Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2007., 00:01   #41
Quote:
-gloria- kaže: Pogledaj post
u svakom slučaju kupi peglu sa zasebnim tankom za vodu, sa takvom peglom ne trebaš skoro ni dodirivati odjeću, samo pređeš sa parom i popeglaš jedno triput brže i lakše nego sa klasičnim peglama
Točno. Jer je pegla teža i ima obilje pare (vlažne) koja "glumi" nekadašnje kvašenje rublja preskanjem.
Mane: cijena i veći prostor za smještaj pegle.

Tips & triks:
Ako se rublje ne osuši do kraja (npr iz perilice koja ima cca 1000 o/min ili više, ili iz sušilice) vrlo lako se pegla i sa solidnom (težom) standardnom peglom (keramička ploča je u prednosti ispred inox ploče)
Wesper is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 00:13   #42
Quote:
Wesper kaže: Pogledaj post
Odstranjivanje kamenca: uliti u peglu 1/4 prozirnog alkoholnog octa 9 % (npr badel). Mora biti bezbojni da pegla ne ostavlja žućkast trag na bijeloj robi (provjereno): Čišćenje: kad se ocat ulije, samo malo smlačiti ploču (ne puno ! i zakretati ploču da curi ocat kroz rupica (+ pritiskati gumb za paru). Kad se potroši sav ocat, doliti vodu (50% obične + 50% destilirane- npr iz klime, ili 100% demiralizizirane)
i takvim načinom čišćenja uništila 2 pegle u dvije godine ...

ja kupujem neku tekućinu, e sad se nemrem sjetiti proizvođača ( nešto na R) i to mi je super ... samo kaj grozno smrdi po octu
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 00:24   #43
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
i takvim načinom čišćenja uništila 2 pegle u dvije godine ...

ja kupujem neku tekućinu, e sad se nemrem sjetiti proizvođača ( nešto na R) i to mi je super ... samo kaj grozno smrdi po octu
Što znači uništila ? Ocat se izbaci kroz rupice van "špricanjem", ponese komadiće kamenca. Kad se izčisti kmenac, ulije se voda do vrha i that's it.
I to tvoje "R" sredstvo je na bazi octa.
Čišćenje je potrebno kad para izlazi nekontrolirano van (ne dihta ventil pare jer je u njemu kamenac). A to je 2-3 puta godišnje.
Ovaj način čišćenja provjeren je na TEFFAL-ovim peglama i skroz je OK. Za drugačije ploče i marke ne znam.Ono što se može koristiti kod svih marki je manje koncentriran ocat i češće ga koristiti (jer sporije otapa). No ako TEFFAL pegla nema svoju originalnu funkciju(ne grije, curi i sl.) unutar garancije, dobije se bon/novac i nema se brige oko toga (prethodna potvrda od servisa).

Pojašnjenje oko vode:
Destilirana voda je vrlo oksidatorna (= djeluje korozivno) pa ju je potrebno razrijediti s običnom. (50:50).
Demineralizirana vode je bolje rješenje (100%).
Destiliranu skupljam preko ljeta dok hladi klima i uz malo filtriranja je to OK destilirana voda (vode se dosta potroši što i nije zanemariv trošak ako netko puno pegla a sklon je racionalizaciji troškova)

Zadnje uređivanje Wesper : 12.05.2007. at 00:58.
Wesper is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 10:57   #44
wesper, čim se ti baviš u životu hvala!

iskreno, malo mi je preskupo platiti 500 kn tefalovu peglu ili bilo čiju peglu koja će crknuti za 2 godine ili početi puštati vodu....ne razumijem u čemu je poanta ako čak ni te skuplje pegle ne mogu izdrzati pet godina.....ne da mi se stalno kupovat pegle...

nisam čula za te bonove koji se dobiju ,to mi je prvi glas...

planirala sam baš otići u king cross, to je definitivno mjesto s najnižim cijenama ili se bar meni tako čini...za sve nabavke...
funnygirl33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 10:59   #45
Skupljaš vodu od klime - to je cool! Slazem se da treba štedjeti, a i čemu bacati vodu od klime, a onda kupovati drugu? Kak misliš malo ju filtriraš?
funnygirl33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 12:05   #46
Quote:
-gloria- kaže: Pogledaj post
u svakom slučaju kupi peglu sa zasebnim tankom za vodu, sa takvom peglom ne trebaš skoro ni dodirivati odjeću, samo pređeš sa parom i popeglaš jedno triput brže i lakše nego sa klasičnim peglama
ja imam takvu - odlicna stvar iako moram priznati koliko peglam nemam pojma koje je marke po zimi peglam 15 puta u 3 miseca a ne volim ljeto jer se mora skoro sve peglati..ali i tu se snadjem pa pazim kako stavljam susiti ves...
__________________
Fantasy World
Thelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 12:15   #47
Kako to mislite odvojen tank? Jel to kao kutijica koja se negdje ugura u peglu? Ne mislite valjda na one industrijske tj. kaj imaju neko postolje od 10 kg pa se na njega meću? ?
funnygirl33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 12:36   #48
Ne..to ti je kao hmm postolje za peglu..imas gore normalnu peglu koja je spojena sa tim tankom ili kao postoljem i u to postolje stavljas vodu ..inace takve pegle su ti odlicne
__________________
Fantasy World
Thelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 12:48   #49
ja sam uvijek dozivljavala takve pegle kao neke profesionalnije
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 12:53   #50
Quote:
kachunchica kaže: Pogledaj post
ja sam uvijek dozivljavala takve pegle kao neke profesionalnije
ne vjeruj mi ..samo je lakse peglati s njom jer se ne zalijepi na svaki klinac
__________________
Fantasy World
Thelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 12:57   #51
Ja sam isto mislila da je to za neke korjačke salone ili tako nešto....čini mi se jako nepraktično, gdje ću držati to postolje? Nema mjesta na stolu za peglanje još i za to..
funnygirl33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 12:59   #52
Quote:
funnygirl33 kaže: Pogledaj post
Ja sam isto mislila da je to za neke korjačke salone ili tako nešto....čini mi se jako nepraktično, gdje ću držati to postolje? Nema mjesta na stolu za peglanje još i za to..
Ma ne...ali to drzis na podu pokraj stola ..jer kabal(ili kako vec da se zove)je dovoljno dug da mores sasvim normalno peglati
__________________
Fantasy World
Thelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:19   #53
uz takve pegle imaš stolove za peglanje (vrlo slični klasičnim, normalno se mogu skupiti i odložiti dok ne peglaš), a razlika je uglavnom u tome što umjesto klasičnog držača za običnu peglu imaju prilagođen držač za takvu vrstu pegle, na tom držaču stoji sam tank, a pegla na tanku. i to je sva logika.

a ako baš ne želiš kupovati taj peglaći stol, onda takvu peglu odložiš bilo gdje za vrijeme peglanja; na stolicu, pod, stol...

a sad odoh peglat
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:23   #54
i da, to jesu prije desetak, petnastak godina bile industrijske pegle, a sad su naravno prilagođene za kućanstva, što veličinom, što praktičnošću

ako se odlučite za takvu peglu, kupite provjerenu marku, jer će se jeftinije vrlo vjerojatno brzo pokvariti (curenje vode, grijači i sl.)
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 15:09   #55
Quote:
funnygirl33 kaže: Pogledaj post
wesper, čim se ti baviš u životu hvala!
Volim proučavati kako funkcioniraju složeni sustavi (npr. odnosi u prirodi, ponašanje životinjskih vrsta, "karakteristike" pojedinih vrsta; odnosi među ljudima, ponašanje muškaraca i žena (bazične razlike među njima i zašto su takve i sl.) Pegla, vešmašina, sušilica (što je bolje, zašto, uloženo/dobiveno i sl.) su tek mali, mali dio sve ga toga.

...ne razumijem u čemu je poanta ako čak ni te skuplje pegle ne mogu izdrzati pet godina.....ne da mi se stalno kupovat pegle...
Poanta je u kotaču potrošnje. Stvari se namjerno projektiraju upravo da traju nešto duže od garancije pa da crknu kako bi se vlasnik prisilio kupiti novu. I još se nakon toga (2-3) g. promijene i modeli i "farbice" i kupuje se novo. S tim da su ti novi modeli obično skuplji od prethodnik. I proizođači zarađuju (nisu na gubitku, bez brige).
Tako je u svemu danas (auti, druga oprema, moda i sl.)


nisam čula za te bonove koji se dobiju ,to mi je prvi glas...
Pitaj u King Cross-u. Bon (papir) se dobije ako pegla crkne u garantnom roku (obično izgori ploča) pa ti daju protuvrijednost koliko si je platila da kupiš što želiš. U Kauflandu ti bukvalno izbroje novac na pult (još ti daju 3 godine jamstva za istu stvar kao u K.C. -> poslovna politika).

planirala sam baš otići u king cross, to je definitivno mjesto s najnižim cijenama ili se bar meni tako čini...za sve nabavke...
Točno. I odličan izbor. Tamo i je kupih 1. teffal peglu. Nakon 22 mjeseca, na "bon" drugu (ali naučih što treba pa izabrao jeftiniji model - po navedenom naputku što ti napisah). Lani uzeo u Kauflandu. I za 30 mjeseci ću ponovo (kad crkne). I kaj te to brine ? Jednom platiš a stalno imaš novo.
500 kn je puno slažem se. Ja sam 1. platio 450 kn, 2. 270 (obje u Ipercoopu), a 3. u Kauflandu, 370 kn (nedavno zamjenio za isti model kao 3, a platio je 219 kn (sniženje je bilo zbog zadnje primjerka). Ostalo mi keša 150 Kn. ! Ali nema takvih modela više. Novi u kauflandu su 450 kn (tam nema rata al 3. g. jamstva pa opet nova pegla (jer će sigurno riknut u tom roku). To ti se sigurno isplati.
Mogu vidjeti (na netu) koji modeli TEFFAL-a su sada aktualni pa ti javiti. A ti vidi u K.C. kaj se nudi i cijene. Ak ne budeš sigurna, ne kupuj odmah već "izvjesti" pa ćemo vidjeti. Dan-2 ne mijenja ništa.

Pegle sa odvojenim rezervoarom su ok ali su skupe (npr. 800 kn pa dalje, neka ti cure koje imaju kažu, ali i sama možeš vidjeti cijene u K.C. Drži se na daski (ili kraj nje pa prostor i nije toliko problem (al je sve skupa puno teže i nespretnije za premicanje od klasične pegle)
Quote:
funnygirl33 kaže: Pogledaj post
Skupljaš vodu od klime - to je cool! Slazem se da treba štedjeti, a i čemu bacati vodu od klime, a onda kupovati drugu? Kak misliš malo ju filtriraš?
Kako saće vanjske jedinice nije skroz čisto (prasina, algice i sl.) u vodi bude trušinja. Procijediš kroz gazu (meni vanjska jedinica klima stoji na balkonu pa preko crijeva iz koje curi voda skupljaš vodu (kanta, boca i sl). Procjedjuješ u ljevku kad puniš bocun (npr. 5-10 l) u kojem skupljaš.
Onda uzmeš plastiku od 2 l u koju si odlijevaš destiliranu (iz bocuna) i drugu od 1,5 l za mješanje 50:50% za u peglu. Da ne fulaš napiši vodootp. flomasterom koja je koja. I gledaš TV i peglaš , ili slušaš muziku, ili u zelenilo kroz prozor.
Zadovoljna ?

Zadnje uređivanje Wesper : 12.05.2007. at 19:50.
Wesper is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 15:58   #56
Quote:
Wesper kaže: Pogledaj post
Što znači uništila ? Ocat se izbaci kroz rupice van "špricanjem", ponese komadiće kamenca. Kad se izčisti kmenac, ulije se voda do vrha i that's it.
Uništiti = pegla je za smeće

koliko god ja nju nakon octa ispirala .... i dalje je iz nje kapala (curila) voda i to u smeđoj nijansi ... e, pa sad smeđe na bijelom vešu i ostalom baš i nije neki doživljaj

Quote:
Wesper kaže: Pogledaj post
I to tvoje "R" sredstvo je na bazi octa.
vjerojatno je (jer po octu i smrdi) no bar mi očisti peglu a da ju i nakon čišćenja mogu upotrebljavati

Quote:
Wesper kaže: Pogledaj post
Ovaj način čišćenja provjeren je na TEFFAL-ovim peglama i skroz je OK.
ja sam imala elektrolux i philips
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 16:25   #57
Quote:
-gloria- kaže: Pogledaj post
uz takve pegle imaš stolove za peglanje (vrlo slični klasičnim, normalno se mogu skupiti i odložiti dok ne peglaš),
a morash imati i stan za takvo peglanje, meni takva pegla ne bi imala gdje stati
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 16:36   #58
Quote:
kachunchica kaže: Pogledaj post
a morash imati i stan za takvo peglanje, meni takva pegla ne bi imala gdje stati
kako ne bi, pa cijelim stolom je veća od klasične za max 15 cm.
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 16:53   #59
ma ja nemam mjesta ni za klasichnu dasku za peglanje, kamo li za taj stol
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 17:05   #60
mi imamo rowentinu peglu koja NIJE na paru.

mala je, teska i pegla ko velika.

osobno pegle na paru ne preferiram, a kolko cujem one se vise niti ne proizvode.

prije peglanja robu pospricam sa obicnom vodom (imam neku bocu na spricanje) i to samo onu robu koja zahtjeva takav 'tretman'. zadovoljna sam jako.


btw, u mojoj obitelji nitko nema peglu na paru, jer su svima dopizdile.
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.