Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2009., 12:05   #61
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
A koliko je to "prilagođeno"?
80?
70?
30?
Mislim da po njegovim tvrdnjama i da ga guraš, bilo bi prebrzo.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:05   #62
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Sto tvrdim? Naravno da se neces uspjet zaustaviti ako vozis 90 kmh koliko je ogranicenje izvan naseljenog mjesta. Ali ako postoji znak opasnosti onda si duzan voziti prilagodjeno. Isto kao sto kad vidis znak za serpentinu neces nastaviti voziti 90 kmh nego ces prilagoditi voznju tako da uspijes odvesti zavoj.
Da voziš 50, nećeš uspjet stati ako ti bilo kaj skoči pred auto, a sigurno ne voziš toliko.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:08   #63
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
A koliko je to "prilagođeno"?
80?
70?
30?
To odredjuje vjestak. Ne postoji brzina ispod koje si amnestiran.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:12   #64
Ma joj... Ovaj očito ne kuži scenarij sa "skakanjem jelena 1m ispred auta"...

Također ne kuži da se za prelazak 1 metra u sekundi trebaš voziti brzinom od 3.6 Km/h... On se vjerojatno vozi 4 na sat kroz te šume i muriju mu za to uopće ne prigovara.
Zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:12   #65
Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Da voziš 50, nećeš uspjet stati ako ti bilo kaj skoči pred auto, a sigurno ne voziš toliko.
Nema veze koliko ti ili ja vozimo, vec ono sto pise u zakonu, ono sto kaze vjestak i ono sto presudi sud. Ako sa 50 smatras da neces stici reagirati, vozi sporije. Vrlo je jednostavno.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:17   #66
Quote:
Zeleni kaže: Pogledaj post
Ma joj... Ovaj očito ne kuži scenarij sa "skakanjem jelena 1m ispred auta"...

Također ne kuži da se za prelazak 1 metra u sekundi trebaš voziti brzinom od 3.6 Km/h... On se vjerojatno vozi 4 na sat kroz te šume i muriju mu za to uopće ne prigovara.
Naravno, ti si jedini sposoban podijeliti 2 broja. Ovdje ne razgovaramo o logici, nego o pravnom aspektu.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:17   #67
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
To odredjuje vjestak. Ne postoji brzina ispod koje si amnestiran.
Prometno vještvo je vrlo egzaktna znanost, jedan od bitnih elemenata vještva je utvrđivanje brzine kojom se je mogla izbjeći opasnost. Ako je ta brzina 10 km/h ili slično, svaki sud će te osloboditi odgovornosti.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:22   #68
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Nema veze koliko ti ili ja vozimo, vec ono sto pise u zakonu, ono sto kaze vjestak i ono sto presudi sud. Ako sa 50 smatras da neces stici reagirati, vozi sporije. Vrlo je jednostavno.
Daj nemoj filozofirati. Recimo voziš 50 km/h, dva metra ispred tebe skoči jelen, nečeš stić reagirat ni da imaš reflekse ko van dam u najboljim danima, jer ti pri 50km/h prelaziš jebenih 14 metara u sekundi, i u ta 2 metra nema jebene teorije da stigneš stati, čak da ideš 30 na sat, to je cirka 8 metara u sekundi i upitno je jel ćeš stić stat kad neko skoći 2 metra ispred tebe.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:23   #69
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Naravno, ti si jedini sposoban podijeliti 2 broja. Ovdje ne razgovaramo o logici, nego o pravnom aspektu.
Izgleda da si ti jedini nesposoban shvatiti da nemreš izbjeć ako ti neko dak skoći pred auto na jebeni metar, dva.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:28   #70
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Prometno vještvo je vrlo egzaktna znanost, jedan od bitnih elemenata vještva je utvrđivanje brzine kojom se je mogla izbjeći opasnost. Ako je ta brzina 10 km/h ili slično, svaki sud će te osloboditi odgovornosti.
Zelis reci da je ti 10km/h ili slicno fiksno odredjeno?
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:33   #71
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Zelis reci da je ti 10km/h ili slicno fiksno odredjeno?
Pa nije fixno određeno, ali ako vještak utvrdi da si išo 60, ograničenje je 90, a 20 je bilo potrebno da izbjegneš nesreću, naravno je da nebudeš kriv, nemožeš se voziti 20 tim dijelom ceste.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:35   #72
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Zelis reci da je ti 10km/h ili slicno fiksno odredjeno?
Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Pa nije fixno određeno, ali ako vještak utvrdi da si išo 60, ograničenje je 90, a 20 je bilo potrebno da izbjegneš nesreću, naravno je da nebudeš kriv, nemožeš se voziti 20 tim dijelom ceste.
Evo, odgovoreno ti je.
Dakle, itekako možeš biti amnestiran od neprilagođene brzine.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:54   #73
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Evo, odgovoreno ti je.
Dakle, itekako možeš biti amnestiran od neprilagođene brzine.
Ne nije, stalno tvrdite jedno, a ne kuzite o cemu ja pricam. No uglavnom, posao zove, pa EOD s moje strane

Za kraj, evo jos jedan zanimljiv tekst o tome kako stvari izgledaju u malo sredjenijim drzavama:

"Prekalj kaže da se očekuju neke zakonske izmjene, koje bi ovaj sustav trebale učiniti efikasnijim, no kad se i to zakonodavstvo uskladi s europskim, čeka nas pravi šok: u većini zemalja Europske unije odnos između krivca i oštećenika u slučajevima nalijetanja na divljač u prometu suprotan je nego kod nas. Ako u europskim zemljama vozač naleti na divljač, on nema status oštećenika, nego se smatra počiniteljem prekršaja: nedvojbeno je prebrzo i nepažljivo vozio, a ubivši divlju životinju, on je počinio štetu, kako eventualnom ovlašteniku lova, tako i nacionalnom prirodnom bogatstvu! Ipak, europski se osiguravateljski sustav pobrinuo da i u tom »odnosu« ima pravednosti: tamo se pri osiguranju vozila uz ostale potencijalne štete navodi i šteta koju na vozilu može počiniti divljač. Međutim, vozač koji naleti na divljač ima status prekršitelja, kao da je naletio na pješaka, i još k tome mora nadoknaditi štetu na pregaženoj divljači."
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 14:23   #74
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
To odredjuje vjestak. Ne postoji brzina ispod koje si amnestiran.
Opet krivo.
Vješak može odrediti brzinu za siguran prolaz neke dionice ako gleda karakteristike ceste (uspon, zavoj, kiša i sl.)
Može odrediti i u odnosu na neku prepreku npr. kamion se uljučuje udesno, a ti voziš 100 i sudariš se. Vješak može odredti brzinu kojom bi se zaustavio do mjesta uključivanja kamiona i brzinu koja bi prosječnom vozaču omogućila da skrene u lijevu traku i praktično pretekne kamion.
Ali nema smisla da vješak utvrđuje pri kojoj brzini bi se vozilo zaustavilo ako naiđe na prepreku svega par metara isped sebe. Gore su ti pisali, sa 50 km/h prelaziš 14 metara u sekundi. Prosječnom vozaču, a što je i polazište svih vještačenja, treba 1 sekunda od uočavanja nekog objekta pa dok stisne kočnicu.
E sad, daj mi reci kojom brzinom ja moram voziti ako mi jelen iskoči 3 metra ispred mene, a da se zaustavim na vrijeme. Uzmi u obzir i vrijeme reakcije i vremensko trajanje samog kočenja.
Ako sa 10 km/h prelaziš 3,6 metara, a za reagirati ti treba 1 sekunda, onda je po tebi prilagođena brzina valjda 4-6 km/h (ako neko kuži fiziku neka izračuna točno).
Zanima te koliko je to u stvarnosti? Dakle to je otprilike duplo brže od brzine kojom se Space Shuttle prevozi do lansirne rampe. A to ti izgleda ovako....http://www.youtube.com/watch?v=HYG25...eature=related
A ako ćeš još drastičniji primjer; čovjek hoda brzinom od 5 km/h.
Pa čovječe, zabranili bi vožnju tom cestom a ne je držali u prometu.

Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Za kraj, evo jos jedan zanimljiv tekst o tome kako stvari izgledaju u malo sredjenijim drzavama:

"Prekalj kaže da se očekuju neke zakonske izmjene, koje bi ovaj sustav trebale učiniti efikasnijim, no kad se i to zakonodavstvo uskladi s europskim, čeka nas pravi šok: u većini zemalja Europske unije odnos između krivca i oštećenika u slučajevima nalijetanja na divljač u prometu suprotan je nego kod nas. Ako u europskim zemljama vozač naleti na divljač, on nema status oštećenika, nego se smatra počiniteljem prekršaja: nedvojbeno je prebrzo i nepažljivo vozio, a ubivši divlju životinju, on je počinio štetu, kako eventualnom ovlašteniku lova, tako i nacionalnom prirodnom bogatstvu! Ipak, europski se osiguravateljski sustav pobrinuo da i u tom »odnosu« ima pravednosti: tamo se pri osiguranju vozila uz ostale potencijalne štete navodi i šteta koju na vozilu može počiniti divljač. Međutim, vozač koji naleti na divljač ima status prekršitelja, kao da je naletio na pješaka, i još k tome mora nadoknaditi štetu na pregaženoj divljači."
A sad mi je jasno...pa piše u novinama, ima bit da je tako.
Nego, ko je Prekalj?
I imaš li kakvu sudsku praksu, da mi je to naći pa prodavat osiguravajućim društvima za masne pare.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 22:09   #75
Sudar s veprom

pozdrav svima!

evo baš u subotu imala sam nezgdu, točnije, dva vepra su mi iz mraka izletila na cestu, naravno da ih nisam stigla uočit jer su izletila možda metar od auta. e sad, to je otvorena cesta, izvan naselja, znači, max dopuštena brzina je 90. ja sam vozila 60, da sam vozila i manje, ne bi uspjela izbjeć dva vepra od 150-200 kg koja su izletjela. znak je bio istina, ali na takvoj cesti, bar mislim, vožnja od 30-40 se smatra presporom. to se isto kažnjava zar ne?
bilo kako bilo, ispada da sam ja kriva samo zato jer je bio glupi znak na cesti, a veprovi bi izletjeli i da sam vozila bicikl????
užasno nelogično glupo...šteta je bila poprilična- kiler,branik,far...
merien1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 11:22   #76
Jedan moj kolega je vozio po gorskom k. Mislim da je i bio znak za divljac (ovo nisam siguran, bas cu ga pitat), i izletila mu srna, odnosno skocila tocno na haubu. Voznja od 50ak km/h, jer je bio mrak. Zvali su hak da ih uputi dalje, pa su dosli i lovocuvar (jel se tako zove) i policija. Jedini problem u svemu je bilo potvrdit da je to srna napravila, jer lovocuvar kaze da ima barem tjedno 2-3 takva zahtjeva lazna. I nasao je srnu oko 400 metara dalje. Sve dalje je platilo "njegovo" osiguranje.
__________________
Ladies and gents, I won’t pretend
I think I forgot my medicine

Just search T for Texarkana!
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 08:09   #77
Ja sam jučer udaril srnu koja mi je izletila na metar ispred auta.
Brzina je bila oko 60.
Policija je došla, napravila zapisnik i odmah su mi rekli da nisam kriv jer je brzina bila prilagođena, znaka nema a prilikom očevida je prek ceste pretrčalo još par srnjaka i policajci su ih vidjeli a teren je takav da je cesta povišena i nema šanse da iz auta primjetiš sa strane da ti nešto izleti pred auto!
Uglavnom rečeno mi je da samo odem na osiguranje lovačkog društva, napravim procjenu štete i popravim si auto.
zagurec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 12:32   #78
Pričali ste o zecu koji je pobjegao nakon udara autom, on iako je pobjegao u grm, ne znači da je i ostao živ. Može uginuti od ozljeda i nakon udarca, ne mora ostati na mjestu mrtav.
Nakon takvih sudara sa divljači jasno je da se treba pozvati policija i tog lovočuvara da naprave očevid i dokumentiraju. Ako je vozač vozio prema ograničenjima, ima pravo na odštetu, a ako je vozio brže i ako nije uspio dokazati da je zaista udario u neku divlju životinju, jedino može biti sretan da još ne plati sam kaznu za prebrzu vožnju ili nešto treće.
U tvom slučaju, ako je policija našla dlake na braniku a lovočuvar ti ne vjeruje, možda možeš, ako ništa zatražiti barem polovicu iznosa nastale štete.
*Ami* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 22:09   #79
zajep!

Došlo mi je do takve komplikacije da sam već totalno poludio!!!!
Prijavim štetu na osiguranje gdje su lovci osigurani i tamo mi pošalju odgovor da oni više nisu odgovorni za nalet na divljač nego onaj tko gospodari tom prometnicom.

Nakon toga odem na svoje osiguranje i raspitujem se a oni ko telad, nemaju pojma o ničem!!!
Nakon 10ak obavljenih poziva i usmjerivanja napokon dobivam HR ceste.
Tam sad trebam predati zahtjev za odštetu štete nastale naletom divljači.
Šteta je oko 8.000.00 kn po procjeni koju je napravilo osiguranje.

Sad trebam čekati i dalje 20ak dana na odluku pravne službe cestara!
A kak da hodam na posao ili bilo kaj obavim u životu!!!???
Ili da popravim auto na svoj račun?
Koma koma!!!!
Fakat smo jad i bijeda od države!!!!!!
zagurec is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 22:57   #80
Quote:
zagurec kaže: Pogledaj post
Sad trebam čekati i dalje 20ak dana na odluku pravne službe cestara!
A kak da hodam na posao ili bilo kaj obavim u životu!!!???
Ili da popravim auto na svoj račun?
Koma koma!!!!
Fakat smo jad i bijeda od države!!!!!!
Za sve takve kilave situacije služi kasko.
Lijepo auto odmah i brzo popraviš preko svojeg kaska, a onda oni ganjaju cestare, lovce, neregistrirane i koga već treba.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:51.