Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2004., 17:42   #41
hrvatski kulturni identitet..negdje na granici izmedju evrope, balkana i mediterana... (Pula i Istra uopce su jako lijep primjer)...mishung kroz stoljeca potlacenog naroda koji je svoju samostalnost odrzhavao kroz odolijevanja napadima s juga, dok se ostatak evrope razvijao. hrvatski kulturni identitet je usko vezan za tradicionalne vrijednosti, familija, katolicizam, upravo (i) zbog povjesti.
sjeverni dio hrvatske se rado osjecao djelom srednje evrope, iako je za nju uvjek bio debela provincija(Prag, Peshta..), al ipak josh uvijek dosta profinjeniji od ostatka balkana. (u tom kontextu vidi npr. Varazdin - nekad i Zagreb, koji je nazalost nekak izgubil svoj povjesni identitet i postal urbana dzungla.)
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 18:56   #42
Hrvatski jezik.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 22:07   #43
Sudeći po postovima do sada, ispada da je žderanje hrvatski kulturni identitet, plus narodna muzika. Kada pogledaš Glamour cafee, nemoš se ne složit
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 23:36   #44
glamour cafee.. je ona gore spomenuta debela provincija

al to je vec davno poznato

seljacine u prve redove.

neko je na forumu, cini mi se neki moderator, cist ozbiljno spominjal u kontextu da zagreb treba novi identitet i zakaj se nebi recimo ljudi identificirali sa "sakom sa srednjaka"..toliko o civilizacijskoj svjesnosti i pop-zvjezdama.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 15:28   #45
Quote:
adriatic kaže:
- mit: Hrvat = katolik (tj mi i hercegovački katolici smo isto)
Pa koliko ja razumijem to i jest tako bilo...Pisao prije koju godinu onaj Petar Miloš (jel' se tako zove, onaj 'rodijak Ćipa'?) u Slobodnoj kako je njegov djed pričao da je njima Stjepan Radić objasnio da su oni Hrvati. Dakle u 20.om stoljeću. Prije toga je bila identifikacija katolici/pravoslavni...Još su se u 19.om stoljeću Gaj & co. htjeli nazvati Ilirima, pa kad je to propalo, onda je ovo Hrvati bilo 'second best'...
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 15:38   #46
Quote:
rambi kaže:
Njoki, rozata, i dalmatinske klape.
Janje na ražnju, soparnik, i ganga.
To me oduvijek fasciniralo - od visoko kutlivirane gastonomije i najmelodičnijeg pjevanja u Europi, i istančanog recimo splitskog kola, pet kilometara iza brda, i vrhunac je gastronomije najprimitvnije nabiti janje na kolac i malo posoliti pa na vatru, u glazbi posve nemelodično drečanje, i kolo koje jedva da nije ritmično trčanje u krug. Stoljećima su na toj istoj međusobnoj udaljenosti, pet, deset kilometara...Apolonsko i dionizijsko Dalmacije?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 15:38   #47
Gaj i co. su ishli na Ilirsku soluciju kao otpor madjarizaciji i austroizaciji. a izlaz su trazhili u zajednistvu s juznim Slavenima, logicno.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 15:40   #48
Quote:
nitko i ništa kaže:
Janje na ražnju, soparnik, i ganga.
To me oduvijek fasciniralo - od visoko kutlivirane gastonomije i najmelodičnijeg pjevanja u Europi, i istančanog recimo splitskog kola, pet kilometara iza brda, i vrhunac je gastronomije najprimitvnije nabiti janje na kolac i malo posoliti pa na vatru, u glazbi posve nemelodično drečanje, i kolo koje jedva da nije ritmično trčanje u krug. Stoljećima su na toj istoj međusobnoj udaljenosti, pet, deset kilometara...Apolonsko i dionizijsko Dalmacije?


definitivno!
sudar Talijana i Ilira.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 15:57   #49
a propos, neznam kak je vam, al meni je to ruzniji dio Hrvatske, dok se vozim kroz tu Zagoru, samo kamenje i gostionice pred kojima se uz cestu vrte mrtve zivotnije na raznju.
volim sjevernu Hrvatsku, volim Dalmaciju njezina mjesta i gradove, otoke, obozavam Istru, jedino mi ta Zagora ispada iz kontexta...pogotovo sad dok je uljepshana razrushenim kucama. pustosh

hrvatski identitet, raznolikost. zelenilo sjeverne Hrvatske, i mediteran mora. i Zagreb izmedju promjeshan svim time i dobro poruraliziran.

svaka ljetota ima svoju sjenu, tako i sjaj Splita ima Zagoru.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 12:28   #50
Narativni postupak Antuna Kanižlića

Hitno mi je!
Pišem seminar o narativnim postupcima Anuna Kanižlića i nemam pojma gdje naći literaturu. Svaka pomoć mi je dobrodošla!
Šaljite mi korisne internet adrese i prijedloge. Molim vas
Snooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 17:49   #51
O Kanižlićevoj Svetoj Rožaliji izvrsnu je raspravu napisao Matko Peić.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2004., 22:46   #52
Kanižlićeva poema Sveta Rožalija panormitanska divica u prvi mah sliči dubrovačkim religioznim poemama, ali se od njih razlikuje većim opsegom, kompozicijskom šarolikošću i većom sklonošću alegorijskom jeziku.
Od Gundulića i Đurđevića je Kanižlić preuzeo stihove i strofe (osmerački katren, osmeračku sestinu i dvostruko rimovani dvanaesterac).
__________________
*potpis*
Birdylike is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2004., 13:55   #53
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
a propos, neznam kak je vam, al meni je to ruzniji dio Hrvatske, dok se vozim kroz tu Zagoru, samo kamenje i gostionice pred kojima se uz cestu vrte mrtve zivotnije na raznju.
volim sjevernu Hrvatsku, volim Dalmaciju njezina mjesta i gradove, otoke, obozavam Istru, jedino mi ta Zagora ispada iz kontexta...pogotovo sad dok je uljepshana razrushenim kucama. pustosh

hrvatski identitet, raznolikost. zelenilo sjeverne Hrvatske, i mediteran mora. i Zagreb izmedju promjeshan svim time i dobro poruraliziran.

svaka ljetota ima svoju sjenu, tako i sjaj Splita ima Zagoru.
Raznolikost
__________________
Tisuće cvjetova nije ništa u usporedbi s jednim stablom

http://wasabi.blog.hr

Zadnje uređivanje Ista dy Ajelo : 14.07.2015. at 04:14. Reason: citat
Wasabi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 13:49   #54
;))

Quote:
rispekta kaže: Pogledaj post
ako mi mozete pomoci, trebam napisati sastav o Croatian cultural identity..

ima tko pojma kako bi mi definirali sebe kao Hrvate..

what makes us Croatian? i bla bla..
Svako podrucje ima svoj identitet,tako da razgranaj,ali ne znam kaj studiras soc? ubaci malo filozofije nutra )
__________________
Arwen ;)

Zadnje uređivanje Ista dy Ajelo : 14.07.2015. at 04:13. Reason: citat
Elfica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 03:15   #55
Quote:
nitko i ništa reče:
...i vrhunac je gastronomije najprimitvnije nabiti janje na kolac i malo posoliti pa na vatru, u glazbi posve nemelodično drečanje, i kolo koje jedva da nije ritmično trčanje u krug...
Pretpostavljam da nisi živo na njihovoj hrani pa te čudi kako je janjac užitak. Evo da te poučim, do nedavno hercegovci većinu vremena su pasli travu. Doslovno. Osnovnu prehranu čini sto i jedno varivo od baš svake trave što raste u tom kraju, a ako im se koji dan nije zalomila trava za ručak onda jedu puru (ili je palentu nisam siguran), a i nju znaju pomiješati sa travama. I kada većinu vremena živiš na takvoj prehrani onda pečni janjac JE DELIKATESA jer je: a) pravo pečeno meso, b) rijetka prilika za jesti nešto kalorično. Znam iz prve ruke jer smo doma imali gadnih prepirki oko toga. Majka mi je hercegovka i tu nas je "terorizirala" takvim specijalitetima. Njoj je to odlično, ukusno i zdravo, a nama ostalima je išlo nak*** po treći put u tjednu jest blitvu. I kada prigovoriš dobiješ odgovor da to nije blitva već kelj, poriluk ili već neka treća trava (ima ih jedno 15-20 različitih koje bez prekida cirkuliraju).

Tak da taj pečeni janjac je delikatesa i ista je stvar ko i kult odojka, gradela i drugih pečenja. Odojak i janjetina su narodne delikatese. Kada se okreće odojak onda se to prepričava kao pokazatelj da je MRAK tulum. Meni je odojak ojdimidojdimi jelo, ali razumijem da je kult odojka naprosto posljedica što je većina ljudi bila siromašna i gladana te se nije baš svaki dan jela pečena svitenjina. To su matori ljudi sa 50+ godina koji su u svojoj mladosti bili zakinuti za pristojnu prehranu i pojam dobre hrane im je velik komad pečenog mesa. Nije važno kakvo je meso, glavno je samo da je pečeno i ima ga više nego što mogu pojesti. Okus je od sekundarne važnosti. Ako ga nema luk i sol će nadoknaditi njegov nedostatak.

Kao kada je jednom prilikom prvi susjed do kuće mog oca u slavoniji objašnjavao mojoj majci hercegovki kako se u slavoniji živi. "Mi ovdje, mi kuhamo na masti.", njegove riječi.

A ganga? Pa to je ok kada znaš kada se pjeva i kako se pjeva. Ganga je trideset sekundni urlik koji se ispušta u fazi totalne ekstaze i pijanstva. To nije osobito melodično, niti to pokušava biti. Nitko to ne sluša onako podoma, za gušt. To je u jednoj situaciji naprosto zabavna stvar za učiniti..

O kolu pak ništa ne znam...
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 03:35   #56
Quote:
bariole kaže:
Pretpostavljam da nisi živo na njihovoj hrani pa te čudi kako je janjac užitak. Evo da te poučim, do nedavno hercegovci većinu vremena su pasli travu. Doslovno. Osnovnu prehranu čini sto i jedno varivo od baš svake trave što raste u tom kraju, a ako im se koji dan nije zalomila trava za ručak onda jedu puru (ili je palentu nisam siguran), a i nju znaju pomiješati sa travama. I kada većinu vremena živiš na takvoj prehrani onda pečni janjac JE DELIKATESA jer je: a) pravo pečeno meso, b) rijetka prilika za jesti nešto kalorično. Znam iz prve ruke jer smo doma imali gadnih prepirki oko toga. Majka mi je hercegovka i tu nas je "terorizirala" takvim specijalitetima. Njoj je to odlično, ukusno i zdravo, a nama ostalima je išlo nak*** po treći put u tjednu jest blitvu. I kada prigovoriš dobiješ odgovor da to nije blitva već kelj, poriluk ili već neka treća trava (ima ih jedno 15-20 različitih koje bez prekida cirkuliraju).
ja sam znači po hercegovačkoj klasifikaciji u predmesnom(predjanjetinastom) stadiju razvitka. yay
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 19:19   #57
Bariole, sve si pobrkao.
Nisam govorio o Hercegovini nego o Dalmaciji. I ne čudi mene janjac na ražnju ništa više nego nego pašticada s njokima.
Ono što mene čudi je da su janjac na ražnju i pašicada s njokima, ili klape i ojkanje živjeli jedno uz drugo stoljećima, i nisu utjecali jedno na drugo.
I ne diraj mi se u blitvu.

Mislim, kako ljudi ne kuže u čemu je stvar, nije bitno je li blitva ili kakva druga trava. Bitno je maslinovo ulje. Jedino bitno u tome je maslinovo ulje.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 20:25   #58
Quote:
nitko i ništa kaže:
Bariole, sve si pobrkao.
Nisam govorio o Hercegovini nego o Dalmaciji. I ne čudi mene janjac na ražnju ništa više nego nego pašticada s njokima.
Ono što mene čudi je da su janjac na ražnju i pašicada s njokima, ili klape i ojkanje živjeli jedno uz drugo stoljećima, i nisu utjecali jedno na drugo.
I ne diraj mi se u blitvu.

Mislim, kako ljudi ne kuže u čemu je stvar, nije bitno je li blitva ili kakva druga trava. Bitno je maslinovo ulje. Jedino bitno u tome je maslinovo ulje.
i češnjak
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 02:32   #59
Quote:
nitko i ništa kaže:
Bariole, sve si pobrkao.
Nisam govorio o Hercegovini nego o Dalmaciji. I ne čudi mene janjac na ražnju ništa više nego nego pašticada s njokima.
Ono što mene čudi je da su janjac na ražnju i pašicada s njokima, ili klape i ojkanje živjeli jedno uz drugo stoljećima, i nisu utjecali jedno na drugo.
I ne diraj mi se u blitvu.

Mislim, kako ljudi ne kuže u čemu je stvar, nije bitno je li blitva ili kakva druga trava. Bitno je maslinovo ulje. Jedino bitno u tome je maslinovo ulje.
Ma Lika, D. zagora, Imotska krajina, Hercegovina. To čini cjelinu; slično podneblje, slični običaji.

Dalmacija ima more i to drastično mjenja sliku..







A maslinovo ulje, onaj miris
A tek blitva
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 02:34   #60
Quote:
eena_ kaže:
i češnjak
Kako sam samo to ispustio. Bez češnjaka ništa ne ide.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:43.