Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2003., 00:15   #1
Štednja-što se najbolje isplati

Pozdrav svima!

Razlog mog javljanja je u biti savjet...bilo kojeg tipa. Prije nekoliko dana moja je obitelj imala veliku srecu: supruga mi naslijedila svotu od 20 000 EUR u gotovini.
Nakon sto smo se pribrali, zapitali smo se sto s njima, ne zelim ih potrosit na gluposti (sto je malo vjerojatno, jer sam prilicno skrt ), a s druge strane ne zelim ih grcevito drzat u banci za neke ljiga kamate koje ce mi otopiti vrijednost. Problem je u tome sto ja nemam tri ciste o baratanju novcem u smislu investiranja, jednostavno se bavim razlicitim zanimanjem, a do sada nisam dovoljno zaradjivao da bi imao takvih "problema".

Suvisno je reci da sam se odmah uhvatio Interneta i poceo se ludjacki informirati o temi, ali je problem u tome sto neznam od kud poceti. Zapljusnut sam informacijama, koje napola ne razumijem. Pa, eto, pitam vas za savjet: sto sada?

Jedan sam dio ulozio u stambenu stednju, s ciljem da podignem stednju na kraju, ne kredit, razmisljam i o trecem stupu mirovinskog, koliko sam skuzio tu nema rizika. Stvar je u tome da neznam gdje stavit ostalo. Volio bi dio ulozit u nesto "rizicnije-profitabilnije", ali neznam kako se kretat.

Vise me zanimaju savjeti kako da naucim. Zanima me literatura, internet stranice, casopisi...itd. Onako postepeno, za pocetnike.


Hvala.....
 
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 00:40   #2
Pregledaj dvije teme na ovom forumu:

"Money Game" https://www.forum.hr/showthread.php?s...0&pagenumber=1


"Nekretnine vs Stock market"

https://www.forum.hr/showthread.phps=...0&pagenumber=1

I pitaj sto god treba.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 01:22   #3
Trebas to sto imas iskoristiti kao polog (depozit), uzesti kredit i kupiti jednu ili dvije nekretnine u Zgb
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 22:20   #4
Re: od kud da pocnem...

Quote:
hamtaro kaže:
Pozdrav svima!
Vise me zanimaju savjeti kako da naucim. Zanima me literatura, internet stranice, casopisi...itd. Onako postepeno, za pocetnike.
Imaš ovdje da se ne ponavljamo https://www.forum.hr/showthread.php?threadid=12895
 
Odgovori s citatom
Old 12.11.2003., 16:38   #5
Imas na www.mojnovac.com zanimljivih foruma. Pa si čitaj...
dj108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2003., 16:46   #6
Ja predlazem i neko masno zivotno osiguranje.
Osim toga, 20000 eura nije JAKO velika lova, tesko je s njom napraviti nesto veliko. Zato, na vise mjesta po malo, nesto u zivotno, nesto u stambeni kredit, nesto u dionice, nesto u inv. fondove...
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2003., 22:19   #7
Quote:
kemik kaže:
Ja predlazem i neko masno zivotno osiguranje.
Osim toga, 20000 eura nije JAKO velika lova, tesko je s njom napraviti nesto veliko. Zato, na vise mjesta po malo, nesto u zivotno, nesto u stambeni kredit, nesto u dionice, nesto u inv. fondove...
20 000 ne mozes diversificirati na tako puno mjesta jer si izgubio i prije nego sto si poceo
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2003., 22:23   #8
Ma kakvo diversificiranje...to je samo rijec za deworsifiranje....

Fokusiranje brale a ne diversiciranje. Nauci sve o nekoj investiciji da si doktor u tome, i onda se fokusiraj na to i ostvarit ces iznadprosjecni return.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2003., 23:19   #9
Quote:
kaskader kaže:
Fokusiranje brale a ne diversiciranje. Nauci sve o nekoj investiciji da si doktor u tome, i onda se fokusiraj na to i ostvarit ces iznadprosjecni return.
Slažem se s Kaskaderom, iako prije baš i nisam tako mislio, ali diversifikacija je super kad imaš nekoliko miliona, pa da se zaštitiš.
Ako želiš dobar prinos, moraš se fokusirat.
Evo primjera: Dok sam na www.virtulastockechange.com glumio investitora (dobio sam imaginarni portfelj od $500 000) prvo sam nakupovao dosta različitih dionica, išlo je malo gore pa malo dole itd.. ništa posebno. Onda mi dosadilo i idem ja igrat sa samo nekoliko dionica. Pratio sam sa Deutsche Bank, Pfitzer, Novartis itd... Kad bi pale za nekoliko dolara niže od nekog prosjeka kupio bih npr. Deutsche Bank za cca $400 000, recimo 10 000 dionca puta $40 (govorim napamet jer se ne sjećam točnih iznosa), kad bi cijena te dinice porasla $4 (to je onda $44 puta 10 000 = $440 000) tad prodam, oduzmem troškove i to je onda lijepa zarada. Još kad bi imao inside informations.
Drugim riječima, čovjek kao biće ne može bit fokusiran na sto strana, a rezultati se postižu kad se fokusiraš na nešto i daš sve od sebe.

Zato ako želiš od malog stvorit nešto veliko, potrebno je da si nađeš neko područje za koje misliš da si donekle dobar te proradiš na tome da budeš jedan od najboljih te na taj način nadoknadiš mali početni kapital.
__________________
"Reci mi s kim se družiš, pa ću ti reći tko si!!!"
Nepobjedivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 00:50   #10
Svi takozvani experti i market wizards ce uciti narod da diversificira. Kao popovi kad uce narod neku pricu koju samo zato kaj dosta puta ponove pa narod prihvati kao cinjenicu iako je bajka. A end result je da se popovi debljaju kao sto se debljaju i "financijski experti" koji na narodu takodje zaradjuju jer narod od silne zelje za diversifikacijom i nezainteresiranosti da sami nauce se fokusirati ulazu u investicijske fondove da ti "experti" za njih diversificiraju.

Koje li banalnosti, u americi ima vise investicijskih fondova nego kompanija koje se trejdaju na svim marketima...sve zbog prosjecnih investitora koji svoj novac daju drugima da se za njega brinu.

I onda opet ti experti trube kako su njihovi fondovi napravili prosjecno 20%..itd itd...samo trabunjaju o prosjecima. Prosjeci su za prosjecne investitore.

Covjek koji hoce nesto postici mora biti iznadprosjecan investitor i oko svog novca se sam brinuti. Nitko se ne brine bolje za dijete od roditelja (tak bi barem trebalo biti). Isto tako nitko se nece brinuti bolje za tvoj novac od tebe samoga. Svatko ce gledati da uzme neki cut.

Nauciti pravila igre, fokusirati se na nesto i osloniti se use i u svoje kljuse.

Daj si truda neko vrijeme i nauci sve o pravilima igre u svijetu novca i financija. Ako to ne uradis nece zacas nista od 20 hiljada eura ostati, to je kao da nemas pojma o prehrani dojencadi a ides ga hraniti pa mu uvalis u usta nesto od cega povraca ili se razboli.

Slazem se da netreba sva jaja stavljati u istu kosaru ali to nije isto sto i diversificiranje u tradicionalnom shvacanju. Ulagati u sebe, u svoju financijsku edukaciju i u neki investment je npr stavljati jaja u dvije razlicite kosare (hedging).
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 01:57   #11
Re: Re: od kud da pocnem...

Quote:
nedamiseulogirat kaže:
Imaš ovdje da se ne ponavljamo https://www.forum.hr/showthread.php?threadid=12895

Hvala na linkovima, nakrcao sam si favorites na Exploreru...

Ok, ucit....bar mi to nikad nije bilo tesko. Koliko sam shvatio, treba se koncentrirat na dva max. tri podrucja dok ne rasturas i drzat se samo njih. Za pocetak ne cini mi se lose stavit veci dio u neke povoljne oblike stednje, npr. stambena stednja mi jednostavno zvuci fantasticno (11-12% godisnje). Mozda riskiram se tako "zacementirati" na dug period, ali dok ne naucim "hodati"....

P.S. Oprostite ako bubnem koju glupost: imam magisterij u molekularnoj biologiji, ali o ekonomiji nemam pojma.
 
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 12:50   #12
Unhappy životno osiguranje kao mirovina ili...

Dakle, moja mama navršava 46 godina krajem srpnja. Radi kao čistačica za plaćicu od oko 2000kn i ima 27 godina staža. Kad ona ode u pemziju bit će sretna ako dobije 1000kn. E, da ona je po starom principu, tj 1. stup. Stoga smo ja i stari koji je u invalidskoj penziji razmišljali da joj nekako povećamo mirovinu. E sad, naša susjeda uplaćuje životno osiguranje pa smo razmišljali o tome, ali ne znamo jeli to jedini i najbolji način.

Evo malo brojki:

Životno bi uzeli na period od 10 godina, a godišnje bi uplaćivali 6000kn. Dakle mi njima 60000kn. Koliko bi oni nama nakon isteka tj. doživljenja? Ovdje me ne zanimaju konkretni iznosi nego onako ugrubo.

Ako bi stavili na Banku XYZ pa štedili...

Ili pak stambena štednja...

Ili oni tamo neki fondovi...

U biti smo neupućeni i zanima nas šta bi bilo najbolje i najsigurnije.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 13:15   #13
Razmislite i o dobrovoljnom mirovinskom fondu. Uplatu od 5.000 kn godišnje(oko 430 kn mjesečno) država stimulira sa 25% poticaja (1250 kn) tako da svake godine na račun sjeda 6250 kn + prinos fonda. Znači da će za 10 godina žena imati na računu 62 500 kn + prinos fonda (koji se obračunava i na uplate i na poticaj koji daje država). Prinos fonda je toliki da će bar pokriti inflaciju a možda i nešto viši.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 16:55   #14
Quote:
Bilobrkster kaže:
Životno bi uzeli na period od 10 godina, a godišnje bi uplaćivali 6000kn. Dakle mi njima 60000kn. Koliko bi oni nama nakon isteka tj. doživljenja? Ovdje me ne zanimaju konkretni iznosi nego onako ugrubo.
Onako ugrubo zivotno ti se ne isplati raditi na 10 godina. Vjerojatno ce osigurana svota biti manja nego ukupna uplata a i dobit je upitna.
Banku zanemari, inflacija ti pojede kamatu
Stambena stednja je sigurna investicija sa efektivnom kamatom (ukljucujuci DPS) oko 7% godisnje, ali EKS pada sto si duze u stednji te nije preporucljivo za duze od 5 godina
"Tamo neki fondovi" nose dugorocno najvecu dobit ali zato je tu i rizik najveci
III stup, hm, DPS, prinos, poreznu olaksicu tvoja mama nece koristiti, samo 30% moze podignuti po isteku a ostalo dobiva kao rentu (to je i cilj takve stednje - mirovina)

Moj prijedlog:
2000 kn stavi u zivotno os. do 65. godine (npr Merkur)
2000 kn stavi u III stup (npr RBA)
2000 kn stavi u fond (npr KD ili ICF)

ovisno o tome koliki si ziheras ili kockar neke stavke mozes i smanjiti ili povecati
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 17:05   #15
Quote:
syrius1 kaže:
Onako ugrubo zivotno ti se ne isplati raditi na 10 godina. Vjerojatno ce osigurana svota biti manja nego ukupna uplata a i dobit je upitna.
Banku zanemari, inflacija ti pojede kamatu
Stambena stednja je sigurna investicija sa efektivnom kamatom (ukljucujuci DPS) oko 7% godisnje, ali EKS pada sto si duze u stednji te nije preporucljivo za duze od 5 godina
"Tamo neki fondovi" nose dugorocno najvecu dobit ali zato je tu i rizik najveci
III stup, hm, DPS, prinos, poreznu olaksicu tvoja mama nece koristiti, samo 30% moze podignuti po isteku a ostalo dobiva kao rentu (to je i cilj takve stednje - mirovina)

Moj prijedlog:
2000 kn stavi u zivotno os. do 65. godine (npr Merkur)
2000 kn stavi u III stup (npr RBA)
2000 kn stavi u fond (npr KD ili ICF)

ovisno o tome koliki si ziheras ili kockar neke stavke mozes i smanjiti ili povecati
Da, definitivno treba diverzificirati, no moj prijedlog bi bio ipak iskorisititi maksimalno DPS kod stambene ili u trećem stupu ( tu predlažem AZ III jer ima jednu ulaznu naknadu dok RBA ima ulazne naknade koje se čine niže ali kada sve zbrojiš i oduzmeš u konačnici puno više pogodovo kod optimalnih iznosa).
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 12:31   #16
Quote:
syrius1 kaže:
Onako ugrubo zivotno ti se ne isplati raditi na 10 godina. Vjerojatno ce osigurana svota biti manja nego ukupna uplata a i dobit je upitna.
Banku zanemari, inflacija ti pojede kamatu
Stambena stednja je sigurna investicija sa efektivnom kamatom (ukljucujuci DPS) oko 7% godisnje, ali EKS pada sto si duze u stednji te nije preporucljivo za duze od 5 godina
"Tamo neki fondovi" nose dugorocno najvecu dobit ali zato je tu i rizik najveci
III stup, hm, DPS, prinos, poreznu olaksicu tvoja mama nece koristiti, samo 30% moze podignuti po isteku a ostalo dobiva kao rentu (to je i cilj takve stednje - mirovina)

Moj prijedlog:
2000 kn stavi u zivotno os. do 65. godine (npr Merkur)
2000 kn stavi u III stup (npr RBA)
2000 kn stavi u fond (npr KD ili ICF)

ovisno o tome koliki si ziheras ili kockar neke stavke mozes i smanjiti ili povecati
Pošto je riječ o mirovini, dakle štednji, umjesto u čisto životno osiguranje uplatiti 2.000 u fond-policu, upravo Merkur ima jedan fini posao vezan sa RBA INVEST, riziko dio 10% a ostalo u fondove, dakle, polica gdje je osigurana svota 10% od uplaćene svote a sve ostalo se plasira u RBA INVEST, poreska olakšica i druge fore kao kod klasičnog životnog a krajnja dobit je par postotaka veća nego kod klasičnih životnih, svakako štedjeti do 65. kraće se ne isplati, istina!!!
A što se tiče investicijskih fondova mislim da bi bilo dobro podijeliti svotu i na KD i na ICF!!!
__________________
....nemoj više raditi za novac
....neka novac radi za tebe
jacab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 14:19   #17
Koju štednju odabrati

Dakle forumaši, molim vas za pomoć.
Imam 30 godina i htjela bi početi uplaćivati nekakvu štednju da se skupi za 30-tak godina. Treći stup mirovinskog fonda mi baš nije zanimljiv, osiguranja gdje moram redovno uplaćivati veći iznos svaki mjesec mi ne pašu jer mi plaća baš nije velika i ne mogu se obvezati na to. (Usput, pušem na hladno jer su starci sebi uplaćivali osiguranje, pa im je nešto s poslom loše krenulo i prestali su plaćati, i onda su dobili dopis ili da plate sve zaostale rate ili sve pada u vodu. Nisu imali love za platiti u tom trenutku i popušili su nekih 20 k kuna.)
Ono što bi mi bilo zanimljivo, budući da par puta godišnje imam neke dodatne prihode, je mogućnost štednje gdje ću ja uložiti kad mi uleti lova onoliko koliko mogu, a tijekom cijele godine uplaćivati mjesečno neki sitni iznos, pa koliko se skupi... Postoji li uopće kod nas takva varijanta?
Hvala.
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 15:27   #18
Probaj s oročenom štednjom. Ili probaj godinu dana štedjeti i vidjeti koliko možeš realistično uplaćivati jednom mjesečno, a taj ušteđeni ostatak neka ti služi da pokrivaš uplate ako ti zagusti (i da ga čuvaš isključivo za tu svrhu).
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 16:39   #19
Kod mene je isti slučaj utoliko što povremeno zaradim neke iznose osim redovite plaće, pa mi isto ne odgovara da svaki mjesec odvajam isti iznos. Odlučio za se za investicijske fondove. Najprije sam novac rasporedio u tri fonda, a zatim, malo nestrpljivo, sve prelio u jedan dionički. Počeo sam ulagati prije pola godine i trenutno sam oko 6,5 % u plusu nominalno ili 4,5% ako sada povučem novce (zbog izlazne naknade). No, sada je nepovoljno razdoblje, kad fondovi uglavnom padaju.
Dakle, imaš rizik u smislu da fond može pasti, ali do sada još ni jedan kod nas nije propao, svi bi se nakon lošeg razdoblja oporavili i kasnije došli u plus. Osim toga, ako nemaš za uložiti, ne ulažeš i nikom ništa (ništa ne gubiš zbog toga). Isto tako, novac možeš podići kad hoćeš, odnosno, može trajati dva-tri dana da ti ga isplate, zakonski rok je tjedan dana.
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 16:47   #20
Quote:
Trazim_auto kaže:
Kod mene je isti slučaj utoliko što povremeno zaradim neke iznose osim redovite plaće, pa mi isto ne odgovara da svaki mjesec odvajam isti iznos. Odlučio za se za investicijske fondove. Najprije sam novac rasporedio u tri fonda, a zatim, malo nestrpljivo, sve prelio u jedan dionički. Počeo sam ulagati prije pola godine i trenutno sam oko 6,5 % u plusu nominalno ili 4,5% ako sada povučem novce (zbog izlazne naknade). No, sada je nepovoljno razdoblje, kad fondovi uglavnom padaju.
Dakle, imaš rizik u smislu da fond može pasti, ali do sada još ni jedan kod nas nije propao, svi bi se nakon lošeg razdoblja oporavili i kasnije došli u plus. Osim toga, ako nemaš za uložiti, ne ulažeš i nikom ništa (ništa ne gubiš zbog toga). Isto tako, novac možeš podići kad hoćeš, odnosno, može trajati dva-tri dana da ti ga isplate, zakonski rok je tjedan dana.
Iako sam pristaša investicijskih fondova, ne bih nekome preporučio da u to ulazi ako nije spreman prvo malo učiti i ako nije spreman to pratiti na najmanje tjednoj osnovi.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:17.