Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2010., 21:58   #121
kajperinja HVALA na savjetima..ajmo reći da sam nekaj skužila..mući me jedino ta temperatura bojlera..kod nas je namještena na 58 stupnjeva...ti veliš da treba na 65 , pa šta neće onda još više trošiti
I ja mislim da bi bilo dovoljno 18-19 stupnjeva kad nas nema , ali problem je u tome kad je na 18 stupnjeva onda je to još i o.k. u prizemlju ali kat se totalno rashladi-ledara živa..skužili smo da nam na katu radijatori ne griju ako je dolje na termostatu ispod 22 stupnja..budu totalno hladni
titirlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 22:40   #122
Quote:
titirlica kaže: Pogledaj post
kajperinja HVALA na savjetima..ajmo reći da sam nekaj skužila..mući me jedino ta temperatura bojlera..kod nas je namještena na 58 stupnjeva...ti veliš da treba na 65 , pa šta neće onda još više trošiti
Ne, ne kazem da treba na 65°...to je neka uobicajena situacija, primjenjiva za vecinu . Sve ovisi o izolaciji, gubitcima, s dr.
Ako vi postizete zeljenu temperaturu i to brzinom koja vam odgovara sa tih 58° jos bolje.
Quote:
I ja mislim da bi bilo dovoljno 18-19 stupnjeva kad nas nema , ali problem je u tome kad je na 18 stupnjeva onda je to još i o.k. u prizemlju ali kat se totalno rashladi-ledara živa
Ocito su vam gubitci na katu puno veci..toplina odlazi kroz krov. Ako imate mogucnosti bilo bi pamtno uloziti u izolaciju krovista tj. opcenito gornjeg kata. (ne znam kakva je situacija s fadaom, je li dobra kao i dolje)
Quote:
..skužili smo da nam na katu radijatori ne griju ako je dolje na termostatu ispod 22 stupnja..budu totalno hladni
Ocito grijanje nije izvedeno tako da moze pruziti namjestenu temperaturu po cijeloj kuci, jer kuca ima toplinske gubitke. I zato je bitno sto u stvari zelite, jer (kao sto sam vec rekla) ako vam i nije bitno da gore bude toplo, nema problema, ali ako i gore zelite tih 22° - 23° onda (osim poboljsanja izolacije) ono sto mozete napraviti je da ignorirate termostat tj. stavite ga na najjace i regulaciju obavljate iskljucivo termostatskim ventilima, pa dolje prigusite, a gore imate toplo ili nabavite bezicni termostat (ako ste malo gore, malo dolje, a htjeli bi da je toplo tamo gdje jeste) i pomicete ga po kuci prema zelji.
Uzmi tekicu, zapisuj vanjsku temperaturu, potrosnju i podesavanja koja radis...pa svaki tjedan usporedi.
Za pocetak - ako zelis gore toplo, stavi termostat na onu temperaturu koja to omogucuje. Na bojleru malo povecaj temperaturu, obzirom da s 58° ocito tesko postizes toplinu. Ako je dolje pre vruce stavi termostatke ventile na manje.
Pa mijenjaj i isprobavaj.

Zadnje uređivanje kajpa : 08.12.2010. at 23:31.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 06:29   #123
Za poćetak i kraj napravite izolaciju deke tavana.Sve ostalo je bacanje novaca i trošenje energije.Ne postoji naćin da se postojeće stanje riješi nikakvim zahvatima na grijanju.Naravno postoje rješenja koja mogu ublažiti problem no ona su rerlativno skupa,skuplja od izolacije tavana,i ne baš kvalitetna ,a u ostalom sva uključuju povećanu potrošnju energenta.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 09:40   #124
O.K. Hvala na savjetima, i da u tavanu je problem, kuća ima dobru fasadu , prozore ali nažalost tavan je u banani krovište je bez izolacije , deka također, i čak ima malo lufta oko vrata za tavan , tako da i hladnoća dopire kroz njih
titirlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 10:16   #125
Quote:
titirlica kaže: Pogledaj post
O.K. Hvala na savjetima, i da u tavanu je problem, kuća ima dobru fasadu , prozore ali nažalost tavan je u banani krovište je bez izolacije , deka također,
Naravno da je u tavanu problem, ne moze se zagrijati jer toplina odlazi...
Mozete na razne nacine napraviti da vam gore bude toplije (npr. povecati radijatore ili dodati radijator), ali sve to ide u smjeru povecane potrosnje, a ne smanjene. Prostor se ne bi smio previse rashladiti dok vas nema, ali grijati nesto na 20° cijeli dan dok vas nema...a sve to odlazi kroz krov van, nema puno smisla. Da je dobra izolacija, dok vas nema skoro da se i ne bi bojler morao upaliti, jer ako inace grijete na 23°, temperatura niti ne bi pala ispod cca 18° dok vas nema. (meni po noci bojler ne grije iako je podesen da se pali na nekih 17°-18°...po danu nije vise od 20°-22°... zivim u nikako izoliranoj zgradi, ali me griju susjedi)
Quote:
i čak ima malo lufta oko vrata za tavan , tako da i hladnoća dopire kroz njih
Pa kuda vode ta vrata? Na van? Gore se ulazi sa vanjskih stepenica?
Ako vode na hodnik mislim da bi bilo dobro hodnik temperirati, a ne da bude hladan...tako ce se i tavan mrvicu lakse zagrijati.
Sve sto sam ti ja napisla samo su varijante kako da vam gore bude toplije (ako je to potrebno), ali na zalost nemaju veze s ustedom...tu ce pomoci samo sredjivanje krova. Ako gore samo spavate,naviknite se na malo nize temperature...svako dizanje temperature koja onda bjezi van je - gubitak. (topline, a naravno i novaca)
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 11:45   #126
Pa kuda vode ta vrata? Na van? Gore se ulazi sa vanjskih stepenica?
Ako vode na hodnik mislim da bi bilo dobro hodnik temperirati, a ne da bude hladan...tako ce se i tavan mrvicu lakse zagrijati.
Sve sto sam ti ja napisla samo su varijante kako da vam gore bude toplije (ako je to potrebno), ali na zalost nemaju veze s ustedom...tu ce pomoci samo sredjivanje krova. Ako gore samo spavate,naviknite se na malo nize temperature...svako dizanje temperature koja onda bjezi van je - gubitak. (topline, a naravno i novaca)[/QUOTE]

Vrata se nalaze na katu u predsoblju (između spavačih soba ) i vode na tavan.
Tavan ne grijemo, na žalost izgleda da ništa od ušteda dok ne sredimo izolaciju krova i deke na tavanu..đaba nam termofasada i sve drugo dok kroz tavan puše
Inaće potrošnja nam je cca 15, 16 kubika dnevno
titirlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 13:03   #127
Quote:
titirlica kaže: Pogledaj post
Vrata se nalaze na katu u predsoblju (između spavačih soba ) i vode na tavan.
Ne znam koliko ce pomoci, ali odmoci sigurno nece...da ta vrata odnosno taj propuh i ulazak hladnog zraka malo sprijecite tako da polijepite trake na ta vrata, zadihtate te rupe, stavite prag i na njega naljepite one spuzvaste trake...uglavnom da pokusate bar kolko-tolko smanjiti prodor hladnog i gubljenje toplog zraka na tim vratima.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 16:56   #128
A da morali bi nekako probati zadihtat ta vrata, btw. sad gledam potrošnju i već je potrošio 15 kubika plina ...a gdje je ponoć
titirlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 08:45   #129
Molim za savjet kajperinja, vec sam postavila na drugom topicu upit ali nisam dobila odgovor, ocito je pitanje malo teze. Kuca u hladnim predjelima, tjedan dana odsutnost, bojim se smrzavanja cijevi- Dali mogu bojler nastimati na 3o stup. a radijatore na zvijezdicu bez da ce cijevi smrznuti ili moram bojler nastimati na vecu temper. Hvala
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 09:14   #130
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Dali mogu bojler nastimati na 3o stup. a radijatore na zvijezdicu bez da ce cijevi smrznuti ili moram bojler nastimati na vecu temper. Hvala
Mozes.
Za svaki slucaj, predlazem ti da nazoves predstavnistvo (firme koje imas bojler) i pitas njihovu tehnicku sluzbu.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 13:52   #131
Kajperinja, puno hvala. Zvala sam njihovo pred. po tvojoj uputi, nisam dobila tehnicku sluzbu, i rekli su mi da bolje stavim bojler na 40 stup.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 14:57   #132
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Kajperinja, puno hvala. Zvala sam njihovo pred. po tvojoj uputi, nisam dobila tehnicku sluzbu, i rekli su mi da bolje stavim bojler na 40 stup.
Pretpostavljam da bi i s 30° sve bilo u redu, ali od viska glava ne boli.
Nema tu neke znatne razlike u potrosnji, a oni moraju biti oprezni...pa bolje da i kazu nesto vise, nego da se poslije nesto desi...a oni su ti krivo rekli...dakle, stavi 40°, pa si sigurna.
U svakom slucaju bolje poslusati njih, nego mene ili bilo koga s foruma (pa cak i one koji su majstori/serviseri i znaju) ...bolje provjeriti na pravom mjestu
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 04:31   #133
Kad pitam servisera, on kaze da OK, dobro je i jedno i drugo, kaze mi neodredeno i ondah opet nemam nikakav odgovor. Sve kazu na pola, kao da i sami nisu sigurni u neke stvari.I sta, opet neznam tocno nista.U magli. Drugi, koji imaju takvo plinsko grijanje na propan-butan mi tvrde da trebam bojler podesiti na 72 stup. Nije mi jasno, kako stedim time plin. Ako grijem 22 stup. i podesim bojler na 50 stup., kazu trosim vise plina nego da podesim bojler na 72.stup.Hvala.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 10:23   #134
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Kad pitam servisera, on kaze da OK, dobro je i jedno i drugo, kaze mi neodredeno i ondah opet nemam nikakav odgovor.
Vjerojatno ni s 30°, a ni s 40° neces fulati. Ne bi se nista dogodilo ako stavis manje, ali za svaki slucaj zasto ne staviti mrvicu vise. Ipaka se radi samo o tjedan dana, nece ti tih 10 stupnjeva nista bitno u zivotu znaciti, ali ipak si sigurnija.
Quote:
Sve kazu na pola, kao da i sami nisu sigurni u neke stvari.
Ne moze netko biti 100% siguran ni u sto.
U stvari...nece ti reci ja sam 100% siguran, napravi tako...jer onda bi oni ispali krivi ako nesto podeje krivo...zato tebi ostavljaju konacnu odluku. I ja bih na tvom mjesti radje stavila 40° nego 30°, iako mislim da bi i s 30° bilo ok.
Quote:
Drugi, koji imaju takvo plinsko grijanje na propan-butan mi tvrde da trebam bojler podesiti na 72 stup. Nije mi jasno, kako stedim time plin. Ako grijem 22 stup. i podesim bojler na 50 stup., kazu trosim vise plina nego da podesim bojler na 72.stup.Hvala.
Ne samo da stedis plin, nego stedis i bojer i sve njegove dijelove koji vise trpe na visim temperaturama. Naravno ako s tih 50°bojler ne moze postici zeljenu temperaturu u zeljenom vremenu, onda je pre malo. Sve ovisi o vanjskim temperaturama i izolaciji kuce. Ta temperatura ne mora biti konstantna...kada vani nije jako hladno mozda je dosta i 50° (meni se cini malo, to je vise temperatura za kondenzacijske bojlere, ali ako ti je izolacija dobra i zadovoljna si s temperaturom...), a kada vani padne na -10 onda tu temperaturu treba podici kako bi bojler uspio jednako brzo zagrijati kucu kao i prije. (nije svejedno je li vani -10 ili +5 stupnjeva)
Znaci...na bojeru imas 50 ili 55 stupnjeva sve dok ti ta temperatura pruza zeljenu komociju u vezi topline i brzine postizanja te topline, kad vani bude jako hladno malo podignes i to je to...sigurno ne treba biti konstantno na 72°.
Zasto bi boljer grijao vodu na 20° vise ako za to nema potrebe.(?)
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 17:05   #135
kakva je procedura u slučaju kad inkasator krivo prepiše stanje brojila? naime, prije dva tjedna smo dobili obavijest da će biti očitanje plina drugi dan i neka omogućimo očitanje ili ostavimo napisano na vratima stanje brojila. inače, to nije prvi put da tako radimo. s obzirom da smo taj dan išli na put, ostavili smo stanje (kao i inače). uglavnom, stalno kontroliramo potrošnju upravo da ne bude neugodnih iznenađenja.

i danas stigne račun preko 2000 kuna. taj koji je prepisivao je vjerojatno, umjesto očitano stanje 5058, napisao 5858, 800 kubika više. (to do kraja zime nećemo potrošiti). zvali smo plinaru, ali naravno, telefonske pritužbe rade od 7,30-15. mislim, u svakom slučaju ćemo se žaliti, ali jel' netko zna kako to ide - jel' ono - plati pa se žali ili će poslati kontrolu? (stanje nam je oko 5100 momentalno).

hvala.
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 18:23   #136
Quote:
crvenkapica33 kaže: Pogledaj post
kakva je procedura u slučaju kad inkasator krivo prepiše stanje brojila? naime, prije dva tjedna smo dobili obavijest da će biti očitanje plina drugi dan i neka omogućimo očitanje ili ostavimo napisano na vratima stanje brojila. inače, to nije prvi put da tako radimo. s obzirom da smo taj dan išli na put, ostavili smo stanje (kao i inače). uglavnom, stalno kontroliramo potrošnju upravo da ne bude neugodnih iznenađenja.

i danas stigne račun preko 2000 kuna. taj koji je prepisivao je vjerojatno, umjesto očitano stanje 5058, napisao 5858, 800 kubika više. (to do kraja zime nećemo potrošiti). zvali smo plinaru, ali naravno, telefonske pritužbe rade od 7,30-15. mislim, u svakom slučaju ćemo se žaliti, ali jel' netko zna kako to ide - jel' ono - plati pa se žali ili će poslati kontrolu? (stanje nam je oko 5100 momentalno).

hvala.
Nazoveš broj reklamacija i pročitaš ispravno očitanje, račun nemoraš platiti, za par dana poslat će ti novi
titirlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 18:25   #137
Quote:
crvenkapica33 kaže: Pogledaj post
....
i danas stigne račun preko 2000 kuna. taj koji je prepisivao je vjerojatno, umjesto očitano stanje 5058, napisao 5858, 800 kubika više.
hvala.

Ne talasaj plati to i čkomi. Što ako plin poskupi?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 18:37   #138
Quote:
titirlica kaže: Pogledaj post
Nazoveš broj reklamacija i pročitaš ispravno očitanje, račun nemoraš platiti, za par dana poslat će ti novi
hvala.

hvala i tebi lee champa, imaš ti pravo fakat, kaj ak' poskupi :trknanetbanking:
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 23:41   #139
ovako, pročitao sam cijeli forum i reći ću vam svoj slučaj...

živim u kući, dvokatnica+tavan+podrum. kuća je 11puta 9m2
ove godine smo stavili 8cm stiropor fasadu i pvc prozore na cijelu kuću. prošle godine smo stavili novi krov....
grijemo prostoriju u podrumu oko 25m2, na 1.katu grije se hodnik od oko 10m2 i kupaona, na tom katu niko ne boravi tokom dana pa ne grijemo puno,a na 2.katu grijemo sobu 25m2,hodnik 10m2,sobu 15m2, kupaonu znači sve zajedno grijemo oko 80-90 kvadrata kuće... trošimo oko 13-14 kubika plina dnevno.... grijemo na 21stupanj i to negdje od 8h ujutro do 22h navecer i tada smanjimo na 17-18stupnjeva.... sad cemo u prosincu potrosit oko 430 kubika plina što je cirka oko 1300kn!!!

što mi se čini dosta puno s obzirom da se ne griju sve prostorije u kući....
servis na bojleru smo napravili prije 2mjeseca... e sad ja vas pitam što da radim!?
dal da ukljucim radijatore u svim prostorijama i na koju temp.da to bude?

e i da na kuću mi je naslonjena samo s jedne strane na susjedovu kuću koja je visoka do drugog mog kata, a sa ostale 3 strane je solo....
jekily is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 23:52   #140
Quote:
titirlica kaže: Pogledaj post
Nazoveš broj reklamacija i pročitaš ispravno očitanje, račun nemoraš platiti, za par dana poslat će ti novi
Tocno.
Meni jednom doslo na 5000kn, nesto zeznuli. Zalila se (malom i telefonski) i nista..naravno nisam platila, procitala sam im broj i rekli ok.
Ali drugi mjesec, evo opet takav racun...(ovi u racunovodstvu valjda malo kaskaju) ...ali nije bilo problema, opet platila po onome sto kaze ura i onda su to sredili.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.