Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2010., 23:20   #1
Zmajevi - Bića iz legendi svih svjetskih kultura

Zanimljivo da se zmajevi kao mitološka bića, bića iz legendi i bajki, simbolička bića, bića snage itd... pojavljuju na razlicitim kutevima svijeta, npr. imamo europske zmajeve i primjerice zmajeve u Kini, oba slucaja su nastajala nevezano jedni za druge, tj. nisu imali utjecaja jedni na druge, vec su duboko ukorijenjeni u civilizacije od kojih su potekli... a opet imamo tu riječ: ZMAJ i tog zmaja sa gotovo identicnim karakteristikama i zapadne i istocne kulture... Uvijek me zanimalo otkud, kako i zasto baš zmaj, kad se prvi put spominje u svijetskim civilizacijama itd?

Inače sam ja student arheologije i povijesti al da vam iskreno kažem ovo nisam nikad istraživao a uvijek me zanimalo otkud baš taj Zmaj prisutan u kutevima svijeta koji su bili toliko odvojeni jedni od drugih, kako baš da je on kao mitološko biće baš prisutan u civilizacijama/kulturama sa totalno razlicitih krajeva svijeta... I mislite li da se iza svih tih legendi raznih kultura krije i nešto male istine iz nekih dalekih drevnih vremena?

Istina je da npr. ovaj zmaj iz europskih mitologija ima npr krila i leti dok ovaj iz kine nema, al po tim srednjovjekovnim i jos starijim crtežima od srednjeg vjeka, vidimo da imaju isti oblik glave, rigaju vatru, reptili itd... i ono najupecatljivije, zovu se ZMAJEVI

Zadnje uređivanje Road_Warrior : 17.05.2010. at 23:26.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 17:40   #2
A da malo razmisliš o fosilima dinosaura kojih ima po svim krajevima svijeta?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 21:08   #3
Gledao sam jedan film prije par godina koji je napravljen kao neki dokumentarac gdje se objašnjava kako su zmajevi zbog nekih promjena klime u vodi (ne sječam se točno) morali izači na kopno pa su se skrivali po šumama bambusa u kini, ali su se teško prilagodili kopnu pa ih je jako malo ostalo. S evolucijom su dobili krila i razišli se po svijetu, ali zato što ih je bilo malo trebali su prelaziti velike udaljenosti da bi se razmnožavali. U srednjem vjeku i kini su ih ubijali jer su neku štetu donosili ljudima i smatrali su ih nekim zlim silama pa su ih ubili još onolko kolko ih je ostalo. Nesječam se dobro filma pa nemogu baš precizno govoriti.
xyxyxyxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 23:24   #4
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
A da malo razmisliš o fosilima dinosaura kojih ima po svim krajevima svijeta?
Sorry al ja još nisam čuo za dinosaura koji riga vatru... a poanta je da se Zmaj u npr i Kineskoj drevnoj civilizaciji kao i europskoj izricito prikazuje kao stvorenje koje riga vatru... kako to da ih tako jedne dvi razdvojene kulture s drugog kraja svijeta opisuju na identican nacin i zovu na identican nacin? e pa gdje ima dima ima i vatre
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 00:15   #5
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Sorry al ja još nisam čuo za dinosaura koji riga vatru... a poanta je da se Zmaj u npr i Kineskoj drevnoj civilizaciji kao i europskoj izricito prikazuje kao stvorenje koje riga vatru... kako to da ih tako jedne dvi razdvojene kulture s drugog kraja svijeta opisuju na identican nacin i zovu na identican nacin? e pa gdje ima dima ima i vatre
Kinezi praktički sve fosile zovu zmajeve kosti,od dinosaurskih ostataka do kostiju i zubi majmuna u arheološkim nalazištima,sve su to za njih kosti zmaja,koje drobe u nekakve ,,lijekove,, A otkad to Kinezi zovu zmaja ,,zmaj,, ili ,,dragon,,za to još nisam čuo.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 02:44   #6
Malo je ovo sve konfuzno.Evo pogledajte malo bolje i primeti se da nisu bas SVUGDE PO SVETU nadjeni fosili dinosa.Nego je to sve onako ofrlje.Predpostavke.Vec holivud pravi filmove a ne zna se jos nista tacno.A u muzejima kojih bas i nema svud po svetu vise neki ogromni dinosi koji su onako malo doradjeni,jer ipak nisu svaku kost iskopali.Pa sta da dalje pricam.Nemci su sad odbacili 30% nekih dinosa.A neki tvrde da su ziveli u vodi....a o zmajevima necu da pricam uopste.
__________________
Alieni medju nama
http://www.youtube.com/watch?v=aTMT8...eature=related
Zamisli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 10:39   #7
Nemože se isključiti postojanje zmajeva, postoji kukac koji kad je u opasnosti izbacuje vodu zagrijanu na 90 C. Pa nije nemoguće da su zmajevi rigali vatru, ali i istina je da se pojavlju duljem svijeta, čitao sam da je najstarija pojava zmaja kod sumerana (znamo da su dosta napredni bili),preko grčke, kine, kelta, skandinavaca, njemaca i britanaca, ako se nevaram i maje su vjerovale u zmijoliku pticu (ako zamislite kako bi mogla izgledala "zmijolika ptica" mogli biste to povezati i sa zmajevima).
xyxyxyxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 16:32   #8
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Sorry al ja još nisam čuo za dinosaura koji riga vatru... a poanta je da se Zmaj u npr i Kineskoj drevnoj civilizaciji kao i europskoj izricito prikazuje kao stvorenje koje riga vatru... kako to da ih tako jedne dvi razdvojene kulture s drugog kraja svijeta opisuju na identican nacin i zovu na identican nacin? e pa gdje ima dima ima i vatre
Resavska škola i umjetnička sloboda.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 16:47   #9
Quote:
xyxyxyxy kaže: Pogledaj post
ako se nevaram i maje su vjerovale u zmijoliku pticu (ako zamislite kako bi mogla izgledala "zmijolika ptica" mogli biste to povezati i sa zmajevima).
Vjerojatno mislis na pernatu zmiju (Quetzalcoatl)...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 18:06   #10
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Vjerojatno mislis na pernatu zmiju (Quetzalcoatl)...
Baš se ja mislim jel to to.
No ne riga vatru...

Mene zanima otkud zmajevima vatra.
Razumjet ću da neka životinja štrca neku tekućinu,bio to otrov ili neka kiselina,sve su to izlučevine tijela,ali vatru?
Zašto ne pronalazimo njihove iskopine?

Ja za zmajeve kažem leteći dinosauri.Pitanje je jesu li uopće imali veze sa dinosaurima.
Zmajeve "susrećemo" po ljudskom rukom pisanim mitovima,legendama i pismima.Čak sve to seže u srednji vijek.Dinosauri su davno izumrli...
pahulja8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 19:21   #11
Quote:
pahulja8 kaže: Pogledaj post
Baš se ja mislim jel to to.
No ne riga vatru...

Mene zanima otkud zmajevima vatra.
Razumjet ću da neka životinja štrca neku tekućinu,bio to otrov ili neka kiselina,sve su to izlučevine tijela,ali vatru?
Zašto ne pronalazimo njihove iskopine?

Ja za zmajeve kažem leteći dinosauri.Pitanje je jesu li uopće imali veze sa dinosaurima.
Zmajeve "susrećemo" po ljudskom rukom pisanim mitovima,legendama i pismima.Čak sve to seže u srednji vijek.Dinosauri su davno izumrli...
Jedinu vatru koju rigaju živa bića možeš vidjeti ako prdneš u svijeću. Metan gori vrlo intenzivno. Ljudi su oduvijek nalazili fosile, pa i fosile pterodaktila. Grozna, strašna bića koja su morala raditi nešto izuzetno opako, a u srednjem vijeku je najopakija stvar bila vatra. Da su imali iskustvo prvog svjetskog rata, zmajevi bi rigali iperit ili srali bombe.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 10:07   #12
Ne rigaju zmajevi vatru nego vruću paru. Isto ko šta kit na leđima izbacuje vodu kroz onu rupu tako i zmajevi izbacuju vruću paru koja te može opeć. Bdw zmajeva nema na Zemlji nego u drugim sistemima. Sama mitologija oko njih dolazi iz raznih pravaca al najveći je taj šta su ljudi besmrtna bića i imaju neka podsjećanja na prošle živote i druge sisteme u kojima su živjeli pa otuda i ideja o zmaju. Jedini zmaj na Zemlji uvjetno rečeno je Komodski varan.

KLIK NA LINK


Uzaludna ekspedicija

Dakako, paleontolozi su zarko zeljeli odgovoriti na ovo provokativno pitanje, pa su se odmah dali u traganje za odgovarajucim kostima, fosiliziranim ostacima i drugim materijalnim dokazima. Medutim, posao je bio uzaludan - ni tada, a ni kasnije, ako zanemarimo ostatke razlicitih vrsta prahistorijskih reptila (dinosaurusa), nije otkriven nikakav trag mitoloskih cudovista!

Neki kasniji istrazivaci i prirodnjaci smatrali su da je sirrush potomak neke stvarne zivotinje i ukazivali na slicnosti s pterodaktilima (gigantska zivotinja koja je zivjela na prelazu gmizavaca i ptica) i s pleziosaurima, prepotopnim vodenim gmazovima. Mozda je, smatrali su oni, zahvaljujuci tome sto je ovladao vjestinom leta, zmaj uspio izbjeci posljedice uzasne kataklizme koja je unistila njegovu zivotinjsku vrstu. Ako je tako, moguce je da jos uvijek zivi u predjelima koja su minulih stoljeca oznacavana bijelom mrljom na planetu Zemlji - u srcu Crne Afrike!

Upravo slijedeci ovu pretpostavku mnogi su prirodnjaci postupili poput Hagenbecka, bogatog hamburskog trgovca divljim zvijerima, koji je - tragajuci za prahistorijskim cudovistima - 1911. i 1913. godine organizirao znanstvene ekspedicije u najneistrazenije krajeve africkog kontinenta. Na zalost, trud se nije isplatio, jer cak ni u sredisnjoj Africi nije otkriven ni jedan prezivjeli - zmaj!


Klik na link


Na Zemlji ih nema. Dobar dio mitologije , pogotovo one istoćne dolazi od Komodskog Varana al to ne objašnjava evropsku mitologiju gdje je u pravilu zmaj prikazan kao čudovište s krilima i koje riga vatru. Ima planeta gdje doslovno ima zmajeva ko u filmovima i ljudi koji su u borbi s njima. Kako je čovijek besmrtno biće i tu i tamo desi se da mu ostane neko sijećanje il dijelići sjećanja , tako je i zmaj poprilićno raširen u europskoj mitologiji. Svi su zmajevi u europskoj mitologiji strašni i imaju krila i rigaju vatru ( u osnovi paru ). Ništa čudno kad tako šta i postoji na nekim planetama u svemiru. Doslovce ko u filmovima , samo nije riječ o Zemlji nego o nekim drugim planetama gdje ih ima. Najzaslužniji za širenje mitologije o zmaju su Vikinzi. Rusi imaju dosta vikinške krvi pa onda nije ni čudo šta je zmaj raširen i u slavenskoj mitologiji.

Na pramcu su bile istesane glave raznih životinja, a najčešće je to bio zmaj(dakkar- po kojemu je brod dobio ime). Kako su Vikinzi držali do starih običaja ti likovi su prije svega služili kao zaštita da noću drže zle duhove na udaljenosti.

Zadnje uređivanje UFOGOVERMENT : 20.05.2010. at 11:22.
UFOGOVERMENT is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 17:21   #13
Quote:
xyxyxyxy kaže: Pogledaj post
Gledao sam jedan film prije par godina koji je napravljen kao neki dokumentarac gdje se objašnjava kako su zmajevi zbog nekih promjena klime u vodi (ne sječam se točno) morali izači na kopno pa su se skrivali po šumama bambusa u kini, ali su se teško prilagodili kopnu pa ih je jako malo ostalo. S evolucijom su dobili krila i razišli se po svijetu, ali zato što ih je bilo malo trebali su prelaziti velike udaljenosti da bi se razmnožavali. U srednjem vjeku i kini su ih ubijali jer su neku štetu donosili ljudima i smatrali su ih nekim zlim silama pa su ih ubili još onolko kolko ih je ostalo. Nesječam se dobro filma pa nemogu baš precizno govoriti.
Sjećam se tog filma.
To je bio neki polu SF dokumentarac, zbog toga si ti malo pobrkao lončiće.
U tom filmu su htjeli pokazati kako postoji logično objašnjenje za legende o zmajevima. Pa su npr. riganje vatre objasnili da "zmaj" iz želuca riga plin, a taj plin pali nekom vrstom minerala koji jede. Uglavnom riječ je o zanimljivom filmu koji je kvalitetno snimljen i doista su se potrudili oko čitave priče, od razmnožavanja zmajeva do njihova kraja.
Ali tu postoji jedna mala stvar, za one teorije zasad ne postoje dokazi.
Znači, ono je film di je ekipa znanstvenika pokušala objasniti neke teorije o zmajevima i naći logično znanstveno objašnjenje, dobrim dijelom su uspili u tome.

ps.
Što se tiče ove teme Boga pitaj. Kulture s raznih krajeva svijeta imaju slične priče o sličnim zvijerima. Ko zna, vjerovatno su mislili na različite fosile.........osim toga ljudi su uvik putovali, a s njima i priče.....
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 17:30   #14
Po Africi postoje neka područja di ljudi govore da viđaju životinje koje odgovaraju opisima vrsta koje su izmrle prije desetaka milijuna godina.

Osim toga svakim danom se otkrivaju nove vrste(jelenovi i ostale "obične"životinje), a povremeno pronalaze i vrste za koje se misli da su izmrle. Ljudi se trude istraživati svemir, a za nas je Zemlja (kopno) velika nepoznanica, o oceanima i oceanskim dubinama neću ni pričati.

Ne znam postoji li tema o kriptozoologiji, ako ne postoji trebalo bi je otvoriti.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Kriptozoologija
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 17:39   #15
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Pa te životinje iz mitologije različitih kultura na hrvatskom zovemo ZMAJEVI-ne znam kakav dokaz trebaš više.
Haha pa naravno, uopce ne kuzim sto je onaj lik imao ispraviti kod mene? To je kao da mi kaže, FORREST nije isto što i ŠUMA jer se ne zovu isto?
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 17:49   #16


Vijetnamski con rồng bi mi preveli kao zmaj. A ta bića nemaju ništa zajedničko osim što su oboje izmišljeni.

Svugdje su se pojavljivala mitološka bića jer je čovjeka bilo strah nepoznatoga..

Dosta njih ima isti oblik glave - pa naravno da će imat zmijoliku glavu i vrat, kad su zmijurine najomraženija živina na planetu a ujedno su i tajanstvene.
A neki rigaju vatru, bože moj šta će drugo rigat? Vatru je čovjek oduvijek poštovao i fascinirala ga je od kad ju i poznaje.
Ima ih i otrovnih i nekih koji pucaju munje iz guzice.
knick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 18:15   #17
Ma sigurno je mašta tu bila glavna.

Samo kažem, već sam vidio da pojedinci onaj film o zmajevima doživljavaju ko nekakav dokaz. Pa samo kažem, ono je film šta bi bilo kad bi bilo. Znači znanstvenici su pokušali objasniti određe mitove o zmajevima pomoću znanosti. Pa su tako naveli da je puhanjem nekog plina koji nastaje u želucu i dodirom s nekim mineralima moguće dobiti vatru. Pa su čak crtali kako bi dušnik morao biti građen za takvo nešto. Samo stvar je u tome da nije pronađen nijedan dokaz za te teorije.
Znači ono je zabavan film i ništa više...
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 20:47   #18
Quote:
lenas84 kaže: Pogledaj post
A odakle tebi ideja da se baš zovu ZMAJEVI? Danas se očito svatko može upisati na fakultet
Pa koji je vama vrag ovdje ljudi, kad vas bas moram pitat? dođe mi da se krstim od vas lijevom i desnom rukom... Pa dobro, što bi vi htjeli? da englezi zovu zmajeve: ZMAJEVI, umjesto DRAGONS? isto vrijedi za kineski naziv Zmaja...? Majke mi mile nekad mi nisu ljudi ovdje jasni sa nekim postovima... Nije valjda da vi mislite da cijela planeta priča Hrvatski ili?
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 23:44   #19
Dobro ovo s imenom je malo nategnuto, ali ako se usporede izgledi tih biča u vjerovanjima posjeduju velike sličnosti diljem svijeta. Tko zna možda to potječe još od prvih ljudi iz afrike, a kako je to bilo jako davno teško je usred npr. Sahare naći ostatke zmajeva starih milijun godina.

Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Sjećam se tog filma.
To je bio neki polu SF dokumentarac, zbog toga si ti malo pobrkao lončiće.
U tom filmu su htjeli pokazati kako postoji logično objašnjenje za legende o zmajevima. Pa su npr. riganje vatre objasnili da "zmaj" iz želuca riga plin, a taj plin pali nekom vrstom minerala koji jede. Uglavnom riječ je o zanimljivom filmu koji je kvalitetno snimljen i doista su se potrudili oko čitave priče, od razmnožavanja zmajeva do njihova kraja.
Ali tu postoji jedna mala stvar, za one teorije zasad ne postoje dokazi.
Znači, ono je film di je ekipa znanstvenika pokušala objasniti neke teorije o zmajevima i naći logično znanstveno objašnjenje, dobrim dijelom su uspili u tome.

ps.
Što se tiče ove teme Boga pitaj. Kulture s raznih krajeva svijeta imaju slične priče o sličnim zvijerima. Ko zna, vjerovatno su mislili na različite fosile.........osim toga ljudi su uvik putovali, a s njima i priče.....
Nisam ni ja rekao da je to istina, nego je to samo teorija jer nitko nezna pravu istinu .
xyxyxyxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 17:18   #20
Jel moguće da su u Europi postojale neke životinje slične Indonezijskim Komodo Varanima?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.