Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Pogledaj rezultate ankete: Opraštate li sebi lako greške iz prošlosti?
Da 3 23.08%
Ne 10 76.92%
Glasovatelji: 13. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2018., 23:13   #1
Kako sebi oprostiti?

Kako prestati živjeti u prošlosti/ gristi se zbog grešaka učinjenih prije mnogo godina.. Kako se nosite s tom borbom?
123P321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 23:16   #2
Osobno,nekako se pomirim sa ucinjenim i ako mogu pokusam ispraviti,ako ne jednostavno zivim sa time iz dana u dan.
S vremenom shvatis da nema smisla po tome drilati tolko i zaokupiras se sa drugim prioritetima.
__________________
Some people belive in God,I belive in Music,some people pray,I turn up the radio
Aneely is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 00:04   #3
Ostaviti to proslosti i potruditi se ne ponoviti gresku.
__________________
Jedan čovjek sa vjerom jači je od tisuću ljudi sa interesom. n.a.
sunčani cvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 00:40   #4
Nema borbe, jer borba je egoizam i izbjegavanje ravnoteže, samo se prepusti i to je to, i reci svakom kaj ga ide
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 10:15   #5
Quote:
123P321 kaže: Pogledaj post
Kako prestati živjeti u prošlosti/ gristi se zbog grešaka učinjenih prije mnogo godina.. Kako se nosite s tom borbom?
Događaji izgledaju drugačije u trenutku kad se dešavaju, a drugačije iz perspektive od nekoliko meseci, godina, decenija... U trenutku kad nešto odlučujemo, mi to radimo onako kako tada mislimo da je najbolje. Kad prođe neko vreme, dobijemo više informacija, steknemo više iskustva - nama se čini da smo mogli drugačije ili bolje. Ali, lako je biti general posle bitke. Kao što je lako i deliti savete drugim ljudima o tome kako bi trebalo da postupe po pitanju nekog problema. Jednostavno je biti mudar kad postoji odmak od situacije.

Ništa nije konačno i perspektiva se stalno menja. Nakon 5 godina od neke odluke, može nam se učiniti da smo pogrešili, ali nakon 10 godina možda shvatimo da nismo. Uostalom, ništa ne garantuje da ne bismo pogrešili ni da smo izabrali drugačije. Svaki put ima neke svoje izazove i svoja iskušenja. Možda bismo se samo kajali zbog drugih ili čak i istih stvari.

Naravno, sve je ovo neki razumni pristup problemu.

Kad čoveka spopadne kajanje, obično je dobro skrenuti fokus sa prošlosti na sadašnjost, uraditi nešto SADA, doneti neku malu pozitivnu odluku sa sigurnim pozitivnim ishodom. Nešto što može povratiti poljuljano samopouzdanje i sigurnost u sebe da možemo napraviti dobru odluku i krenuti u pozitivnijem pravcu. Ma koliko da je mali taj trenutni uspeh, može biti dovoljan da izvuče čoveka iz vrtloga kajanja. Kajanje je kao vir - uvlači čoveka sve dublje i dublje, samo sputava i ništa dobro ne donosi.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 10:28   #6
Kajanje je bezizlazno emocionalno opterecenje i samim time i jest nepotrebno...vecina stanovnistva zarobljena je u tom robotskom sustavu gdje se prirodne emocije ne cijene, gdje se placa veliki ceh za slobodu govora, velika je kolicina odbijanja, nije dobro sto se previse naglasava potreba za tim da se u odredjenom vremeny naprave odredjene stvari, takav sustav nije odrziv na one koji zele prirodno reagirati, za one koji ne zele biti kao oni koji samo trce za materijalnim i koji gledJu na druge kroz statusne simbole.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 11:32   #7
Svi griješimo, neki više, neki manje, i isto tako se nek više,a neki manje grizu zbog svojih grešaka.
Neki su tolike greške napravili i/ili se toliko grizu da ih ta krivnja izludi ili počiine samoubojstvo.
Kad sam jednom na ispovjedi rekao da me proganjaju neki grijesi koje sam učinio, svećenik mi je iznenađujuće rekao da ljudi nisu roboti, i da je tolika grižnja savjesti autodestruktivna. Naravno da je bio u pravu.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 17:43   #8
Vrlo interesantna razmišljanja. Osobno zbilja mislim da krivnja i grižnja ljude vuku u ponor. Npr ja drugima jako lako opraštam, a prema sebi sam jako stroga i nekako se mirim da te greške nikad neću prihvatiti i oprostit si nego jednostavno nastaviti živjeti s njima.
123P321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 17:58   #9
Probaj razumjeti zašto si ih napravila.

Kad budeš uistinu zadovoljna odgovorima, oprost bi trebao lakše doći.
Bogz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 18:04   #10
Nemoj biti stroga prema sebi, strpljivo postavljaj i dopunjavaj svoja pravila
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2018., 00:39   #11
Ne baš lako, ali nastojim si oprostiti. Tako da ne znam što bih odgovorila u anketi jer mi ni 'da' ni 'ne' ne zvuče sasvim točno.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2018., 09:14   #12
Svrha naših pogrešaka je da na njima nešto naučimo. Ako smo naučili, to je to. Idemo dalje, cilj je postignut. To nas u konačnici čini boljim ljudima. Griješi se iz nemoći i neznanja.
Znanje štiti, znanje je lijek. Kako si oprostiti? Razumijevanjem zašto je nešto učinjeno tako kako je učinjeno.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2018., 09:16   #13
Kako {i zašto} definiravati i kategoriziravati pogreške?
Zašto se javljaju potrebe da se neke manje pogreške prikazuju puno većima?
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 18:24   #14
Jednom dobro razmislit o pogreškama iz prošlosti i ako nije kasno i ako se može nešto popravit to pokušat i uradit,ako smatramo da nema nikakve šanse da se nešto popravi,znam da nije uvijek lako,ali pokušat ih zaboravit, tako što ćemo se više okrenuti sadašnjosti i malo budućnosti. A u mislima vraćat se stalno na to i posebno grist se zbog ti grešaka nema nikakvog smisla, možemo samo sebi naštetit u sadašnjosti,a i u budućnosti, posebno kad nešto planiramo to nam nekad može biti veliko opterećenje. Vraćanje u prošlost postoji samo u filmovima,a i da se možemo vratiti u prošlost pitanje je kako bi o nekim stvarima odlučivali,možda bi neke stvari popravili,ali bi onda i puno dobri stvari pokvarili.
mepis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 03:44   #15
Ja si lako nađem opravdanje za učinjenu grješku, ali puno mi je teže priznati da sam pogriješila.
__________________
Svijet bez bajki bi bio tuzan svijet.
Mala Pepelka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 03:55   #16
Quote:
Mala Pepelka kaže: Pogledaj post
Ja si lako nađem opravdanje za učinjenu grješku, ali puno mi je teže priznati da sam pogriješila.
Evo imas priliku priznat da si pogrješila

Meni nije problem priznati grešku, ali kad ponovim istu više puta to me malo sjebe
-GTO- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 11:37   #17
Ja jako lako priznam grešku da ne znam kakva je, to me oslobađa nekako. Ali i dalje nosim taj nemir u sebi (zašto sam si to dozvolila, zašto nisam tada drugačije postupila).
123P321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 12:00   #18
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Svrha naših pogrešaka je da na njima nešto naučimo. Ako smo naučili, to je to. Idemo dalje, cilj je postignut. To nas u konačnici čini boljim ljudima. Griješi se iz nemoći i neznanja.
Znanje štiti, znanje je lijek. Kako si oprostiti? Razumijevanjem zašto je nešto učinjeno tako kako je učinjeno.
Upravo tako. Kajanje ometa proces učenja.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.