Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Zelite li zivjeti u socijalizmu bez vjere i nacionalizama?
Da, svakako! 13 25.00%
Da, ali da bude i kapitalizma kao u SFRJ! 12 23.08%
Ne znam! 1 1.92%
Nikako! 26 50.00%
Glasovatelji: 52. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2017., 13:39   #1
Ima li još dobrih argumenata za socijalizam?

Čini se da diljem svijeta pobornici kapitalizma i neoliberalizma odnose glatku pobjedu. Milton Friedman je ponovo u điru i ljudi se dive njegovoj lakoći kojom uništava svaki antikapitalistički i socijalistički argument. Stoga me zanima ima li još dobrih argumenata za socijalizam koji bi bili imuni na neoliberalnu kritiku?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 13:54   #2
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Čini se da diljem svijeta pobornici kapitalizma i neoliberalizma odnose glatku pobjedu. Milton Friedman je ponovo u điru i ljudi se dive njegovoj lakoći kojom uništava svaki antikapitalistički i socijalistički argument. Stoga me zanima ima li još dobrih argumenata za socijalizam koji bi bili imuni na neoliberalnu kritiku?
Za koji socijalizam, koje vrste?
Marksizam ima grešaka, ali on počiva na mišljenju koje nije isključivo vezano za materijalizam, za razliku od kapitalizma (odnosno, na ideji da se čovjek tj. društvo može promjeniti). Veliki udarac tome zadao je znanstveni i politički mainstream, kao i raspad realsocijalizma (jer kakav god je bio, moćni SSSR je ipak bio prejak, a da se njegovo postojanje ne uvaži). Zato je danas prevladavajuće mišljenje darvinističko tj. antiegalitarno.
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 14:10   #3
Za socijalističko društveno uređenje, dakle takvo uređenje koje bi bilo fundamentalno drugačije i suprotno kapitalističkom sustavu. Ako netko zna dobre izvore za suvremeni socijalizam i antikapitalizam neka ih navede.
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 14:13   #4
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Za socijalističko društveno uređenje, dakle takvo uređenje koje bi bilo fundamentalno drugačije i suprotno kapitalističkom sustavu.
Za takvo društveno uređenje treba ti kritična masa ljudi koji su idealisti.
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 14:15   #5
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Za takvo društveno uređenje treba ti kritična masa ljudi koji su idealisti.
Znači voluntarizam. Mene zanima idejna borba. Postoji li kakva suvremena razorna antikapitalistička kritika koja istovremeno zagovara realni socijalizam?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 14:20   #6
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Znači voluntarizam. Mene zanima idejna borba. Postoji li kakva suvremena razorna antikapitalistička kritika koja istovremeno zagovara realni socijalizam?
Ja ne zagovaram realsocijalizam sovjetskog tipa, a ako te zanima takva kritika, pogledaj što govore Kubanci jer su oni najbliži tome, ovi iz Azije su to samo na riječima, a možda pogledaj i kažu li Sjevernokorejanci nešto zanimljivo.
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 16:38   #7
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Za koji socijalizam, koje vrste?
Marksizam ima grešaka, ali on počiva na mišljenju koje nije isključivo vezano za materijalizam, za razliku od kapitalizma (odnosno, na ideji da se čovjek tj. društvo može promjeniti). Veliki udarac tome zadao je znanstveni i politički mainstream, kao i raspad realsocijalizma (jer kakav god je bio, moćni SSSR je ipak bio prejak, a da se njegovo postojanje ne uvaži). Zato je danas prevladavajuće mišljenje darvinističko tj. antiegalitarno.
ovo ne razumijem, kapitalizam/komunizam/socijalizam nisu nikaj drugo nego odnosi nad sredstvima za proizvodnju.
Kapitalizam-privatno vlasništvo
Komunizam-državno

I to je to
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 16:57   #8
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
ovo ne razumijem, kapitalizam/komunizam/socijalizam nisu nikaj drugo nego odnosi nad sredstvima za proizvodnju.
Kapitalizam-privatno vlasništvo
Komunizam-državno

I to je to
Ne u potpunosti, socijalizam je nastao na ideji da se ide prema boljem društvu. Zato se i kaže da je krajnji cilj socijalizma odumiranje države, što bi bio puni ili pravi komunizam. U praksi, to se nije dogodilo sa tzv realsocijalizmom, naravno.
Zato, da bi netko bio socijalist, on mora biti u nekoj mjeri idealist da bi vjerovao u bolje društvo. Da bi bio kapitalist, trebaš se samo uklopiti u već postojeći svijet, što ne zahtijeva nikakve ideale već čisti pragmatizam.
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 17:24   #9
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Ne u potpunosti, socijalizam je nastao na ideji da se ide prema boljem društvu. Zato se i kaže da je krajnji cilj socijalizma odumiranje države, što bi bio puni ili pravi komunizam. U praksi, to se nije dogodilo sa tzv realsocijalizmom, naravno.
Zato, da bi netko bio socijalist, on mora biti u nekoj mjeri idealist da bi vjerovao u bolje društvo. Da bi bio kapitalist, trebaš se samo uklopiti u već postojeći svijet, što ne zahtijeva nikakve ideale već čisti pragmatizam.
ako na to misliš on u redu, slažem se u vezi da komunizam ima ideološku podlogu, no ne slažem se ok okapitalizma jer i u kapitalizmu ima dosta ideoloških "verzija". No isto tako komunizam je u ideji išao u ujedinjavanje radnika bez obziran na nacionalnost jer klase su te koje ima zajedničke interese a ne nacije, po meni dijelom pogrešno i previše globalno umjesto lokalno.

No u samom (neo)liberalizmu i pravcima se govori o brizi za siromašne, teško mi je to na hrvatskom opisat jer sam taj predmet gdje sam imao te teorije polagao na engleskom kao i što je sva literatura bila na engleskom. Nije sve crno-bijelo i u praksi nije uspjelo kao ni komunizam. No treba s
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 11.02.2017. at 17:35.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 17:35   #10
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Čini se da diljem svijeta pobornici kapitalizma i neoliberalizma odnose glatku pobjedu. Milton Friedman je ponovo u điru i ljudi se dive njegovoj lakoći kojom uništava svaki antikapitalistički i socijalistički argument. Stoga me zanima ima li još dobrih argumenata za socijalizam koji bi bili imuni na neoliberalnu kritiku?
Argumenti za socijalizam bi u budućnosti mogli biti ekološki.
Kapitalizam u svom čistom obliku fenomenalno funkcionira kada ima dovoljno novih resursa i novog prostora za širenje. Na primjer kako je to bilo u osvajanju Amerike- zemlje koliko hoćeš, bogatstava koliko hoćeš, nove industrije se samo otvaraju.
No, kada se ljudi toliko namnože da prirodni resursi postanu ograničeni i sam životni prostor postane ograničen resurs, onda postane nužno organizirati društvo tako da mnogo ljudi različitih filozofija, stavova i religija može živjeti u suživotu jedni s drugima na uskom području.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 18:23   #11
Što kažeš na ovo: hrvati su bolje živjeli u socijalizmu nego u kapitalizmu.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 18:54   #12
To nije moguće dokazati. Mislim na argumente teorijske prirode.
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 19:01   #13
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
To nije moguće dokazati. Mislim na argumente teorijske prirode.
Onda ti propade rasprava ako nije moguće dokazati
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 19:30   #14
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Čini se da diljem svijeta pobornici kapitalizma i neoliberalizma odnose glatku pobjedu. Milton Friedman je ponovo u điru i ljudi se dive njegovoj lakoći kojom uništava svaki antikapitalistički i socijalistički argument. Stoga me zanima ima li još dobrih argumenata za socijalizam koji bi bili imuni na neoliberalnu kritiku?
Nema niti ih je ikada bilo. Socijalizam je besmislena i štetna teorija koja ne funkcionira u stvarnosti. Najbolje se to vidi na primjeru dvije države - Venecuele i Bocvane. Venecuela je ovisna o nafti i socijalistička je a Bocvana o dijamantima i kapitalistička je, znači imaju zajedničku lošu stvar da previše ovise o jednoj sirovini.

Međutim, u Venecueli je socijalistička vlada svojim mjerama otjerala ljude u ekstremno siromaštvo u kojem trenutno jedu smeće jer su doslovno pojeli kućne ljubimce i životinje iz zooloških vrtova dok kapitalistička Bocvana sustiže članice EU Bugarsku i Rumunjsku po visini BDP-a iako je prije nekoliko desetljeća bila možda i najbjednija zemlja na svijetu. Ustvari, oko nje su sve države prihvatile socijalizam i brzo propale, prvenstveno Zimbabve druga Mugabea.

Narod je također rekao svoje - masovne imigracije su problem kapitalističkih zapadnih zemalja a ne Kube, Laosa, Vijetnama... Nitko tko želi otići iz Hrvatske ne razmišlja kako otići u Sjevernu Koreju, svi bi u Njemačku i Irsku. Prema tome, kapitalizam je dokazano uspješan a socijalizam je najkraći put u propast. Ako želiš uništiti neprijateljsku državu financiraj stranke i udruge koje će biti socijalističke i ako dođu na vlast nema im spasa.
__________________
The name Croats gained among the Slavs the sacral importance since it was connected with the victory over the Goths and their yoke shaken off.
Майоров А.В., Великая Хорватия: Этногенез и ранняя история славян Прикарпатского региона, str. 187
Sajuuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 21:41   #15
Quote:
Sajuuk kaže: Pogledaj post
Nema niti ih je ikada bilo. Socijalizam je besmislena i štetna teorija koja ne funkcionira u stvarnosti. Najbolje se to vidi na primjeru dvije države - Venecuele i Bocvane. Venecuela je ovisna o nafti i socijalistička je a Bocvana o dijamantima i kapitalistička je, znači imaju zajedničku lošu stvar da previše ovise o jednoj sirovini.

Međutim, u Venecueli je socijalistička vlada svojim mjerama otjerala ljude u ekstremno siromaštvo u kojem trenutno jedu smeće jer su doslovno pojeli kućne ljubimce i životinje iz zooloških vrtova dok kapitalistička Bocvana sustiže članice EU Bugarsku i Rumunjsku po visini BDP-a iako je prije nekoliko desetljeća bila možda i najbjednija zemlja na svijetu. Ustvari, oko nje su sve države prihvatile socijalizam i brzo propale, prvenstveno Zimbabve druga Mugabea.

Narod je također rekao svoje - masovne imigracije su problem kapitalističkih zapadnih zemalja a ne Kube, Laosa, Vijetnama... Nitko tko želi otići iz Hrvatske ne razmišlja kako otići u Sjevernu Koreju, svi bi u Njemačku i Irsku. Prema tome, kapitalizam je dokazano uspješan a socijalizam je najkraći put u propast. Ako želiš uništiti neprijateljsku državu financiraj stranke i udruge koje će biti socijalističke i ako dođu na vlast nema im spasa.
Koji je po tebi onda problem recimo Filipina, Gvatemale, Puerto Rica, Haitija, Nikaragve, Hondurasa, Kolumbije i sličnih zemalja koje socijalizma nisu omirisale?
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 22:18   #16
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Koji je po tebi onda problem recimo Filipina, Gvatemale, Puerto Rica, Haitija, Nikaragve, Hondurasa, Kolumbije i sličnih zemalja koje socijalizma nisu omirisale?
Kolonije? Ne znam po kojem kriteriju ih guraš u isti koš. Tamo su još na plemenskom nivou neke zajednice. Bez infrastrukture, obrazovanje daleko iza našega, kriminal, pravna država itd itd...
noname23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 22:47   #17
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Koji je po tebi onda problem recimo Filipina, Gvatemale, Puerto Rica, Haitija, Nikaragve, Hondurasa, Kolumbije i sličnih zemalja koje socijalizma nisu omirisale?
Ima više razloga za propast, socijalizam je samo jedan od. Nema zemlje koja je prihvatila socijalizam a da nije propala
natkic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 23:29   #18
Quote:
natkic kaže: Pogledaj post
Ima više razloga za propast, socijalizam je samo jedan od. Nema zemlje koja je prihvatila socijalizam a da nije propala
Ako ćemo pravo, Kuba je iznad prosjeka za zemlje u regiji, Kina, iako više ustvari nije socijalistička osim formalno, ipak ima jaku državnu kontrolu, pa je recimo uspješna.
Možda nije problem u socijalizmu nego u provedbi.
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 23:36   #19
Socijalizam nije nikada bio jači nego sada. Sada je i desnica otkrila socijalnu pravednost i time oduzima političkoj ljevici glasove radničke klase.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 23:38   #20
Koja desnica? Radikalna kakva sad jača je uvijek bila, barem programatski, socijalistička.
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:20.