Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2011., 07:48   #1
Banka majčinog mlijeka

Citam jucer clanak u jednom casopisu, nazalost na njemackom pa ne stavljam link, a radi se o trzistu majcinog mlijeka. U Americi je to najnormalnija stvar, cak i postoji site Only the Breast gdje se prodaje majcino mlijeko. Sve ide, i svjeze i smrznuto, na ruke i postom...i navodno jako puno kosta. Najvise kupuju roditelji nedonoscadi, jer je dokazano da majcino mlijeko ima izuzetno povoljan ucinak na njihov razvoj. A majke te djece najcesce same nemaju mlijeko jer su rano rodile ili treba vremena da se laktacija uspostavi. U Njemackoj to nije komercijalizirano, ali postoje banke majcinog mlijeka gdje sve majke koje imaju visak mogu donirati. To je najcesce pri klinikama i plan je da ih bude sto vise. Naravno da se majke testiraju i prate s obzirom na prehranu, lijekove i slicno. Ono sto mene zanima je, da li biste bile spremne svoje mlijeko pokloniti/dati/prodati bilo clanu obitelji (sestri, sestricni), ili frendici, mozda susjedi, ili nekome nepoznatome. Ja zbilja ne znam ni sama, prodavala ne bi, to mi je malo too much. Rado bi pomogla, ali opet...sve mi je to previse intimno. Nemam pojma...
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 07:54   #2
ako se zaista majke testiraju na raznorazne bolesti i stanja onda mi je to super ideja. pročitala sam prije koju godinu da su kod nas u rodilištu nerijetko znali dati nedonošće drugoj ženi na podoj bez ikakavih prethodnih testiranja. i onda se za koju godinu ispostavilo da dijete ima neku bolest... ja sam svoje dijete prvih 5,5 mjeseci isključivo dojila, ali nisam nikad mogla nešto izdojiti... možda nekih 20-30ml. vajda je mali sve ispraznio. ali da mi je ostalo i da je netko bio spreman doći po to mlijeko naravno da bih ga donirala. ali da sam ga još sama morala dostavljati... sumnjam. naprosto nisam imala kad. ali ipak mislim da je to u de dobro organizirano.
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 07:59   #3
Ne čudi me to jer moja baka priča da je u njihovoj zgradi gdje su moj otac i stric odrasli bila jedna žena koja je dojila i tuđu novorođenčad majki koje nisu mogle ( da, da, bilo ih je i onda). Tako se radilo 50-ih god. prošlog stoljeća, a ovako u 21.stoljeću. Razlika je šta onda nije bilo hiv-a i sl. Mislim,bilo je drukčije.
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 08:05   #4
Pocelo je i kod nas
Nedavno je bio oglas na jednom nasem oglasniku da majka poklanja,pa nekoliko dana kasnije jedna i prodaje majcino mlijeko.
Kada znamo koliko je zdravo..to mi je bio simpatican oglas.
Dali bih ja prodavala?Mislim da ne bi..a niti se izmuzavala....eventualno dojila drugo dijete,ali u blizem krugu(od nekog vrlo bliskog...)ako bi trebalo,eto
Uostalom,tako se i radilo nekada davno na selima.
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 08:08   #5
Banke mlijeka su bile uobicajene uglavnom u DDR-u (najveca u Leipzigu, koja je jos aktivna, godisnje skupi 1800 litara). Ove godine se planira otvorit jos jedna u Minhenu. Navodno je potraznja velika jer se u Njemackoj godisnje rodi 9% nedonoscadi.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 08:13   #6
Kad sam treću rodila, u sobi na odjelu su bile 2 rodilje sa mnom. Jedna je izdajala i izdajala jer su joj tako rekli jer je dijete pri porodu težilo 5300gr i bilo dugo 60cm (živa istina) i navukla si krcato mlijeka. Druga nije nikako navukla mlijeko i pitala je ovu prvu bi li podojila njenu bebu. Ova je odbila i rekla joj , ono oprosti, ali nismo baš bliske, ne poznam te. Ali, prodavat je mogla da je htjela!!
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 08:13   #7
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
Banke mlijeka su bile uobicajene uglavnom u DDR-u (najveca u Leipzigu, koja je jos aktivna, godisnje skupi 1800 litara). Ove godine se planira otvorit jos jedna u Minhenu. Navodno je potraznja velika jer se u Njemackoj godisnje rodi 9% nedonoscadi.
Mozda dodju na tu ideju da liofiliziraju,odnosno pretvore u prah majcino mlijeko i prodavaju ga kao sada AD.
Nedavno je bilo na tv-u da su negdje dosli na ideju pa radili sladoled sa okusom majcinog mlijeka.
Ovo bi im bio pun pogodak
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 08:29   #8
pročitala sam članak u wiredu prije par mjeseci na tu temu, jako zanimljivo, kome se da čitati toliko.
ja bih prodavala da mi je to izvor prihoda za prehraniti obitelj - ima baš u tom članku primjera amerikanki koje prodaju svoje mlijeko eda bi mogle biti doma s bebom, nema tamo godinu dana porodiljne naknade i to još pola godine pune plaće (a mi kukamo kak su nam porodiljne naknade sramotne)...izdajala sam pa znam koliki je to pain in the ass, nisam sigurna da bih bila baš toliko plemenita da uz brigu za malu bebu i dojenje te bebe još nađem vremena i volje da izdojim za doniranje.

nisam sigurna da bih se usudila kupiti ovako preko oglasnika.

Quote:
Mozda dodju na tu ideju da liofiliziraju,odnosno pretvore u prah majcino mlijeko i prodavaju ga kao sada AD.
ima u tom članku neka kompanija koja skuplja donirano mlijeko pa ga prerađuje i radi nekakve super duper imunizirajuće pripravke za bebe, ali i za pojačanje imuniteta i slično...to mi je grozno, ali bilo je samo pitanje vremena kad će farmaceutska industrija uspjet nać načina kako da zarađuje i na majčinom mlijeko.
(meni je već i onaj ekolostrum, kravlji kolostrum, što se pije za imunitet i to, vrlo sick ideja i ne bih to nikad kupila iz etičkih razloga)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 08:31   #9
mislim da je farma industrija dosad svasta pokusala, prehrambena isto, da kopiraju ili oponasaju majcino mlijeko, ali je ili preskupo (pa sve vise isplati hendlat s majcinim mijekom na netu), ili krajnji produkt nema veze s originalom. caka je dijelom u tome sto se majcino mlijeko mijenja s vremenom (kako dijete raste), a i u toku dana. to cini cijelu pricu kompliciranijom, zato kad jedna majka doji dijete druge majke moraju klinci bit isto stari.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 08:41   #10
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
mislim da je farma industrija dosad svasta pokusala, prehrambena isto, da kopiraju ili oponasaju majcino mlijeko, ali je ili preskupo (pa sve vise isplati hendlat s majcinim mijekom na netu), ili krajnji produkt nema veze s originalom.
ovdje se ne radi o oponašanju ili proizvodnji majčinog mlijeka, nego proizvode neki fortifying syrup, koji rade 100 posto od ljudskog mlijeka, ali procesirang i koncentriranog. taj se sirup onda dodaje i majčinom mlijeku eda bi mu povećap hranjivu vrijednost. to je kao baš za onu najmanju nedonoščad s težinom manjom od 1250 grama (to je ovo, ali piše kasnije u članku da ljudi to kupuju i za imunitet, bolesti, očuvanje mladosti...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 08:41   #11
Ja sam s prvim djetetom imala jaaako puno mlijeka, morala sam izdajati da mi cice ne puknu. Neko vrijeme sam zamrzavala, a onda kad je bilo toga puno, sam bacala. Na kraju sam i to zamrznuto bacila jer mi nije trebalo. Moja mama nije mogla gledat kak to bacam... a kud s tim? Ja bi donirala da sam znala gdje. Sad sam u situaciji da moram 2-3 puta tjedno dat adaptirano, jer mu jednostavno nije dosta. Da ima za kupit neko provjereno majčino, tak u nekoj klinici, rađe bi to kupila.
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 09:05   #12
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ovdje se ne radi o oponašanju ili proizvodnji majčinog mlijeka, nego proizvode neki fortifying syrup, koji rade 100 posto od ljudskog mlijeka, ali procesirang i koncentriranog. taj se sirup onda dodaje i majčinom mlijeku eda bi mu povećap hranjivu vrijednost. to je kao baš za onu najmanju nedonoščad s težinom manjom od 1250 grama (to je ovo, ali piše kasnije u članku da ljudi to kupuju i za imunitet, bolesti, očuvanje mladosti...
ja sam mislia na nesto drugo, ali da cula sam i za taj tzv serum. proizvodi ga Prolacta Bioscience i kosta ko svetog petra maslo. oni pozivaju majke da im doniraju svoje mlijeko i onda pojednostavljeno receno izdvajaju bjelancevine i od toga rade serum. bolje je direktno radit s majcinim mlijekom, nego kemijat okolo...al biniz je biznis.
ove klinike u DE ne naplacuju tj ne prodaju majcino mlijeko, nisu za njega niti platile. iako negdje citam da daju za trud i volju 5,63 eura po litri donorici.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 09:20   #13
U Rijeci je bila pokrenuta banka mlijeka za nedonoščad, neznam što je trenutno sa tim
Srbija ima svoju banku

Donirala bi svoje mlijeko.
Nigdje ne nalazim koje provjere vrše prije uzimanja mlijeka ali u ovakvim projektima (ne mislim na SAD) se koliko sam skužila radi samo o donacijama i mlijeko se ne prodaje dalje. Ne radi se o zaradi.

Osobno ne bi mogla prodati mlijeko nikome. Da me netko traži dala bi ili podojila tuđe dijete. Meni dojenje ne predstavlja ništa intimno, njime podmirujem glavne potrebe djeteta, glad i žeđ.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 09:20   #14
ma super su te klinike koje skupljaju donirano i onda daju besplatno nazad. ja bih i kupila možda da ima kod nas (vjerojatno ne bih dobila donirano jer pretpostavljam da to sve ode na nedonoščad).
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 09:33   #15
izdajanje nije pain in the ass kad imaš dovoljno mlijeka za izdajanje. curi ko ludo, ne boli, 200 ml za 5 minuta. ja sam isključivo dojila bebu, i prvih 20-ak dana morala izdajati svaki dan barem po 200-300 ml, kasnije sve manje, jer me doslovno bilo strah da mi cice puknu (da, može se dogoditi...) i mastitisa. izdajala sam samo toliko da mi bude lakše, a da sam htjela mogla sam izdojiti puno više, ali nisam htjela da si ne navučem još mlijeka pa da bude još gore... sve sam zaledila, imala sam 15-ak obroka uvijek u ledu. i to mi je bilo super kad negdje moram otići, njega sam mogla ostaviti s mm-om ili bakom, a ja bih se opet tada dok me nema izdojila i nadomjestila popijeni obrok. i tako do godinu dana kad sam prestala dojiti.

dakle, mogla sam donirati, nisam znala za to, ali i da sam znala mislim da ne bih. sebično bih čuvala svoje mlijeko za svoje dijete u slučaju da iz bilo kojeg razloga ne budemo mogli dojiti dan-dva, da imamo... (ne znam koji bi to razlog mogao biti, ali eto ipak...)
prodavala ne bih nikada sigurno. ali ne osuđujem one koji to rade, jer svatko ima svoje razloge.
i bila bih ljubomorna da moje dijete pije tuđe mlijeko, znam da je glupo i iracionalno, ali tako osjećam.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 09:34   #16
Gadi mi se to.

Čak bih i ja radije odabrala adaptirano mlijeko nego mlijeko neke žene o kojoj pojma nemam kakvu prošlost ima.
Svakako mi je ugodnija pomisao na kravu koja je nafilana kojekakvim hormonima i antibioticima nego strana žena koja puno lakše od krave može biti nosioc kojekakvih boleština koje se prenose putem mlijeka.
Ma čak i da prođe 1000 kontrola to mi je jednostavno odbojno i degutantno.

Ne znam niti kakva je korist više od tog mlijeka kad se ionako mora pasterizirati, zamrzavati i slično. Ne čini mi se ništa bolje od adaptiranog.

Dala bih svojoj sestri/šogorici/majci da podoji moje dijete...ali netko Žnj...
Isuse...fuj.

Život mi se zgadio kad je medicinska sestra kružila po Petrovoj s onom nekom staklenkom koja je bila napunjena mlijekom i žicala još mlijeka okolo.
Jebote...daj im Bebimil ili Hipp...koji kurac kompliciraš.

Na kraju krajeva...ne sjećam se da nas je itko u trudnoći testirao na HIV tako da nisu mogli imati pojma je li koja od nas HIV pozitivna.
Da...mogli su pitati:"Jeste li HIV pozitvni?"
"Ne. Nisam. Mislim da ne... hm?"
Pa svejedno su tako neodgovorno prikupljali tuđe mlijeko.
Prestrašno.

Dobre stare krave.

Ni sama ne vjerujem, ali ovaj put fakat stajem u obranu AD-a.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:06   #17
Ne znam, niti meni ovo ne zvuči nimalo primamljivo, dapače ... Malo mi je to to much.

Jasno mi je da su nekada davno generacije dojene kod nekih dojilja kojima je to bio izvor prihoda.
Mogu oni to mlijeko provjeravati ne znam koliko puta i na milion načina. Provjeravaju i donore krvi pa se svašta propusti.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:25   #18
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post


Na kraju krajeva...ne sjećam se da nas je itko u trudnoći testirao na HIV tako da nisu mogli imati pojma je li koja od nas HIV pozitivna.
Da...mogli su pitati:"Jeste li HIV pozitvni?"
"Ne. Nisam. Mislim da ne... hm?"
Pa svejedno su tako neodgovorno prikupljali tuđe mlijeko.
Prestrašno.

Dobre stare krave.

Ni sama ne vjerujem, ali ovaj put fakat stajem u obranu AD-a.
ali opet nema ništa od takvog testiranja, virus HIV-a se najčešće ne može vidjeti u krvi 6 mjeseci od zaraženosti.
Tako da je meni to dijeljenje mlijeka katastrofa.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:28   #19
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Mogu oni to mlijeko provjeravati ne znam koliko puta i na milion načina. Provjeravaju i donore krvi pa se svašta propusti.
propusti se zbog lažnih podataka u formularu koje donor ispunjava, pretpostavljam. U formularu lijepo pita jesu li radili piercinge i zdanjih šest mj, jesu li imali rizičan seksualni odnos i tako dalje.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:38   #20
ja bi svoje mlijeko bez problema donirala ali ne bi tudje dala svom djetetu. je licemjerno ali gadi mi se pomisao da moje dijete pije tko zna cije mlijeko...
ancika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:27.