Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2004., 14:36   #21
Kako treba izgledati moja molba?

Trenutno jos uvijek studiram (izvanredno, ostalo mi je jos 15 ispita i gotova sam) i odlucila sam pokusati naci kakav-takav posao i po mogucnosti otici od kuce prije zavrsetka faksa.
Imam nekoliko pitanja i molim pomoc.

Kako treba izgledati moja molba za posao?
Citala sam topic S onu stranu natjecaja i vidjela tamo puno korisnih savjeta koji ce mi vjerojatno zatrebati kada budem trazila posao "za ozbiljno" (sa zavrsenim faksom). Za sada mislim da mi molba ne treba biti puna kojekakvih hvalospjeva jer ipak trazim posao trgovkinje/konobarice/eventualno cistacice/nesto slicno.

Mislim da nema potrebe pisati zivotopis po onim kraticama jer nemam apsolutno nikakvog radnog iskustva i zivotopis bi mi izgledao (u najmanju ruku) zalosno i siromasno. Zato bolje da ga izostavim.

Moja molba sadrzi uvod tipa: Javljam se na vas oglas, objavljen tad i tad tu i tu za posao taj i taj.

Zatim u sljedecem odlomku dolazi nekoliko rijeci o meni: ime i prezime, mjesto i datum rodjenja, koju srednju sam zavrsila, na kojem faksu trenutno izvanredno studiram.

I to je, po meni, to. Nemam vise sto pisati.

No, reda radi sam napisala da mi je njihova ponuda zanimljiva jer smatram da na osnovi dosadasnjeg obrazovanja odgovaram navedenim zahtjevima, da sam dinamicna, komunikativna i fleksibilna i da sam nepusac.

Na kraju dolazi zavrsni odlomak gdje sam napisala kako se nadam da ce me pozvati na razgovor i dati mi priliku da se predstavim.

Ta molba mi izgleda poprilicno jadno. Ali nemam sto vise pisati.

Da li da to tako posaljem?
Imate li kakav savjet?
Mozda kakva dopuna ili nesto slicno?

Hvala unaprijed!
bSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 14:39   #22
Dodaj da iako nemaš puno iskustva rado učiš i brzo se prilagođavaš novim situacijama.

Sretno!
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 15:06   #23
zivotopis je jedno a tekst molbe nesto drugo.

Nije dobro podcjenjivati ni jednog poslodavca, bilo je slucajeva da se osoba javila za neki honoraran posao ali je i molbom i razgovorom ostavila takav dojam da su joj dali preporuku za jedno mnogo bolje mjesto.

Ja bi svakako prilozila sliku, to je danas norma, u tekstu molbe napisala zasto se javljas, kad mozes poceti, eventualno napises da si fleksibilna sto se radnog vremena tice ( ako zaista i jesi)

Nemoj pisati ono iza cega ne stojis jer ako zaista dobijes posao to bi ti se moglo obiti u glavu.

Svakako bi dodala tabelarni zivotopis bez obzira kako kratak bio.

Dakle datum i mjesto rodjenja pa onda jedno ispod drugog - osnovna skola, srednja skola, faks

Ako si radila bilo kakve sitne poslice ( pises da studiras izvanredno i da si pri kraju) a predpostavljam da jesi u svom zivotu, spomeni ih svakako.

Nema veze sto nisu vezani uz ono sto studiras ili za ono za sto se trenutno oglasavas.

Oni potencijalnom poslodavcu daju znak da znas sto je rad.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 15:47   #24
Stvar je u tome sto cu molbu slati putem maila i voljela bih kada bi sve to ispalo u obliku nekakvog maila. Nekoliko odlomaka i to je to. Ne znam kako bih sliku zgurala u sve to, a da to na nesto lici. Oglase sam nasla na moj-posao.net.

Nazalost, fleksibilna nisam jer studiram pa mi bi povremeno trebao slobodan dan da mogu otici na ispit. To ce mi vjerojatno puno otezati zaposljavanje, ali tko zna, mozda i nadjem nesto.

I, nazalost, nisam radila nikakve sitne poslice. Nikada. Ni honorarno, ni sezonski ni nista. Mislim da je bolje da to presutim.

Cats, hvala, trebat ce mi sreca.
bSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 17:10   #25
Svejedno bolje da i izgleda dobro

Quote:
bSh kaže:
Stvar je u tome sto cu molbu slati putem maila i voljela bih kada bi sve to ispalo u obliku nekakvog maila. Nekoliko odlomaka i to je to. Ne znam kako bih sliku zgurala u sve to, a da to na nesto lici. Oglase sam nasla na moj-posao.net.
Evo pridruzujem se sa dobrim zeljama.

Sto se tice izgleda - nek izgleda dobro, makar bilo 'suho'. Dakle vizualno i jezicno ispeglano i onda exportiraj u PDF. Ako nisi sigurna da ce poslodavac moci citati Acrobat format dodaj txt verziju uz napomenu.
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 17:15   #26
A to bas moram slati kao nekakav Attach?

Nikada mi nije islo slanje attacha, nisam nikada sigurna da li sam dobro poslala.

Hoce biti jako lose ako to posaljem u obliku najobicnijeg maila?
Tako sam prije slala. Istina, nikada nije bilo nikakvog odgovora.

Jel mi za taj pdf treba kakav program?
Mislim da to ni nemam na svom kompu.
bSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 22:35   #27
Quote:
bSh kaže:
Stvar je u tome sto cu molbu slati putem maila i voljela bih kada bi sve to ispalo u obliku nekakvog maila. Nekoliko odlomaka i to je to. Ne znam kako bih sliku zgurala u sve to, a da to na nesto lici. Oglase sam nasla na moj-posao.net.

Nazalost, fleksibilna nisam jer studiram pa mi bi povremeno trebao slobodan dan da mogu otici na ispit. To ce mi vjerojatno puno otezati zaposljavanje, ali tko zna, mozda i nadjem nesto.

I, nazalost, nisam radila nikakve sitne poslice. Nikada. Ni honorarno, ni sezonski ni nista. Mislim da je bolje da to presutim.

Cats, hvala, trebat ce mi sreca.
sliku dodas kao Anhang iliti dodatak ( Attachment)

Ispiti su radnim danom. U bransi u kojoj trazis posao ( a slicni sam i ja radila jednu sezonu, za vrijeme studija) je lakse dobiti slobodan dan u tjednu nego za vikend

Quote:
Nikada mi nije islo slanje attacha, nisam nikada sigurna da li sam dobro poslala.
nemoj se uvrijediti ali ti ipak studiras.

Ja si zamisljam da se takva osoba zna osnove compa. Pod osnove spada poslati e mail s dodatkom.

A malo mi je tesko i zamisliti osobu na kraju studija bez dana honorarnog posla, no vjerujem da to ovisi i o vrsti studija.

pdf ti treba jer sam se ja jednom tako zahebala i ispao sasvim deseti format kad je osoba primila e mail, zivotopis nije bio tabelaran nego se sve pomjesalo pa je nekako sigurnije pridrzavati se opcih normi.

A da pitas nekog od studijskih kolega, sigurno se netko kuzi u to pa posaljete s faksa ?

Sretno
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 07:54   #28
Re: Kako treba izgledati moja molba?

Imas dosta toga objasnjeno ovdje
http://www.moj-posao.net/jseeker_wik...me=AdvicesPage


Quote:
bSh kaže:
Trenutno jos uvijek studiram (izvanredno, ostalo mi je jos 15 ispita i gotova sam) i odlucila sam pokusati naci kakav-takav posao i po mogucnosti otici od kuce prije zavrsetka faksa.
Imam nekoliko pitanja i molim pomoc.

Kako treba izgledati moja molba za posao?
Citala sam topic S onu stranu natjecaja i vidjela tamo puno korisnih savjeta koji ce mi vjerojatno zatrebati kada budem trazila posao "za ozbiljno" (sa zavrsenim faksom). Za sada mislim da mi molba ne treba biti puna kojekakvih hvalospjeva jer ipak trazim posao trgovkinje/konobarice/eventualno cistacice/nesto slicno.

Mislim da nema potrebe pisati zivotopis po onim kraticama jer nemam apsolutno nikakvog radnog iskustva i zivotopis bi mi izgledao (u najmanju ruku) zalosno i siromasno. Zato bolje da ga izostavim.

Moja molba sadrzi uvod tipa: Javljam se na vas oglas, objavljen tad i tad tu i tu za posao taj i taj.

Zatim u sljedecem odlomku dolazi nekoliko rijeci o meni: ime i prezime, mjesto i datum rodjenja, koju srednju sam zavrsila, na kojem faksu trenutno izvanredno studiram.

I to je, po meni, to. Nemam vise sto pisati.

No, reda radi sam napisala da mi je njihova ponuda zanimljiva jer smatram da na osnovi dosadasnjeg obrazovanja odgovaram navedenim zahtjevima, da sam dinamicna, komunikativna i fleksibilna i da sam nepusac.

Na kraju dolazi zavrsni odlomak gdje sam napisala kako se nadam da ce me pozvati na razgovor i dati mi priliku da se predstavim.

Ta molba mi izgleda poprilicno jadno. Ali nemam sto vise pisati.

Da li da to tako posaljem?
Imate li kakav savjet?
Mozda kakva dopuna ili nesto slicno?

Hvala unaprijed!
 
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 09:09   #29
Hvala sviam na odgovorima.

Jucer sam poslala 10-ak molbi bez zivotopisa. Zivotopis mi ionako stane u 3 recenice, a to sam nekako srocila u tu molbu.
Ako ne bude nikakvih rezultata nakon nekoliko mjeseci, preuredit cu molbu da malo ljepse izgleda, a vjerojatno i zivotopis ubaciti(kakav takav).
bSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 09:55   #30
Nemoj misliti da ti je zivotopis jadan jer nemas iskustva.

Vec prema tome kakav je posao ili firma izdvoji najvaznije predmete/projekte sa faksa pa napisi nesto o njima. Ili sta se radilo kroz te predmete ili sta si ti za sebe naucila/usavrsila kroz rad na tom predmetu/projektu ili oboje.

Ako si srednju zavrsila nekim super pismenim radom i on je relevantan za posao, opisi.

Uostalom, skoro pola stranice ti treba samo za tvoje osobne podatke. Zbilja nije problem ispuniti jednu stranicu zivotopisa:
1.red: Curriculum Vitae (naslov)
2.red: Osobni podaci (isto naslov ali moze manji)
3. red: Ime
4. red: Prezime
5. red: Adresa
6. red: Adresa nastavak
7. red: Telefon
8. red: e-mail
9. red: Nacionalitet
10. red: Mjesto rodenja
11. red: Datum rodenja
12.red: Kako se pak to zove na hrv.? (udata ili ne)

Ovakva je podjela samo prvog dijela cv-a (Osobni podaci) kod 'nizozemskog' cv-a. Uz 10 pt na mom cv-u to je negdje trecina stranice. Stavis 12 pt i garant je vec oko pola stranice. Pa jos ponegdje red prazan da bi bilo bolje citljivo....

Sretno!
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 10:08   #31
Ovaj format zivotopisa mi je otvorio vise vrata nego sam se i nadala.
Evo ti ovdje link, pogledaj ga, snimi si ga na svoj komp, ak hoces prevedi s engleskog na hrvatski, ali nije ti uglavnom potrebno prevodit ak se javljas na MojPosao. Ak posaljes ovak na engleskom, odma im das do znanja da znas engleski. Ako znas
Dalje - izbaci sve kategorije koje ti ne trebaju, al probaj ih iskoristiti sto vise, cak i one koje ti se na prvi pogled cine besmislene.
Odlican zivotopis na engleskom - obrazac

To je za pocetak to.

Posto sam citala tvoje price, a i sama trazim opet posao pa znam kako to ide, stvarno bi ti htjela pomoci. Ako mislis da ti nece ici samoj napraviti stvarno dobru molbu i zivotopis, javi mi za koje se mjesto javljas (das mi link oglasa) i posalji mi svoje podatke(osobne,obrazovanje, vjestine,...) na PM. Znam da nije ugodno slati strancu takve podatke, al namjera mi je zaista iskrena.

Nadam se da sam pomogla.
Sretno!
tegla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 10:26   #32
Ovo sad sam napravila copy/paste jedne molbe koju sam ja slala, tek toliko da vidis kako to moze izgledati(ali i ne mora, moze i krace i dulje, i naravno drugacije), ali preporucam ti definitivno da svaku molbu prilagodis pojedinoj firmi(onome cime se ona bavi, onome sto trazi, raspitaj se, surfaj, kopaj, trazi, pitaj) i jos vazno da je prilagodis SEBI(svoje vrline i znanja, razlog trazenja posla, itd.)

Izvoli :

TVOJE IME I PREZIME
Kućna adresa
E-mail adresa
Broj telefona
(neka bude u sredini npr.)
Mjesto, DATUM
(neka bude desno npr.)


NAZIV FIRME
Adresa firme
N/R: Kontakt osoba
(neka bude lijevo npr.)

Predmet : Molba za posao - "Naziv radnog mjesta"(boldaj ovo)
________________________________________

Postovani g./gdjo. PREZIME KONTAKT OSOBE,

ovim putem se javljam na Vas oglas, objavljen DATUM na web stranicama "Moj posao"(ili negdje drugdje), za radno mjesto NAZIV RADNOG MJESTA.

Smatram da ispunjavam sve(ili vecinu) preduvjete koji su potrebni za uspjesno obavljanje gore navedenog posla, a koje ste i sami djelomicno naveli u oglasu, te se nadam da cete razmotriti moju molbu.

Nakon sto sam pregledala Vasu internet stranicu(ili dobila informacije negdje drugdje - napisi gdje), stekla sam dojam okruzenja u kojem je kvalitetnim radom moguce napredovati i usavrsavati se, pa mi je iz tog razloga Vasa ponuda vrlo primamljiva(interesantna).

Detalje vezane uz moje osnovno, te dodatno obrazovanje, dosadasnje radno iskustvo i vjestine mozete pronaci u kracem zivotopisu koji Vam dostavljam u prilogu. (prilagodi kako imas)

Zbog RAZLOG TRAZENJA POSLA intenzivno trazim posao koji ce mi omoguciti usavrsavanje vec stecenih znanja, te stjecanje novog iskustva.
Ukoliko trazite osobu mog profila rado cu se odazvati na interview u kojem cete Vi imati priliku uvjeriti se u moje karakterne osobine tipa komunikativnost, te u kojem cemo obostrano imati priliku dobiti odgovore na dodatna pitanja.

Ocekujem Vas skori odgovor.


S postovanjem,

IME I PREZIME



U prilogu :
 Zivotopis na hrvatskom jeziku
 CV in english

Zadnje uređivanje tegla : 03.03.2004. at 11:00.
tegla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 10:57   #33
Sjetila se ja jos nekih sitnica

Nalov e- maila:
Molba za posao - Naziv radnog mjesta - Kandidat : Ime i prezime
Zato sto poslodavcu mailom stigne stotine molbi sa nepotpunim naslovom, a prvo sto ce vidjet je upravo taj naslov, pa nek bude potpun.

Naziv dokumenata (zivotopisa) koje prilazes:
Zivotopis - Ime i prezime.doc
CV - Ime i prezime.doc
Nikako ne samo cv.doc, jer takvih dobiju na stotine, neka se vidi ciji je zivotopis.

Tvoj e-mail:
Neka sadrzava tvoje ime i prezime, a ne neki nadimak ili nesto neprepoznatljivo.
npr. [email protected]

Mislim da je to sad stvarno to, ak je neko sve to vec napisao, sad ces sigurno zapamtit
tegla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 11:09   #34
Lilly i tegla hvala vam puno!

Svidja mi se ovaj zivotopis na engleskom, stvarno dobro izgleda. (ja to tako nikada ne bih znala sama sastaviti, uopce nemam iskustva s tim molbama i zivotopisima).

Da pocnem te molbe slati obicnom postom ili moze preko maila?
Obicnom postom mi se cini jednostavnije buduci da nikada nisam sigurna da li sam taj attach dobro poslala ili ne. Osim toga, sada bi trebala biti dva attacha (na jednom molba, na drugom zivotopis), a na kompu nemam nikakvog programa za pisanje (cak ni worda ) i nikada nije sigurno imaju li oni taj program za pisanje ili ne. Znate na sto mislim?

Opet, s druge strane, ako cu slati obicnom postom (sto mi se cini boljom opcijom unatoc novcima koje cu potrositi na kuverte i markice), moram paziti i na kuvertu (koliko velika treba biti? format A4? ili moze ona duplo manja pa papire presavinem jednom na sredini?) i na papir. Vidim da se na onom topicu "S druge strane natjecaja" pisalo o tezini i kvaliteti papira. Nazalost, doma imam samo onaj papir za printer koji ima zubce sa strane koji se odkinu pa se vidi da su otkinuti. No, to se da rijesiti. Otici cu u knjizaru i traziti ih neki kvalitetni papir.

Sto mi savjetujete? Da saljem preko maila (molim vas onda i nekakav link za program u kojem cu pisati te molbe, buduci da na kompu trenutno nemam cak ni worda) ili cu ozbiljnija ispasti ako saljem obicnom postom (tada vas molim savjet oko velicine i boje kuverte (moze roza? zuta? znate one kuverte u bojama?) i kvaliteti papira?

Tegla, ovaj dio u molbi gdje navodis zasto bi htjela bas kod njih raditi pase za svaku firmu. Svi vjerojatno rade kvalitetno i moguce je napredovati. Mogu i ja to tako onda poslati?

Razlog trazenja posla i zasto sam izabrala bas njih me muci. Ne mogu im reci iskren razlog (ocajna sam, trazim bilo kakav posao, dajte sto imate ). A i ne mogu im reci iskren razlog zasto sam izabrala bas njih (saljem redom molbe, tako mi je svejedno koja firma ce me primiti, samo neka me neka PRIMI ). Kako to srociti? I kako molbu prilagoditi pojedinoj firmi?

I jos nesto. Mislim da ce mi trazenje posla dosta otezati cinjenica da sam student. Ali ja sam IZVANREDNI student koji je na parcijali i ima predavanja jednom tjedno. Eventualno dva puta tjedno. I to popodne, od 15:00. Studiranje uz rad je na mom faksu najnormalnije. Mislim da ih vise od pola radi. Osim toga, ostalo mi je jos 15 ispita (a ispiti zaista nisu teski, za jedan ispit imam nauciti 100-tinjak stranica, nekada malo vise, cesce puno manje). Ako sve dam u roku, faks savrsavam na ljeto/jesen 2005. Trebam li i to nekako spomenuti? Mozda nekako posebno naglasiti da sam izvanredni student koji ima predavanja jednom do dva puta tjedno i to popodne? Uz napomenu da mi predavnaja nisu obavezna. Kako da to pak skombiniram? Mislim da im odmah padne mrak na oci kada vide da im se javlja STUDENT.

Jos jednom svima zahvaljujem na pomoci. Jos vas malo savjeta i dobre volje molim.
bSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 11:33   #35
QUOTE]bSh kaže:
Lilly i tegla hvala vam puno!

Svidja mi se ovaj zivotopis na engleskom, stvarno dobro izgleda. (ja to tako nikada ne bih znala sama sastaviti, uopce nemam iskustva s tim molbama i zivotopisima).

Nitko nije imao iskustva od prve, sto vise stvari vidis i cujes i zapamtis, vise ces znati, i imati tog famoznog iskustva

Da pocnem te molbe slati obicnom postom ili moze preko maila?
Obicnom postom mi se cini jednostavnije buduci da nikada nisam sigurna da li sam taj attach dobro poslala ili ne. Osim toga, sada bi trebala biti dva attacha (na jednom molba, na drugom zivotopis), a na kompu nemam nikakvog programa za pisanje (cak ni worda ) i nikada nije sigurno imaju li oni taj program za pisanje ili ne. Znate na sto mislim?

Opet, s druge strane, ako cu slati obicnom postom (sto mi se cini boljom opcijom unatoc novcima koje cu potrositi na kuverte i markice), moram paziti i na kuvertu (koliko velika treba biti? format A4? ili moze ona duplo manja pa papire presavinem jednom na sredini?) i na papir. Vidim da se na onom topicu "S druge strane natjecaja" pisalo o tezini i kvaliteti papira. Nazalost, doma imam samo onaj papir za printer koji ima zubce sa strane koji se odkinu pa se vidi da su otkinuti. No, to se da rijesiti. Otici cu u knjizaru i traziti ih neki kvalitetni papir.

Sto mi savjetujete? Da saljem preko maila (molim vas onda i nekakav link za program u kojem cu pisati te molbe, buduci da na kompu trenutno nemam cak ni worda) ili cu ozbiljnija ispasti ako saljem obicnom postom (tada vas molim savjet oko velicine i boje kuverte (moze roza? zuta? znate one kuverte u bojama?) i kvaliteti papira?

Tegla, ovaj dio u molbi gdje navodis zasto bi htjela bas kod njih raditi pase za svaku firmu. Svi vjerojatno rade kvalitetno i moguce je napredovati. Mogu i ja to tako onda poslati?

Razlog trazenja posla i zasto sam izabrala bas njih me muci. Ne mogu im reci iskren razlog (ocajna sam, trazim bilo kakav posao, dajte sto imate ). A i ne mogu im reci iskren razlog zasto sam izabrala bas njih (saljem redom molbe, tako mi je svejedno koja firma ce me primiti, samo neka me neka PRIMI ). Kako to srociti? I kako molbu prilagoditi pojedinoj firmi?

I jos nesto. Mislim da ce mi trazenje posla dosta otezati cinjenica da sam student. Ali ja sam IZVANREDNI student koji je na parcijali i ima predavanja jednom tjedno. Eventualno dva puta tjedno. I to popodne, od 15:00. Studiranje uz rad je na mom faksu najnormalnije. Mislim da ih vise od pola radi. Osim toga, ostalo mi je jos 15 ispita (a ispiti zaista nisu teski, za jedan ispit imam nauciti 100-tinjak stranica, nekada malo vise, cesce puno manje). Ako sve dam u roku, faks savrsavam na ljeto/jesen 2005. Trebam li i to nekako spomenuti? Mozda nekako posebno naglasiti da sam izvanredni student koji ima predavanja jednom do dva puta tjedno i to popodne? Uz napomenu da mi predavnaja nisu obavezna. Kako da to pak skombiniram? Mislim da im odmah padne mrak na oci kada vide da im se javlja STUDENT.

Jos jednom svima zahvaljujem na pomoci. Jos vas malo savjeta i dobre volje molim.
[/QUOTE]

Nitko nije imao iskustva od prve, sto vise stvari vidis i cujes i zapamtis, vise ces znati, i imati tog famoznog iskustva

Da li ces molbe slati postom ili mailom, ovisi od oglasa do oglasa. Dobro prouci svaki oglas. Na moj posao obicno napisu da se molbe salju na mail. Na stranicama zavoda za zaposljavanje daju adrese, itd. Gledaj koji je format za zivotopise, ako pise .doc - onda pisi molbu i zivotopis u wordu, i tako ih i salji. Ne brini, svaka normalna firma ce imati barem word. Ako saljes postom(samo kad oni to izricito traze, sto je jako rijetko), slozi u takvu kuvertu da ne bude prevelika, ne premala, taman srednja neka(bemumisa ne znam format). Mislim da ak presavines na pol to bude cisto uredno.
Nabavi word! Ako imas komp, a ocito imas, i hoces slati molbe mailom moras imati barem word. PDF isto nije problem, al word ti je baza koju bi trebala imati i znati ga koristiti. Pitaj bilo koga ko ima komp nek ti da bilo koji OFFICE cd, nek ti instalira osnovno.

Sto se papira tice, pretpostavljam da imas onaj za matricni printer. Nabavi papir za obican(npr. laserski printer), moze biti bijeli, pusti sad boje(ak bas hoces boju nek bude jako svijetla i nek ne bode oci, neka bez lagana mozda).

Ovak, ja ti preporucam da saljes putem maila.
Attach nije nikakav problem. Klik na attach, pa na browse, pa nadjes dokument koji trebas, klik na njega, pa na OK i dovrsis kako ti vec ponudi opcije. Ne moras se bojat da ce nestat, pogotovo ne u outlook-u.

Ali, ja molbu nikako ne bih stavljala kao attachment, nego kao glavno tijelo e-maila. Napises je u wordu, tamo spremis, otvoris i fino iskopiras u novi mail.
Kao attacment bi stavljala samo zivotopise, zbog toga jer molba stavljena u attach izgleda kao nesto sto se samo prosljedjuje svakoj firmi, a ne kao nesto sto si posebno pisala BAS ZA TU FIRMU.

Sto se studiranja tice i radnog vremena - to ostavi za eventualni razgovor koji je druga stepenica pa im tamo sve lijepo objasni. Nemoj odmah u molbi pisati kako te nece biti, kako ne mozes u ovo ili ono doba, ostavi to za razgovor. Ali da, napisi da si izvanredni student, ali da mozes i ZELIS raditi.

Ak sam nest zaboravila, sorry, predugacki su ovo postovi za moju koncentraciju.
tegla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 11:46   #36
Quote:
bSh kaže:
Lilly i tegla hvala vam puno!
u'r welcome.

Quote:
Svidja mi se ovaj zivotopis na engleskom, stvarno dobro izgleda. (ja to tako nikada ne bih znala sama sastaviti, uopce nemam iskustva s tim molbama i zivotopisima).
Da, fakat je dobar s tim sto bih ti dodala da pazis na red kojim unosis podatke. Na vrh stavljaj ono sto je novije, zadnji posao pa ispod onaj prije njega,... isto tako i za skolu. Pojedine 'skills' mozes izbaciti ako nisu relevantne za posao. Pokusaj razmisljati o funkciji za koju reagiras i smisliti koje tvoje osobine su + za taj posao. Njih naglasi.

Quote:
Da pocnem te molbe slati obicnom postom ili moze preko maila?
Obicnom postom mi se cini jednostavnije buduci da nikada nisam sigurna da li sam taj attach dobro poslala ili ne. Osim toga, sada bi trebala biti dva attacha (na jednom molba, na drugom zivotopis), a na kompu nemam nikakvog programa za pisanje (cak ni worda ) i nikada nije sigurno imaju li oni taj program za pisanje ili ne. Znate na sto mislim?

Opet, s druge strane, ako cu slati obicnom postom (sto mi se cini boljom opcijom unatoc novcima koje cu potrositi na kuverte i markice), moram paziti i na kuvertu (koliko velika treba biti? format A4? ili moze ona duplo manja pa papire presavinem jednom na sredini?) i na papir. Vidim da se na onom topicu "S druge strane natjecaja" pisalo o tezini i kvaliteti papira. Nazalost, doma imam samo onaj papir za printer koji ima zubce sa strane koji se odkinu pa se vidi da su otkinuti. No, to se da rijesiti. Otici cu u knjizaru i traziti ih neki kvalitetni papir.

Stavi stvari u perspektivu. Kakav posao trazis? Kakva je firma kojoj pises? Ja ne saljem mailom, previse mi je vazno svako pismo i svaki cv i previse sam vremena ulozila u svaki pa ne zelim riskirati nego saljem postom. Jedino kad bih se bavila programiranjem moooozda bih birala da saljem mailom.

Ja saljem u velikoj koverti ali mislim da je i ona u koju mozes ubaciti na pola savijen papir isto ok. Manje od toga bolje ne. Uvijek pazi da si stavila dobru markicu, da nije premalo.

Kvaliteta papira tebi nije bitna. Mislim da postaje bitna kasnije, kad imas dosta iskustva i kad se zelis izdvojiti iz mase. Obzirom da nemas iskustva, tebi je bitnije da izvuces najvise moguce iz sadrzaja zivotopisa i molbe.

Quote:
Sto mi savjetujete? Da saljem preko maila (molim vas onda i nekakav link za program u kojem cu pisati te molbe, buduci da na kompu trenutno nemam cak ni worda) ili cu ozbiljnija ispasti ako saljem obicnom postom (tada vas molim savjet oko velicine i boje kuverte (moze roza? zuta? znate one kuverte u bojama?) i kvaliteti papira?
Keep it simple. Radije ulozi trud u dobar zivotopis i molbu, a papir i koverta jednostavni. Bez iskustva ces vjerovatno morati poslati jako puno pisama dok nesto ne uspije. Gdje bi zavrsila da svako 'napucavas' kovertama u boji?


Quote:
Tegla, ovaj dio u molbi gdje navodis zasto bi htjela bas kod njih raditi pase za svaku firmu. Svi vjerojatno rade kvalitetno i moguce je napredovati. Mogu i ja to tako onda poslati?

Razlog trazenja posla i zasto sam izabrala bas njih me muci. Ne mogu im reci iskren razlog (ocajna sam, trazim bilo kakav posao, dajte sto imate ). A i ne mogu im reci iskren razlog zasto sam izabrala bas njih (saljem redom molbe, tako mi je svejedno koja firma ce me primiti, samo neka me neka PRIMI ). Kako to srociti? I kako molbu prilagoditi pojedinoj firmi?
Meni je ovo isto prilicno teska stvar za srociti i kad god pricam s drugim ljudima cujem poneku dobru stvar koja meni nikad ne bi pala na pamet. Ispituj svijet dakle.

Ja uvijek prvo dobro prekopam internet site firme, procitam cim se bave, kako rade, jako volim dijelove gdje puste radnike da nesto kazu o firmi ili o svom poslu.

Za kraj ostavim mission statement i ostale formalnije stvari jer me to onda ubacuje u 'vise razine' i tako tu nadem sta mi se svida, sta odvaja tu firmu od drugih slicnih,... bla bla... zapravo je i meni jos malo pa daj sta das ali iz pisma se ne smije vidjeti...


Quote:
I jos nesto. Mislim da ce mi trazenje posla dosta otezati cinjenica da sam student. Ali ja sam IZVANREDNI student koji je na parcijali i ima predavanja jednom tjedno. Eventualno dva puta tjedno. I to popodne, od 15:00. Studiranje uz rad je na mom faksu najnormalnije. Mislim da ih vise od pola radi. Osim toga, ostalo mi je jos 15 ispita (a ispiti zaista nisu teski, za jedan ispit imam nauciti 100-tinjak stranica, nekada malo vise, cesce puno manje). Ako sve dam u roku, faks savrsavam na ljeto/jesen 2005. Trebam li i to nekako spomenuti? Mozda nekako posebno naglasiti da sam izvanredni student koji ima predavanja jednom do dva puta tjedno i to popodne? Uz napomenu da mi predavnaja nisu obavezna. Kako da to pak skombiniram? Mislim da im odmah padne mrak na oci kada vide da im se javlja STUDENT.
Ne, iskoristi to kao svoju prednost. Definitivno si fleksibilna ako su ti obaveze takve na faksu. Mozes daklem to napisati, traziti full time posao s tim da povremeno uzmes vremena za faks. Ne znam gdje su u Hrvatskoj granice za full time. Ovde mozes raditi full time i imati jedan dan slobodan. Mislim, jos uvijek se zove full time.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 12:56   #37
Quote:
12.red: Kako se pak to zove na hrv.? (udata ili ne)
bracni status

Quote:
te se nadam da cete razmotriti moju molbu.
psiholozi bi ovo forumulirali ovako - zahvaljujem se sto cete razmotriti moju molbu.

Jedno je ( po njima) molecivi stav a drugo je sigurnost u sebe i svoje kvalitete - dakle polazis od toga da ce sigurno razmotriti tvoju molbu.

Isto umjesto " nadam se pozivu za intervju" - zahvaljujem se sto cete mi dati mogucnost osobno se predstaviti.

Quote:
moram paziti i na kuvertu (koliko velika treba biti? format A4? ili moze ona duplo manja pa papire presavinem jednom na sredini?) i na papir.
nikad ali NIKAD ne presavijati papire i slati molbe u manjim kuvertama. Boja - bijela.

Quote:
buduci da na kompu trenutno nemam cak ni worda)


koje programe imas na compu ? Word je ono sto dolazi kao standardna oprema.

Quote:
Razlog trazenja posla i zasto sam izabrala bas njih me muci. Ne mogu im reci iskren razlog (ocajna sam, trazim bilo kakav posao, dajte sto imate
zasto ne ?

Napises da uz studij trazis dodatni izvor zarade kako bi odteretila kucni budzet i napravila prvi korak ka osamostaljivanju.

Takav RAZLOG za trazenje posla ce vecina poslodavaca cijeniti.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 13:01   #38
Quote:
, ja molbu nikako ne bih stavljala kao attachment, nego kao glavno tijelo e-maila. Napises je u wordu, tamo spremis, otvoris i fino iskopiras u novi mail.
Kao attacment bi stavljala samo zivotopise, zbog toga jer molba stavljena u attach izgleda kao nesto sto se samo prosljedjuje svakoj firmi, a ne kao nesto sto si posebno pisala BAS ZA TU FIRMU.
.
slazem se

Quote:
Sto se studiranja tice i radnog vremena - to ostavi za eventualni razgovor koji je druga stepenica pa im tamo sve lijepo objasni. Nemoj odmah u molbi pisati kako te nece biti, kako ne mozes u ovo ili ono doba, ostavi to za razgovor. Ali da, napisi da si izvanredni student, ali da mozes i ZELIS raditi.
tocno.

Quote:
Da, fakat je dobar s tim sto bih ti dodala da pazis na red kojim unosis podatke. Na vrh stavljaj ono sto je novije, zadnji posao pa ispod onaj prije njega,... isto tako i za skolu.
stil koji opisujes se u Europi zove "americki"

jednako prezentan je i stil kojim se zivotopis ispisuje kronoloski

Quote:
Kvaliteta papira tebi nije bitna. Mislim da postaje bitna kasnije, kad imas dosta iskustva i kad se zelis izdvojiti iz mase. Obzirom da nemas iskustva, tebi je bitnije da izvuces najvise moguce iz sadrzaja zivotopisa i molbe.
slazem se
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 13:39   #39
Quote:
Winona kaže:
Ja bi svakako prilozila sliku, to je danas norma...
Za neke fotke koje sam ja dobijao uz CV mogu samo reć da bi im bolje bilo da ih nisu slali... Ono: fotka snimana noću prikazuje cijelu figuru naslonjenu na nekakav stup a faca ima naceren pijano-šeretski smiješak. Strašno!

Kaj se tiče ostalih stvari na koje sam osjetljiv kao poslodavac:
- pismenost (vidi se razlika između tipfelera i č-ć, ije-je i inih grešaka. Osobito konstrukcijsko logičkih nespretnosti...)
- boli me kita jel CV presavinut al popizdim kad mi slože epsku sagu o svojoj tužnoj životnoj priči i o tome kak su promjenili 23 poslodavca u 2 godine jer su svi lopovi i gulikože
- sumnjivo mi je kad se netko ko je očito prekvalificiran prijavi na natječaj - taj će čekat prvu priliku da zbriše
- gadno bude i kad ukebam nekog da laže ili maže o svojim kvalifikacijama: "Imam vozačku od 1999"... a nije vozio od ispita
...
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 14:00   #40
Winona, ne znam bas za taj 'americki'. Prije bih rekla da je kronoloski ili obrnuti kronoloski red.

"Americki" me asocira na nesto sasvim drugo, na americki nacin pisanja cv-a koji se totalno razlikuje od europskog, ali zbilja puno vise nego da li su stvari u kronoloskom ili obrnutom redu i ne zove se curriculum vitae nego resume.

U raznim primjerima americkih resume-a sam vidjela da se sa vise rijeci opisuje, da je stil pisanja nesto slobodniji, da nema dijela sa osobnim podacima, neki od njih stoje na resume-u ali je lay out drugaciji tako da ti se cini da resume odmah pocinje sa "Education" ili "Working experience".

Ne slazem se da je kronoloski jednako dobar nacin. Zadnja stvar na vrhu cini sve puno preglednijim.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:00.