Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 02:18   #121
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Ne razumijem zasto one koji su pljackali RH zoves domoljubima. Je li Todoric rekao da je domoljub, je li Kutle govorio da je domoljub. Slicno je sa Rajicima, Gucicima i slicnim. Oni nisu isticali svoje domoljublje. Uglavnom su glumatali nekakvo poduzetnistvo, a zajednicko im je clanstvo u savezu komunista u bivsoj drzavi ili suradnja sa tajnim sluzbama bivse drzave.
Mandela effect much?
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2018., 22:42   #122
Mnogi se sami reaktiviraju , pa stvaraju probleme :

https://www.vecernji.hr/vijesti/ruse...rovinu-1264113


Ruše cijenu rada: Umirovljenicima koji rade treba umanjiti mirovinu
Pavić pozvao stručnjake, a sve pripremio bez njih. Nestić svoje mišljenje objavio na webu Ekonomskog instituta, prof. Vukorepa i Potočnjak dostavili radnoj skupini.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 01:36   #123
U mojoj bivšoj firmi svi muški stariji od 40 godina, koji su otišli na razna dugotrajna bolovanja nisu se nikad više vratili, a kasnije smo saznali da "ganjaju PTSP"

Osim radnika, seljaka, učenika i drugih, tih godina se pojavilo i jedno novo zanimanje: Ganjač PTSP-a

-Razgovor bi tekao ovako nekako" Ej bok, nisam dugo vremena vidio Jozu, gdje je taj čovjek? " A eno ga, ganja PTSP. "Aha, ok"

Ganjanje PTSP-a je bio posao sa punim radnim vremenom.

Prikupljanje ratnog puta, svjedoci, kod doktora stalno, pa sad u ludnicu, pa malo na psihijatriju u Opću bolnicu, pa stalno neke komisije, pa aj sad u Bjelovar, pa čekaj, pa ajd u Osijek, pa u Zagreb, pa ti kao ne pašu lijekovi, pa nova terapija. Pa hodaj vamo-tamo, zivkaj, pravi termine. Nikakvog se posla ne možeš uhvatiti doma nego samo ganjaj papire

Svako malo bi se pročulo da je netko dobio 5.000-6-000kn, a neki "bogec" rekao krivu stvar pa dobio samo 2.500kn, ili je imao preslabu vezu ili je netko imao nekog u Zagrebu itd.

Obično bi se pročulo da je netko tjednima negdje u bolnici i prvo ti je da pitaš što mu je. Njegova žena ti nije znala odgovoriti, a pitao si zbog brige ili da nije ne daj Bože nešto opasno. A onda krene zamuckivanje i "ne znam ti ja ništa". Pa kako ne znaš, pa gdje je? Jel na Rebru, jel na Merkuru? "Pa znaš, moj ti je takav od rođenja, ha-ha-ha.... I onda ti se upali lampica, šta sam išao i pitati, i ovi ganjaju PTSP. A kad se kaže "od rođenja" misli se lud ko struja od prvog dana, samo sad treba i papir i da piše dobio u ratu

Ilustracije radi, kad je jednom bila komisija u Bjelovaru, toliko ih je bilo da su ovi iz HZZ morali zakupiti sportsku dvoranu!!!


90 posto muških je provelo makar par tjedana u ratu. Dovoljno. Mnogi su ratovali sa podrumima punim rakije i vina 20 km od prve crte, pa su zaradili reumu i ukočena leđa u rovovima. Prvo bi otišao na bolovanje i žalio se na bolove u leđima, jer je urbana legenda da ti za bol u leđima niti jedan doktor ne može dokazati da te ne boli. Ne može. Ako te i ne boli, nauči se hodati kao ukočen itd. E onda, otvoreno bolovanje. Itd

Svi su i dobili te mirovine. To je bilo negdje od 2007-2011. I ne samo oni, nego i muževi mnogih kolegica. Tako smo na pauzama slušali te žene kako prepričavaju slučajeve svojih muževa, što treba reći kad te nešto pitaju, ... Najgore je bilo kad su morali ići na psihijatriju ili u Popovaču da "tamo leže sa kojekakvim luđacima", pa kako da eskiviraju uzimanje lijekova,...

Ako bi slučajno nešto rekao, napale bi te kao zadnjeg kriminalca, a najjače mi je bilo kad je jedna rekla, braneći muža svog brata koji je ostvario PTSP mirovinu:" A što drugo preostaje mladom čovjeku da radi kad mu firma ode u stečaj? Što?"
JA: Nek uzme pinklec na rame i sjedne na vlak i traži posla, kao i moj tata nekad!"
ONA: Ti to ne razumiješ. Šta im drugo preostaje nego da ganjaju PTSP"

Ili po principu, ti se javljaš, moj se muž borio i za tebe, L oreal, mi to zaslužujemo

kad joj je šogor dobio mirovinu, tad je i njen muž krenuo u "ganjanje PTSP". I dobio, normalno

I nisam mogla to razumjeti. Kao što ni mom mužu nikad nije palo na pamet to ganjati a imao je ratnog puta više nego neki njegovi vršnjaci koji su danas PTSP-ovi a bili su skupa i ročnici i u Oluji poslije. I daleko su bili od bilo kakvih traumatičnih situacija, to sam kaže, a mali grad i svi sve znaju, nego....

ta ekipa da je htjela raditi, ne bi "ganjali" mirovine ili što je rekla jedna nagluha baba da njen susjed ganja da dobije za "piti i jesti" (PTSP)


kad se radi o radu na crno, e tu je već druga priča
__________________
Sekularni humanist
zlatka v is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 09:46   #124
Svima koji izganjaju ptsp oduzeti vozačku. Zdrav razum to nalaže.
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 18:36   #125
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Svima koji izganjaju ptsp oduzeti vozačku. Zdrav razum to nalaže.
I oružje, neće se oni rekreativno baviti lovom u lovištu generala Đure Dečaka! (Veterani udruga)

Oduzeti im i pribor za pecanje jer neće oni rekreativno pecati na merčepovim ribnjacima! (Dragovoljci udruga)

A država neka plaća lov i ribolov po par milijuna kuna godišnje.
Ingulube is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 19:14   #126
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Svima koji izganjaju ptsp oduzeti vozačku. Zdrav razum to nalaže.
To je problem, ali kao i sve u našoj državi, baze podataka nisu povezane, tako da je sasvim moguće da netko ima (pravi ili lažni PTSP), i istovremeno ima vozačku, dozvolu za voditelja brodice, registrirano oružje, član je lovačkog ili streljačkog društva...
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 22:36   #127
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
To je problem, ali kao i sve u našoj državi, baze podataka nisu povezane, tako da je sasvim moguće da netko ima (pravi ili lažni PTSP), i istovremeno ima vozačku, dozvolu za voditelja brodice, registrirano oružje, član je lovačkog ili streljačkog društva...
moguće je i da netko ima ptsp i radi, znam najmanje jedan primjer.
i njemu odmah oduzeti vozačku?
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2018., 01:48   #128
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
moguće je i da netko ima ptsp i radi, znam najmanje jedan primjer.
i njemu odmah oduzeti vozačku?
Imam i ja primjer, pije tablete, na poslu skrivao da ima PTSP i da se liječi na psihijatriji da ne dobije otkaz i odradio puni radni staž do mirovine.

A znam i jednu ženu koja je civilni PTSP-ovac jer ju je muž tukao, lomio joj rebra i slično, uzima terapiju, vozi auto i radi i svaki dan je pijana.
Ingulube is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2018., 22:53   #129
Neznam zašto bi mirovina i rad isključivali jedno drugo.
Da ološ u saboru poštuje ustav - svatko ima pravo na rad, nema nikakvih problema.

Ako netko radi i zaradi mirovinu - to su njegovi novci, izvoli mu ih isplaćivat.
Ako želi radit - nek radi i zarađuje. Ne vidim problem da netko prima mirovinu, i radi.
Ako netko želi 2 posla, nek radi kod 2 poslodavca, ako želi radit i nakon što je zaradio mirovinu - nek radi.
Pusti ljude neka rade ako žele.

Svi problemi nastaju zbog zatucanog komunističkog modela koji je "ili radi ili penzija". Kopirat amerikance. Nakon 10-20g staža - hoću penziju i država ti isplaćuje penziju svaki mjesec, jer su to tvoji novci koje si zaradio. A za plaću radiš i dalje.
noname23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 06:46   #130
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
moguće je i da netko ima ptsp i radi, znam najmanje jedan primjer.
i njemu odmah oduzeti vozačku?
Kako je to moguće? Ako netko ima status invalida zbog PTSP-a, onda ga je dobio jer je zbog invalidnosti uslijed PTSP-a (ili bilo koje druge) nesposoban za rad, i zato mu se isplaćuje poveća mirovina ili naknada, budući da ga RH koju je branio, i zbog toga stradao želi zbrinuti.

Pravi PTSP-ovci piju gadne i teške lijekove, koji znatno utječu na sposobnost rasuđivanja, a pogotovo na vozačke sposobnosti.

Čim vidim PTSP-ovca s vozačkom, članskom iskaznicom streljačkog ili lovačkog društva (dozvola za držanje i nošenje oružja), dozvolom za voditelja brodice jasno mi je koliko je sati. U paketu sa svim tim najčešće još ide i članska iskaznica HDZ-a.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 07:14   #131
Možeš imati status invalida i raditi, HRVI obično dobiješ prije mirovine ali ti ne tražiš mirovinu jer imaš dosta veću plaću nego što bi ti bila mirovina, a imaš i kredita, piješ svoju terapiju i radiš do punog radnog staža pa ideš u mirovinu kad moraš. Znam nekoliko takvih slučajeva, jedan je čak pio antipsihotike i radio jako odgovoran posao gdje su životi u pitanju ako pogriješi.
Kunguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 07:22   #132
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Svima koji izganjaju ptsp oduzeti vozačku. Zdrav razum to nalaže.
Ma svima koji su ikada posjetili psihijatra. Sve je to ludo, nece se valjda ludjaci po ulicama vozikati.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 08:20   #133
Quote:
Kunguru kaže: Pogledaj post
Možeš imati status invalida i raditi, HRVI obično dobiješ prije mirovine ali ti ne tražiš mirovinu jer imaš dosta veću plaću nego što bi ti bila mirovina, a imaš i kredita, piješ svoju terapiju i radiš do punog radnog staža pa ideš u mirovinu kad moraš. Znam nekoliko takvih slučajeva, jedan je čak pio antipsihotike i radio jako odgovoran posao gdje su životi u pitanju ako pogriješi.
Jedno je ako imaš radnu sposobnost, pa čekaš mirovinu, ali onda nisi potpuni HRVI, i on sigurno neće imati ogromnu mirovinu, ili invalidninu kakvu imaju PTSP-ovci.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 09:42   #134
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Jedno je ako imaš radnu sposobnost, pa čekaš mirovinu, ali onda nisi potpuni HRVI, i on sigurno neće imati ogromnu mirovinu, ili invalidninu kakvu imaju PTSP-ovci.
Nemaju svi PTSP-ovci velike mirovine, ovisi koji čin imaš ili funkciju računa ti se ono što nosi više novaca i ovisi koliki dio mirovine ti je vojni, a koliki civilni, najbolje je ako je cijela vojna bez civilnog dijela, ovisi imaš li opću ili profesionalnu nesposobnost za rad, oni koji imaju profesionalnu imaju 20% manju mirovinu i pravo na rad uz mirovinu, ovisi koliko imaš invalidnosti, nemaju svi isto, ima tu puno faktora koji se računaju tako da neki imaju malu mirovinu, a neki veliku pa te onda društvo i branitelji više mrze ako imaš veću, a manje te mrze ako imaš manju mirovinu i tako ti to sve ide. Mit je da svi PTSP-ovci imaju velike mirovine i vrijedi ona: sit gladnome ne vjeruje.
Kunguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 09:43   #135
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Kako je to moguće? Ako netko ima status invalida zbog PTSP-a, onda ga je dobio jer je zbog invalidnosti uslijed PTSP-a (ili bilo koje druge) nesposoban za rad, i zato mu se isplaćuje poveća mirovina ili naknada, budući da ga RH koju je branio, i zbog toga stradao želi zbrinuti.

Pravi PTSP-ovci piju gadne i teške lijekove, koji znatno utječu na sposobnost rasuđivanja, a pogotovo na vozačke sposobnosti.

Čim vidim PTSP-ovca s vozačkom, članskom iskaznicom streljačkog ili lovačkog društva (dozvola za držanje i nošenje oružja), dozvolom za voditelja brodice jasno mi je koliko je sati. U paketu sa svim tim najčešće još ide i članska iskaznica HDZ-a.
nije ti točno da invalidnost uslijed ptsp-a uvijek znači mirovinu i potpunu invalidnost, pogotovo ne poveću, ali ne da mi se o tome jer jasne su mi tvoje predrasude i neinformiranost, mogu ako inzistiraš. imaš poveći broj ptsp-ovaca koji rade, jedan od njih ti je i bivši ministar branitelja, zatim župan osječko-baranjski...

ptsp ima razne oblike i ispoljava se na različite načine a medicinska struka slaže se da je najbolji lijek za ptsp rad i osjećaj korisnosti društvu, obitelji i samom sebi.
ono što ti ovakvim stavom pokušavaš učiniti je stigmatizirati tu skupinu i izolirati je od društva, što je potpuno pogrešno a nadam se da nije namjerno.
u potpunosti se slažem da je nekim oboljelima nemoguće funkcionirati bez medikamenata, koji sami po sebi nose zabrane i ograničenja upravljanja motornim vozilima, ali oni su većinom antidepresivi koji nemaju prevelik utjecaj na vožnju. nema specifičnog lijeka za ptsp.
ako uzmeš vozačku njima, morao bi i svima koji su depresivni, anksiozni ili ovisnici o alkoholu i opijatima, para i tetraplegičarima koji također voze, da ne nabrajam.
liječnici opće prakse imaju uputu prijaviti policiji svaku dijagnozu ptsp-a i takvim osobama oduzima se oružje. odavno već. ako nekom nije oduzeto, prijavi i bit će, ako ne prije na slijedećem pregledu prilikom produženja zahtjeva za držanje oružja.
osim toga, policija je ovlaštena svakog sudionika u prometu poslati na izvanredni liječnički pregled ako sumnja da na njega i njegovu sposobnost za upravljanjem motornih vozila utječu lijekovi, bolest, umor... vjeruj mi da to i rade.
a što se tiče toga da su ptsp-ovci članovi određene političke stranke, to ne mogu komentirati, takvi su mi upisi bedasti.
shvatite, oboljeli od ptsp-a nisu teroristi koji se zabijaju autima u gomile, nisu ni takvi da ih treba držati pod ključem. oni trebaju mir, jer stres im je daleko teže podnijeti nego normalnim ljudima.

naravno, sit gladnom ne vjeruje, odnosno zdrav bolesnom.

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Jedno je ako imaš radnu sposobnost, pa čekaš mirovinu, ali onda nisi potpuni HRVI, i on sigurno neće imati ogromnu mirovinu, ili invalidninu kakvu imaju PTSP-ovci.
ti brkaš pojmove radne sposobnosti, djelomične radne sposobnosti, hrvi-a, umirovljenja... razumijem da su takve stvari komplicirane i teško ih je poloviti, često je šuma zakonskih propisa namjerno komplicirana i podložna tumačenjima po potrebi dnevne politike, ali savjetujem ti da se upoznaš s pravima koje imaš, u koje spada i pravo na umirovljenje zbog invalidnosti, jer znao bi koliko prava s vremenom gubiš i sigurno bi frustracije zbog toga pronašao u političkim strukturama koje te uskraćuju a ne braniteljima.

kradu te na svim nivoima, ali bitne su tuđe vozačke.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2023., 11:23   #136
Bolovanje zaposlenog umirovljenika

Od 01. travnja 2023. godine umirovljenik koji radi polovicu punog radnog vremena i koji nije navršio 70 godina života i 15 godina mirovinskog staža osiguranja ima pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad kao i ostali radnici (od 43. dana bolovanja).
https://seminar.hr/bolovanje-zaposlenog-umirovljenika/
Emanuel 44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 12:43   #137
Kako reaktivirati prerano umirovljene

Lako. Zaposli svakoga tko nema posla a ima neki VSS da radi kao počasni predavač na nekom fakultetu u sastavu nekog sveučilišta. Može biti profesor do iznemoglosti. Zaposli svakoga u nekom ministarstvu na radnom mjestu referent, stručni savjetnik, viši stručni savjetnik i kao što to bude u ministarstvima daj mu slobodu da dolazi na posao danima kojima želi, radi koliko može i ode na bolovanje bez brige da će mu poslodavac prigovarati.

Zatim dio ljudi zaposli u škole, općine, županije, HEP, sva moguća javna poduzeća na neka izmišljena radna mjesta. Sve navedene dobro plati (nikome ispod 1000 eura neto).

Ako ostane kakav višak ljudi osnuj neku agenciju. Evo ideje: Agencija za kontrolu nadzora provođenja obnove nakon potresa. I tamo zaposli bar nekoliko tisuća ljudi. I tako redom i eto ljudima se neće isplatiti ići u mirovinu, imati će siguran posao, bez stresa, moći će dolaziti u ured na druškanje, obavljati stvari po gradu, odmarati kad im se odmara, dočekati turiste u apartmanima za vrijeme sezone..i biti će sretniji i zdraviji nego da su penzioner.
digidi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.