Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2016., 09:25   #1
Brak-potreba ili pritisak društva

Nisam udana. A niti ne planiram. Nakon gadne veze dobro mi je biti sama. Ponovo imam vremena za sve što me zanima. Mogu čitati knjige, gledati filmove, spavati kad hoću, odmarati se, izlaziti van...
Imam brata i sestru koji su oženjeni. Oni to ne mogu. U biti oni ne mogu ništa jer su opterećeni obiteljskim obavezama. Sav njihov život svodi se na posao i čuvanje djece. Užas živi.
Danas ima dosta neoženjenih ljudi i neudanih djevojaka. Je li brak postao suvišno opterećenje za nas koji iznad svega cijenimo svoju (ponovo stečenu) slobodu?
Vivien35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 09:34   #2
Možda je njima špica u životu "čuvanje" djece i posao, a možda je to samo stvar tvoje perspektive i manjka konteksta. Svatko si uređuje život kako želi... ja npr. stignem sve. Osjećati se slobodno nije stvar braka, ne braka, zajedništva, ne zajedništva, pritiska, nepritiska već isključivo individualna komponenta. A to što u vezi nisi ništa mogla... dobro da si prekinula tu vezu. Sve je samo u tvojoj glavi.
MARIJA0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 10:02   #3
da.
ekho is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 10:03   #4
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
Nisam udana. A niti ne planiram. Nakon gadne veze dobro mi je biti sama. Ponovo imam vremena za sve što me zanima. Mogu čitati knjige, gledati filmove, spavati kad hoću, odmarati se, izlaziti van...
Imam brata i sestru koji su oženjeni. Oni to ne mogu. U biti oni ne mogu ništa jer su opterećeni obiteljskim obavezama. Sav njihov život svodi se na posao i čuvanje djece. Užas živi.
Danas ima dosta neoženjenih ljudi i neudanih djevojaka. Je li brak postao suvišno opterećenje za nas koji iznad svega cijenimo svoju (ponovo stečenu) slobodu?
Nakon gadne veze svakako je dobro da si neko vrijeme sama. Nakon raspada BILO kakve veze zapravo, dobro je malo biti sam. Da imaš neko vrijeme za sebe i isključivo svoje potrebe. Da dođeš k sebi psihički i emocionalno, pogotovo ako je veza bila iscrpljujuća.

Ja sam u sretnom braku 3 god., 5 god skupa pod istim krovom. Uselili nakon mjesec i pol izlaženja po kavama i sladoledima. I dalje imam vremena za sebe. Čitam sve kaj mi padne pod ruku. Izlazim kad za to osjetim potrebu (rijetko, jer sam takav tip). Gledam filmove, i solo i s njom. Spavam kad mi se spava, zaboga. Isto tako, odmaram kad mi se odmara.

Mislim da to kaj si navela nema veze s brakom nego činjenicom da u prošloj vezi nisi mogla biti svoja pa niti čak u tim nekim banalnim stvarima. Spavanje, odmor, izlasci, pišanje, sranje itd. su banalne stvari. Ljudi bi to trebali moći raditi i kad su single i kad nisu. Nema to veze s ubračenošću. Ali ima s kvalitetom veze u kojoj se ti osjećaš ili ne osjećaš dobro.

Isto tako, veza/brak ima svoje faze. Nije isto prije i poslije djece. Život tvog brata i sestre je trenutno takav, za neko vrijeme i to će se promijeniti. faze dolaze i prolaze, nisu konstanta. Jedina konstanta je odnos na kojem se konstantno radi, ništa drugo. Nisi navela detalje, ali vrlo je vjerojatno da su tvoji brat i seka svojim brakom zadovoljni i da su sretni, barem koliko je to danas prosječan brak sretan.

Moraš shvatiti da osobna sloboda nije nešto čega se čovjek a prirori odriče stupanjem u vezu/brak. Individualnost i nekakvo vlastito vrijeme za sebe ne smije biti uskraćeno, inače što unosimo u vezu osim stare prašine i ustaljenosti? Ako si u kvalitetnoj vezi s kvalitetnom osobom, imat ćeš vremena za sve ono kaj si navela pa i više, jer ti kvalitetan čovjek neće to svojim ponašanjem, uvjetovanjem itd. uskratiti, dapače - omogućit će ti ostvarenje tvojih potreba, isto kao i ti njemu.

I gle... ja iznimno cijenim svoju slobodu (ne mogu reći "ponovo stečenu" jer nikad nisam ni dozvolila da je izgubim), isto kao što i iznimno cijenim vrijeme provedeno s njim. Nisam ušla u brak zbog pritiska društva/godina/tradicije/blabla, već iz zajedničkih želja, interesa, potrebe i ljubavi. Ulaskom u brak nisam izgubila ništa od svoje slobode, ali ja ni inače nisam tip koji će osobnu slobodu gleda kroz prizmu ovoga kaj si ti navela, kužiš... Meni spavanje, odmor itd. nisam sloboda nego normalna ljudska potreba.

Ne znam jesam li dobro pogodila poantu tvog posta ili sam negdje fulala, čekam odgovor. Ali tako sam ja to shvatila.
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 10:10   #5
Zanimljivo. Mislim da sve ovisi o sreći. Da li imaš sreću pronaći svoju "srodnu dušu", partnera koji te razumije i voli i kojem uzvraćaš na isti način. Onda to nije napor i nije komplicirano čak ni nakon 100 godina braka.
Erwena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 10:26   #6
Uzivati u samoci i slobodi je ok ako si takva osoba,neki nisu
Mozda ti je to sad trenutna faza di stvarno mozes uzivati u svemu tome no budes vidjela da ce ti doci i trenutak kad ces poceti razmisljati o buducem partneru,vezi,obitelji,o nekome tko ce se poklopiti sa tobom,imati iste ili slicne kriterije,di ne budete ograniceni u svojoj slobodi,di ce i dalje moci svatko uzeti i iskoristiti svoj trenutak a opet imati poticaj i podrsku od strane partnera.
Sve se to desava preko noci,svjesno ili nesvjesno no do tada uzivaj u onome sto ti pase i odgovara,mozda ako ti tako bude i do kraja zivota zas ne,to ti nitko ne moze uskratiti a vjerujem i da te neki obori s nogu da ces mu dati do znanja sto zelis,sto volis i sto trebas pa neces biti zakinuta za svoj komadic slobode
Rodion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 10:30   #7
Čini mi se da je brak kao institucija jako poljuljan u zadnje vrijeme, svi smo toga svjesni.

Zar je bitno kako se jedna kvalitetna, doživotna veza zove? Brak, životno partnerstvo, žblj.
Jedino dobro u braku su neke ekonomske i porezne povlastice, a vjerojatno i to zajedničko prezime koje objedinjuje obitelj, dijete bi se možda čudno osjećalo da se mama preziva drugačije.
A opet, ne mora biti da je tako, možda smo samo naučeni da to vjerujemo.

Ne znam misliš li onda na brak kao na ekonomsku benefit i potpisivanje dokumenta ili na snagu koju ta riječ donosi kad se priča o zajedništvu.
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 10:30   #8
Quote:
Erwena kaže: Pogledaj post
Zanimljivo. Mislim da sve ovisi o sreći. Da li imaš sreću pronaći svoju "srodnu dušu", partnera koji te razumije i voli i kojem uzvraćaš na isti način. Onda to nije napor i nije komplicirano čak ni nakon 100 godina braka.
Sreća je pronaći i prepoznati sebi srodnu dušu, da, ali sve ostalo je isključivo vaš zajednički rad i želja da stvari postaju bolje svakim danom. Naravno, temeljeno na ljubavi i voljenju. Napor i kompliciranost dolaze periodično u svim, pa i najsavršenijim vezama. Zbog stresa, djece, promjena, bolesti,....
To je neizbježno i neminovno. I očekivano.
Pitanje je kako ćete zajednički takve situacije hendlati.
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 10:34   #9
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
Nisam udana. A niti ne planiram. Nakon gadne veze dobro mi je biti sama. Ponovo imam vremena za sve što me zanima. Mogu čitati knjige, gledati filmove, spavati kad hoću, odmarati se, izlaziti van...
Imam brata i sestru koji su oženjeni. Oni to ne mogu. U biti oni ne mogu ništa jer su opterećeni obiteljskim obavezama. Sav njihov život svodi se na posao i čuvanje djece. Užas živi.
Danas ima dosta neoženjenih ljudi i neudanih djevojaka. Je li brak postao suvišno opterećenje za nas koji iznad svega cijenimo svoju (ponovo stečenu) slobodu?
Sada ti je dobro tako, ali kada te prođu loša sjećanja doći će vrijeme da ćeš opet poželjeti nekoga pored sebe.

Sve u životu nosi određenu odgovornost, vozeći auto odgovoran si za svoj i tuđi život, a kamoli kada si u braku i imaš djecu.
Oni koji to ne mogu podnijeti nisu suviše opterećeni nego ne žele biti opterećeni, a to baš i ne ide.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 10:47   #10
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
Nisam udana. A niti ne planiram. Nakon gadne veze dobro mi je biti sama. Ponovo imam vremena za sve što me zanima. Mogu čitati knjige, gledati filmove, spavati kad hoću, odmarati se, izlaziti van...
Imam brata i sestru koji su oženjeni. Oni to ne mogu. U biti oni ne mogu ništa jer su opterećeni obiteljskim obavezama. Sav njihov život svodi se na posao i čuvanje djece. Užas živi.
Danas ima dosta neoženjenih ljudi i neudanih djevojaka. Je li brak postao suvišno opterećenje za nas koji iznad svega cijenimo svoju (ponovo stečenu) slobodu?
Mislim da ta udaja ima lošu konotaciju zbog svega što se u prošlosti povezivalo s udajom, a još uvijek se povezuje.

Bljuje mi se kad vidim muškarce u majicama koje imaju natpise GAME OVER nad kojim je crtež mladenaca.
Kao, gotovo, život prestaje ženidbom.

Baš je onako, tupavo i maloumno razmišljanje koje se nameće novim generacijama.
Svi nas ili zastrašuju brakom i djecom ili isforsano pričaju kako je to NAAAAAJLJEPŠA stvar koja im se dogodila.

Istina je negdje između.
Partneri moraju biti ravnopravni, zato se zovu partneri.
Zašto bi žena bila ta neka aždaja koja će te odvuči od zabave, slobode i sreće?
Od bitnih stvari kao što su nogomet i piva s frendovima.
A nama ženama jedino preostaje da se udebljamo i zatvorimo u kuhinju do kraja života.
A djeca su samo napast koja će nam isisati životnu energiju i stati na put našim hobijima.

Jel to brak o kojem pričamo?
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 17:29   #11
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
Nisam udana. A niti ne planiram. Nakon gadne veze dobro mi je biti sama. Ponovo imam vremena za sve što me zanima. Mogu čitati knjige, gledati filmove, spavati kad hoću, odmarati se, izlaziti van...
Imam brata i sestru koji su oženjeni. Oni to ne mogu. U biti oni ne mogu ništa jer su opterećeni obiteljskim obavezama. Sav njihov život svodi se na posao i čuvanje djece. Užas živi.
Danas ima dosta neoženjenih ljudi i neudanih djevojaka. Je li brak postao suvišno opterećenje za nas koji iznad svega cijenimo svoju (ponovo stečenu) slobodu?
Brak, a i očekivanje monogamije općenito, oblik je ropstva koji društva i države nameću.
Ali s bitnom razlikom u odnosu na klasično ropstvo -- današnji robovi društvenih očekivanja nisu ni svjesni da im nešto ograničava slobodu, nego najčešće vjeruju da se radi o njihovoj volji.
Sve dok ne postanu toliko nezadovoljni da stvar pukne, što se obično naziva krizom srednjih godina.

Treba biti svojevoljno slijep pa vjerovati da je stvar koja se raspadne u oko 50% slučajeva bezuvjetno dobra.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 18:15   #12
brak je pritisak patrijarhalnog društva i crkve (države).
države u zagradi,
jer državom upravlja crkva.

brakom muž postaje glava obitelji (privilegija),
a crkva osigurava svoju financijsku stabilnost
i trajnu budućnost
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 19:00   #13
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post

Treba biti svojevoljno slijep pa vjerovati da je stvar koja se raspadne u oko 50% slučajeva bezuvjetno dobra.
Raspadne se u 50% slučajeva jer se u nju ulazi bezglavo i nesmotreno, nespreman odricanja i rada na sebi/nama, uz prevelika očekivanja. Ništa nije bezuvjetno dobro, oni koji takvog stava ulaze u brak najčešće budu i ti koji potpisuju papire za razvod, nebitno na čiju inicijativu.
Brak se gradi, a ne događa. I nije bezuvjetno dobar i krasan bez obzira na količinu ljubavi između supružnika, nikada.
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 19:47   #14
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
Nisam udana. A niti ne planiram. Nakon gadne veze dobro mi je biti sama. Ponovo imam vremena za sve što me zanima. Mogu čitati knjige, gledati filmove, spavati kad hoću, odmarati se, izlaziti van...
Imam brata i sestru koji su oženjeni. Oni to ne mogu. U biti oni ne mogu ništa jer su opterećeni obiteljskim obavezama. Sav njihov život svodi se na posao i čuvanje djece. Užas živi.
Danas ima dosta neoženjenih ljudi i neudanih djevojaka. Je li brak postao suvišno opterećenje za nas koji iznad svega cijenimo svoju (ponovo stečenu) slobodu?
Da li ti pričaš o vezi ili braku..
Brak je potpis na papiru..
Veza je super stvar, biti sam naročito u zrelim godinama je sranje, biti u lošoj vezi još veće sranje..
Biti sam i definirati to slobodom je glupo, kao reći da gol i bos čovjek bez novca i obveza uživa u istinskoj slobodi, totalno sranje...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 20:02   #15
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Brak je potpis na papiru..
Inače baš volim tvoje postove ali s ovim se moram ne složiti.
Brak započinje potpisom na papir.
Sve što dođe iza tog potpisa je veza koja je sad na jednom višem emocionalnom, duhovnom nivou. Naravno, za one za koje brak uopće dolazi u obzir.
Ja sam u braku i ne mogu reći da je to "potpis na papiru".
Otkad smo ubračeni, drugačije i dublje shvaćamo obveze i odgovornost jedno prema drugome (daleko od toga da nema trzavica, jasno...) Ali naš pristup tome je sada ozbiljniji, sazreo... Sjetimo se tog obećanja i zašto je dano.
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 20:17   #16
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Inače baš volim tvoje postove ali s ovim se moram ne složiti.
Brak započinje potpisom na papir.
Sve što dođe iza tog potpisa je veza koja je sad na jednom višem emocionalnom, duhovnom nivou. Naravno, za one za koje brak uopće dolazi u obzir.
Ja sam u braku i ne mogu reći da je to "potpis na papiru".
Otkad smo ubračeni, drugačije i dublje shvaćamo obveze i odgovornost jedno prema drugome (daleko od toga da nema trzavica, jasno...) Ali naš pristup tome je sada ozbiljniji, sazreo... Sjetimo se tog obećanja i zašto je dano.
Taj potpis na papir je sranje, sjebe sve što vrijedi, u priču vaše ljubavi upeklja se država, zakon, pitanje vlasništva, materijalizam, interesi... Taj potpis na papiru po mom mišljenju je potpisivanje smrtne presude svemu što je stvorilo vašu ljubav, iskrenost, spontanost, povjerenje, strast, pažnja, odgovornost...
Većini veza krene u sranja čim se potpiše taj prokleti papir..
Jednino što cjenim su zaruke, gdje iskreno klekneš pred dragu i iskreno izraziš svoju želju da budete zajedno do kraja života.. Iz sadašnje perspektive do kraja života živio bih u vanbračnoj vezi...Nitko nema pravo staviti ruku zakona na vezu dvoje ljudi osim vlastite odluke partnera. Brak je za državu mašina koja će štancati i odgajati djecu koja će za 20,25 godina pogoniti strojeve te iste države, gadi mi se...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 20:24   #17
Ok, to je tvoja perspektiva... Samo ja općenito ne volim kad netko iz svojih stavova generalizira pa onda to nešto vrijedi za sve. Nije baš tak. Inače nijedan brak ne bi opstao. A opstaju i danas, unatoč statistikama, sretni i uspješni brakovi.
I kad samo živiš s nekim pod istim krovom upetlja se država.
I kad dijelite financije, račune, djecu, upetlja se država.
Zato velim, brak cijene oni koji u njega ulaze svjesno i u njega ulažu kroz sve njegove faze.
Ljudi koji ne cijene brak su oni kojima nije brak potreban u životu tj. ne žele ga.

Oba tipa ljudi u pravu i rade ispravno, sve dok rade za dobrobit sebe i bolje polovice.
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 20:30   #18
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Ok, to je tvoja perspektiva... Samo ja općenito ne volim kad netko iz svojih stavova generalizira pa onda to nešto vrijedi za sve. Nije baš tak. Inače nijedan brak ne bi opstao. A opstaju i danas, unatoč statistikama, sretni i uspješni brakovi.
I kad samo živiš s nekim pod istim krovom upetlja se država.
I kad dijelite financije, račune, djecu, upetlja se država.
Zato velim, brak cijene oni koji u njega ulaze svjesno i u njega ulažu kroz sve njegove faze.
Ljudi koji ne cijene brak su oni kojima nije brak potreban u životu tj. ne žele ga.

Oba tipa ljudi u pravu i rade ispravno, sve dok rade za dobrobit sebe i bolje polovice.
Ja izražavam svoje mišljenje, isključivo svoje, a kako drugi razmišljaju to je njihova stvar. Kažem da poznam mnogo ljudi koji ne cijene papir jer time se zajebe stvar, i slažem se stim...Jer čim ti uleti papir i vanbračna veza život mnogo ljudi krene sa figom u džepu, a oni koji ne misle tako vidim ih kako se razvlače po brakorazvodnim parnicama da dograbe što više za sebe...
Ja ne želim da se meni nitko petlja u moju ljubav i život sa partnericom, ni otac, ni majka, ni država ni bilo koji drugi kurac palac...birao sam partnericu poradi sebe ne poradi države niti mi je država birala ženu. Zato neka laganini odjebe iz mog života sa svojim pravima i pravdom...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 20:34   #19
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
J.birao sam partnericu poradi sebe ne poradi države niti mi je država birala ženu.
Kao i ja. Ne kužim poantu
Ako živite skupa duže i dijelite potomke, država će se sa svojim pravilima i pravdom upetljati svakako. To je neminovno. I vanbračna zajednica je zakonski uređena. Da ne velim skrbništvo itd.

No to nije tema o kojoj se ovdje priča a neću karton, pa...
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 20:41   #20
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Kao i ja. Ne kužim poantu
Ako živite skupa duže i dijelite potomke, država će se sa svojim pravilima i pravdom upetljati svakako. To je neminovno. I vanbračna zajednica je zakonski uređena. Da ne velim skrbništvo itd.

No to nije tema o kojoj se ovdje priča a neću karton, pa...
Protiv takvih pravila se treba boriti i zahtjevati slobodu i pravo na vlastite izbore a ne uopćene ili one koje su progurale različite interesne skupine..
Nije bitno, želim reći da je brak u pravnom smislu smeće i da me ne čudi da mnogi ljudi izgore sve ono lijepo čim se upetljaju prvi veći problemi i interesi...kad brak postane loš tada je bolje biti sam nego u njemu živjeti ali jebi ga ne možeš ni izaći van bez da te oglođu razni lešinari sa lijeva i sa desna...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:10.