Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2007., 18:23   #1
Srbija je kršćansko funadamentalistička država - SPC je nositelj velikosrpske ideje?

Quote:
Državno-verski praznici
Slobodan KOSTIĆ
U Orašcu, u centralnoj Srbiji, danas je održana centralna proslava Dana državnosti Srbije i Dana vojske te zemlje. Ovaj datum izabran je u znak sećanja na 15. februar 1804. godine, kada je počeo Prvi srpski ustanak, te kada je na isti dan 1835. godine proglašen prvi ustav Srbije - poznat i kao Sretenjski ustav. S obzirom da je Sretenje inače verski praznik, te s obzirom na činjenicu da se u poslednje vreme veoma često važne odluke donose upravo na verske praznike, potražili smo odgovor na pitanje – zašto je to tako?
Dan Državnosti Srbije samo je jedan u nizu zvaničnih praznika ili značajnih državnih datuma koji se poklapaju sa ‘crvenim slovima’ u kalendaru Srpske pravoslavne crkve, tako da su liturgiji u Orašcu prisustvovali najviši državni i crkveni zvaničnici. Bez obzira što je Sretenje jedan od najstarijih hrišćanskih praznika, taj dan je odabran za glavni državni praznik s obzirom da je tog datuma podignut Prvi srpski ustanak, što se smatra začetkom moderne srpske državnosti. No tu nije kraj, jer je poslednji srpski ustav donet na Mitrovdan, rezolucija o Kosovu izglasana na Aranđelovdan, a za državne praznike proglašeni su dan Svetog Save i Vodovdan. Stoga istoričar Miodrag St. Protić u svemu tome vidi ne tako uspešno podržavanje običaja iz nekih dalekih vremena:

“To jeste naša tradicija, ali treba voditi da je ona svojevremeno proistekla iz sasvim praktičnih potreba. U 19. veku sabori i skupštine održavale su se na velike verske praznike zato što se tada nije radilo, pa su se tih dana donosile najznačajnije odluke za državu. U današnje vreme na tome se sve više insistira, pa se gleda da se državne odluke podudaraju sa verskim datumima. To izgleda nametnuto i izveštačeno, jer ono što je imalo smisla pre jednog veka, u današnje vreme deluje arhaično.”

Novi Zakon o državnim praznicima usvojen je u Srbiji neposredno nakon petooktobarskih promena. Umesto brojnih datuma koji su slavili velike bitke i ustanke socijalističke Jugoslavije,nove vlasti su se umnogome oslonile upravo na crkvene praznike, u čemu sociolog religije Mirko Đorđević primećuje i znatan upliv političkog marketinga:

“Crkva koja slavi Sretenje šalje poruku da se ona pita za državu, naciju i državnu politiku, a mi živimo u klerikalizovanoj atmosferi s obzirom da su crkva i država u poslednjih dvadesetak godina skoro sasvim srasle.”
..

Preklapanje državnih sa verskim praznicima u zemlji koja se deklariše kao laička država više je nego upadljivo, tim pre, što u Srbiji žive brojne nacionalne manjine i različite etničke zajednice. Stoga nemali deo građana ove zemlje ima problem da Srbiju prepozna kao svoju državu,o čemu razgovaramo sa novosadskim sociologom Laslom Vegelom:

“Sama Vlada se deklariše da se treba što više približavati Srpskoj pravoslavoj crkvi, i ta koncepcija se dosta konsekventno sprovodi. Naravno to nije dobro ni za državu ni za crkvu, a posebno za njene građane. To postaje poseban problem za manjine, jer državni praznici, zahvaljujući verskim konotacijama, dobijaju neku vrstu ‘duplih’ značenja. Stoga bi trebalo razdvojiti državne od verski praznika. To bi bilo najbolje i za državu i za crkvu.”.
http://www.danas.org/article/2007/02...de4b9a3f5.html

Nije tajna da je SPC glavni zagovornik velikosrpstva i velikosrpske politke. To se pokazalo juce a evo pokazuje se i danas. Jos jedan dokaz da je Srbija ustvari jedna fundamentalisticka i za evropsko podneblje neprihvatljiva drzava.

Opresija koja se vrsi nad tamosnjim manjima poprima zabrinjavajuce razmjere a ovaj, iznad opisani oblik diskrimacije, je samo jedan od njih. Srbija je uredena kao u srednjem vijeku gdje je uloga crkve bila neogranicena. Vrsi se nevidena hajka na manjine.


Ne shvatam zbog kojih su razloga ukinute sankcije Srbiji? Kako im je to poslo za rukom?
Jekna is offline  
Old 15.02.2007., 18:37   #2
Quote:
Jekna kaže: Pogledaj post
http://www.danas.org/article/2007/02...de4b9a3f5.html

Nije tajna da je SPC glavni zagovornik velikosrpstva i velikosrpske politke. To se pokazalo juce a evo pokazuje se i danas. Jos jedan dokaz da je Srbija ustvari jedna fundamentalisticka i za evropsko podneblje neprihvatljiva drzava.

Opresija koja se vrsi nad tamosnjim manjima poprima zabrinjavajuce razmjere a ovaj, iznad opisani oblik diskrimacije, je samo jedan od njih. Srbija je uredena kao u srednjem vijeku gdje je uloga crkve bila neogranicena. Vrsi se nevidena hajka na manjine.


Ne shvatam zbog kojih su razloga ukinute sankcije Srbiji? Kako im je to poslo za rukom?
Ti si stvarno zesce opterecen Srbima i Srbijom. I pritom lazes nevidjeno. Dovoljno je vidjeti nacionalnu strukturu Srbije i zakljuciti koliko lupas.
matematicar is offline  
Old 15.02.2007., 18:39   #3
Quote:
Jekna kaže: Pogledaj post
Opresija koja se vrsi nad tamosnjim manjima poprima zabrinjavajuce razmjere a ovaj, iznad opisani oblik diskrimacije, je samo jedan od njih. Srbija je uredena kao u srednjem vijeku gdje je uloga crkve bila neogranicena. Vrsi se nevidena hajka na manjine.

Mora da zbog toga u Srbiji zivi oko 65% pripadnika srpske nacionalnosti i 35% ostalih. Teror nema sta

Sto nam ne das neki primjer diskriminacije i te hajke na manjine?
M0ssad is offline  
Old 15.02.2007., 18:43   #4
Korekcija naslova, fundamentalistička država!
Slažem se sa pokretačem ove teme, nisi ni svestan kakvoj smo torturi, presiji i pritisku izloženi mi, Hrvati, u Beogradu!
 
Old 15.02.2007., 18:45   #5
Quote:
Dražen_BG kaže: Pogledaj post
Korekcija naslova, fundamentalistička država!
Slažem se sa pokretačem ove teme, nisi ni svestan kakvoj smo torturi, presiji i pritisku izloženi mi, Hrvati, u Beogradu!
Cujem da su im (Hrvatima u Srbiji) cak zabranili pristup internetu
M0ssad is offline  
Old 15.02.2007., 18:46   #6
Quote:
matematicar kaže: Pogledaj post
Ti si stvarno zesce opterecen Srbima i Srbijom. I pritom lazes nevidjeno. Dovoljno je vidjeti nacionalnu strukturu Srbije i zakljuciti koliko lupas.
“Crkva koja slavi Sretenje šalje poruku da se ona pita za državu, naciju i državnu politiku, a mi živimo u klerikalizovanoj atmosferi s obzirom da su crkva i država u poslednjih dvadesetak godina skoro sasvim srasle.”

Nacionalan struktura.
http://webrzs.statserb.sr.gov.yu/axd/Zip/NEP1.pdf
Srba 82.8%

Broj svih manjina se drasticno smanjio i to pored toga sto su neke od njih (Bosnjaci/Allbanci) imali jako visoku stopu nataliteta.
Jekna is offline  
Old 15.02.2007., 18:49   #7
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Mora da zbog toga u Srbiji zivi oko 65% pripadnika srpske nacionalnosti i 35% ostalih. Teror nema sta
82.8% (link sam stavio iznad)

Quote:
Sto nam ne das neki primjer diskriminacije i te hajke na manjine?

Diskriminacija kada se muslimanima u Beogradu neda groblje(koja je to gadost kada nekome ne das ni da se sahrani kako treba) niti da naprave dzamiju koja bi bila shodna njihovim potrebama; cak sta vise i ona mala je bila zapaljena i unistena.

SPC je najveci izvor velikosrpske ideologije i zla. A posto SPC upravlja Srbijom onda mozete napraviti poveznicu.
Jekna is offline  
Old 15.02.2007., 18:52   #8
Quote:
Jekna kaže: Pogledaj post
82.8% (link sam stavio iznad)




Diskriminacija kada se muslimanima u Beogradu neda groblje(koja je to gadost kada nekome ne das ni da se sahrani kako treba) niti da naprave dzamiju koja bi bila shodna njihovim potrebama; cak sta vise i ona mala je bila zapaljena i unistena.

SPC je najveci izvor velikosrpske ideologije i zla. A posto SPC upravlja Srbijom onda mozete napraviti poveznicu.

Odlicno sto je skoro 83% Sto se tice te dzamije i groblja moraces mi ostaviti neki link gde to pise. Siguran sam da postoji dobar razlog zasto im ne daju ako je to slucaj.
M0ssad is offline  
Old 15.02.2007., 18:57   #9
Jekna jel hladno gore na sjeveru?
Zaoka is offline  
Received Infraction
Old 15.02.2007., 18:58   #10
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Odlicno sto je skoro 83% Sto se tice te dzamije i groblja moraces mi ostaviti neki link gde to pise. Siguran sam da postoji dobar razlog zasto im ne daju ako je to slucaj.

Ti nisi srbin...pa zato i nisi upoznat sa tim.
Bajrakli dzamija... jedina koja je ostala od prijasnjih [b]273[/b[dzamije i mekteba u Beogradu. Ta dzamija je zapaljena od hriscanski pravoslavnih fanatika terorista.

A naravno da postoji razlog... a razlog je sto se srbi jos uvjek nalaze u srednjem vijeku i sto im je mitomanija popila mozak. Samo eto...kako su sijali tako im se i vraca.
Jekna is offline  
Old 15.02.2007., 19:03   #11
Quote:
Jekna kaže: Pogledaj post
Ti nisi srbin...pa zato i nisi upoznat sa tim.
Bajrakli dzamija... jedina koja je ostala od prijasnjih [b]273[/b[dzamije i mekteba u Beogradu. Ta dzamija je zapaljena od hriscanski pravoslavnih fanatika terorista.

A naravno da postoji razlog... a razlog je sto se srbi jos uvjek nalaze u srednjem vijeku i sto im je mitomanija popila mozak. Samo eto...kako su sijali tako im se i vraca.

Znam odlicno koja dzamija i gde tacno. Znam i kad je zapaljena i ne odobravam to. Nisu nista bolji od islamskih fanatika koji su rusili hriscanske crkve po Bosni.

Opet ti kazem daj neki konkretan link zasto nisu dali muslimanima njihovo groblje.
M0ssad is offline  
Old 15.02.2007., 19:10   #12
Quote:
Jekna kaže: Pogledaj post
“Crkva koja slavi Sretenje šalje poruku da se ona pita za državu, naciju i državnu politiku, a mi živimo u klerikalizovanoj atmosferi s obzirom da su crkva i država u poslednjih dvadesetak godina skoro sasvim srasle.”

Nacionalan struktura.
http://webrzs.statserb.sr.gov.yu/axd/Zip/NEP1.pdf
Srba 82.8%

Broj svih manjina se drasticno smanjio i to pored toga sto su neke od njih (Bosnjaci/Allbanci) imali jako visoku stopu nataliteta.

Iz Srbije je opcenito otislo masu ljudi. Oni koji nisu Srbi vjerovatno su imali jos koje drzavljanstvo. Uostalom kada bi prosjecnom gradjanu Srbije dao mogucnost da zivi negdje na zapadu, on/ona bi je objerucke prihvatio.
No vratimo se tvom malicioznom naslovu. Sve su crkve iste (tu ukljucujem i muslimansku religiju), sve one hoce kontrolirati kako zivimo sta radimo itd.
Mislis li da Vatikan ne bi htio imati onu moc od ranije. E pa nece moci. Na civilnom drustvu je da kaze:"Ne moze.".

ps
ja sam ateista.

ps2
S obzirom na tvoj avatar ti si posljednji lik koji bi se trebao zaliti.
matematicar is offline  
Old 15.02.2007., 19:14   #13
Djes` ba Milutine , pozdravalju te ovi tvoji hriscanski fundametalisti , iz vrha srpske vlasti ...

www.danas.co.yu/20021123/ images/dezurna_1.jpg

www.blic.co.yu/.../ 2006-09-12/strane/tema.htm
Predrag Zivkovic is offline  
Old 15.02.2007., 19:20   #14
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Znam odlicno koja dzamija i gde tacno. Znam i kad je zapaljena i ne odobravam to. Nisu nista bolji od islamskih fanatika koji su rusili hriscanske crkve po Bosni.

Opet ti kazem daj neki konkretan link zasto nisu dali muslimanima njihovo groblje.
Ma znas ti moj kurac. Gusle, SPC, mitomanija i "svejesrpskobre" su vam ispile mozak. Sto je najsmjesnije toliko pilite o turskoj opresiji a manastiri vam ostase na Kosovu za njihova doba, cak sta vise sve crkve po Bosni su izgradene za njihovo vrijeme a vama bijase dovoljno par mjeseci da porusite sve dzamije.

Samo kao sto kazem kako sijete tako vam se i vraca. Zagrizli u tom fasizmu samo mozete da rezite ida gledate kako vam se raspada drzava i kako tone u blatu.




SABIHA TUFEHDžIĆ, iz Beograda: Živim u Beogradu od 1961. godine i užasno se osećam kada pomislim da za skoro 45 godina u Beogradu nije podignuta nijedna džamija nasuprot stotinama crkava koje meni apsolutno ne smetaju, naprotiv. Spremna sam i davala sam priloge za crkve. Drugo, da li je moguće da za oko 120.000 muslimana koji žive u Beogradu ne postoji nijedno groblje koje ima muslimansku parcelu gde bi se mogli muslimani vernici sahraniti. Treće, da li je moguće da ljubav i toleranciju koju muslimani u Beogradu i u celoj Srbiji gaje prema svim verama,m doživljavaju toliku netoleranciju od svih vladajućih struktura za poslednjih 60 godina. Četvrto, da li je moguće, da se ništa nije preduzelo ni u zemlji ni na međunarodnom planu za razaranje jedne jedine džamije u Beogradu koja, usput rečeno, predstavlja najlošiji islamski objekat na celom Balkanu, a nalazi se u najvećoj metropoli. Peto, da li je moguće da jedina beogradska nacionalna televizija, ne pominjem privatne, nije u stanju da samo dva sata godišnje vrši prenos Bajram namaza, za 120.000 muslimana, koji su zbog toga prinuđeni da slušaju prenos Bajram namaza iz zagrebačke džamije, ili možda sarajevske ili podgoričke.

JUSUFSPAHIĆ:
A kada je džamija u pitanju moram da kažem da se mi snalazimo. Mi improvizujemo, snalazimo se. Pored Bajrakli džamije, kada su u pitanju svakodnevni namazi, molitve, imamo mezdžid, iznajmljujemo kuću u Borči, imamo mezdžid u Zemunu, takođe iznajmljujemo taj prostor, imamo mezdžid u Zemun Polju, takođe je iznajmljivanje u pitanju, imamo mezdžid u Sremčici, tu nam je čovek jedan dao svoj prostor, tako da se mi snalazimo. Ako nam ne izlaze u susret mi se snalazimo i borimo se da u ovim pregovorima dobijemo jedan reprezentativnij prostor. Ova naša Bajrakli džamija je sagrađena, ona ne može na tim snimcima, tokom prethodnih prenosa Bajramske molitve na jednoj privatnoj televiziji u dva navrata, ona ne može izgledati onako svetlo i belo kao što izgleda ona zagrebačka koja je napravljena 1987. Bajrakli džamija je napravljena po našim podacima krajem 16. veka, ali vi ste veoma dobro sročili ono što ste kazali i veoma ste u pravu, a to je osećaj svakoga muslimana, i ne samo nas muslimana, to je osećaj svakoga građanina koji shvata da je ljudima koji veruju potrebno da imaju prostor za molitvu, i prostor za sahranjivanje, i da su to naši sugrađani koje treba razumeti.

http://www.slobodnaevropa.org/articl...5f6c01d62.html



Sto se tice rusenja crkvi po BIH. Pitaj ovdje ko je rusio crkvu u BIH(srbi poslatim granatama sa Majevice) a ko je obnovio(gradani Tuzle)
http://www.spctuzla.org/?s=1
Cak sta vise te cetnicke topove je krstio ovaj Kacevende. Krstio granate koje su padale po crkvi u Tuzli!
Jekna is offline  
Old 15.02.2007., 19:23   #15
Quote:
matematicar kaže: Pogledaj post
Iz Srbije je opcenito otislo masu ljudi. Oni koji nisu Srbi vjerovatno su imali jos koje drzavljanstvo. Uostalom kada bi prosjecnom gradjanu Srbije dao mogucnost da zivi negdje na zapadu, on/ona bi je objerucke prihvatio.
No vratimo se tvom malicioznom naslovu. Sve su crkve iste (tu ukljucujem i muslimansku religiju), sve one hoce kontrolirati kako zivimo sta radimo itd.
Mislis li da Vatikan ne bi htio imati onu moc od ranije. E pa nece moci. Na civilnom drustvu je da kaze:"Ne moze.".

ps
ja sam ateista.

ps2
S obzirom na tvoj avatar ti si posljednji lik koji bi se trebao zaliti.
Razlika je izmedu HTJETI i to i RADITI.U Srbiji SPC direktno(hajde necu reci upravlja) utice na vodenje drzave. Svi su se iseljavali ali manjine nekako najvise. "'ajde bre"

Postavio sam dva konkretna primjera. Kako da se to ne moze rijesiti? Jedna dzamija i groblje? Ah znam trebalo bi postaviti citav vod vojske da ih cuva.
Jekna is offline  
Old 15.02.2007., 19:25   #16
Quote:
Jekna kaže: Pogledaj post
“Crkva koja slavi Sretenje šalje poruku da se ona pita za državu, naciju i državnu politiku, a mi živimo u klerikalizovanoj atmosferi s obzirom da su crkva i država u poslednjih dvadesetak godina skoro sasvim srasle.”

Nacionalan struktura.
http://webrzs.statserb.sr.gov.yu/axd/Zip/NEP1.pdf
Srba 82.8%

Broj svih manjina se drasticno smanjio i to pored toga sto su neke od njih (Bosnjaci/Allbanci) imali jako visoku stopu nataliteta.
Nije se smanjio broj ostalih, niti se povecao broj Srba, vec se Tkosovo vise ne racuna. Pogledajte malo bolje, samo su uza Srbija i Vojvodina navedene.
Skot is offline  
Old 15.02.2007., 19:26   #17
Izvini Jekna ali ta Sabiha je i samo iznijela isto sto i ti...znaci nema druge dzamije i nema muslimanskog groblja. Niko da nam kaze zasto je to tako.

Vjerovatno da ta muslimanska zajednica u Srbiji ne moze/ne zna da se organizuje.

Ne znam sta drugo da ti kazem.
M0ssad is offline  
Old 15.02.2007., 19:44   #18
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Izvini Jekna ali ta Sabiha je i samo iznijela isto sto i ti...znaci nema druge dzamije i nema muslimanskog groblja. Niko da nam kaze zasto je to tako.

Vjerovatno da ta muslimanska zajednica u Srbiji ne moze/ne zna da se organizuje.

Ne znam sta drugo da ti kazem.
Nisi procitao sta pise na onome linku. Tamo je to Jusufspahic sve objasnio. Nije nikakvo pitanje u vezi organizacije. Zahtjev je podnesen vec ima.... i kako koja vlast dolazi tako i obecava npr.
http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=10517

Ali sve ostaje na obecanjima. Jebote ... traze jedno obicno groblje vec decenijama.

I nije ta samo dzamija spaljena veci ona u Nisu recimo.

Za vise info.
http://www.izs.org.yu/vesti/index/index.php
Jekna is offline  
Old 15.02.2007., 19:46   #19
Quote:
Jekna kaže: Pogledaj post
Nisi procitao sta pise na onome linku. Tamo je to Jusufspahic sve objasnio. Nije nikakvo pitanje u vezi organizacije. Zahtjev je podnesen vec ima.... i kako koja vlast dolazi tako i obecava npr.
http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=10517

Ali sve ostaje na obecanjima. Jebote ... traze jedno obicno groblje vec decenijama.

I nije ta samo dzamija spaljena veci ona u Nisu recimo.

Za vise info.
http://www.izs.org.yu/vesti/index/index.php
Jebi ga Jekna na vama je da istrajete u tom zahtjevu. Sto se mene tice ne vidim zasto ne imali svoje groblje...to za dzamije sam ti vec odgovorio da nije u redu.
M0ssad is offline  
Old 15.02.2007., 19:52   #20
Quote:
Skot kaže: Pogledaj post
Nije se smanjio broj ostalih, niti se povecao broj Srba, vec se Tkosovo vise ne racuna. Pogledajte malo bolje, samo su uza Srbija i Vojvodina navedene.
Ma kako nije. Bosnjaka za preko 20%. I to ponavljam pored jako visokog nataliteta. Sve ti pise na zavodu za statistiku. Brat od mog djeda(sa majcine strane) je bio partizan i nakon rata je zavrsio u Beogradu. Tamo se ozenio i imao je tri kcercke a sve tri njih i familiju. Jedna je bila udata i za Srbina. Svi su oni zavrsili vani radi pritisaka(otpustanje s posla) vrijedanja, nasrtaja i ponizavanja. U biti to je gubitak za Srbiju jer su i oni i njihova djeca visokobrazovani ljudi.


Ali takva politika vas je dovela pred ambis...Nadam se da ce napraviti i taj zavrsni korak.
SPC je zlo i glavni zagovarac zlocinacke politike.
http://video.google.com/videoplay?do...2&q=srebrenica
Jekna is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.