Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2005., 20:53   #1
Stimuliranje ocjena džeparcem?

Pozdrav,

Imam kćer koja ide u 6 razred. Uči ispod svog prosjeka, zaključeno na kolegiju nastavničkog vijeća, rekoše mi na informacijama da koristi samo 10% potencijala. Muž je uletio s rješenjem (3mj) da za svaku 5 i 4 dobije po 10kn. Međutim, dijete to apriori odbija i sve po starom. Pokušavao je s kaznama oduzimanja mobitela-ona uredno sačeka da prođe kazna i opet ispočetka.

On želi nastaviti dalje postupak kazni, a ja mislim da nije to rješenje.

Može li mi netko na forumu iznijeti iskustvo kako ima sa svojim djetetom u vidu odgovora:

Koliko djetetu dajete za đeparac i mjesečni iznos za bon od mobitela?
Koji Vam je sistem nagrade i kazni?
Koje su dnevne obveze Vašeg djeteta?

Hvala.
M Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2005., 21:36   #2
kasno ti je sad kukat
zasto je u pocetcima skolovanja 1,2 razred nisi ucila radnim navikama, da se prema skoli treba odgovorno ponasat, da treba ispunjavati svoje obaveze, a ne kad je skolsko vjece reklo da mala slabo uci, ti posla nesto mjenjat
sad joj dolazi i vrijeme puberteta, pa se bojim da ces na nju imat jos manje utjecaja nego sto sad imas

djete se odgaja od malih nogu, a ne od 6-og razreda
gaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2005., 22:05   #3

Renata nije tražila da joj se drži slovo , nego da joj pomognu oni sa istim/sličnim iskustvom.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2005., 22:40   #4
Quote:
Tija kaže:

Renata nije tražila da joj se drži slovo , nego da joj pomognu oni sa istim/sličnim iskustvom.
pa moje je misljenje da je na dijete koje je vjerovatno u pubertetu jako jako tesko utjecat
i sama znas kakve su te godine i kako se klinci u njima ponasaju

i moje je misljenje da je do tih kriznih godina djete trebalo naucit nekom redu
gaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2005., 00:55   #5
i šta sad, da je izbaci na cestu jer ionak nikad ništa od nje?

renata, nadam se da će ti netko odgovorit.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2005., 02:31   #6
Re: Nagrada, džeparac....

Quote:
M Renata kaže:

On želi nastaviti dalje postupak kazni, a ja mislim da nije to rješenje.

Može li mi netko na forumu iznijeti iskustvo kako ima sa svojim djetetom u vidu odgovora:

Koliko djetetu dajete za đeparac i mjesečni iznos za bon od mobitela?
Koji Vam je sistem nagrade i kazni?
Koje su dnevne obveze Vašeg djeteta?

Hvala.
ocito da kazne nisu rjesenje jer ih ne registrira
sto osim kazni/nagrada poduzimate konkretno?
redovni odlazak na informacije, razgovori i "nadzor" radnih obaveza, pomoc za utvrdjivanje plana rada, podrska pri problemima pri ucenju (ne ucenje/pisanje umjesto nje)...

a sto se tice dzeparca, ja imam kcer od 10.5 god, ima placenu mobitel karticu kad joj treba (ali koristi je zasad jako stedljivo), i simbolicnu sumu od ca 15€ mjesecno za slatkise, sitnice i slicno.
tim je ne kaznjavam.
ak kaznjavam onda uskracivanjem neceg sto bi bilo extra- da ide prespavat kod kolegice, da je odemo u kino, ili slicno

obaveze su joj uglavnom sportske a zadace minimalne (svedska skola )
jedan period kad je bilo zbrkano kad je imala puno za organizirat, napravili smo zajedno shemu radnih obavezea kojim danom sta se pise/radi, i uglavnom se drzala plana...

CIJELO vrijeme imam pojma sta i kakvu obavezu ima koji dan, i razgovaramo gotovo svakodnevno o tom...
sto neko rece to se od ranih nogu radi, nadam se da ce uroditi plodom

ne znma kak je tvoja curica bila prije, mozda ju je sad pubertet opalio pa je popustila...
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2005., 15:12   #7
Re: Re: Nagrada, džeparac....

Hvala na podršci Tija, Alexx Septembar.

Ja sam također primjenila takav način pomoći, planiranja zadaće, kao i kontrole, ali kad mi iskrsnu dr. obaveze i nemam vremena, mala popusti, javi se neki revolt, odbijanje suradnje.

Također sam pokazala znatnu popustljivost iz razloga što smo se doselili u drugi grad, pa je za nju to novo školsko okruženje.

Ali me zanima, obzirom da želim najbolje djetetu, da li treba imati svoj đeparac i koliki iznos?

Naime, suprug i ja se tu razilazimo u mišljanju, jer on smatra da joj ne treba, jer što god traži da joj se kupi i dobije.

Budući da dosta troši isključivo na poruke (25kn traje 3 dana) mislila sam da joj odredimo limit(najmanji iznos i najveći ukoliko pokaže i veći trud) na simpa bon (ne znam koji iznos-rado ću čuti prijedlog, jer ne želim da izazovem u djeteta bahatost).

Također, sam mislila dati joj đeparac, samo ne znam da li to učiniti tako da si od toga kupuje i bonove za mob ili ta dva iznosa razdvojiti??? I koliki iznos?
Naime, imam dojam da Septembar ne živi u HR, pa bi htjelaa iskustvo iz HR?

Također bih čula iskustva što se tiče kućnih obveza? Koje kućne obveze Vaše dijete ispunjava? Samo održavanje čistoće svoje sobe ili tražite i dr. obaveze u kući?

Svi prijedlozi su dobrodošli?

I opet hvala vama curama
M Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2005., 18:15   #8
Ja bih reka da je djetetu bitno dati dzeparac u odredenom iznosu - kazu da je zgodno davati tjedni iznos jednak broju godina djeteta.
Na taj se nacin dijete uci odnositi prema novcu i raspolagati istim kako ono nalazi shodno - i u to se roditelji ne bi trebali previse mijesati. Dijete ce vrlo brzo samo nauciti. ( Ja imam dva sina od koji jedan nikad nema novca od dzeparca, a drugi uvijek ima i ustedevinu).
Ideja da joj dajete i dzeparac i za mobitel mi se ne cini dobra - dati joj jedan iznos se, meni osobno, cini bolje i neka ga ona sama raspodjeli i tako nauci sto su prioriteti.

Ako dijete koristi pri ucenju samo 10 % potencijala - bojim se da je krajnje vrijeme da nesto poduzmete.
Povecan nazdor pri pisanju zadaca i pomoc pri ucenju, kod spremanja za testove - svakodnevna, je nuzna. Kad si ti zauzeta potrebno je da tata uleti sa pomocu. Da mala zna da su roditelji tu i da je potrebno da svako obavlja svoje obaveze. Roditelji rade i brinu se da dijete ima hranu, odjecu i krov nad glavom, dok je djecija duznost da idu u skolu i uce - zvuci jednostavno jel'da?
Kazna na odredeno vrijeme ne radi - uvjek je lakse cekati da kazna istekne pa onda po starom. Zasto joj kaznu ne dati dok ne digne prosjek ocjena - mozda je to potakne da marljivije uci? Do recimo prvih informacija ili roditeljskog sastanka ili sastanka sa nastavnicima? Pa ako se iz prilozenog vidi da se ucenje popravilo - vratiti privilegije, a ako ne - well sorry - jos nijedan sestas nije umro od zabrane koristenja mobitela.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2005., 21:33   #9
mislin da ti niko ne može dat neki baš ono najnajnajbolji savjet za ćer jer sve ovisi od diteta do diteta

ja npr. nikad nisan dobivala džeparac
za bon dobijen 50 kn misečno s tin da ne dobijan svaki misec, bilo je razdoblja da nisan dobila i po 7 miseci zaredon
neman nikakve kućanske obaveze
i ne učin ispod prosjeka niti san ikad učila ispod prosjeka

ima i drugih kojima se roditelji odnose isto ko prema meni moji pa imaju drukčije rezultate

u svakom slučaju, mislin da joj ne bi smili davat više od 50 kn misečno za bon, e sad u početku će ona odvajat novce od marende za bonove (ko šta san to ja radila), al će s vrimenon skužit da joj je pametnije smanjit troškove na mobitelu (baren san ja to skužila)

a za marendu dnevno dobijen 10 kn (tako dobivan od 5.-6. raz.) i ništa mi ne fali
čak će mala moć i marendat i skupljat za bon
smješka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2005., 22:34   #10
Quote:
diadora kaže:
kazu da je zgodno davati tjedni iznos jednak broju godina djeteta.
u kunama?
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 00:42   #11
Quote:
alexxx kaže:
u kunama?
vjerojatno u dolarima

čini mi se da san to čula na oprah show il tako nečem
smješka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 00:50   #12
viš, meni se ovo od smješke čini baš okej,dnevno 10 kn za marendu i mjesečno bon od 50kn.
Nemam iskustva, moji su još malecki al sumnjam da bi davala više
Ima jest, pit, odjeća, obuća.....koji će im q više?

__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 00:52   #13
lova za marendu ok, nish im ne fali - isto ok. ali Tijo, ne pada ti napamet da ce mozhda odlaziti u kino ili vani s drushtvom...da ce mozhda u razredu skupljati lovu nekome za rodjendan?


nemere se bez kurtza u svatove
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 00:55   #14
..da će si možda htjet kupit nekakvu pizdarijicu, shock kemijsku il tako nešto, šminku, kondome..
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 00:59   #15
Quote:
magic kaže:
lova za marendu ok, nish im ne fali - isto ok. ali Tijo, ne pada ti napamet da ce mozhda odlaziti u kino ili vani s drushtvom...da ce mozhda u razredu skupljati lovu nekome za rodjendan?


nemere se bez kurtza u svatove
a štajaznam
nekako mislim, ako oće u kino će me pitat pa ću mu dat za kartu i kolu.
Ili bilokakve potrepštine tipa olovke, knjige...
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 01:01   #16
i za kondome
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 01:03   #17
Quote:
magic kaže:
i za kondome
i to će mama kupit, i to
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 01:06   #18
ma ustvari tak nekak i kod mene dođe. dobim pare za marendu, dobim bon tu i tamo, kad oću ekstra pare, žicam ekstra pare. al ja sam skromno dete pa ne žicam tu mač
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 01:11   #19
alexxx a radiš li što po kući?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 01:11   #20
moj dok je bio 'mali' dobivao je tjedni dzheparac kojeg je ljubomorno chuvao

i bon 100 kuna svaki treci mjesec.

i shtogod je trebalo.



sad dobiva shtogod treba, lovu za marendu, bon kad kazhe da vise nema love (vishe ne kontroliram potroshnju jer je uistinu skromna), extra lovu kad je neki izlazak u pitanju.

u nashem domu ne postoji rijech OBAVEZA. Moja je obaveza da se za njega brinem i izdrzhavam ga, a njegova je dobra volja da pomogne. ponekad te 'dobre volje' ima vishe, ponekad manje, a jebiga i kod mene je tako
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:59.