Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2014., 13:35   #21
Quote:
Éowyn FTW kaže: Pogledaj post
Brojke u naslovu samo govore o postotcima djece koja su dodijeljena na skrb majkama. Ne govori ništa o tome koliko je tih očeva željelo skrbiti od djeci, ne govori ništa o tome koliko su ti očevi do razvoda uopće brinuli o djeci i ne govori ništa o dobi djece.

Prazne brojke. Ne znam što je autor želio postići s temom. Nadam se da je htio potaknuti muškarce da se prime kuhanja, peglanj, čitanja slikovnica i pisanja zadaća (one koji to ne rade)
Ovome se i ja nadam.
Da se muškarci prime posla i skinu mit sa tih djelatnosti kao isključivo "ženskih poslova"... mada, niti to ih neće pretvoriti u pogodnije, primjerenije ili ravnopravnije roditelje za dodjelu djeteta pred društvom i zakonom.
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 13:41   #22
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Ovome se i ja nadam.
Da se muškarci prime posla i skinu mit sa tih djelatnosti kao isključivo "ženskih poslova"... mada, niti to ih neće pretvoriti u pogodnije, primjerenije ili ravnopravnije roditelje za dodjelu djeteta pred društvom i zakonom.
To nemreš znati, a ak se ide tim putem tipa- "ionako je svejedno" onda od toga nema nikakve koristi, btw ne bi se ranije spomenuti Krameri možda ni rastajali da njoj nije voda došla do grla.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 13:45   #23
Ne mozes to tvrditi. Ja se isto tako nadam da ce muskarci i zene jednako pridonositi odgoju i zdravlju djece, da ce i muskarci i zene vise raditi na sebi i pazljivije birati i da ce planirati obitelj (a ne da im se djeca događaju).

Isto tako se nadam da ce ljudi shvatiti da nakon ljubavi ne dolazi nuzno mrznja i da se mogu postivati i nakon razvoda i biti partneri u odgoju djece.

Postoji puno sira slika iza tih brojki. Postoje i brojke koje govore o nasilju u obitelji i o broju roditelja koji ne placaju alimenraciju.

Jako je lose i pogresno izvuci samo sva postotka iz toga zakljuciti da su zene zasticene kao licki medvjedi i da im zakonodavci idu na ruku.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 13:45   #24
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
i meni tak djeluju neki komentari, s tim da je još "gore" ako majka ne radi pa onda neki moraju plaćati alimentaciju i za nju.

Btw kad smo već kod "vještica" bilo bi zanimljivo znati jesu li i prije bile takve ili su to postale tek nakon razvoda s obz da su uglavnom žene te koje podnose tužbe za razvod, iako sad nemam neku statistiku. Jer, tek kad se krene od početka, tek onda se može pričati o sredini i kraju
Pa iako ne postoji "krivnja" za razvod kaj se tiče zakonske regulative, u sadržajnom smislu ona svakako postoji.


Ovaj tvoj post me podsjetio na film Kramer protiv Kramera i onaj ko ne kuži poantu, neka ga pogleda i deset puta, po mogućnosti dok je joj bračna idila .
Pa, ja vjerujem da postoje slučajevi gdje bilo muško, bilo žensko povampiri zbog nečega već u braku ili nakon razvoda, dalo bi se tu nabrojit hrpetinu razloga, ali mislim da su u većini slučajeva ljudi imali te karakteristike i prije, samo je u početku bilo simpa da je partner "temperamentan" ili nije smetalo kaj je netko ljubomoran (dokaz da te voli) ili nisi ni primijetio da se od tebe očekuje da više nikada ne izađeš sam s društvom jer ti je prvih par godina bilo baš super samo s partnerom, u fazi ružičastih naočala nije ti bilo teško raditi sve kućanske poslove sam i brinuti se da ti je partner mažen i pažen itd., itd.
Pa, kad ti to nakon nekoliko godina počne sve skupa ić na jetru i eventualno se odlučiš i rastat, čemu se onda čuditi do neba da netko tko nije bio pitom i razuman ni u braku, to odjednom postane kad mu rasturiš životni projekt.
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 14:00   #25
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Baš me zanima koliko bi bilo razvoda iniciranih od strane nadurenih i hirovitih žena kad ne bi bile sigurne da će im djeca pripasti po defaultu...
Mene ovo isto zanima, ne tu na topiku, općenito u životu. Doduše, zanima me i koliko bi očeva uopće pristalo na to da djeca žive s njima.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 14:00   #26
Ja samo znam da se ne želim ženiti. Strah me psihickog terora od strane supruge...Kad bi i bilo djece i kad bi doslo do razvoda, ona bi ih sigurno dobila jer se iovak nisam u stanju brinut za sebe, a pogotovo ne kad bi nekoj zeni prosao kroz sake zajednickog suzivota...ali gajio bih simpatije prema djeci koji bi doticnoj bili dani na odgajanje, i trudio bih se utjesiti ih i plakao bih skupa s njima svaki drugi vikend...zivot nije FER, i to statistike potvrdjuju...
Gorštak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 14:38   #27
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Mene ovo isto zanima, ne tu na topiku, općenito u životu. Doduše, zanima me i koliko bi očeva uopće pristalo na to da djeca žive s njima.
Pa, vjerujem kad bi imali jednaku šansu kod CZSSa da ih puno to ne bi shvatilo kao kaznu.
I to nije pitanje "pristajanja"... žene također ne "pristaju" na to... nego se govori da je "tako najbolje za dijete" a svjedoci smo da je uvriježeno mišljenje "da je prirodnije da djeca budu sa majkom".
U obitelji imam jedinstveni slučaj gdje su djeca (3 i 6 godina) pripala ocu. Bez obzira što ih se majka kod CZSSa i na sudu jasno i glasno "odrekla" on je čak i nakon toga trebao dokazivati birokratima da je "najbolje za djecu da budu sa njim, ocem". Država/zakon su i dalje upirali da nađu načina da majku udobrovolje da ipak uzme djecu.
Čak i kod tako čistog slučaja djeca njemu nisu pripala po defaultu.
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 15:05   #28
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
svjedoci smo da je uvriježeno mišljenje "da je prirodnije da djeca budu sa majkom".
A imaš li kakvu statistiku o tome koliko se očeva brine za djecu s kojom ne živi, da uredno plaćaju alimentaciju i viđaju djecu u skladu s presudom? Jer, ako im je teško dati neku siću i vidjet djecu dvaput tjedno na sat-dva- a većina s tim ima itekakvih problema, kako bi se onda brinuli za djecu 24 sata dnevno? Ili je ovo nažalost u velikom postotku uobičajeno ponašanje- "u inat" ex ženi?

Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
U obitelji imam jedinstveni slučaj gdje su djeca (3 i 6 godina) pripala ocu. Bez obzira što ih se majka kod CZSSa i na sudu jasno i glasno "odrekla" on je čak i nakon toga trebao dokazivati birokratima da je "najbolje za djecu da budu sa njim, ocem". Država/zakon su i dalje upirali da nađu načina da majku udobrovolje da ipak uzme djecu.
Čak i kod tako čistog slučaja djeca njemu nisu pripala po defaultu.
Ne znam kakav je to "čisti slučaj" gdje je netko napravio nemoguće roditelji se ne mogu odreći djece. Ni u navodnicima. Tako da su tu bile neke druge stvari u pitanju. Možda majčina financijska nemogućnost da se brine za njih, unatoč većoj sadržajnoj podobnosti. U većini slučajeva su muškarci vlasnici stanova gdje obitelj živi, pa ako je otac iole normalan čovjek i kvalitetan brižan otac, majka bez primanja možda ne želi vući djecu u neizvjesnost nekog podstanarstva nego rađe misli na njihovu dobrobit, pa možda eto i na taj način "odričući se posjeda nad njima". To bi se moglo usporediti s djecom koja završe u domu, ali ne idu na posvojenje jer majke trenutno nisu u mogućnosti brinuti o njima ali imaju tu želju. Ne vidim inače razloga za takvo "udobrovoljivanje" od strane centra.
Naravno, ima i nekih kojima zbilja naizgled nije stalo do djece ali su djeca vezana uz te majke i zato centar daje više vremena ženi da se posloži u glavi koja je možda trenutno zdvojna zbog traumatičnog razvoda ili razloga koji su do njega doveli.
Ne može se na to gledati jednoznačno, svaki je slučaj poseban. A iz ovog kako si ti to opisao ne može se zaključivati o nečijoj podobnosti.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 15:33   #29
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Ne znam kakav je to "čisti slučaj" gdje je netko napravio nemoguće roditelji se ne mogu odreći djece. Ni u navodnicima. Tako da su tu bile neke druge stvari u pitanju. Možda majčina financijska nemogućnost da se brine za njih, unatoč većoj sadržajnoj podobnosti. U većini slučajeva su muškarci vlasnici stanova gdje obitelj živi, pa ako je otac iole normalan čovjek i kvalitetan brižan otac, majka bez primanja možda ne želi vući djecu u neizvjesnost nekog podstanarstva nego rađe misli na njihovu dobrobit, pa možda eto i na taj način "odričući se posjeda nad njima". To bi se moglo usporediti s djecom koja završe u domu, ali ne idu na posvojenje jer majke trenutno nisu u mogućnosti brinuti o njima ali imaju tu želju. Ne vidim inače razloga za takvo "udobrovoljivanje" od strane centra.
Naravno, ima i nekih kojima zbilja naizgled nije stalo do djece ali su djeca vezana uz te majke i zato centar daje više vremena ženi da se posloži u glavi koja je možda trenutno zdvojna zbog traumatičnog razvoda ili razloga koji su do njega doveli.
Ne može se na to gledati jednoznačno, svaki je slučaj poseban. A iz ovog kako si ti to opisao ne može se zaključivati o nečijoj podobnosti.
A da malo manje nagađaš i projiciraš?
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 15:35   #30
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
A da malo manje nagađaš i projiciraš?
Ok, bez nagađanja- majka se nije mogla odreći djece. Članak 91. stavak 2. Obiteljskog zakona- "Roditelj se ne može odreći prava na roditeljsku skrb"

E sad, zakaj si ti tvrdio da ih se odrekla, bez nagađanja, to pak ne znam. Ja barem ne tvrdim ono kaj nisam ziher.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 15:43   #31
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Ok, bez nagađanja- majka se nije mogla odreći djece. Članak 91. stavak 2. Obiteljskog zakona- "Roditelj se ne može odreći prava na roditeljsku skrb"

E sad, zakaj si ti tvrdio da ih se odrekla, bez nagađanja, to pak ne znam. Ja barem ne tvrdim ono kaj nisam ziher.
Ah, ti pravnice jedna
Pa valjda je htio reći da je majka samoinicijativno prepustila ocu da djeca ostanu živjeti s njim
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 15:54   #32
Quote:
harpy kaže: Pogledaj post
Ah, ti pravnice jedna
Pa valjda je htio reći da je majka samoinicijativno prepustila ocu da djeca ostanu živjeti s njim
Ok, al to samo po sebi ne mora ništa govoriti u prilog njihovoj ne/podobnosti. Btw danas me ova tema inspirira na svakave asocijacije, kako prethodna na Kramere tako ova na Kavkaski krug kredom.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 16:53   #33
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Pa, vjerujem kad bi imali jednaku šansu kod CZSSa da ih puno to ne bi shvatilo kao kaznu.
I to nije pitanje "pristajanja"... žene također ne "pristaju" na to... nego se govori da je "tako najbolje za dijete" a svjedoci smo da je uvriježeno mišljenje "da je prirodnije da djeca budu sa majkom".
U obitelji imam jedinstveni slučaj gdje su djeca (3 i 6 godina) pripala ocu. Bez obzira što ih se majka kod CZSSa i na sudu jasno i glasno "odrekla" on je čak i nakon toga trebao dokazivati birokratima da je "najbolje za djecu da budu sa njim, ocem". Država/zakon su i dalje upirali da nađu načina da majku udobrovolje da ipak uzme djecu.
Čak i kod tako čistog slučaja djeca njemu nisu pripala po defaultu.
Ne znam koji su razlozi za "odustajanje" od borbe za skrbništvo kod drugih ali kod mene se radilo o klasničnoj ucjeni. Ja sam otišao na CZSS da se raspitam i vidim koje su moje mogućnosti da ja dobijem djecu na skrb. Na kraju se cijeli razgovor sveo na uvjeravanje mene da je to jedan jako težak i mukotrpan postupak i da si jako dobro razmislim da li želim djeci to priuštiti. Meni se čini da se tu ne radi o tome da ti dokazuješ da si dovoljno dobar/sposoban/primjeren roditelj za dijete nego da moraš dokazivati da je ona druga strana to nesposobna.
Ja sam odustao od te "borbe" jer sam ispraćen riječima da dooooobro razmislim da li se želim u to upuštati.
__________________
Želje ti, bozo, gramzivost daju,
rekli bi svinja si.
Nighttrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 17:10   #34
Quote:
Nighttrain kaže: Pogledaj post
Ne znam koji su razlozi za "odustajanje" od borbe za skrbništvo kod drugih ali kod mene se radilo o klasničnoj ucjeni. Ja sam otišao na CZSS da se raspitam i vidim koje su moje mogućnosti da ja dobijem djecu na skrb. Na kraju se cijeli razgovor sveo na uvjeravanje mene da je to jedan jako težak i mukotrpan postupak i da si jako dobro razmislim da li želim djeci to priuštiti. Meni se čini da se tu ne radi o tome da ti dokazuješ da si dovoljno dobar/sposoban/primjeren roditelj za dijete nego da moraš dokazivati da je ona druga strana to nesposobna.
Ja sam odustao od te "borbe" jer sam ispraćen riječima da dooooobro razmislim da li se želim u to upuštati.
To je totalno u qrcu... Znaci ako ne zelis pljuvati bivsu bolju polovicu, i jos k tome imas pimpek medju nogama, pisi kuci propalo... ccc...

Ja sam jedan od onih koji mogu i znam sve sto treba da bi odgajao dijete koje vise ne sisa. I peglam, i perem, i kuham, i cistim... pa opet, vidim da mi se ne pise dobro. Jedino sto mogu ocekivati je da ce djetetu biti ugodno kad dodje kod mene preko tjedna/vikenda.
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 18:30   #35
Dragi decki koji hocete djecu sebi, evo ja vas razumijem.
I stojim pri tome da nisu sve majke ovog svijeta bolja opcija za djecu.
Ali kakva korist od toga da se zalite na sustav takav kakav je?
Vas 18 u cijeloj drzavi koji zelite skrbnistvo nad djecom ne mozete promijeniti sustav.
Nepravda? Da. Ali je tako.
I sto vam preostaje?
Ili su vam bivse toliko lose da to mozete i dokazat i borit se svim sredstvima da dobijete djecu jer imate za to osnove, ali racunati na to, na sto vas centar i upozorava, da ce djeca u to biti ukljucena i snositi posljedice eventualnog divljanja bivsih ili izvuci najbolje iz vremena koje s djecom imate po odluci suda, koja je proizasla iz vaseg potpisa na sporazumnom.
Ako zena kojoj ste potpisali da djeca ostaju s njom u medjuvremenu nije postala cudoviste zbog kojeg djeca pate, onda jebiga.
Ne ucjenjuje vas centar, nego ona.
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 19:25   #36
Ne znam ali znam da ocevi ucjenjuju pa kad im ponudis djecu oni se povuku.
Odjednom ih nece vise.. odjednom zena postaje nemajka sto ih hoce dati ocu .
__________________
One day it will happen, without noticing it,
Something will change. Something will calm in us
Something will touch us and there will be nothing to fear from. And it will come. Confident in itself.
EmiliaK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 21:48   #37
Quote:
EmiliaK kaže: Pogledaj post
Ne znam ali znam da ocevi ucjenjuju pa kad im ponudis djecu oni se povuku.
Odjednom ih nece vise.. odjednom zena postaje nemajka sto ih hoce dati ocu .
Ah, pa zena je nemajka i ako ih daje ocu (hoce ih se rijesit da se moze provodit) i ako ih ne daje (drolja osvetoljubiva)
Nakon rastave nikad nista ne valja, to je uglavnom tako.
Ego, ljubomora, zavist, gubitak bankomata/mamice...
Jebiga, ljudi smo.
Nismo savrseni.
Ali to sto smo ljudi bi valjda trebalo ukljucivati ponesto razuma nad prizemnim nagonima.
Pogotovo kad su u pitanju djeca.
Neka djece ocevima ako su matere ludjakinje i zbog njih ce djeca izrast u frustrirane i ogorcene sjebitise od ljudi.
Ali ako je razlog to da spustis kucki koja te se usudila ne voljet do kraja svemira ili ti je jebeno dosadno pa hoces djecu da te zabavljaju, onda nisi puno bolji od doticne, pa se ne cudim socijalcima sto ponavljaju da se dogovorite ili razmislite prije nego isucete macete i sjekire.
Jer ce djeca to morat gledat.
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 10:58   #38
Quote:
PureNitro kaže: Pogledaj post
Podaci Državnog zavoda za statistiku u ljepoj našoj kažu da je 2012. godine (podaci za 2013. godinu bit će dostupni krajem ove godine) bilo 3.443 djece razvedenih roditelja, od kojih je 2.949 dodijeljeno na skrb majkama (više od 85 posto), 11 posto (377) očevima.

Dakle cilj mi nije utvrđivati odgovornost institucija, otkrivati teorije zavjere. Nego jednostavno molim ljude koji su prošli postupak razvoda a bili su podobni roditelji i htjeli su dobiti djecu na povjeru da komentiraju statistiku. Ili one koji nisu to prošli a imaju što reć.
a koliko djece je dodjeljeno ocu i majci?
uopce ne znam kakav je zakon u HR, u DK i SWE svi rastavljeni parovi koje znam imaju za djecu zajednicko skrbnistvo. to je standardno pravilo i odstupanje od toga je samo za specijalne slucajeve.

znam samo za jedan slucaj da je zajednicko skrbinistvo prebaceno na oca jer je majka bila u vezi s nasilnim bivsim robijasem i mala se grozno ponasala (iako doticni nije radio nikakva zla ni mami ni maloj, ali su smatrali da nije u redu da ona tako odrasta pa sad mamu moze vidjati samo vikendima, ali ne cijelih 50% vremena).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 11:00   #39
Quote:
Éowyn FTW kaže: Pogledaj post
Ne mozes to tvrditi. Ja se isto tako nadam da ce muskarci i zene jednako pridonositi odgoju i zdravlju djece, da ce i muskarci i zene vise raditi na sebi i pazljivije birati i da ce planirati obitelj (a ne da im se djeca događaju).
Isto tako se nadam da ce ljudi shvatiti da nakon ljubavi ne dolazi nuzno mrznja i da se mogu postivati i nakon razvoda i biti partneri u odgoju djece.
u mnogim sredinama ovo je sasvim standardna sadasnjost, a ne buducnost
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 11:02   #40
Quote:
luca kaže: Pogledaj post
a koliko djece je dodjeljeno ocu i majci?
uopce ne znam kakav je zakon u HR, u DK i SWE svaki rastavljeni parovi koje znam imaju za djecu zajednicko skrbnistvo. to je standardno pravilo i odstupanje od toga je samo za specijalne slucajeve.

znam samo za jedan slucaj da je zajednicko skrbinistvo prebaceno na oca jer je majka bila u vezi s nasilnim bivsim robijasem i mala se grozno ponasala (iako doticni nije radio nikakva zla ni mami ni maloj, ali su smatrali da nije u redu da ona tako odrasta pa sad mamu moze vidjati samo vikendima, ali ne cijelih 50% vremena).
Pa skrbništvo doslovno je zajedničko.
Tu se zapravo govori o tome s kim djeca žive, a koga "posjećuju", prema minimalno utvrđenom planu ili više ako se roditelji sami tako dogovore.
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.