Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Pogledaj rezultate ankete: Sviđa li vam se trend izbacivanja tipki iz interijera
Da 1 1.96%
Ne 49 96.08%
Svejedno mi je 1 1.96%
Glasovatelji: 51. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2020., 20:50   #1
Zaslon na dodir(touch screen) i potencijalna opasnost u vožnji!

U čemu je razlika između mobitela i ovakvih jadnih rješenja?

https://youtu.be/T9X_1FWLWFY?t=120
__________________
The past is a torch that lights our way. Where our fathers have shown us the path, we shall follow
1941 https://archive.org/details/adolfhit...istinaoslobada
Etanol is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2020., 21:02   #2
Nema. Bolje receno ima. Mobitel manje smeta jer ga mozes staviti gdje hoces, a ovdje si prisiljen gledati desno, sto znaci od ceste. Mobitel je manje zlo.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2020., 22:37   #3
Tehnički gledano nema razlike,pravno gledano nažalost da

A razlog svega? Cost-cutting zapakiran u "prestiž" jerbo je sad kvalitetan mehanički Taster skuplji od generičkog mass Production Touch Screen smeća

Otiđite na AliExpress Naći ćete hrpu generičkih Touch Panela do 5 Eura

Pa i cijelih tableta bagatela cijena kakve možete naći u novim autima gdje ti ekrani strše
__________________
Za razliku od automobila,žena vrijedi više ako je malo udarena
matko_gsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2020., 23:01   #4
Fizicke tipke su mi jedan od vaznijih uvjeta kod kupnje automobila. Imam ekran na dodir ali izuzetno rijetko ga koristim, obicno kada trazim neki drugi folder sa pjesmama, u folderu prebacujem fizickim tipkama na volanu.
Ne sjecam se kada sam zadnji put nesto dirao na ekranu a da nije bilo vezano uz glazbu. Zapravo, cak mi ti ekrani i nemaju previse smisla osim za kameru i bolju preglednost kod trazenja pjesme ili cega vec.

Sto se navigacije tice, cak mi je jednostavnije to sve namjestiti preko mobitela. Nemam navigaciju na autu ali imam Android auto i osim sto sam probao kako to radi nisam ga vise spajao. Jednostavnije je gledati preko mobitela, uzmes dobar drzac i prakticnije je. Ne moras se zajebavati sa kabelima i uparivanjem sa autom.

Cak mi i kamera smeta nocu, blijesti mi u oci ekran kada gledam desni retrovizor pri voznji unatrag tako da ni tu nije idealna situacija. Volio bih da mogu namjestiti da se kamera nocu iskljuci iako je to nemoguce.


Uglavnom, jos ce neko vrijeme biti taj trend ali vjerujem da ce se tipke vratiti. Bojim se samo novih generacija, oni su zaglibili u te ekrane na dodir pa im je to jedina opcija i ne prihvacaju da je fizicka tipka kvalitetnija i sigurnija od ekrana.
Sa sigurnosne strane ne vidim da je koristenje ekrana na dodir koji je ugradjen u auto imalo sigurnije od koristenja mobitela.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 06:58   #5
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Sto se navigacije tice, cak mi je jednostavnije to sve namjestiti preko mobitela. Nemam navigaciju na autu ali imam Android auto i osim sto sam probao kako to radi nisam ga vise spajao. Jednostavnije je gledati preko mobitela, uzmes dobar drzac i prakticnije je. Ne moras se zajebavati sa kabelima i uparivanjem sa autom.
Pa android auto baš za glazbu/podcaste i radi najbolje. Jer možeš koristiti glasovne naredbe za takve stvari. Ne treba ni touch ni mobitel ni tipka.

Naravno i pozivi. Ja dosada nisma se ni javljao na mobitel dok vozim, u 95% slučajeva. A sad mogu

Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Uglavnom, jos ce neko vrijeme biti taj trend ali vjerujem da ce se tipke vratiti. Bojim se samo novih generacija, oni su zaglibili u te ekrane na dodir pa im je to jedina opcija i ne prihvacaju da je fizicka tipka kvalitetnija i sigurnija od ekrana.
Sa sigurnosne strane ne vidim da je koristenje ekrana na dodir koji je ugradjen u auto imalo sigurnije od koristenja mobitela.
Kontradiktoran si sam sebi. Ako nove generacije vole touch, onda se trend neće preokrenuti.
Plus, ide se u smjeru sa autonomnu vožnju. A kad tad, za par desetljeća, ionako nećeš ni SMJETI voziti sam. A dotad će umjeti i zadnji inžinjer koji je znao napraviti dobar prekidač
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 07:15   #6
Quote:
Sheshirdzhija kaže: Pogledaj post
Kontradiktoran si sam sebi. Ako nove generacije vole touch, onda se trend neće preokrenuti.
Ne kužim ovo sa trendovima, niti te itko pita kakav auto želiš, niti možeš dati neku primjedbu...nego moraš kupiti ono što je na tržištu sviđalo ti se ili ne
Tako da trend ne određuju kupci nego proizvođači.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 07:28   #7
Slazem se da je jednako ako ne i vise opasno nego mobitel. Mobitel drzis u ruci, pricas i gledas u cestu, a ovdje da bi podesio temperaturu moras buljiti u ekran par sekundi. Ne znam zasto se to nije zabranilo proizvođacima toliko opcija staviti na ekran. Jos kad mi ovako nadzbukni tablet uvale i to jos neki premium modeli padne mi mrak na oci. Izgleda mi kao da je netko u posti kupio najjeftiniji tablet i zalijepio ga na konzolu. Pojeftinjuju proizvodnju a auti sve skuplji.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 08:48   #8
Nove generacije smatraju da je imanje velikog ekrana u automobilu prednost, a ne nedostatak. Kad smo uzimali novi auto, jedino što je moja mala pitala je veličina ekrana.
To što taj ekran jako odvlači pozornost u vožnji (ja ga često ugasim), čak i ako nije dodirni već ima navigacijski kotačić, to njima nije važno. Važan je vau efekt.
GROZNO

Uglavnom, jako loša stvar, obično nasađena na komandnu ploču, u mnogim automobilima izgleda kao da je naknadno ugrađena. Ružno i nefunkcionalno, ali važno da ima što više inča.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 09:04   #9
Quote:
Sheshirdzhija kaže: Pogledaj post
Pa android auto baš za glazbu/podcaste i radi najbolje. Jer možeš koristiti glasovne naredbe za takve stvari. Ne treba ni touch ni mobitel ni tipka.

Naravno i pozivi. Ja dosada nisma se ni javljao na mobitel dok vozim, u 95% slučajeva. A sad mogu
Postoji par premium proizvodjaca koji nude mogucnost bezicnog povezivanja Android auta. Kod ostalih moras uci u auto, pronaci žicu, ustekati ju u mobitel, ukljuciti AA na mobitelu, odabrati aplikaciju za glazbu i naci pjesmu.
Ja udjem u auto, bacim mobitel u onaj pretinac, dam kontakt i pali se glazba preko USB-a te svira gdje je stalo kada sam zadnji put ugasio auto.
Da svaki puta moram spajati mobitel radije bih ugasio glazbu i ne slusao nista.


Quote:
Kontradiktoran si sam sebi. Ako nove generacije vole touch, onda se trend neće preokrenuti.
Plus, ide se u smjeru sa autonomnu vožnju. A kad tad, za par desetljeća, ionako nećeš ni SMJETI voziti sam. A dotad će umjeti i zadnji inžinjer koji je znao napraviti dobar prekidač
Mladje generacije koje vole touch automobili i ne zanimaju previse, niti ih bas kupuju. Vecina kupaca novih automobila su ljudi stariji od 30 godina koji su navikli na tipke i smeta im uvodjenje tog iritantnih i nepreciznih komandi bez fizicke tipke.
Osim toga, kada su prije par godina krenuli sa tim izbacivanjem tipki novinari koji se bave testiranjem automobila su to isticali kao nesto zanimljivo, novo i moderno. Sada svi novinari koji testiraju auta pljuju po komandama na touch a hvale kada se neki proizvodjac odluci vratiti klasicne fizicke komande.
Autonomna voznja je jos jako daleko, pitam se da li cu ja ikad dozivjeti da me vozi automobil bez volana. Ali da, takvi automobili bi bili idealni za danasnju ekipu koja sve svoje drzi na mobitelu. Ne kazem ja da je to nesto lose, volim i ja svakakve informaticke pizdarije ali takva ekipa bas i nije zainteresirana za posjedovanje automobila tako da ce se trendovi uskoro okrenuti posto trendove cesto namecu novinari a oni vrlo tvrdo stoje iza fizickih komandi.
Dovoljno je pogledati testove koje zadnjih par mjeseci izbacuju Marek, Watson , Thomas Majchrzak pa cak i Šebalj.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 09:21   #10
Meni je to uzas i katastrofa, neshvatljivo jednostavno. Jos je do sad prolazilo sve to oko touchscreena jer imamo tipke na volanu ili dolje kotačić kod mjenjača kod nekih proizvođača (sto mi je top rješenje), ali kad sam vidio ovo štelanje ventilacije, klime i svjetala na touch, smučilo mi se. To mi je jednostavno nevjerojatno! Uzas i katastrofa. Koliko god to jednostavno bilo, ugrožavam sebe i sudionike u prometu namještajući te elementarne stvari. Planiram za xy godina uzet passat b9, ako ne bude ruzan ko golf 8, ali ako budu touch panel kao kod arteona, nema sanse da ga uzmem. Auto bez tipki za radio/klimu/Svjetla ne dolazi u obzir.
gawran is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 09:38   #11
Jeli postoji neko tijelo koje određuje standarde u autoindustriji. Tipa kakva moraju svjetla biti itd da bi auto prosao homologaciju. Zasto ne zabrane takve gluposti.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 09:50   #12
Ja vjerujem da ce kroz par godina izaci sa tim da je koristenje osnovnih kontrola preko touch ekrana opasno za voznju.
Cak bih predvidio da ce Volvo krenuti sa tom politikom, oni se vole prikazivati kao vrh u sigurnosti pa bi im ovo moglo biti jos jedan standard kojeg ce odrediti, odnosno vratiti na staro.

Urnebesno je sto bi se moglo dogoditi da u nekom prijelaznom razdoblju proizvodjaci krenu naplacivati vracenje na analogne komande
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 11:10   #13
Pomalo tužno da je auto iz 90-ih koji je prvi imao touchscreen koji smo našli na drugoj temi imao bolje rješenje nego neki današnji.

Cosmo

Lijepo sve tipke dodatno na volanu i ne moraš nikud micati pogled s ceste, još imaš pregledno na kontrolnoj ploči odmah do brzinomjera da vidiš što stišćeš. I ekran lijepo ugrađen dole, a ne da strši gore iznad ko da sam ja nakalemio neki aftermarket ekran u svog da bi bio "moderan".

Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Cak mi i kamera smeta nocu, blijesti mi u oci ekran kada gledam desni retrovizor pri voznji unatrag tako da ni tu nije idealna situacija. Volio bih da mogu namjestiti da se kamera nocu iskljuci iako je to nemoguce.
E viš ovo me zanima, mogu i ostali odgovoriti koji imaju te ekrano-mobile. Većinu novijih koje sam isprobavao je bilo po danu pa se ne skuži toliko, ali koliko ti ekrani smetaju u noćnoj vožnji?

Dal se to uspjeva zatamniti barem kao smartphone iako kad si u potpunom mraku i suvozač ga upali čak i to zna bit neki put smetnja. Također te nove digitalne kontrolne ploče, dal se to da podesiti svjetlina ko na starijim brzinomjerima ili je opet i tu koliko para toliko muzike?
Munjeno Blago is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 11:21   #14
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Jeli postoji neko tijelo koje određuje standarde u autoindustriji. Tipa kakva moraju svjetla biti itd da bi auto prosao homologaciju. Zasto ne zabrane takve gluposti.
Mislim da ce doci do regulative. No jel ima jos neki nacin upravljanja a da nije da nesto stisnes ili okrenes, u autu?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 11:26   #15
Quote:
Munjeno Blago kaže: Pogledaj post


E viš ovo me zanima, mogu i ostali odgovoriti koji imaju te ekrano-mobile. Većinu novijih koje sam isprobavao je bilo po danu pa se ne skuži toliko, ali koliko ti ekrani smetaju u noćnoj vožnji?

Dal se to uspjeva zatamniti barem kao smartphone iako kad si u potpunom mraku i suvozač ga upali čak i to zna bit neki put smetnja. Također te nove digitalne kontrolne ploče, dal se to da podesiti svjetlina ko na starijim brzinomjerima ili je opet i tu koliko para toliko muzike?

Mozes zatamniti i ne smeta pri normalnoj voznji. Meni nikad nije zatamnjeno i niti malo ne smeta, grafika je sama po sebi tamna i ne istice se.
Jedini problem je kod te voznje unatrag nocu kada se ukljuci kamera i daje crno-bijelu sliku. Na kameri se solidno vidi cak i u tom nocnom modu ali meni blijesti u oci kada gledam u desni retrovizor jer mi je na pola puta taj ekran. Probaj sebi u autu nocu na mjesto ovih ekrana upaliti mobitel na neki crno-bijeli film pa ces vidjeti o cemu govorim.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 11:26   #16
Glasovne komande?
gawran is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 11:56   #17
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Slazem se da je jednako ako ne i vise opasno nego mobitel. Mobitel drzis u ruci, pricas i gledas u cestu, a ovdje da bi podesio temperaturu moras buljiti u ekran par sekundi. Ne znam zasto se to nije zabranilo proizvođacima toliko opcija staviti na ekran. Jos kad mi ovako nadzbukni tablet uvale i to jos neki premium modeli padne mi mrak na oci. Izgleda mi kao da je netko u posti kupio najjeftiniji tablet i zalijepio ga na konzolu. Pojeftinjuju proizvodnju a auti sve skuplji.
Istina. Da je ne znam kako dobar auto, zaobišao bih ga samo zbog toga.
takolako is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 12:34   #18
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Mislim da ce doci do regulative. No jel ima jos neki nacin upravljanja a da nije da nesto stisnes ili okrenes, u autu?
Nema ali nije isto stisnuti fizicki tipku ili po touchscreenu traziti opciju. Kad se naviknes na auto tipke mozes stiskati bez gledanja u njih. Naucis vec napamet gdje je sto. Isto kao sto je kod starih mobitela lakse bilo pisati poruke na tipkama nego na ovim novim touchscreenovima.


Kako je dobra ova mazda iznutra i dan danas a di tek 90tih. Meni se vise sviđaju ti stariji auti, svaki je imao neku svoju prepoznatljivost. Danas su svi isti.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 12:40   #19
Quote:
gawran kaže: Pogledaj post
Glasovne komande?
Bingo. Tocno. I kad to bude na 100% a vec danas sa Alexom i Siri je, onda ti fizicke tipke ne trebaju.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2020., 13:15   #20
Jeste vi probali koristiti te glasovne kontrole? Ne samo u autu nego i na ostalim uredjajima koji ih imaju. Pa ekipa sa eng. govornog podrucja se sprda sa tim koliko lose neke stvari razumiju te aplikacije.

Doslovno kod nekih automobila treba ponoviti 2-3 puta neku komandu da bi uredjaj shvatio sto vozac zeli. Na kraju ti je lakse ispruziti ruku i sam napraviti zeljenu radnju.


Nakon sto mi je pun kufer i posla i djece i zene jos bih morao sa autom pricati ako zelim upaliti klimu da puse u vjetrobransko staklo.

Sad zvucim kao neki starac koji se protivi bilo kakvom uvodjenju novih tehnologija u zivot ali nije tako. Osobno se koristim sa svakakvom tehnologijom, oduvijek me to zanimalo, koristim se internetom jos od proslog vijeka kako bi rekli u jednom filmu i nisu mi strane nove tehnologije.
Ali iznad svega cijenim prakticnost, prihvacam bilo sto sto ce mi olaksati zivot. Puno ovih tipki na dodir, glasovnih komandi, onda ono mahanje ispred ekrana i ostale stvari na kraju samo idu na zivce jer nisu prakticne. To je tehnologija koja nije 100% precizna i zbog toga nije upotrebljiva.
Ako ja okrenem fizicku tipku za dva zuba meni se glazba pojaca za dva broja. Ako moram tipkati po nekom ekranu osjetljivom na dodir najprije cu fulati pa cu promijeniti pjesmu, onda cu vratiti pa pojacati previse, pa smanjiti previse...
Ako istu stvar pokusam preko glasovne komande mozda mi u navigaciju ubaci rutu do najblizeg zubara...
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:00.