Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Kakav nam Izborni zakon treba?
Sadašnji izborni zakon (10 izbornih jedinica) 2 1.65%
Sadašnji zakon modificiran na 6 izbornih jedinica 16 13.22%
Većinski s 100-150 jedinica 24 19.83%
Jedna izborna jedina s proporcionalnim sustavom 23 19.01%
Jedna izborna jedinica s otvorenim listama 39 32.23%
Kombinirano dio sabora većinski dio propocionalno 9 7.44%
Jamahiriya 8 6.61%
Glasovatelji: 121. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2007., 18:47   #61
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
ne vidim smisao zadržavanja izbornih jedinica u razmejrnom izbornom sustavu
Smisao koji sam primjetio je smanjenje gužve na glasačkim listićima.

Osim ako se uvede listić s križanjem ili upisivanjem brojeva ili kombinacija brojki i slova.
turtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 08:29   #62
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Nisu, samo zahtjevaju da se četri čovjeka sposobna za skupljanje 0.75% glasova pojedinačno dogovori oko sastavljanja zajedničke liste.
Manje i regionalne stranke su ili relevantne na državnoj razini (same updaju u sabor), ili se s nekim se dogovore pa putem osobnih glasova upadaju u sabor , ili su sitne i nekooperativne pa i njihov neulazak u sabor nije neki gubitak.
Ako se netko ne može dogovoriti oko sastavljanja zajedničke izborne liste teško da će se moći dogovoriti oko važnijih pitanja za državu.

Ako već po tebi postoji prohibitivna klauzula za stranačke liste od 3%, tada bi za stranačke liste trebala iznositi barem 5%. Ako neka stranka izađe na izbore samostalno i osvoji 1% glasova, ne može ona sebi pridodati 2% glasova neke druge stranke koja je također postavila samostalnu listu pa da onda sa 3% uđe u parlament. Ako pak izađu na izbore na zajedničkoj listi, tada se 3% povećava na 5%.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 09:06   #63
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ako već po tebi postoji prohibitivna klauzula za stranačke liste od 3%, tada bi za stranačke liste trebala iznositi barem 5%. Ako neka stranka izađe na izbore samostalno i osvoji 1% glasova, ne može ona sebi pridodati 2% glasova neke druge stranke koja je također postavila samostalnu listu pa da onda sa 3% uđe u parlament. Ako pak izađu na izbore na zajedničkoj listi, tada se 3% povećava na 5%.
Svaka laista po meni treba imati isti prag, neovisno o stranci, nezavisnim kandidatima, koalicijskim listama.
Lista koja ne skupi za prag propada.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 09:15   #64
Quote:
turtle kaže: Pogledaj post
Smisao koji sam primjetio je smanjenje gužve na glasačkim listićima.

Osim ako se uvede listić s križanjem ili upisivanjem brojeva ili kombinacija brojki i slova.
Baš me zanima kako su to riješili šveđani.
Pravo riješenje će biti jednom kad se uvede elektronsko glasanje.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 19:49   #65
Vidio sam ovvaj članak
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...9/0317006.html
i odmah sam se sjetio teme zbog koje sam se uključio na forum.
Pogotovo me se dojmio citat
Quote:
IZBORNI SUSTAV SKROJEN DA POGODUJE VELIKIM STRANKAMA

Dramatične promjene u projekcijama izbornih rezultata u hrvatskom slučaju nisu izazvane 'zlom voljom' medija, koji objavljuju istraživanja predizbornoga stranačkog rejtinga, ni 'urotama' istraživača. Taj je izborni sustav skrojen tako da izrazito pogoduje dvjema najvećim strankama, a relativno male stranke, zbog minimalnoga pada broja birača, mogu doživjeti dramatičan pad broja mandata u parlamentu.
Uskoro će završiti izbori.
Pravo je vrijeme za razmisliti izbornom zakonu.
Trebalo bi ga promijeniti na početku rada sabora ako je ikako moguće, jer sad će biti manje kalkuliranja sa rezultatima.

S druge strane, ako bi se izglasao izborni zakon s poluotvorenim listama, gdje ulazak pojedinog kandidata ovisi i o njegovim osobnim glasovima, a ne samo o položaju na izbornoj listi, mogli bi se nadati većoj odgovornosti i osobnom angaržmanu od svih saborskih zastupnika.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:05   #66
Quote:
stagediver kaže: Pogledaj post
problem je sto bi to sjebalo regionalne stranke
Zato postoje REGIONALNI (lokalni) izbori, a ne da stranke/pojedinci, koji nisu bili u stanju, na DRŽAVNOJ razini, dobiti niti 2% glasova (isto vrijedi i za sve ostale ispod 5%), dobiju mjesto u saobru.
Quote:
jambeki kaže: Pogledaj post
HDZ 36,60%
SDP 31,32%
HNS 6,79%
HSS-HSLS 6,53%
HSU 4,08%
HSP 3,50%
HDSSB 1,80%
IDS 1,54%
Ovo sada je teror manjine nad većinom jer nema što na državnoj razini raditi osoba koju velika većina građana Republike hrvatske nikada ne bi izabrala.

Isto vrijedi i za "manjinske" zastupnike. To valjda postoji samo u Hrvatskoj. I još bi čovjek progutao da za "manjinske" zastupnike vrijede ista pravila prelaska praga kao i za ostale, ali da je njima dovoljno bijednih 500-tinjak glasova za ulazak u Sabor i još k tome ne jedno nego 8 mjesta, to ne da je bezobrazno nego direktno kršenje Ustava jer su prema Ustavu svi jednaki, a ovdje se pojedincima daje pravo da sa samo 500-tinjak glasova uđu u Sabor (dok drugima treba 20 puta više glasova), te se "manjinama" daje "duplo pravo izbora".

Treba ukinuti sve te gluposti, posredan izbor, izborne jedinice, zastupnike "manjina" i glasovanje "dijaspore".
JEDNA izborna jedinica, pravo JEDNOG glasa, pod JEDNAKIM UVJETIMA, SVIM državljanima Hrvatske, ma gdje god oni bili, ma koje narodnosti bili jer ovo nisu lokalni, vjerski, narodnostički itd. izbori već državni.

NEPOSREDNI, direktni izbori. Birač ispred sebe ima LISTU svih kandidata i prazan glasački listić u koji samo treba upisati redni broj kandidata za kojeg glasuje. Jednostavnije ne može biti.

Izborne jedinice ne odgovaraju samo velikim strankama (politička trgovina) već i ostalima (ispod 10%) jer da je jedna izborna jedinica, nitko od njih ne bi prošao.

Nikakvo spuštanje prelaska izbornog praga, ili dosadašnjih 5% ili podizanje na 6-7% jer su ovi što su uspjeli dobiti između 6-7% to dobili koalicijama.

Time se iz politike izbace svi anonimci i omraženi političari, nema više "dobivanja dodatnih glasova" iz "dijaspore", političke trgovine s "manjinskim predstavnicima" i strankama koje su jedva prešle prag.

No, to se, nažalost, NIKADA neće dogoditi jer nisu blesavi ovi u Saboru samo tako politički se ubiti jer da su izbori po gore navedenom, vjerojatno više nitko od ovih sada izabranih ne bi bio ponovo izabran.
pero ždero is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:20   #67
slažem se- hrvatska kao jedna izborna jedinica, prag 5% minimalno. otvorena lista, dakle zaokružiš i stranku i jednog od kandidata s liste te stranke i tako mi formiramo redosljed ulaska u sabor, a ne šefovi partija, manjinama PROPORCIJALNO zastupnika i bez liste za dijasporu (tada bi njihovo glasovanje postalo bespredmetno jer čak i s ovako velikim odzivom imali bi samo 2 mandata, a večinom ne bi mogli imati više od 1).
također-svaka lista da se kandidira morala bi skupiti 10 000 potpisa- kao za predsjednika, a ne hrpa ovih samopromotora. regionalne partije neka si nađu nacionalnog partnera- recimo IDS i HNS, pa nek koaliraju. tako radi CSU i CDU u njemačkoj.
to je jedino demoracija
ovo što mi iamo- HDSSB duplo manje glasova od HSP, trostruko više mandata
IDS trostruko manje od HSU glasova, trostruko više mandata
HNS više glasova od HSS-HSLS, manje mandata
hrvata glasovalo 17 000 po zastupniku, manjina glasovalo 5600 po zastupniku.
ukratko, ovo nema veze s demokracijom.
1 izborna jedinica, jedan čovjek-jedan glas, bez izborne jedinice za dijasaporu, 10 000 potpisa za kandidaturu, manjine proporcionalno odzivu dobivaju mandata i otvorene liste- dakle biramo stranku i kandidata.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:51   #68
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
manjinama PROPORCIJALNO
Manjine ne bi smjele imati niti jednog "posebnog" zastupnika! To je teror "manjine" nad "većinom" i to je protuustavno! Ne može netko imati pravo na "posebne" zastupnike samo zato što je "manjina po narodnosti". Što je onda s "ostalim manjinama"?! Time se "većina" dovodi u nepravedan položaj jer "većina" NEMA mogućnosti reći NE "posebnim zastupnicima manjina", a "manjina" ima mogućnost reći ne zastupnicima "većine". Kada bi se ti "manjinski zastupnici" natjecali pod istim uvjetima kao i "ostali", vjerojatno niti jedan od njih ne bi ušao u Sabor. Prema Ustavu su svi jednaki, a "manjina" ima pravo koje "većina" nema, a to je pravo glasovanja na posebnoj listi "manjina" ukoliko se izjasne kao pripadnici manjine. "Većina" nema posebnu listu jer uvjet za glasovanje nije "obvezno Hrvat ili nešto drugo". "Manjina" ima pravo birati na kojoj će listi glasovati (listi "većina" ili listi "manjina"), a "većina" nema to pravo i time je dovedena u nepravedan položaj. Znači, "manjina" može "većini" određivati zastupnike, ali "većina" to ne može "manjini". Potreban broj glasova za ulazak "manjinskog kandidata" u Sabor je oko 20 puta manji od potrebnog broja glasova za ulazak kandidata "većine", ali njegov glas u Saboru vrijedi umjesto 20 puta manje jednako kao i glas kandidata "većine" i time su kandidati "većine" dovedeni u nepravedan položaj u odnosu na kandidate "manjine".
pero ždero is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 13:02   #69
ja sam za čisti većinski sustav.


jedino tako je zastupnik direktno odgovoran svojim biračima.

čim je on na stranačkoj listi on više odgovara stranci nego biračima.
Shurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 13:22   #70
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
svaka lista da se kandidira morala bi skupiti 10 000 potpisa
I platiti 10000 eura kod predavanja liste, novac bi bio vraćen samo onima koji su ušli u Sabor, ostalim tko kriv.
Predizbornu kampanju ne bi trebali financirati porezni obveznici već bi HRT trebala svim listama, besplatno, omogućiti pojavljivanje u živo na TV-u (jednom, svakoj posebno, predstavljanje i odgovaranje gledateljima na pozive i e-mailove; drugi put, svima skupno, debatiranje u nekakvom zajedničkom sučeljavanju), a "država" bi trebala, na svoj račun, izdati nekakav bilten (koji bi bio dostavljen svima u poštanske sandučiće) u kojem bi svaka lista imala pravo predstaviti se na 2 A4 stranice. Za ostalo "oglašavanje" bi se liste trebale pobrinuti same.
Pametnome dosta predstavljanje i sučeljavanje na TV-u te bilten, glasovi ostalih, koji odlučuju na osnovu toga tko je bolje retuširan u Photoshopu ili tko ima zgodniju manekenku na plakatu, su i ovako i onako bačeni u vjetar.
pero ždero is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 21:18   #71
Kao što sam rekao, Britanski model, 4 mil na 151 zastupnika, 26.000 birača jedna izborna jedinica, biraju se kandidati, u dva kruga, kandidat može biti neovisan ili čaln stranke.


Tako bi Đakovo s par okolnih sela bio izborna jedinica,imao bi svoga zastupnika, Bio on Pero Ivić iz HDZ-a ili Ivo Perić izd SDP-a, on je prvenstveno odgovoran ljudima Đakova,i ako ovi vide da ne dolazi na sjednice, da nikada ne govori, da ne zastupa njihove interese, za 4 godine ga neće izabrati kao zastupnika za izbornu jedinicu Đakovo.

Osijek bi davao 4 izborne jedinice,nek bude Retfala i još nešto jedna, Donji grad i štajaznam druga itd, Zagreb 26 izobrnih jedinica,isto po kvartovima itd.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 22:22   #72
Ma nekako čitam sve ovo i mislimd a nam ne bi odgovarao niti jedan izborni zakon.Zašto? zato što smo mi lijeni uopće izaći na izbore.

Ali ja bih u svakom slučaju zabranio (kad bi to bilo moguće) postizborne koalicije.
Neka se prije izbora svatko odluči kuda plovi i s kim će koalirati, a ne ovo postizborno prekrajanje,skrajanje, kupovanje, trženje vijećnika, stranaka.....to jednostavno nema smisla i time se jednostavno stranke izruguju svojim glasačima. Ono dajte meni glas a njemu ne, a na kraju upravo s njime koalira pod krinkom moje dobrobiti.
Znam da od toga nema ništa, ali eto to bi ja, barem kao neki minimum, a kad bi se još nekako moglo novčano kazniti one koji neopravdano ne pristupe glasačkom mjestu i to bi bio san mojih snova. ma ni od toga niš jer svi će naći opravdanje zašto nisu. Mi smo nacija izmišljena za pronaći rupu u rupici.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 01:36   #73
Umjesto Dontove metode kojom se glasovi za stranke koje su ostale ispod izbornog praga raspoređuju na stranke koje ulaze u Sabor, prdlažem da sami birači odrede kojoj stranci će se pridodati takav glas. Dakle, na lističu bi bile dvije liste, A i B. Glas na listi A je primaran i taj se broji ako ta stranka ulazi u Sabor. Glas na listi B vrijedi ako izabrana stranka s liste A ne ulazi u Sabor.

Radi se o tome da Dontova metoda prisiljava birače na tzv. "strateško glasanje" (za veliku stranku) umjesto glasanja po svojoj volji.
Atari_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 14:40   #74
Smatram da bi svakako trebalo UKINUTI izborne jedinice kakve postoje sada i imati JEDNU izbornu jedinicu, koja bi obuhvaćala čitavu Hrvatsku! Naime, budući da se sad bira mali broj zastupnika u jednoj jedinici, moguće je da kad se to preračuna u mandate i netko tko je prešao prag od 5 posto ne dobije zastupnika i uopće se više favoriziraju jače stranke i slično. Ovaj sistem nije dobar u tako malim izbornim jedinicama!
Što se tiče priče o tome da regionalci ne bi imali šanse u jednoj izbornoj jedinici: to NE STOJI! Naime, stajalo bi možda kad bi bio prag 5% kao sada. Međutim, ja bih taj prag spustio na 2%, što stvarno nije teško postići. A kad bi se u Sabor biralo 150 zastupnika, ta 2% bi donijelo (izračunajte!) puna tri zastupnika - dakle dovoljno za saborski stranački klub prema sadašnjim pravilima!
Na ovaj način bi raspodjela mandata bila puno pravednija i broj "bačenih glasova" bi bio znatno manji nego sada... A u sadašnjim izbornim jedinicama se ne može spustiti izborni prag, jer i sadašnji je previsok s obzirom na to koliko se malo zastupnika bira, pa kad se izračuna "težina" pojedinog mandata; nadam se da ste shvatili na što mislim...
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 15:58   #75
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
Smatram da bi svakako trebalo UKINUTI izborne jedinice kakve postoje sada i imati JEDNU izbornu jedinicu, koja bi obuhvaćala čitavu Hrvatsku!
. . .
To je na jednim izborima, još tamo 90-tih i napravljeno, da cijela Hrvatska bude jedna izborna jedinica. U tom trenutku, bili smo, uz Moldaviju, jedina država u Europi koja je to tako uredila!

Problem je s takvim rješenjem u tome da previše favorizira stranke u odnosu na pojedince. Dakle, ako je npr. HDZ najjača stranka, tada će određeni broj njihovih najpodobnijih ljudi imati osiguran ulazak u Sabor. To znači da, de facto, stranka određuje tko će sjediti u Saboru. Birači mogu eventualno samo presuditi o par "graničnih" zastupnika koji ovise o izbornom rezultatu stranke. Drugi razlog je taj što takvim sustavom može biti narušena (koliko-toliko) ravnomjerna regionalna raspodjela zastupnika. To nije bez veze, jer zastupnici, među ostalim, lobiraju za svoje regije kad je u pitanju novac iz državne kase. Kad tome dodamo i da se eventualna izborna prevara u bilo kojoj jedinici automatski prenosi i na sve ostale, onda je jasno da takav sustav nije dobar.

Zadnje uređivanje Atari_ST : 09.02.2011. at 16:05.
Atari_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 13:12   #76
Povoljne okolnosti za jedinstveni izborni zakon
Rijetki su izborni sustavi koji se koriste razmjernim izbornim modelom i koji zemlju dijele na relativno velike izborne jedinice iz kojih se bira jednak broj zastupnika. Takav model, naime, zbog demografskih kretanja ne može dugo izdržati http://www.vjesnik.hr/html/2011/01/1....asp?r=kom&c=1
Analiza od Gjenera....
__________________
- Danas je najvažnije da muškarac ima posao. Ljudi koji ne rade jako su dosadni i drugima i sebi. Morate biti strastveni, angažirani i pridonositi zajednici, ali i svijetu - dizajner Tom Ford.

I cheated myself, Like I knew I would, I told you I was trouble,You know that I'm no good....
no good is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 11:50   #77
Imam dva predloga,sa kojima bi dobili efikasniju Vladu i pojednostavili
proceduru;
1.) Dva radna mjesta,Predsjednik Države i Predsjednik Vlade,triba fuzirati
u jedno.Samim tim imamo samo jedne izbore i to za Predsjednika Države,
koji je ujedno,po funkciji i predsjednik Vlade,koju samim izborom,odmah
sastavlja sam.

2.)Stanje u državi je alarmantno i zahtjeva odlučne i hitne rezove,koji
moraju odmah da daju rezultate,zato bi tribalo napraviti izmjenu u
izbornom zakonu,u smislu da je (neovisno o prvoj točki,može i po starom
zakonu,jer se onda uvijek nađu neki problemi) rok vladanja,novoizabranih
vladara,ŠEST (6) MJESECI,a ne kao do sada 4,odnosno 5 godina.
Ako nema nikakavih boljitaka sa novom,izabranom garniturom u tom roku,
idemo odmah na nove izbore.
Mislim da bi se konačno uozbiljila,politička scena u Hrvatskoj.
Nadahon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 19:34   #78
Quote:
no good kaže: Pogledaj post
Povoljne okolnosti za jedinstveni izborni zakon
Rijetki su izborni sustavi koji se koriste razmjernim izbornim modelom i koji zemlju dijele na relativno velike izborne jedinice iz kojih se bira jednak broj zastupnika. Takav model, naime, zbog demografskih kretanja ne može dugo izdržati http://www.vjesnik.hr/html/2011/01/1....asp?r=kom&c=1
Analiza od Gjenera....
Jedna izborna jedinica bi srušila i HDZ i SDP.

Današnji zakon je najbolji za SDP i HDZ i najgori za sve ostale stranke
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 14:04   #79
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jedna izborna jedinica bi srušila i HDZ i SDP.

Današnji zakon je najbolji za SDP i HDZ i najgori za sve ostale stranke
Shvatio si.

Eto nečega oko čega bi se i HRAST i Laburisti i HDSSB i HSLS i mnogi drugi, pa čak i HSS i HNS mogli dogovoriti.

Organiziranje referenduma za promjenu izbornog kojom bi Republiku Hrvatsku učinili jednom izbornom jedinicom s proporcionalnim sustavom otvorenih lista.

Iako vjerujem da bi HNS i HSS ubrzo odustali jer bi se našlo za njih mjesta na SDP-ovim i HDZ-ovim listama po sadašnjem zakonu.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 15:11   #80
Laburisti imaju prijedlog, u kojem predlažu 6 izbornih jedinica. Njihove promjene nisu nemoguće za izvesti, odnosno ne predstavljaju prevelike intervencije u postojeći zakon, ali rezultiraju sa razlikom u snazi glasova od 3%, a ne 30% što je po dosadašnjem zakonu.

Donosim dio prijedloga.

Quote:
Zakon o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor donesen je pred jedanaest godina (NN 116/99) garimenderingom Hrvatske demokratske zajednice pred božićne izbore, a cilj mu je bio sklopiti izborne jedinice tako da se maksimalno iskoriste prednosti pojedinih područja, razbije opozicijsko biračko tijelo i dobiju izbori pod svaku cijenu.

Nikom na pamet nisu padali niti kulturološke, niti povijesne, niti razvojne niti neke druge logične cjeline u kojima bi se izbori trebali organizirati. Nije uspjelo. Izbore su izgubili, ali pobjednicima se činilo da, kad su već pobijedili u takvim izbornim jedinicama, nema ih smisla mijenjati. I tako par puta, kroz par izbora. Građani su se sve to vrijeme križali i čudili koji se to čudak dosjetio spojiti Jarun i Novi Vinodolski, Zagreb razbiti na komade i tome slično.

I sve je to funkcioniralo do Izvješća Ustavnog suda o nejednakoj težini biračkog glasa u izbornim jedinicama određenim člancima 2. do 11. Zakona o izbornim jedinicama za izbor zastupnika s početka prosinca 2010. godine. Ustavni sud je ustvrdio da su razlike u broju birača između najveće i najmanje izborne jedinice 30%, a u svima se bira isti broj zastupnika.

Naravno, to znači da glas svakog građana u Hrvatskoj ne vrijedi jednako. Neki su ravnopravni, neki ravnopravniji, ovisno gdje tko živi.

Naime, Zakon o Izboru zastupnika u Hrvatski sabor u članku 35. kaže „140 zastupnika u Sabor bira se tako da se područje Republike Hrvatske podijeli na deset izbornih jedinica, te se u svakoj izbornoj jedinici, na temelju lista, bira po 14 zastupnika.“, a u članku 36. „Izborne jedinice određuju se Zakonom o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor tako da se broj birača u izbornim jedinicama ne smije razlikovati više od + – 5 %.

Pri određivanju izbornih jedinica, mora se koliko je to najviše moguće, voditi računa o zakonom utvrđenim područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj.“

Razlike od 30% očito su kršenje ne samo ovog zakona nego i ustavnog načela o ravnopravnosti građana.

Shodno mišljenju Ustavnog suda Sabor će morati crtati nove karte. Arbitrarno vučenje crta bez ikakvog kriterija osim trenutačnog interesa vladajućih može dati samo novu nakaradu i situacija koja će biti održiva „dok majstori odu“.

Umjesto toga, pri promjeni propisa treba imati na umu dvije temeljne činjenice:

1. Besmisleno je održavati „ravnopravnost“ i jednaku veličinu (po broju birača) izbornih jedinica. Ravnopravni trebaju biti građani, ne izborne jedinice. Zakonom se mora osigurati načelo da se na svakom mjestu u Republici Hrvatskoj za isti broj glasova dobije saborski mandat. Izborne jedinice samo su mjesto i sredstvo provođenja tog načela i u njima se treba birati onoliko zastupnika koliko ima stanovnika.

2. Izborne jedinice moraju imati unutarnju geografsku, ekonomsku, povijesnu i inu logiku. Kad već imamo županije kao jedinice područne (regionalne) samouprave, obvezni smo ih poštivati i nema nikakvog rezona da ih se cijepa. Posebno to nema smisla u slučaju Grada Zagreba, koji je jedinici glavni grad u Europi u izborima razbijen na više izbornih jedinica (to je za Miloševića bio i Beograd, ali više nije, i oni su došli pameti).

...
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.