Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2015., 16:32   #1
Holokracija - superiorno upravljanje

Holacracy: The New Management System for a Rapidly Changing World by Brian J. Robertson

Tumačenje;Holacracy.

Ako smijem biti slobodan u prijevodu ta holakracija je obilik novog superirornog menaždment gdje nestaje prijašnja tipična hijerarhisjka piramida.
U budućnosti će svi biti i radnici i direktori istovremeno.
Jedino pravilo će biti kvaliteta čovjeka..

Izazov u preuzimanju novog shvaćanja menadžementa vjerojatno ide u cilju promjena Zapada koji teško hvata izgubljeni korak...
Naime,prije 40 godina zapadna Evropa držala je četvrtinu svjetske proizvodnje,prije Sjedinjenih Država,a daleko ispred NR Kine(4.6 %)i Indije(3.1 %).
Za 40 godina,NR Kina će biti prva gospodarska sila svijeta,a Indija će preteći Evropu.

Lider u financijskoj industriji i bankarski konglomerat Goldman-Sachs to je odavno prognozirao.
Sa svim problemima koje stvara sadašnji sistem moćne Evrope teško da postoji alternativa,osim ako se kojim čudom prekine proces globalizacije...

Može li holakracija promjeniti kurs ili ako dopadne u ruke onima koji dahču za vratom Evropi i Americi,pokopati ideju opstanka našeg svijeta?

U svakom slučaju novi holakracijski menadžement će promjeniti svijet...Izgleda,iznutra govoreći nabolje...
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 16:29   #2
Zvuči mi kao sistem ćelija. Poput pčela ili terorista. Sumnjam da će zaživjeti, vladajućima nije baš stalo do toga. Jedino ako bude profit još veći s uvođenjem toga.
Opran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 21:57   #3
malo sam pretražio, to je mlaka voda a nikako ne nešto novo. jedino što je sad naziv holokracija "zaštićen" lol

Since the early days of Google, people throughout the company have questioned the value of managers. That skepticism stems from a highly technocratic culture. As one software engineer, Eric Flatt, puts it, “We are a company built by engineers for engineers.” And most engineers, not just those at Google, want to spend their time designing and debugging, not communicating with bosses or supervising other workers’ progress. In their hearts they’ve long believed that management is more destructive than beneficial, a distraction from “real work” and tangible, goal-directed tasks.

A few years into the company’s life, founders Larry Page and Sergey Brin actually wondered whether Google needed any managers at all. In 2002 they experimented with a completely flat organization, eliminating engineering managers in an effort to break down barriers to rapid idea development and to replicate the collegial environment they’d enjoyed in graduate school. That experiment lasted only a few months
...
Google now has some layers but not as many as you might expect in an organization with more than 37,000 employees: just 5,000 managers, 1,000 directors, and 100 vice presidents.
...


https://hbr.org/2013/12/how-google-s...-on-management
zmay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 11:21   #4
Je li u pitanju varijacija na temu radničkog samoupravljanja?
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 08:18   #5
"Holakracija", "superironi", "menadžement"... To je valjda novi forumski rekord, tri pogreške u naslovu od četiri riječi.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 10:50   #6
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
"Holakracija", "superironi", "menadžement"... To je valjda novi forumski rekord, tri pogreške u naslovu od četiri riječi.
Promijenila sam naslov.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 10:54   #7
Ali nisi sve ispravila. Holokracija je. Kao holokaust.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 11:03   #8
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
"Holakracija", "superironi", "menadžement"... To je valjda novi forumski rekord, tri pogreške u naslovu od četiri riječi.
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Promijenila sam naslov.
Čini mi se da Hekatonhir misli da bi, unatoč engleskoj pogrešno skovanoj riječi, u hrvatskom baš mogla biti i ispravna holokracija. Podržavam. Negdje sam već nešto napisala o tome, ali se ne mogu sjetiti gdje.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 11:06   #9
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Čini mi se da Hekatonhir misli da bi, unatoč engleskoj pogrešno skovanoj riječi, u hrvatskom baš mogla biti i ispravna holokracija. Podržavam. Negdje sam već nešto napisala o tome, ali se ne mogu sjetiti gdje.
Popravila sam. Krenula sam prvo objasniti Heku da nema pojma, ali onda sam provjerila etimologiju i holokracije i holokausta. Iako, ne znam zašto uopće pišemo holokracija kad je po svemu sudeći u pitanju fensi-šmensi izraz za samoupravljanje.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 11:24   #10
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Negdje sam već nešto napisala o tome, ali se ne mogu sjetiti gdje.
Na Trkeljanju. Pročitao sam to i slažem se s tobom.

Engleske termine ne treba ropski prenositi u hrvatski nego valja razmisliti imamo li drukčije tvorbene modele.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 18:07   #11
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Promijenila sam naslov.
Hvala što si me obavijestila..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 18:30   #12
Sad kad su jezična pitanja riješena može li netko lijepo narodski objasniti o čemu se radi?
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 22:31   #13
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Hvala što si me obavijestila..
Tema je još uvijek prepoznatljiva, naslov je opismenjen i više ne zvuči kao reklama TopShopa.

Kad si već ovdje, je li holokracija dobro staro radničko samoupravljanje ili nije?
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 11:41   #14
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Tema je još uvijek prepoznatljiva, naslov je opismenjen i više ne zvuči kao reklama TopShopa.

Kad si već ovdje, je li holokracija dobro staro radničko samoupravljanje ili nije?
Kritika može biti suvremena...Pogledaj što su nam učinili visokoobrazovani kadrovi iz političkih spilja?
Uhljebi u državnim tvrtkama?
Pogledaj niz primjera u kojima se odbijaju pametniji koji ugrožavaju glupe uhljebe?
Zar nije poželjno da ne postoji hijerarhija koja hrani jednog,koji gradi svoju ugodu sa svojom obitelji,bira svoje interese,a ostali bespogovorno slušaju i slijede štetne naloge....

Zar nije bolje dati dokazano pametnijim da upravljaju?
Zar je toliko teško progutati svoj ego,zatomiti ga na neko vrijeme i pustiti da čovjek koji zna,bude osoba koja donosi plod rada....

Radničko samoupravljanje zvuči nesimpatično..Upućuje na to da svi raspolažemo istim kapacitetima...Ne,nismo svi isti...
Svi moramo imati ista prava.Ali,isti nismo po znanju i karakteru,a to određuje stvari.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 12:41   #15
Ne znam zašto bi radničko samoupravljanje bilo nesimpatično ali simpatičnost tu nije nikakav kriterij. Meni, recimo, holokracija zvuči grozno. Ono što trebamo ustanoviti imaju li te dvije stvari zajedničkih osobina.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 14:32   #16
Evo bacih pogled na "Političku ekonomiju socijalizma" Branka Horvata, stranice 201. - 203. Po tome je osnovni element radna jedinica, ujedno i ekonomska jedinica. Poduzeće čine različite ekonomske jedinice. Kad je u pitanju odlučivanje o stvarima koje utječu na više radnih jedinica, odlučivanje se delegira na radnički savjet.

Čitala sam nedavno članak "Kao prvo, otpustimo sve voditelje" gdje se spominje poslovna organizacije poduzeća "Morning Star". To poduzeće svoj način uprave naziva "self-management" (samoupravljanje). Ukratko - nema šefova, odgovornost radnici raspodjeljuju između sebe, dogovorno, novac se troši prema potrebama radne jedinice, nema titula i naknada se određuje kolektivno. Više o teroiji i edukaciji može se naći na stranicama ovog instituta. Na prvi pogled izgleda fleksibilnije od radničkog upravljanja.

Holokracija također ima svoje web-stranice na kojima nudi objašnjenje i edukaciju (ovdje). Čini mi se da je to "self-management" s markiranim imenom i s namjerom da se što je moguće više monetizira najnoviji trend u organizaciji poslovanja.

Za kraj, nije u pitanju radničko samoupravljanje. Politički kontekst je drugačiji, ekonomski kontekst je drugačiji i na kraju, proizvodno, iako samoupravljanje omogućuje lakšu promjenu u politici poslovanja poduzeća, za definiranje politike odgovorni su na kraju vlasnici. U radničkom samoupravljanju tu odgovornost bi trebali imati radnici.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 15:16   #17
Thnx!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 16:18   #18
Sa gledišta smanjenja broja menadžerskih slojeva u upravljačkoj strukturi poduzeća, holokracija je samo nešto radikalniji pristup.
Ako umjesto funkcionalnog pristupa organizaciji koristite procesni pristup, "value chain" - Porterov lanac vrijednosti, lean pristup i slično, na putu ste, možda, prema holokraciji...

Naravno, pitanje vlasništva je nešto drugo i nema veze sa načinom upravljanja.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.