Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2006., 06:55   #201
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Isto, samo bez kukuruza....= kaubojski grah
Vi'š vraga, nije Istra ni tak daleko od Mehika...
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 06:58   #202
Quote:
Chosma kaže:
Najbolji je grah s kiselom repom
Ae... jota
Dok sam živjela solo, kad sam ju skuhala, toliko bih se nabubala da sam se doslovce kotrljala. Sad ne stignem. Moje zlato jotu smaže brzinom svjetlosti (pun lonac od 4 i pol litre). Zadnju nisam ni probala, osim dok se kuhala da vidim da li fali nekog začina
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 07:00   #203
Quote:
grogo bolger kaže:
pa i ne mora biti suhog mesa,vegetarijanski isto nije loš
Evo, napravila sam neki dan baš jedan recept za grah s foruma (puno povrća, nema mesa ), bilo fino, ma fenomenalno, ali bilo bi još bolje da sam metnula malo špic- rebrica
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 07:02   #204
Quote:
Dora K kaže:
Vi'š vraga, nije Istra ni tak daleko od Mehika...
je, viva la piva

viva fuži
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 07:09   #205
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Dio graha posve raskuhaš i on ti zagusti...ili u dalmatinskom grahu se stavi krumpir, u neki grah -kaubojski- pa paprika raskuhana isto kao i paradajz, luk. No najčešće se sam grah raspadne i to mu daje gustinu.

Više ne radim zapršku niti na sarmi...jedino radim na kelju sa originalnom mljevenom paprikom iz Baranje
Krumpir se ne stavlja samo u Dalmaciji, već i u Istri. Sjećam se da sam, prvi put kad sam jela grah negdje vani u Zagrebu ostala frapirana obzirom da moja gospodja majka nikad nije skuhala grah bez krumpira (oni u Zagrebu ne meću krumpir, but WHYYYYY?????? ). Grah bez krumpira meni niš ne valja, jbga.... svatko ima svoje navike
Također, u Istri ne rade zapršku, grah se zgusti od raspadnutih zrna graha, pasiranim krumpirom i naravno, na kraju se dodaje pešta (mesarskom satarom se na drvenoj dasci sjecka i tuče češnjak i bijeli špek dok se ne pretvore u kremu ).

Ja umjesto pešte stavljam zapršku (nafčila se u Zagrebu), zapršku stavljam također u sarmu, filanu papriku, ćufte, paradjz juhu.... , ali mi zaprška mora bit svijetla jer mi se ne sviđa ajnpren okus
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 07:11   #206
ja isto volim krumpir u grahu, samo da je onak na veće komadićke zrezan
poirot is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 07:29   #207
Quote:
Dora K kaže:
Krumpir se ne stavlja samo u Dalmaciji, već i u Istri. Sjećam se da sam, prvi put kad sam jela grah negdje vani u Zagrebu ostala frapirana obzirom da moja gospodja majka nikad nije skuhala grah bez krumpira (oni u Zagrebu ne meću krumpir, but WHYYYYY?????? ). Grah bez krumpira meni niš ne valja, jbga.... svatko ima svoje navike

U taj grah dalmatinski, tako ga imam zapisanog, ide i dosta maslinovog ulja. Meni je super, a sad kak se zove . Inače najviše volim pašta šutu.

Jesi probala grah za zmajeve.....tak je ljut da rigaš vatru???? I tjera parazite.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 07:50   #208
Quote:
enigma kaže:
Imam Lidl 5 minuta hoda od kuce mi , kazi mi kakav je taj u limenci, valja li sta? Kako ga spremas?
To ti je nekakav talijanski (Ital d'Oro ili tak nekak), bijeli nikad nisam kupila, i sama znaš da oni nikakve druge vrste graha osim bijelog nemaju, a obzirom da se taj bijeli odmah raskuha i ne daje nikakvu boju, grah mi je zgledal totalno anemično pa sam tražila neki ofarbani grah da malo popravim tom svom grahu, da tak velim "krvnu sliku"
Kupujem crveni grah u limenci (Red Kidney Beans, Rote Kidney Bohnen), to ti je onaj za čili, ali funcionira just fine u svim normalnim "hrvatskim grahovima"
Imam uvijek koju limenku doma, za svaki slučaj, ak moram nekaj superbrzo skuhat. Ja ga ocijedim, properem i stavim kuhat još neko vrijeme (da se malo počne raspadat, eh.... navike, navike.... ) sa komadićima onog mesnatog Schinkenspecka i češnjakom, po potrebi dosolim i popaprim još malo i dalje spajam sa zeljem, kukuruzom.... kaj već ima doma.
U grah stavljam dosta dinstanog luka i pasiram krumpire.

Evo, probaj ovo, nije loše, a brzo je gotovo (kuha se pol vure):

Sastojci za 6 osoba ili taman dovoljno za mog muža

4 žlice ulja
200 g luka (3 srednje glavice) na kockice
1 mrkvica na kockice
70 g mesnate slanine
2 češnja češnjaka
1 lovorov list
1 žlica nasjeckanog celerova lista
3 limenke graha (1 limenka ima 420 g)
2 žlice koncentrata rajčice
150 g tjestenine (sitni pužići)
1 žlica nasjeckanog peršina
Malo crvene paprike
Pol kile krumpira

Dok pripremaš ostalo stavi kuhati grah sa špekom, nasjeckanim češnjakom lovorovim listom po želji (ja ga ne stavim uvijek) i celerovim listom, u drugi lonac stavi kuhati krumpire u blago posoljenu vodu (jedan nareži na kockice, ostala dva na četvrtine- to pasiraš da zagusti varivo), pazi koliko soliš pojedine sastojke da ne bude preslano kad sve spojiš.
Istovremeno zdinstaš luk s mrkvicom uz dodatak malo soli, papra, šećera, podlijevaj s malo vode dok se luk ne počne raspadati, u to dodaš žlicu- dvije brašna ako želiš (ja moram, inače mi neće pojesti ak varivo nije gusto) i koncentrat paradajza, podlij s malo hladne vode i promješaj dobro (da ti ne ostanu grudice od brašna), vrati na štednjak, dodaj grah, dodaj kockice krumpira i pasirane krumpire, papriku u prahu, ostavi na štednjaku na vrlo slaboj vatri da pomalo kuha- pazi da ti se ne zalijepi za dno. U onoj vodi od krumpira skuhaj pužiće i dodaj ih u varivo te s tekućinom koja je ostala ispod njih po potrebi još razrijedi varivo ako ti je pregusto. Na kraju umiješaš peršin.

Varijacije na temu su bezbrojne, ne moraš staviti krumpire, paprika i paradajz mogu biti svježi, narezani na kockice, umjesto tijesta možeš staviti kukuruz (iz limenke ili leda) ili odvojeno skuhati ričet (u ričet ne stavljaš paradajz) pa ga dodati u grah umjesto tijesta (pazi, ričet se jako lijepi za dno i lako zagara, pa ga treba dobro čuvati i kad podgrijavaš stalno miješati), ili odvojeno skuhaj kiseli kupus s malo špeka u komadu i na kraju pomiješaj s grahom (u grah sa zeljem/ kiselim kupusom NE STAVLJAŠ celer, peršin, mrkvicu, paradajz ni crvenu papriku).
Za ričet i grah sa zeljem dovoljne su ti dvije limenke graha.

Ak nađeš negdje kiselu repu za kupiti, svakako javi
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 07:54   #209
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
U taj grah dalmatinski, tako ga imam zapisanog, ide i dosta maslinovog ulja. Meni je super, a sad kak se zove . Inače najviše volim pašta šutu.

Jesi probala grah za zmajeve.....tak je ljut da rigaš vatru???? I tjera parazite.
Najviše volim jotu (grah sa zeljem), a ljutu inačicu... ahm.... onesvijestim se od "malo jače" paste za zube
Nije ljuto za mene, zaboravim disat
Ni ne za Ćića barka....
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 21:24   #210
Meni je zaprška u hrani isto kao i Vegeta - svakom jelu daje isti okus.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 21:46   #211
Može neki recept za grah sa tijestom - paštu?? Imam suhog rebarca i domaćeg graha možda ako nemam onda bi ovaj iz kozerve pa može verzije i sa jednim i drugim grahom...
hvala.
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 11:35   #212
Quote:
Chome kaže:
Može neki recept za grah sa tijestom - paštu?? Imam suhog rebarca i domaćeg graha možda ako nemam onda bi ovaj iz kozerve pa može verzije i sa jednim i drugim grahom...
hvala.
3 posta gore napisala sam recept za paštu-fažol, isto se kuha samo u jednoj verziji koristiš grah iz limenke, a u drugoj sam skuhaš grah.

Preporučam Barilline sitne pužiće. Nikad se ne raspadnu
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 12:10   #213
Quote:
Dora K kaže:
Ak nađeš negdje kiselu repu za kupiti, svakako javi
e kisele repe nema nigdje za kupit kod mene, ma nema ovdje puno toga, cak ni ova njihova spiza mi se ne svida, bar u Njem. imaju gyros kebab i gyros pice , ajoj sad bi ja nazad.
 
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:36   #214
grah

pih na search nisam nista nasao o grahu. a to je jedna od najfinijih delicija,ljudi moji nije valjda da i vi mislite da grah ima dusu :-)
Uglavnom, imam frisko skuhanog graha, bez zaprska itd, nesta slicno grahu iz limenke,samo sol. i zanimaju me ideje za grah salatu. ja inace stavim ulje, svjezi luk i ocat... a sada bi nesta drugo.
ukusne ideje su dobrodosle :-)
samo brzo odgovorite da ga ne zaprzim jel sam glaaaadan
fant0m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:38   #215
a tražio si, di?

ak' se o čemu pisalo, pisalo se o grahu kroz ove silne godine
http://www.google.hr/custom?domains=...ORID%3A1&hl=hr
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:44   #216
ma trazio sam na search od ovog foruma, pisalo mi je sorry no matches, a sada sam pogledao redak ispod i vidio jedan od razloga, too common lol, aj thx, bas sam glup kad sam gladan
fant0m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 19:49   #217
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
a tražio si, di?

ak' se o čemu pisalo, pisalo se o grahu kroz ove silne godine
http://www.google.hr/custom?domains=...ORID%3A1&hl=hr
Kol'ko ono rezultata? 34oo ? Čitav život ću ja ovo pripremati, Polly genijalka
annerri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 20:10   #218
nakon 34 min trazenja nasao sam jedan dobar lol... kako cu se sada ubit od grah salate: grah+luk+ocat+ulje+przena slanina
fant0m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 20:12   #219
daklem, topice se moze lockat

dobar tek
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 21:00   #220
evo , fant0m poželio, pa da dignemo ovaj prastari topic

Kaubojski grah
na masti (OK, ulju ...) prodinstati sitno nasjeckanog luka
ubaciti mljevenu govedinu (no, dobro junetinu)
nabacati začina po želji ili mogućnostima ( lovorov list - sasvim dovoljno! ; timijan ili origano ili kadulju ...ali ne mora )
dok se prži umiješati crvenu papriku (slatku ili ljutu, već po želji)
kad se fino zamiriše i izgubi vlastiti sok - izvrnuti konzervu sitnog bijelog graha (ili, u fant0movom slućaju predkuhanog, ali sa nešto vode od kuhanja) i posoliti po želji, mješati u tavi na jakoj vatri dok ne dostigne gustoču koja se lako grabi korom kruha
(ako smjesa luka i mesa (it rimes, it rimes ) malo i pogori, nije grijeh - pa to je Kaubojski grah !!!
jede se s domaćim ili kalničkim kruhom (kruh sa puno kore a malo srca) a zalijeva vodenastom kavurinom ili crnim čajem ...može i bourbonom
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.