Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Sportska oprema

Sportska oprema Od kupaćih gaća do trkaćih konja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2017., 17:58   #1441
savjetovao bi ti da prestaneš 'gledati' i da počneš isprobavati!
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 18:35   #1442
kkoje role ?

Problem je što nisam u mogućnosti isprobati.Niste mi rekli jeli problem ako ima donju kopču sa čičkom ?
Aquilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 18:40   #1443
a od kud ja znam kakva je vaša noga, jel više voli, uže, šire, tvrđe, mekše...
velim, kupovati role bez isprobavanja je isto ko kupovati odjelo, kostim bez da se proba!

Jedno je kupiti 'online' model koji si već negdje vozio, probao, ovako, može biti 'svašta' nakon kupnje...
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 22:30   #1444
@Aquilia Shvaćam strah od kupnje rola na slijepo. Ja sam kupio Powerslide Imperial preko interneta bez probavanja i cipela u njima mi ne odgovara.
S druge strane, ti kupuješ fitness role a njihova cipela nije tako kruta i vjerojatno će ti biti udobna, ali to zapravo nitko ne može znati pa ni ti dok ne probaš.

Nisam skroz shvatio kako ćeš se voziti u njima? Brzo ili sporo, ulice ili uređenom stazom, ima ili nema rupa, jednom ili više puta tjedno, 2 ili više sati po vožnji?

Što se tiče čička na roli, ne vidim to kao neki problem ili da je nesigurnije od kopče. Što se tiče trajnosti, meni je na bivšim powerslide rolama otišla kopča u roku od par mjeseci. Srećom, uspio sam je zamijeniti kod dobavljaća.
Mislim da bi ti prije traka koja veže otišla od samog čička, a to vrijedi i za kopču.

Odvojivost cipele mi može biti faktor samo kada bih često mijenjao okvire za kotače, ali to se ne radi na fitness rolama. A i tada ovisi o stilu vožnje i koliko često se voziš.
Osobno bih uzeo odvojivu cipelu jer razvaljujem role i vozim se po dva sata u komadu. Nakon toga su mi mokre i čarape i cipela. Cipelu svake sezone jednom izvadim i bacim u pranje.

Ako nikako ne možeš bar do Zg da isprobaš role, provjeri na internet shopu kakve su mogućnosti povrata i/ili zamjene rola.
__________________
Inline freeskate ZG
DJigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 22:41   #1445
Quote:
tartaruga kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
nakon 15ak godina pauze spremam se kupiti opet role i sad malo proučavam što se nudi a da uzmem nešto šta nudi solidan omjer cijene i kvalitete. Ne trebaju mi neke lude performanse, neki prosjek
Za oko su mi zapeli ovi modeli:

K2 Hoelena 80 - na Amazonu sam našla jedne za 70 €

ili

FILA Plume - na Sportsdirectu 78 €

Nekako naginjem ovima K2 ali ako netko ima kakve sugestije i savjete, slušam... Hvala!
Nema pretjerane razlike, jedino što vidim da su na Fila rolama nešto sitno bolji ležajevi. Ali ne vidim koliki je promjer kotača na Fila rolama. Ako je 90 onda je su veči od K2, što znači i manja upravljivost i brža vožnja (gotovo zanemarivo).
K2 ima ALU frame, a Fila ima magnezijev. To je različiti materijal i neki kažu da je magnezij lakši od aluminija (što je istina), ali na okvirima ga ima više jer nije čvrst kao aluminijski pa se to zapravo izvjednači. Magnezij je također i osjetljiviji na lomove, no to mora biti velika snaga direktno u okvir da bi se on slomio.

Iako su fitnes obje, trebala bi probati role da vidiš da li ti odgovaraju.

I uvijek biraj one koje su ti ljepše, jer to te najviše motivira da izađeš van s njima
__________________
Inline freeskate ZG
DJigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 22:43   #1446
Hvala na savjetu, mislim da će ipak biti ove K2, dijelom i zbog zadnje rečenice vezane za estetiku
Ove Fila imaju kotače 84 mm A ABEC7 ležajevi ih pretpostavljam čine mrvicu bržim od ovih 5 na K2.... Ali za početak mislim da će biti dovoljni i ti ABEC 5... Javim kad ih isprobam Hvala!
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 20:37   #1447
:)

Mislim voziti normalno ne brzo.Ako mi se svidi rolanje trenirao bi češće.Rolanje mi se čini zabavan sport.Cesta je ok.Nije baš perfektna.Vozio bi se ulicama i šetalištem i to probati sat do dva.U početku sa kraćim pauzama a kasnije u komadu.Hvala vam svima na odgovorima i što želite pomoći.

Zadnje uređivanje Aquilia : 10.09.2017. at 21:38.
Aquilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 22:22   #1448
? kotači

Zaboravio sam pitati da li se na role koje su tvornički sa 90 mm kotačima mogu staviti bez ikakvih nuspojava 84 mm kotači ?
Aquilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 08:14   #1449
Quote:
Aquilia kaže: Pogledaj post
Zaboravio sam pitati da li se na role koje su tvornički sa 90 mm kotačima mogu staviti bez ikakvih nuspojava 84 mm kotači ?
Nema nikakvih posljedica.

Općenito je shvaćeno da manji kotači znače bolju upravljivost, a veći kotači veču brzinu, no to su nijanse.

Ako češ se često voziti po ulicama i pločnicima, razmisli o freestyle rolama. Malo su krutije i izdržat će jače udarce i svašta.
__________________
Inline freeskate ZG
DJigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 12:47   #1450
Naručio sam k2 vo2 90 Boa M.Da li se mogu sa njima voziti biciklističkom stazom i ulicom ?Uzeo sam njih jer se želim duže voziti.Na ranijem postu su mi savjetovali da su fitnes role za duge vožnje.Da li te freestyle isto što i freeskate role ?je li to sada promašaj što sam uzeo te k2 role ? Da li će te fitnes role prije biti uništene ako se vozim sa njima ulicama i biciklističkom stazom ?Ulice i šetalište su dobri i baš nemaju nekih rupa.Ulica je glatka a šetalište za nijansu hrapavije.

Zadnje uređivanje Aquilia : 11.09.2017. at 13:09.
Aquilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 12:57   #1451
Quote:
Aquilia kaže: Pogledaj post
Naručio sam k2 vo2 90 Boa M.Da li se mogu sa njima voziti biciklističkom stazom i ulicom ?Uzeo sam njih jer se želim duže voziti.Na ranijem postu su mi savjetovali da su fitnes role za duge vožnje.Da li te freestyle isto što i freeskate role ?
Neće biti problema s njima.
Samo da objasnim na što sam mislio. Vozim se po sat-dva i tokom vožnje idem i po ulici, pločniku, igralištima i sl. Nerijetko por rupama i po razvaljenoj podlozi. Skaćem, padam, pao sam već više puta, ostrugao role i sl. Fitnes role imaju gore tkaninu koja bi se podrapala nakoj jedne sezone. Pazi na tu tkaninu i biti će sve ok.

Freestyle, freeksate, urban... to su nazivi za role koje su više prilagođene takvom stilu vožnje. Zbog toga su i malo kruče što ih često čini neudobnima, ali to opet ovisi o nozi.
__________________
Inline freeskate ZG
DJigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 13:12   #1452
:)

o.k. Hvala na odgovorima
Aquilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 13:26   #1453
Šta ako ode ta tkanina? Jeli se onda mora naručiti taj novi softboot ili Šta? Da li se to uopće može naručiti ako ode taj softboot odnosno ta unutarnja čizma? Role sam uzeo na www.koleckove-brusle-praha.cz i donijet će mi ih brat. Nisam tamo našao da se može kupiti softboot a možda nisam video dobro.
Aquilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 13:37   #1454
Quote:
Aquilia kaže: Pogledaj post
Šta ako ode ta tkanina? Jeli se onda mora naručiti taj novi softboot ili Šta? Da li se to uopće može naručiti ako ode taj softboot odnosno ta unutarnja čizma? Role sam uzeo na www.koleckove-brusle-praha.cz i donijet će mi ih brat. Nisam tamo našao da se može kupiti softboot a možda nisam video dobro.
Kada sam rekao drapanje tkanine, mislio sam na kompromitiranje cijele cipele. npr. kada zavezuješ cipelu, natežeš ju dokle ide da ti još bude udobna (ne stišće te). Svakim natezanjem, ako ti je cipela pukla, sve više i više će se trgati.

meni je recimo na starim Powerslide Cell otišao gornji dio gdje se vezica (žniranac) provlači zadnji puta i veže. To je bilo nakon što sam ih imao 7 godina.

Također, kod malih poderotina se narušava i estetika rola.

Nisam siguran gdje se mogu cipele za K2 naručiti i da li ih uopće prodaju odvojeno. Za Powerslide znam da su prodavali i samo cipelu, ali je koštala 2/3 rola pa kada mi se ova cipela potrga ide kupnja novih rola.
__________________
Inline freeskate ZG
DJigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 17:30   #1455
Podmazivanje i čišćenje lagera

pogledajte ove stranice za podmazivanje i za čišćenje lagera.Šta bi bilo dobro kupiti za podmazivanje a šta za čišćenje lagera i kako se to koristi ? molio bi da mi to neko pojasni.Jel se prvo čisti lager pa nakon sušenja podmaže ili kako to već ide ?Evo stranice pa mi recite koja dva sredstva bi trebalo uzeti i nakon kojeg vremena otprilike ide prvo čišćenje i podmazivanje

za podmazivanje
https://www.koleckove-brusle-praha.c...-for-bearings/


za čišćenje
https://www.koleckove-brusle-praha.c...-for-bearings/
Aquilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 22:17   #1456
Quote:
Aquilia kaže: Pogledaj post
pogledajte ove stranice za podmazivanje i za čišćenje lagera.Šta bi bilo dobro kupiti za podmazivanje a šta za čišćenje lagera i kako se to koristi ? molio bi da mi to neko pojasni.Jel se prvo čisti lager pa nakon sušenja podmaže ili kako to već ide ?Evo stranice pa mi recite koja dva sredstva bi trebalo uzeti i nakon kojeg vremena otprilike ide prvo čišćenje i podmazivanje

za podmazivanje
https://www.koleckove-brusle-praha.c...-for-bearings/


za čišćenje
https://www.koleckove-brusle-praha.c...-for-bearings/
Za čišćenje se preporučaju sredstva na bazi naranče sa spojem Terpen i to se trebaju otvoriti ležajevi i mučkati dok se sve ne ispere, nakon toga ih ispereš sa vodom i osušiš prvo sa papiratim ručnikom i nakon toga sa fenom. Uglavnom je bitno da tekučina za ispiranje ima što manje vode i bez acetona ili benzina. Mislim da bi onaj srednji (citrus) bio najbolji, makar ne vidim da ima taj spoj.

Inaće role znaju doći sa ležajevima koji se ne mogu servisirati. Ali mislim da ove tvoje dolaze sa ležajevima kojima se mogu skinuti plaštevi.

Ja ne preporučam podmazivanje ležajeva. Svaka masnoća u ležajevima je magnet za prašinu i kod prve vožnje će se već onečistiti. Ako svejedno želiš podmazati, upotrebi ulje čim manje viskoznosti, i ne više od jedne kapljice.

Kada se to radi ovisi o podlozi na kojoj se voziš, vlagi u zraku... Probaj očistiti nakon 5 vožnji pa ako vidiš da su skzo čisti, nakon 10,20 i tak...
__________________
Inline freeskate ZG
DJigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 23:06   #1457
čišćenje ležajeva

koji izabrati za čišćenje ležajeva od ova tri ?

https://www.koleckove-brusle-praha.c...netrant-240ml/

https://www.koleckove-brusle-praha.c...cleaner-267ml/

https://www.koleckove-brusle-praha.c...chain-cleaner/

Pogledaj prvi link koji ima animaciju.On valda stavi tu tekućinu u neku zaklopljenu čašu i promućka samo.Nakraju sa nečim špricne na ležaj.Jeli to isto špricne samo sa tom tekućinom ili uljem za podmazivanje ? Koliko sam tebe shvatio ti ih očistiš sa takvom nekom tekućinom i onda onda samo ispereš vodom i to je to.Ne kontam šta ih onda podmazuje ako nema ulja ? Ako on to samo očisti sa tim sredstvom kao na toj animaciji i na kraju podmaže sa tim istim sredstvom onda nije potrebno ulje staviti. Zašto prodaju onda ulje za podmazivanje ? Možda bi bilo dobro nakon čišćenja sa tom tekućino pa vodom, špricnuti i WD 40.Koju ti konkretno tekućinu nabaviš za čišćenje, gdje i po kojoj cijeni ?

Zadnje uređivanje Aquilia : 11.09.2017. at 23:21.
Aquilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 08:54   #1458
Quote:
Aquilia kaže: Pogledaj post
koji izabrati za čišćenje ležajeva od ova tri ?

https://www.koleckove-brusle-praha.c...netrant-240ml/

https://www.koleckove-brusle-praha.c...cleaner-267ml/

https://www.koleckove-brusle-praha.c...chain-cleaner/

Pogledaj prvi link koji ima animaciju.On valda stavi tu tekućinu u neku zaklopljenu čašu i promućka samo.Nakraju sa nečim špricne na ležaj.Jeli to isto špricne samo sa tom tekućinom ili uljem za podmazivanje ? Koliko sam tebe shvatio ti ih očistiš sa takvom nekom tekućinom i onda onda samo ispereš vodom i to je to.Ne kontam šta ih onda podmazuje ako nema ulja ? Ako on to samo očisti sa tim sredstvom kao na toj animaciji i na kraju podmaže sa tim istim sredstvom onda nije potrebno ulje staviti. Zašto prodaju onda ulje za podmazivanje ? Možda bi bilo dobro nakon čišćenja sa tom tekućino pa vodom, špricnuti i WD 40.Koju ti konkretno tekućinu nabaviš za čišćenje, gdje i po kojoj cijeni ?
Kažem, ovaj srednji piše da je rađen na bazi cirtusa, ali ne vidim da sadrži taj spoj koji se zapravo preporuča za odmaščivanje ležajeva.

Ležajevi se stave u kutijicu i to se nalije (ili naspreja) u tu kutijicu, i onda se trese da ta tekućina odmasti ležajeve.
Nakon toga se ležajevi osuše i ono na kraju je kapljica ulja kojom ih podmaže.

Evo video, možda bue jasnije: Clean bearings

Ležajevi se ne trebaju podmazivati jer im je sama konstrukcija napravljena da budu dovoljno efikasni.
Ja više ne čistim ležajeve. Nekada sam čistio baš sa jednom takvom tekučinom, ali sada mi je preskupa a i nemam vremena pa jednostavno kupujem nove ležajeve kada mi se ovi potroše. Mislim da je bila negdje $50 za 250ml. Kupovao sam preko ebaya, amazona i sl (evo link npr.)

Ulje vjerojatno prodaju jer ga ljudi žele kupiti, ali to ne znači da moraš kupiti

WD40 se najmanje preporuča za ležajeve jer je navodno preagresivan. Dakle ne aceton, ne benzin, ne wd40 jer sve nagriza površinu kuglica .
__________________
Inline freeskate ZG
DJigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 21:35   #1459
Alat za skidanje kotača

Pozdrav.Jeli mi možete reći koji bi trebao alat uzeti za skidanje kotača sa ove stranice dole jer ću morati mijenjati nakon nekog vremena 1. na 3. i to već kako ide ? Imam kod kuće neke imbus ključeve . Ako se sa njima mogu mijenjati kotače onda ne moram naručiti . Ne kontam zašta služi taj plavi sa te stranice powerslidov ergo torx /hex alat. Hvala unaprijed

https://www.koleckove-brusle-praha.c...tenance/tools/
Aquilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 21:41   #1460
Pogledaj kakve glave imaju osovine i to je to. Većinom je nekakav inbus ili eventualno torax. Čak zna doći s rolama (bar je dolazio na svima koje sam kupovao sebi ili kćeri).
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:29.