Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2014., 20:02   #121
Psihičko zlostavljanje od strane profesora

Pozdrav svima! Studentica sam na prvoj godini i susrela sam se s naizgled nerješivim problemom. Naime,jedan od profesora početkom 2. semestra počeo je vrijeđati i psihički zlostavljati nekolicinu nas. Čak nas je počeo djelomično isključivati iz svojih predavanja na način da nas potpuno zanemaruje(taj predmet je inače praktične prirode) kad mu pošaljemo verbalni upit na gradivo koje bismo trebali obrađivati. Svaki tjedan kad moram ići na njegovo predavanje osjećam muku u želucu.Svaki tjedan redovito se nakon njegovog predavanja jedna od kolegica rasplače...na svakom njegovom predavanju tresu mi se ruke od straha. Željela bih to spriječiti,ali ne znam kako. Već smo došli na ideju da ga snimimo diktafonom i zatim ga prijavimo dekanu ili nekom drugom nadležnom tijelu,ali snimanje bez dozvole je krivično djelo. Ne znam kako da ga zaustavimo,ali bliže se njegovi ispiti i svi smo očajni-zakinuti smo za gradivo koje nije s nama obrađivao. Ne znam što da radim,a moji kolege koji proživljavaju istu situaciju ne usude se ništa poduzeti,baš kao ni ja...
arodin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 20:08   #122
Quote:
arodin kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Studentica sam na prvoj godini i susrela sam se s naizgled nerješivim problemom. Naime,jedan od profesora početkom 2. semestra počeo je vrijeđati i psihički zlostavljati nekolicinu nas. Čak nas je počeo djelomično isključivati iz svojih predavanja na način da nas potpuno zanemaruje(taj predmet je inače praktične prirode) kad mu pošaljemo verbalni upit na gradivo koje bismo trebali obrađivati. Svaki tjedan kad moram ići na njegovo predavanje osjećam muku u želucu.Svaki tjedan redovito se nakon njegovog predavanja jedna od kolegica rasplače...na svakom njegovom predavanju tresu mi se ruke od straha. Željela bih to spriječiti,ali ne znam kako. Već smo došli na ideju da ga snimimo diktafonom i zatim ga prijavimo dekanu ili nekom drugom nadležnom tijelu,ali snimanje bez dozvole je krivično djelo. Ne znam kako da ga zaustavimo,ali bliže se njegovi ispiti i svi smo očajni-zakinuti smo za gradivo koje nije s nama obrađivao. Ne znam što da radim,a moji kolege koji proživljavaju istu situaciju ne usude se ništa poduzeti,baš kao ni ja...
Ideja sa snimanjem nije losa.Mozda da se vise vas od jednom pozali dekanu da vas se shvati ozbiljno ali u svakom slucaju nemojte to trpiti. Da li su se i prijasnje generacije na njega zalile?
the queen 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 20:14   #123
jesu,ali nitko se do sada nije usudio žaliti
arodin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 20:17   #124
Što misliš pod time da vas zlostavlja? Samo vas nekolicinu, a druge studente ne? Vide li ti drugi studenti kako se taj profesor prema vama ponaša?
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 20:34   #125
Ovako...oni studenti koje ne zlostavlja i s kojima radi svako predavanje slušaju kod njega još jedan predmet kod njega(to je teorijski predmet vezan uz ovaj praktični koji slušamo kod njega) a mi taj teorijski predmet slušamo kod drugog profesora,zbog toga nas i etiketira.Ti studenti koji kod njega dobro prolaze,naravno, vide to što nam radi ,ali sumnjam da će nam htjeti pomoći pošto imaju tračak nade da će proći njegov ispit s nekom pristojnom ocjenom
arodin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 20:48   #126
Quote:
arodin kaže: Pogledaj post
Ovako...oni studenti koje ne zlostavlja i s kojima radi svako predavanje slušaju kod njega još jedan predmet kod njega(to je teorijski predmet vezan uz ovaj praktični koji slušamo kod njega) a mi taj teorijski predmet slušamo kod drugog profesora,zbog toga nas i etiketira.Ti studenti koji kod njega dobro prolaze,naravno, vide to što nam radi ,ali sumnjam da će nam htjeti pomoći pošto imaju tračak nade da će proći njegov ispit s nekom pristojnom ocjenom
Zasto ne trazite te druge studente da vam pokazu to sto rade? Mozda da se pozalite tom profesoru kod kojeg slusate teoriju.
the queen 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 14:18   #127
Pa obratite se studentskom predstavniku, studentskoj službi, prodekanu, dekanu.
Otvoreno popričajte s njima, iznesite problem valjda će te dobit kakav konkretan odgovor.
Ne znam zašto misliš da bi ti netko sa foruma mogao pomoći.
Na kraju krajeva imate rok za izlazak na ispit, možete tražit valjda komisiju. Ako sve znate, ne vidim zašto to ne bi mogli položit i riješit se tog profesora.
Trpi malo, stekni uvjete za izlazak na ispit i položi to.
Na svakom faksu postoji jedan takav koji će ti zagorčat život, no brzo će to proći.
trashet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 18:31   #128
Evo jedno vjerojatno jako glupo pitanje, ali ja sam totalni kreten za sva ta silna pravila.
Ovako, prvu godinu sam upisala besplatno. Nisam ju rješila do kraja, pa sam upisala ponavljanje. Zanima me da li sada plaćam upis u drugu godinu ako do upisa rješim šta mi je ostalo iz prve godine?
__________________
Nema.
no name chic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 17:53   #129
Kakva je sad procedura sa upisivanjem na drugi studij, nakon vec zavrsenog trogodisnjeg studija. Zavrsila sam trogodisnji studij, naravno nema posla, pa bih htjela upisati jos jedan faks, a i dobro ce mi doc studentska prava,..... hvala za odg
candy bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 20:21   #130
Ista kao i svima, osim što ne moraš ići na državnu maturu ako si starija od, mislim, 25.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 17:20   #131
Pozdrav svima! Molila bih da mi netko pomogne, ako zna
Završila sam trogodišnji studij, stekla akademski naziv bacc., za vrijeme studija primala stipendiju.
Ove godine sam upisala integrirani studij (5 godina) u Sloveniji.
Za stipendiju koju sam primala vrijedi pravilo da ju ne može primati student "koji je u okviru istog stupnja obrazovanja već stipendiran". Inače, da sam nastavila s obrazovanjem na istom fakultetu (bez preseljenja u Sloveniju), stipendiju bih automatski nastavila primati.
Ono što me zanima jest vodi li se u Hrvatskoj integrirani studij od 5 godina kao drugi stupanj po Bolonji? Jer ako se vodi, onda to valjda znači da mogu i dalje primati stipendiju..
malaplava16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 23:50   #132
Čudan pravilnik na jednom fakultetu

Prvo, da ukratko objasnim kako fakultet funkcionira.

Dakle, postoji ZIMSKI semestar i LJETNI semestar.

Zimski semestar počinje krajem devetog mjeseca. Svaki redovni student u ovom semestru po pravilniku fakulteta ima pravo na četiri redovna besplatna roka iz svakog kolegija. 1. rok jest kontinuirano praćenje (kolokviji), 2. rok jest klasični pismeni ispit u drugom mjesecu slijedeće godine, 3. rok jest klasični pismeni ispit u sedmom mjesecu te četvrti redovni besplatni rok jest u devetom mjesecu prije upisa akademske godine.

Ljetni semestar počinje krajem drugog mjeseca. Svaki redovni student u ovom semestru po pravilniku fakulteta ima pravo na četiri redovna besplatna roka iz svakog kolegija. 1. rok jest kontinuirano praćenje (kolokviji), 2. rok jest klasični pismeni ispit u sedmom mjesecu, 3. rok jest klasični pismeni ispit u devetom mjesecu i 4. redovni besplatni rok jest u drugom mjesecu slijedeće godine nakon upisa nove akademske godine.
Svaki kolegij ima određeni broj ECTS bodova te se polaganjem kolegija skupljaju ECTS bodovi. Svaki nepoloženi ECTS bodovi (pad nekog kolegija na četvrtom redovnom besplatnom roku) plaćaju se po cjeniku fakulteta (1 ECTS bod = 120 HRK).

Uvjet za upis u drugu godinu jest 50 položenih ECTS bodova.

Sad da objasnim svoju situaciju, a vjerujem da govorim i u ime drugih studenata.

U Zimskom semestru nisam položila „Kolegij A“ koji iznosi 6 ECTS boda. iskoristila sam sva svoja 4 redovna besplatna roka te ga ponovno upisivala i platila prema cjeniku fakulteta.

U Ljetnom semestru nisam položila „Kolegij B“ koji iznosi 7 ECTS bodova u devetom mjesecu na trećem redovnom roku. Iako u ovom semestru imam pravo na još jedan rok u veljači, ja sam prilikom upisa akademske godine platila i „kolegij A“ i „kolegij B“ po cjeniku fakulteta.

Sveukupno sam imala 47 ECTS bodova (nedovoljno za upis druge godine).
U veljači sam izašla na svoj 4. redovni „besplatni“ rok te položila „kolegij B“. Uvjet za upis druge godine sam ostvarila, međutim isti mi nije evidentiran već su me i dalje vodili kao „ponavljača“ jer je godina već bila upisana. Novci mi nisu vraćeni.

U indeksu, u zimskom semestru druge godine imam ponovno upisan „Kolegij A“ kojeg sam položila kroz kontinuirano praćenje (u prvom, tj. petom roku) te kolegije C, D, E, F, G koje sam također položila kroz kontinuirano praćenje (u prvom roku) i status „ponavljača“

U indeksu, u ljetnom semestru druge godine imam upisane sve kolegije iz navedenog semestra druge godine te sam ih 5/6 položila u kontinuiranom praćenju i status „ponavljača“

Prilikom upisa u treću godinu, opet sam morala platiti 6. nepoloženi kolegij na trećem redovnom roku iako imam pravo na još jedan u mjesecu veljači te mi je rečeno da zbog mog statusa „ponavljača“ (iako sam stekla uvjete upisa u drugu godinu u mjesecu veljači) ne mogu upisivati kolegije iz treće godine ni u Ljetnom ni u Zimskom semestru, već samo Kolegij koji nisam upisala u drugoj godini zbog pada kolegija A. U slučaju položenog 6. kolegija na redovnom roku u drugom mjesecu rečeno mi je da ću upisivati prazan ljetni semestar druge godine.

Zanima me da li je ovakav pravilnik fakulteta po zakonu? Da li je moguće da fakultet ima redovne rokove nakon upisa akademske godine, da ih naplaćuje, te u slučaju polaganja u navedenom roku, ne vrati novce?
anna1993 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 20:30   #133
Quote:
anna1993 kaže: Pogledaj post
Prvo, da ukratko objasnim kako fakultet funkcionira.

Dakle, postoji ZIMSKI semestar i LJETNI semestar.

Zimski semestar počinje krajem devetog mjeseca. Svaki redovni student u ovom semestru po pravilniku fakulteta ima pravo na četiri redovna besplatna roka iz svakog kolegija. 1. rok jest kontinuirano praćenje (kolokviji), 2. rok jest klasični pismeni ispit u drugom mjesecu slijedeće godine, 3. rok jest klasični pismeni ispit u sedmom mjesecu te četvrti redovni besplatni rok jest u devetom mjesecu prije upisa akademske godine.

Ljetni semestar počinje krajem drugog mjeseca. Svaki redovni student u ovom semestru po pravilniku fakulteta ima pravo na četiri redovna besplatna roka iz svakog kolegija. 1. rok jest kontinuirano praćenje (kolokviji), 2. rok jest klasični pismeni ispit u sedmom mjesecu, 3. rok jest klasični pismeni ispit u devetom mjesecu i 4. redovni besplatni rok jest u drugom mjesecu slijedeće godine nakon upisa nove akademske godine.
Svaki kolegij ima određeni broj ECTS bodova te se polaganjem kolegija skupljaju ECTS bodovi. Svaki nepoloženi ECTS bodovi (pad nekog kolegija na četvrtom redovnom besplatnom roku) plaćaju se po cjeniku fakulteta (1 ECTS bod = 120 HRK).

Uvjet za upis u drugu godinu jest 50 položenih ECTS bodova.

Sad da objasnim svoju situaciju, a vjerujem da govorim i u ime drugih studenata.

U Zimskom semestru nisam položila „Kolegij A“ koji iznosi 6 ECTS boda. iskoristila sam sva svoja 4 redovna besplatna roka te ga ponovno upisivala i platila prema cjeniku fakulteta.

U Ljetnom semestru nisam položila „Kolegij B“ koji iznosi 7 ECTS bodova u devetom mjesecu na trećem redovnom roku. Iako u ovom semestru imam pravo na još jedan rok u veljači, ja sam prilikom upisa akademske godine platila i „kolegij A“ i „kolegij B“ po cjeniku fakulteta.

Sveukupno sam imala 47 ECTS bodova (nedovoljno za upis druge godine).
U veljači sam izašla na svoj 4. redovni „besplatni“ rok te položila „kolegij B“. Uvjet za upis druge godine sam ostvarila, međutim isti mi nije evidentiran već su me i dalje vodili kao „ponavljača“ jer je godina već bila upisana. Novci mi nisu vraćeni.

U indeksu, u zimskom semestru druge godine imam ponovno upisan „Kolegij A“ kojeg sam položila kroz kontinuirano praćenje (u prvom, tj. petom roku) te kolegije C, D, E, F, G koje sam također položila kroz kontinuirano praćenje (u prvom roku) i status „ponavljača“

U indeksu, u ljetnom semestru druge godine imam upisane sve kolegije iz navedenog semestra druge godine te sam ih 5/6 položila u kontinuiranom praćenju i status „ponavljača“

Prilikom upisa u treću godinu, opet sam morala platiti 6. nepoloženi kolegij na trećem redovnom roku iako imam pravo na još jedan u mjesecu veljači te mi je rečeno da zbog mog statusa „ponavljača“ (iako sam stekla uvjete upisa u drugu godinu u mjesecu veljači) ne mogu upisivati kolegije iz treće godine ni u Ljetnom ni u Zimskom semestru, već samo Kolegij koji nisam upisala u drugoj godini zbog pada kolegija A. U slučaju položenog 6. kolegija na redovnom roku u drugom mjesecu rečeno mi je da ću upisivati prazan ljetni semestar druge godine.

Zanima me da li je ovakav pravilnik fakulteta po zakonu? Da li je moguće da fakultet ima redovne rokove nakon upisa akademske godine, da ih naplaćuje, te u slučaju polaganja u navedenom roku, ne vrati novce?
Iskreno, nije mi se dalo čitat što si napisala, zakomplicirala si do zla Boga, ali shvaćam tvoju patnju i prepoznajem po zadnjem pitanju.
Kod nas isto plaćamo ECTS-e koje realno još stignemo položiti prije ponovnog upisa i ne vraćaju pare.
Tako je kako je, a možeš se žaliti kome hoćeš.
Meni u referadi su rekli da je to mehanizam kako se oni osiguravaju od slučaja da neko sluša ponovo predmet a da ga nije ponovo platio. (Realno, srao mi je lik u facu jer nema realnog razloga za ovakav sistem, ali netko mora platiti silne domjenke po faksevima.)
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 22:32   #134
Što znači da je sjednica javna?

Lijep pozdrav svima!
Imam pravni problem(mislim da je pravni ) pa sam vam se odlučio javiti. Dakle, u statutu visokog učilišta piše da su sjednice javne, zanima me znači li to da se, osim što svatko na njima može biti nazočan, sjednice mogu snimati zvučno ili vizualno?
Bajadoibera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 17:00   #135
Nakon zavrsetka trogodisnjeg strucnog upravnog studija prebacila bih se na integrirani studij prava, i sada me zanima zapravo postupak. Gubi li se moja titula strucnog specijalista i koju titulu nakon toga dobivam? Hvala.
...xxx... is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 10:32   #136
Jeli itko ima iskustva sa produzetkom apsolventske godine koja je vec bila produzena? Ostao mi je samo zavrsni a prošle sam godine vec produzio apsolventsku godinu. Da li ja sada gubim studentska prava, moram se vanredno upisati ili bi trebalo pisati nekakvu molbu sa "valjanim" razlogom?
Ass Violator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 13:27   #137
Sta je s onima koji su studirali prije bolonje? Imam status apsolventa prije bolonje, nekih 10ak nepolozenih ispita. Da li takvi imaju status prvostupnika? Ako ne, da li imaju mogucnost izvanrednog polaganja ispita i eventualno odslusavanje kolegija?
mirna1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 13:41   #138
Quote:
mirna1982 kaže: Pogledaj post
Sta je s onima koji su studirali prije bolonje? Imam status apsolventa prije bolonje, nekih 10ak nepolozenih ispita. Da li takvi imaju status prvostupnika? Ako ne, da li imaju mogucnost izvanrednog polaganja ispita i eventualno odslusavanje kolegija?
Nemaju status nikakvog prvostupnika. I ovisno da li taj fakultet ima izvanredni studij. Neki fakulteti imaju mogucnosti nastavka davno prekinutih studija, no za vise informacija moras se ipak javiti direktno u referadu svog fakulteta. Ima tu raznih pravila tko sto moze nastaviti, zavosno od sveucilista i fakulteta te koje se godine upisalo.
Jer dodiplomski studiji se u biti vise ne izvode, i ti su studenti imali rokove do kad moraju zavrsiti.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 22:36   #139
Jednokratna isplata stipendije unaprijed?

Unaprijed isprike ako sam fulao forum, nije namjerno...

dakle, situacija:

Sklopljen ugovor o stipendiranju - 19.200 kuna za akademsku godinu 2015./2016. To je 1.600 kn puta 12 = 19.200 kn, dakle ne prelazi neoporezivi iznos stipendije. Može li se to sve odjednom uplatiti za nadolazeću akademsku godinu?

Zakon veli sljedeće:

Ako se u tijeku jednoga mjeseca poreznog razdoblja isplaćuju nagrade učenicima za vrijeme praktičnog rada i naukovanja (...) za više mjeseci istog ili prethodnog poreznog razdoblja, propisani neoporezivi iznosi priznaju se u ukupnom iznosu kumulativno za broj mjeseci za koje je nagrada, stipendija, športska stipendija ili naknada trebala biti isplaćena.

Ono što me zanima: može li se stipendija uplatiti UNAPRIJED? Naišao sam na jedan članak gdje je pojašnjeno da se može isplatiti odjednom za prethodnih nekoliko mjeseci u slučaju kada davatelj stipendije nije imao novce da ih isplaćuje pravovremeno. No, može li se sada u 10. mjesecu isplatiti cijela stipendija za ak.g. 2015./2016.?

Tnx na odgovoru!
zeroO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 16:04   #140
A da pitaš isplatitelja stipendije?
Jesi li potpisao ugovor o stipendiranju? Što ti tamo piše, tj. što ste ugovorili?
Ako ste ugovorili mjesečno, onda ide mjesečno. Poštuju se odredbe ugovora kojeg su obje strane potpisale. (i valjda pročitale prije potpisivanja).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.