Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2016., 01:28   #241
Quote:
nerealizirana_cura kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja, jer vidim da se razlicito tumace stvari, neki vele da po izdanom predracunu nastaje obveza pdv-a, neki opet kazu da je predracun=ponuda?

koje su to stavke koje ponudu/prn razlikuju od racuna?

radim dosta sa inozemnim klijentima (fizicke osobe) i domacim pravnim osobama (firmama) koji mi placaju 100% avansno, za svaku uplatu radim racun za predujam. dospijece i datum isporuke pisem datum kad primim predujam, da li je to ok?

da li racun za predujam mora imati sve stavke normalnog krajnjeg računa?

kad je usluga izvrsena-izdajem racun koji je umanjen za placeni predujam, tj.za uplatu vecinom ostaje 0,- kn

e sad...imam slucajeva kad mi uplate avansno, izdam racun za predujam, a gosti ne dodju, sta onda?? to bi bio no show - ne izdajem krajnji racun? ili?
Buni te jer praviš razliku prema NAZIVU, a ne sadržaju. Nebitno kako se dokument, papir zove, ako je iskazan porez tretiraš kao račun. Može ga se osloviti i kao račun i kao predračun i kao ponuda. Svejedno. Ako nema iskazivanja poreza, kakogod da se dokument zove, ne tretiraš ga kao račun. Naravno, uz ostale podatke i elemente prema Zakonu o PDV-u i fiskalizaciji...

Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 17:09   #242
Imam nedoumicu, pa trebam pomoć.
Kupac obrtnik je u trgovini kupio robu. Izdali smo mu VP račun (Synesis), platio je gotovinom. Nakon dva dana vraća dio robe.
Da li mu sada dajem isto VP račun sa predznakom- za dio robe koju vraća ili storniram cijeli prethodni VP račun i izdajem novi sa iznosom robe koja ostaje?
Kako vi to rješavate?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 22:49   #243
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Imam nedoumicu, pa trebam pomoć.
Kupac obrtnik je u trgovini kupio robu. Izdali smo mu VP račun (Synesis), platio je gotovinom. Nakon dva dana vraća dio robe.
Da li mu sada dajem isto VP račun sa predznakom- za dio robe koju vraća ili storniram cijeli prethodni VP račun i izdajem novi sa iznosom robe koja ostaje?
Kako vi to rješavate?
U minus samo ono što vraća - u napomenu stavi povrat robe da znaš kasnije o čemu se radi.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 23:09   #244
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
U minus samo ono što vraća - u napomenu stavi povrat robe da znaš kasnije o čemu se radi.
Da li treba na računu napisati napomenu da je PDV ispravljen u periodu
od-do (kao kod odobrenja)?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 23:26   #245
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Da li treba na računu napisati napomenu da je PDV ispravljen u periodu
od-do (kao kod odobrenja)?
Gotovina je računi će biti fiskalizirani i prvi, i ovaj povrat, tako da ne treba po meni...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 06:29   #246
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Gotovina je računi će biti fiskalizirani i prvi, i ovaj povrat, tako da ne treba po meni...
OK.Hvala!
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 11:44   #247
Da li je na izlaznom računu obvezno ime i prezime osobe koja je sastavila račun ili je dovoljna samo šifra operatera ako je račun pečatiran i potpisan?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 13:05   #248
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Da li je na izlaznom računu obvezno ime i prezime osobe koja je sastavila račun ili je dovoljna samo šifra operatera ako je račun pečatiran i potpisan?
da
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 13:44   #249
A članak 9 Zakon o računovodstvu?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 14:30   #250
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Da li je na izlaznom računu obvezno ime i prezime osobe koja je sastavila račun ili je dovoljna samo šifra operatera ako je račun pečatiran i potpisan?
Ime i prezime + oznaka operatera ili oznaka operatera + potpis ovlaštene osobe. Pečat na računu je ukinut 2013 god
hele83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 14:40   #251
Quote:
hele83 kaže: Pogledaj post
Ime i prezime + oznaka operatera ili oznaka operatera + potpis ovlaštene osobe. Pečat na računu je ukinut 2013 god
Tako sam i mislila, znači šifra operatera i potpis ovlaštene osobe je dovoljan, ne treba ime i prezime kod potpisa. Pečat i dalje gotovo svi koriste...
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 01:16   #252
Quote:
hele83 kaže: Pogledaj post
Ime i prezime + oznaka operatera ili oznaka operatera + potpis ovlaštene osobe. Pečat na računu je ukinut 2013 god
Nije ukinut jer nikada nije ni postojao kao obvezan.
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 01:19   #253
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Tako sam i mislila, znači šifra operatera i potpis ovlaštene osobe je dovoljan, ne treba ime i prezime kod potpisa. Pečat i dalje gotovo svi koriste...
Ime i prezime osobe koja je izdala račun ti je obvezno u slučaju da ne staviš ovjeru potpisom. Ako staviš potpis, ime i prezime ne moraš. Da, pečat i potpisom ovjeru i dalje traže redom svi utucani jer je utucanost dio našeg mentalnog sklopa. Ne ide to nama drugačije :klap: Isto kao što ko ovce traže ovjeru jednostrane izjave o kompenzaciji a uopće nije propisano. Lijepo ti zakon olakša ali ne, ajmo i dalje komplicirati jer je nama lakše to nego li razmišljati
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 11:14   #254
prijenos po

Izdajem račun za usluge projektiranja praonice osobnih vozila. račun je na firmu, ali je krajnji investitor privatna osoba... da li tu ide prijenos por obveze ili izdajem normalno rn sa pdvom? (firma je u sustavu pdva)
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 16:06   #255
Quote:
hele83 kaže: Pogledaj post
Ime i prezime + oznaka operatera ili oznaka operatera + potpis ovlaštene osobe. Pečat na računu je ukinut 2013 god
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Tako sam i mislila, znači šifra operatera i potpis ovlaštene osobe je dovoljan, ne treba ime i prezime kod potpisa. Pečat i dalje gotovo svi koriste...
Quote:
BILANCEDIN kaže: Pogledaj post
Nije ukinut jer nikada nije ni postojao kao obvezan.
zanima me povijest pečata ako netko zna. naime, nikad nisam naišla na zakon/pravilnik/propis koji kaže da je pečat obvezan na računu.
gdje piše da je pečat ukinut 2013.godine?

većina klijenata hoće pečat , traže račune potpisane isključivo rukom, iako imam u programu podešeno da se potpis ovlaštene osobe uvijek nalazi u pdf-u.
ali ne, moram ih printat , potpisat kemijskom (u boji, crna izgleda kao kopija) i poslat poštom. temeljem kojeg zakona tog moram radit?
MVDC is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 12:59   #256
Imamo jedan račun koji nam nije povukla knjiga IRA (tuzemni prijenos porezne obveze), pa bi naknadno napravili ispravak PDV obrasca za 5 mjesec, slijede li kakve sankcije od strane porezne uprave?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 13:17   #257
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Imamo jedan račun koji nam nije povukla knjiga IRA (tuzemni prijenos porezne obveze), pa bi naknadno napravili ispravak PDV obrasca za 5 mjesec, slijede li kakve sankcije od strane porezne uprave?
Ne. Ispravci se mogu uvijek raditi,pa i ako nakon par mjeseci uočiš grešku. Nismo mi bezgrešni.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 13:26   #258
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Izdajem račun za usluge projektiranja praonice osobnih vozila. račun je na firmu, ali je krajnji investitor privatna osoba... da li tu ide prijenos por obveze ili izdajem normalno rn sa pdvom? (firma je u sustavu pdva)
Ide PPO jer fakturiraš firmi u pdv-u za posao na koji se primjenjuje PPO sukladno čl.75. To što je tamo neki krajnji investitor fizička osoba zapravo nema veze s tobom jer pretpostavljam da će tvoj kupac (ova firma) fakturirati svom kupcu, tom investitoru, s PDV-om.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 17:13   #259
Quote:
MVDC kaže: Pogledaj post
većina klijenata hoće pečat , traže račune potpisane isključivo rukom, iako imam u programu podešeno da se potpis ovlaštene osobe uvijek nalazi u pdf-u.
ali ne, moram ih printat , potpisat kemijskom (u boji, crna izgleda kao kopija) i poslat poštom. temeljem kojeg zakona tog moram radit?
Temeljem toga što to hoće klijent.
Zakoni propisuju osnovne i minimalne sadržaje računa ( Ukratko : KLIK ) , ali računi mogu sadržavati i više od propisanog.
Ako klijent želi tako, radi tako. Inače, riskiraš da ode nekom drugom.

to što neki zakon ne spominje nešto kao obavezu, ne znači da je zabranjeno ili da se nesmije. To samo znači da nije obaveza.

Mi svaki naš račun pečatiramo, svaki potpisuju dvije osobe, svaki naš račun u zaglavlju sadrži sve naše brojeve (OIB, PDV ID, EORI), iako ne idu svi računi u druge DČ ili u treće zemlje.
Više od propisanog uvijek može, ali manje ne.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 10:09   #260
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Ide PPO jer fakturiraš firmi u pdv-u za posao na koji se primjenjuje PPO sukladno čl.75. To što je tamo neki krajnji investitor fizička osoba zapravo nema veze s tobom jer pretpostavljam da će tvoj kupac (ova firma) fakturirati svom kupcu, tom investitoru, s PDV-om.
tako sam i napravila, šefica je bila u nedoumici... mislim da moram gledati kome fakturiram, i za što (u ovom slučaju je glavni projekt uz koji se obavezno veže ppo).... stavila sam prijenos, i ja misim da je to ok. hvala svejedno što ste mi odgovorili
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:39.