominjao da mu djete ne muca dok pjeva... Koliko ja znam, a pročitala sam puno o mucanju, niti jedna osoba (uključujući i moju kčer), bez obzira na "vrstu" i "stupanj" mucanja ne muca kad pjeva. Zanimljivo, zar ne?

Sretno svima!!!
Mura molim te mozes li ovaj link stavit na podforumu psihologija na temi o mucanju jer je zaista zanimljiv.
Hvala
Pozdrav
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 18:58   #59
Quote:
LuckyD kaže: Pogledaj post
Mura molim te mozes li ovaj link stavit na podforumu psihologija na temi o mucanju jer je zaista zanimljiv.
Hvala
Pozdrav
Jesam..
__________________
AlbOOm
mura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2011., 14:55   #60
Zamuckivanje.. ne mucanje

do prije doslovno 3 dana je pričala normalno.. i odjedamput je počela ne mucati već zamuckivati..

do-do-do-donesi mi to mama..
da-da-daj mi to tata
po-po-po-pogledaj moju lutku mama

i tako to izgleda..

ono za mene ŠOK kako? odkud? ničim izazvano? niakkav šok, nikakva trauma doslovno NIŠTA

moje pitanje:

da li je to normalno u toj nekoj razvojnoj dobi
na moru sam, bogu iza nogu.. da sam u Zagrebu već bih bila kod doktora (moje paranoje )
susjed (privremeni) je veterinar i rekao mi je da je to normalno jer jezik je brži ali mozak ne može isprocesuirati to što bi dijete reklo i da zato kreće zamuckivanje..

e sad veterinar me utješio, ljudi jel tko imamo sa dvogodišnjakom/trogodišnjakom ovakva iskustva... ajme nemam koga pitati..
ajd savjetom mame drage pomozite
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 18.07.2011. at 15:17.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:55.