Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2006., 13:23   #1
Usklađivanje vlasništva i posjeda (katastra)

Netko napisa prije nešto vremena na ovom forumu

*********
Zemljisno knjizni ispravni postupak,radi se o sljedecem.Uzmimo da imate parcelu koju ste nasljedili od bake,ta baka nije upisana u zemljisnu knjigu nego su upisani neki treci ljudi koji su takodjer mrtvi.Angazira se odvjetnik koji napravi prijedlog,na vama je da pronadjete zakonske nasljednike tih ljudi iz gruntovnice,te komisija iz opcinskog suda sa geodetom izlazi na teren ustanovljuju se mede ili prekontroliraju,komisija napise zapisnik u kojem se ovi pravni nasljednici odricu te parcele,tj.da oni nemaju na toj parceli nista,potpisuju zapisnik i nakon mjesec dana trajanja roka za zalbu vase ime stoji u zemljisnoj knjizi
*********

Ja sam u sličnoj situaciji i trebao bih naći nasljednike ljudi od kojih je moj djed prije 60 godina kupio zemlju. Imam 5 parcela, na svakoj bar 5 vlasnika, ako to pomnožimo sa bar 2-3 nasljednika, radi se o bar 70 finih ljudi. Naravno da ne poznajem niti jednog od originalnih 25 vlasnika, vjerojatno su svi već odavno pokojni. K tome živim 500 kilometara od lokacije zemlje

Zanima me da li je netko bio u sličnoj situaciji i na koji način je riješio problem nalaženja nasljednika. Ako nešto pomaže, parcele su nedvojbeno u našem posjedu (katastar), na jednoj od njih nam je i kuća dobrih 40 godina.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:44   #2
ako te to može utješiti, to je općeniti problem u hrvatskoj. najdrastičniji na otocima...

i taj problem vlasništva evropa i prigovara hrvatskoj. koliko znam, postoji jedna pravna mogućnost.... ali su se neki poskliznuli i nastao je škandal... negdje u dalmaciji...mislim sutkinja,,


ono nešto kao sudsko traženje vlasnika da se jave u roku od... dana, i onda ako se ne jave, izvlaste se i uknjiži... na tražitelja.

ova je to napravila ali su se pročulo i našli se živi nasljednici...po 10 na m2,
i pukla bruka!
država je nešto pokušala u smislu poreza na neobradivu zemlju, ali ni to nije upalilo... jedino da država pokuša s nekim zakonom... o izvlaštenju nepoznatih vlasnika s rizikom...da se neki naknadno ipak jave i da budu obeštećeni!


u svakom slučaju problem je veliki...i državu to stanje koči... u razvijanju privrede! nitko ništa ne može početi raditi jer nema čistog vlasništva na nekretninama!.
to je počelo još poslije 1. sv. rata silnim iseljavanjem trbuhom za kruhom, nastavilo se nacionalizacijom poslije 2. sv. rata. i sad smo tu gdje jesmo!



u svakom slučaju nekad se počinjalo ostavinskom raspravom na sudu, proglašenjem mrtvima nekih o kojima se nije znalo ništa... itd..
tako je rješavano i nasljedstvo mnogih nestalih nakon 2- sv. rata...tj onih za koje se danas zna da su nestali na tzv križnom putu... znam to iz osobnog iskustva!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:54   #3
jedan primjer iz bivše države:

naime, na područjima vojne krajine vrijedio je još austrijski zakon o nasljeđivanju u tzv obiteljskim zadrugama...tj, nasljednik je bio samo jedan tzv glava kuće...tako su masovno ostali nasljednici ostali bez igdje ičega!...

poslije 2. sv. rata su zato mnogi potegnuli za sudskom pravdom, pa i moj otac! ali za njegovog života se ništa nije moglo... napraviti... stric tj. njegov brat nije dao i gotovo!

onda se valjda toga nakupilo i država je jednostavno konačno posegnula za zakonom koji stavio izvan snage još austrijski zakon... i tako su nasljednici konačno bili ravnopravni...ako je išta ostalo...jer su se posjednici jednostavno ponašali kao jedini vlasnici (po pravu) i rasprodavali zemljište mic po mic..

ipak... više se nitko nije mogao pozivati na važeći austrijski zakon. sve mislim da je promjeni tog zakon pripomoglo i to što su mnogi iz tih krajeva bili prvoborci!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:59   #4
mislim da će država i sad morati strožije početi primjenjivati bar postojeće zakone, npr o dosjelosti...ako taj još postoji...nisam u toku!

tj.. morat će donijet nešto slično i to početi primjenjivati pod pritiskom EU.

a dotle... nisam sigurna n da možeš nešto konkretno učiniti osim utužiti u nadležnom sudu postojeće papirnate nasljednike! bez odvjetnika vještog u imovinskom pravu... teško će ići...

u svakom slučaju...daleko od mjesta teško ćeš išta sam moći učiniti!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 07:52   #5
Hvala Dunj@, nisi me baš utješila Advokata imam, on će pisati tužbe i slično, samo želi da mu ja nabavim popis nasljednika koje će tužiti.. Pa sam mislio ako netko ima praktična iskustva glede traženja ljudi.. Šta da radim, uzmem telefonski imenik i počnem zivkati po prezimenu??? Radi se o zemlji u Dalmaciji, znači lako je moguće da je pola tih ljudi u Njemačkoj, Australiji i ko zna gdje..
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 09:06   #6
Quote:
bankei_ri kaže:
Hvala Dunj@, nisi me baš utješila Advokata imam, on će pisati tužbe i slično, samo želi da mu ja nabavim popis nasljednika koje će tužiti.. Pa sam mislio ako netko ima praktična iskustva glede traženja ljudi.. Šta da radim, uzmem telefonski imenik i počnem zivkati po prezimenu??? Radi se o zemlji u Dalmaciji, znači lako je moguće da je pola tih ljudi u Njemačkoj, Australiji i ko zna gdje..
Moj prijedlog ti je da izvadiš vlasnički list sa stavrno upisanim vlasnicima, ali da ti njihove podatke prepišu 100% PRECIZNO I TOČNO! Moje iskustvo je da njihova šlampavost može čovjeka izbezumiti, jer krivim prepisivanjem samo jednog slova iz npr imena oca u tako malim sredinama dobiješ potpuno drugu osobu kao vlasnika. I nemoj prihvatiti kompjuterski pisan izvadak kao definitivni, nego ga OBAVEZNO sama usporedi uvidom u zemljišnu knjigu. I onda sa takvim podacima po mom mišljenju imaš velike šanse među starijim mještanima saznati o kojoj se obitelji radi i što je sa nasljednicima. Isto tako ne bi bilo loše da zapišeš tko su bili vlasnici prije sada upisanih, jer tako dobiješ još precizniju sliku o kojoj se obitelji radi, ako je bila riječ o nasljeđivanju. Sretno!
Forrest2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 11:35   #7
Quote:
bankei_ri kaže:
Hvala Dunj@, nisi me baš utješila Advokata imam, on će pisati tužbe i slično, samo želi da mu ja nabavim popis nasljednika koje će tužiti.. Pa sam mislio ako netko ima praktična iskustva glede traženja ljudi.. Šta da radim, uzmem telefonski imenik i počnem zivkati po prezimenu??? Radi se o zemlji u Dalmaciji, znači lako je moguće da je pola tih ljudi u Njemačkoj, Australiji i ko zna gdje..
nisam sigurna da imaš pravog advokata, jer bi taj morao znati ovo o vlasničkom listu što ti je napisao forest... uostalom, to je jedini pravni dokument na kojeg se možeš i moraš pozvati...


pitaj o dosjelosti! to je ono kad onaj tko uživa imovinu i plaća sve potreze itd.. tj ponaša se kao vlasnik, jer ga nitko i ne ometa u vlasništvu.. ako nitko nije prigovarao takvom stanju onda se uživalac tretira kao vlasnik u dobroj vjeri.. takvo stanje je trebalo biti najmanje 20 godina! ne znam vrijedi li taj zakon još!
zato ti rekoh da trebaš odvjetnika dobrog poznavatelja imovinskog prava...

a ovaj tvoj ili nije ili te pravi budalom! to nije teško n iti jednom odvjetniku! to im je zanimanje!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 11:37   #8
problem i s obnovom povratnicima isto je zbog nesređenih vlasničkih knjiga tj odnosa!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 12:11   #9
Quote:
Dunj@ kaže:
pitaj o dosjelosti! to je ono kad onaj tko uživa imovinu i plaća sve potreze itd.. tj ponaša se kao vlasnik, jer ga nitko i ne ometa u vlasništvu.. ako nitko nije prigovarao takvom stanju onda se uživalac tretira kao vlasnik u dobroj vjeri.. takvo stanje je trebalo biti najmanje 20 godina! ne znam vrijedi li taj zakon još!
Naravno da vrijedi. Kod dosjelosti je najbitniji pošteni posjed, tj. posjednik ne smije iz bilo kojeg razloga sumljati da je u biti on vlasnik, iako nije uknjižen.
Ovo sve pišem samo iz vlastitog iskustva, inače nisam nikakav pravnik, samo da se zna. Da ne bi bilo optužbi za nadripisarstvo i sl...
Forrest2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 15:00   #10
Quote:
Forrest2003 kaže:
Naravno da vrijedi. Kod dosjelosti je najbitniji pošteni posjed, tj. posjednik ne smije iz bilo kojeg razloga sumljati da je u biti on vlasnik, iako nije uknjižen.
Ovo sve pišem samo iz vlastitog iskustva, inače nisam nikakav pravnik, samo da se zna. Da ne bi bilo optužbi za nadripisarstvo i sl...
Ma moj advokat (vjerojatno) i ide na dosjelost (a na što bi drugo uopće mogao ići), a za to opet ne može tužiti pokojnike, zar ne, nego njihove nasljednike, ma gdje bili
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 15:04   #11
Quote:
Forrest2003 kaže:
Naravno da vrijedi. Kod dosjelosti je najbitniji pošteni posjed, tj. posjednik ne smije iz bilo kojeg razloga sumljati da je u biti on vlasnik, iako nije uknjižen.
Ovo sve pišem samo iz vlastitog iskustva, inače nisam nikakav pravnik, samo da se zna. Da ne bi bilo optužbi za nadripisarstvo i sl...
Ma moj advokat (vjerojatno) i ide na dosjelost (a na što bi drugo uopće mogao ići), a za to opet ne može tužiti pokojnike, zar ne, nego njihove nasljednike, ma gdje bili
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 15:43   #12
Quote:
bankei_ri kaže:
Ma moj advokat (vjerojatno) i ide na dosjelost (a na što bi drugo uopće mogao ići), a za to opet ne može tužiti pokojnike, zar ne, nego njihove nasljednike, ma gdje bili
teoretski ti oni mogu priznati pravo vlasništva, pa ih ne moraš tužiti. ali za to moraju biti i živi i dostupni i voljni ti to potpisati, a još k tome stanje u gruntovnici mora dopunama ostavina biti dovedeno do njih....
Forrest2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 09:16   #13
Quote:
bankei_ri kaže:
Ma moj advokat (vjerojatno) i ide na dosjelost (a na što bi drugo uopće mogao ići), a za to opet ne može tužiti pokojnike, zar ne, nego njihove nasljednike, ma gdje bili

stavi se obavijest- službena potraga u narodnim novinama. čak i na zidove suda...i slično i pusti se glas ...uvijek se u malim sredinam pobrinu da dođe glas do živih nasljednika.. malo lakomosti se iskoristi... to doduše traje... ona sutkinja je to napravila i prodala zapravo tuđu zemlju.. i tu su je uhvatili s prstima u pekmezu. bila je preveć sigurna.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 16:30   #14
ja znam za slican slucaj...
ljudi su saznali godine smrti tih upisanih ljudi i onda su na sudu zatrazili rjesenja o nasljedivanju za svakog pojedinog, u kojima je pisalo tko su nasljednici. a i inace mislim da moras imati sluzbeni dokaz (to rjesenje) da te neke tuzene osobe zaista i jesu nasljednici.
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 18:33   #15
Quote:
bankei_ri kaže:
Advokata imam, on će pisati tužbe i slično, samo želi da mu ja nabavim popis nasljednika koje će tužiti.. Pa sam mislio ako netko ima praktična iskustva glede traženja ljudi..

To je inače njegov posao. Rekao ti je da sam tražiš ljude jer mu na taj način obavljaš najgori dio toga posla. Inače, saznaj kada su ljudi umrli (matice su na internetu), traži na ostavinskom sudu da li je vođena ostavina, ako je pribavi rješenja o nasljeđivanju i tako dok ne nađeš žive nasljednike. Onda ih sve nazovi, objasni situaciju itd. Vrlo mukotrpan posao, ali zato postoje odvjetnici koji naprave cijeli posao.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 20:28   #16
Quote:
Forrest2003 kaže:
Moj prijedlog ti je da izvadiš vlasnički list sa stavrno upisanim vlasnicima, ali da ti njihove podatke prepišu 100% PRECIZNO I TOČNO! Moje iskustvo je da njihova šlampavost može čovjeka izbezumiti, jer krivim prepisivanjem samo jednog slova iz npr imena oca u tako malim sredinama dobiješ potpuno drugu osobu kao vlasnika.
Ja sasvim sigurno svojim komentarima neću pomoći, jer se ja uopće još nisam uhvatila ukoštac s time. Najviše iz razloga jer nemam vremena ulaziti u sve to, zemlja (i nadležni sud) je stotinama kilometara daleko, trebala bih angažirati odvjetnika da sve to raspetlja, nemam novaca za tužbe itd.

Ali to me čeka kad tad.

Prvo da komentiram ovo što sam citirala, na vlasničkim listovima naših komada zemlje nalazi se po nekoliko osoba istog imena i prezimena, čak i imena očeva se poklapaju. Ili na jednom vlasničkom listu sin nosi očevo ime, a na drugom obrnuto. Npr. Ivo Ivić Perin, a na drugom Pero Ivić, Ivin
I onda, jesu li to slučajno dvije osobe ili je to jedna osoba pa je upis u vlasnički list netočan??? Nekim logičkim slijedom, usporedbom s ostalim vlasničkim listovima, zaključila sam da je to greška kod upisa. I što sad?

K tome, teško je bilo što saznati od mještana jer i oni koji bi nešto mogli znati su ili umrli ili su već prestari da bi se sjećali tko je kada gdje emigrirao i kako se čije dijete zvalo i tko je kom što prepustio, gdje su čije međe i slično.

Uopće u čitavom metežu ne znam odakle bih počela raspetljavati.

Eto, kao što sam rekla ne mogu pomoći nikako nažalost, ali drago mi je da je ova tema postavljena.
mirjam is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 08:31   #17
Quote:
mirjam kaže:
Prvo da komentiram ovo što sam citirala, na vlasničkim listovima naših komada zemlje nalazi se po nekoliko osoba istog imena i prezimena, čak i imena očeva se poklapaju. Ili na jednom vlasničkom listu sin nosi očevo ime, a na drugom obrnuto. Npr. Ivo Ivić Perin, a na drugom Pero Ivić, Ivin
I onda, jesu li to slučajno dvije osobe ili je to jedna osoba pa je upis u vlasnički list netočan???
Opet iz vlastitog iskustva... Ista osoba može biti dva ili čak i više puta upisana kao suvlasnik jedne čestice. I to identičnim podacima, a ponekad čak i varijacijama imena. Npr jednom kao Ivan Ivić, drugi put kao Ivica Ivić ili Ivo ili bilo što slično.
Forrest2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 09:28   #18
Quote:
Brazil kaže:
To je inače njegov posao. Rekao ti je da sam tražiš ljude jer mu na taj način obavljaš najgori dio toga posla. Inače, saznaj kada su ljudi umrli (matice su na internetu), traži na ostavinskom sudu da li je vođena ostavina, ako je pribavi rješenja o nasljeđivanju i tako dok ne nađeš žive nasljednike. Onda ih sve nazovi, objasni situaciju itd. Vrlo mukotrpan posao, ali zato postoje odvjetnici koji naprave cijeli posao.
Probat ću vidjet s advokatom, sad mi je jasno zašto je tako jeftin Nije ni čudno, pa naplatit će samo pisanje tužbi i izlazak na ročišta.

Zanima me gdje su matični podaci na internetu? Proguglao sam, ali ništa tog tipa nisam našao?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 11:16   #19
Quote:
bankei_ri kaže:
Zanima me gdje su matični podaci na internetu? Proguglao sam, ali ništa tog tipa nisam našao?


Ovo je za Zagreb https://e-uprava.gzaop.hr/igrast/servlet/GradjaniUpit, ali tebi treba za drugo područje iako je možda netko i ovdje. Ne znam za ostatak Hrvatske.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 20:18   #20
Quote:
Forrest2003 kaže:
Opet iz vlastitog iskustva... Ista osoba može biti dva ili čak i više puta upisana kao suvlasnik jedne čestice. I to identičnim podacima, a ponekad čak i varijacijama imena. Npr jednom kao Ivan Ivić, drugi put kao Ivica Ivić ili Ivo ili bilo što slično.


Da ne spominjem kako se u mojoj obitelji, u kojem je svatko imao bar troje djece, generacijama vrte uvijek ista tri imena, Ive, Mate i Pere. Trajati će neko vrijeme dok shvatim tko kome što dođe, tko je kome stric, unuk, nećak, sin, otac.
Ali, koja je procedura, ako recimo ja sad želim dokazati da su npr. Ivo Ivić Ivin i Ivica Ivić Ivin jedna te ista osoba? Odem u matični ured, pribavim ... što, izvod iz matice rođenih, umrlih? I što dalje? Podnosim zahtjev gdje, kome?
mirjam is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:06.