Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2008., 22:16   #1
Savjet molim: antidepresiv, da ili ne!!

prije mjesec dana bila sam kod psihijatra,napisao mi je antidepresiv coaxil
kojeg još nisam počela piti.
željela sam se izvući sama i u velikoj mjeri uspjela srediti stvari u glavi,ali...
koliko god mi je bolje,mirnija sam i došla malo k sebi muči me druge stvari,
izgubila sam apetit i u 2 tjedna izgubila 6kg,(a ionako sam jako mršava )
iako navečer lako zaspim,budim se ujutro oko 5-6h i ne mogu više zaspati.
E sad,da li ipak početi piti coaxil da mi se san i apetit reguliraju ili se i dalje boriti sama???

antidepresiv,da ili ne??
ja sam ga planirala početi večeras piti.
žufljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 23:42   #2
idi dalje

pročitala sam tvoj post i savjetovala bih ti da ništa od hemije još ne uzimaš obzirom da si poprilično sredila stvari u svojoj glavi.Zašto se navikavati na to (ovisnost ili ne)kad hemija u svakom slučaju zagađuje organizam.Ako misliš da bi ti antidepresivi mogli regulirati apetit i san u svakom slučaju ja bi ti preporučila da onda uzimaš nešto prirodno i u svakom slučaju zdravije.Pij svaki dan čaj od nane(mente-zaslađen sa medom)To u svakom slučaju otvara apetit a i djeluje umirujuće na nervni sistem.čaj od majčine dušice je isto jako djelotvoran pa ti kombinuj.
mimicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 12:23   #3
ovo što pišeš jesu simptomi depresije, ali je pitanje iz kojeg razloga si otišla psihijatru?
pričekaj još malo sa tabletama, još kojih dva tjedna ukoliko ti simptomi ostanu ili se nedaj bože njima priključe još neki ja bih ti savjetovala da počneš pit ad, samo se nemoj mučiti, jer kad se počne slagati jedno na drugo, kad ti organizam oslabi i ako u tom stanju doživiš još par stresova bit će ti puno teže izvlačit se iz krizne situacije!
sretno!
matex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 12:44   #4
imaš mnoštvo literature koja može pomoći(učlani se u knjižnicu)jako pomažu i meditacije,mislim da si pametna osoba koja znakojim smjerom ići i pomoči sebi.uvjek može pomoći i iskren razgovor s dragom osobom.pij multivitamnie,kupi sirup za apetit,magnezij je jako važan,meni je kod nesanice jako pomagao persen koji je na prirodnoj bazi i lijepo opusti.opuštajuće djeluju i čaj od matičnjaka kamilice lipe.meni je sve to pomagalo.antidepresive sam tek počela piti kad više nisam mogla sam kad mi je socijalna fobija progutala život.zato strpljenja sačekaj još neko vrijeme ako vidiš da ne možeš sama počni piti,ne bi škodio ponovan posjet doktoru i psihoterapija.
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 22:33   #5
samo nemoj piti caj od gospine trave i ad. mislim da nije dobro sto si izgubila tako puno kila u tako malo vremena. pricekaj neko vrijeme, a ako se stvari ne poboljsaju, uzmi ad. i nemoj se brinuti oko ovisnosti. coaxil ne izaziva ovisnost kao i vecina ad, ako ne i svi. u uputstvima ti pise sve.
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 22:55   #6
Ne radi mi opcija quote a htjela sam nesto reci o 'zagadjivanju organizma' antidepresivima..To nije tacno, antidepresivi spadaju u najsigurnije lijekove a coaxl je SSRI, znaci spada u najneskodljivije antidepresive, koji su bas zato prva linija terapije. Tek ako oni ne djeluju prelazi se na drugu grupu. Ponekad je potrebno promijeniti 2-3 lijeka dok se nadje odgovarajuci (jer imaju razlicite mehanizme djelovanja) Takodje, potrebno je ponekad i 2-3 nedelje da pocnu djelovati..Ako ti je lijecnik to prepisao sigurnoje imao razlog..Kao sto rekoh u prethodnom postu, to je kao gips koji ti pomaze da hodas dok noga ne zacijeli
headhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 23:35   #7
Quote:
žufljica kaže: Pogledaj post
prije mjesec dana bila sam kod psihijatra,napisao mi je antidepresiv coaxil
kojeg još nisam počela piti.
željela sam se izvući sama i u velikoj mjeri uspjela srediti stvari u glavi,ali...
koliko god mi je bolje,mirnija sam i došla malo k sebi muči me druge stvari,
izgubila sam apetit i u 2 tjedna izgubila 6kg,(a ionako sam jako mršava )
iako navečer lako zaspim,budim se ujutro oko 5-6h i ne mogu više zaspati.
E sad,da li ipak početi piti coaxil da mi se san i apetit reguliraju ili se i dalje boriti sama???

antidepresiv,da ili ne??
ja sam ga planirala početi večeras piti.

Ne igraj se sa zdravljem. Izgubit 6 kg je puno za mršavu osobu. To te dodatno oslabljuje. Premalo sna i rano ustajanje tipični su za depresiju, iako ima i drugih slučajeva - neki od depresije imaju povećanu potrebu za snom, čak i preko dana.
Ako ti je liječnik prepisao coaxil, zna zašto je to prepisao - da ti bude bolje, da ojačaš, reguliraš san, bolje jedeš itd, ovisno koja ti je dijagnoza. Antidepresivi nisu bauk, niti kemija koja će ti razoriti organizam. Služe prvenstveno da stabiliziraju moždanu kemiju, koja je najčešći uzrok depresije i anskioznosti ( uzrok mogu biti stres ili genetika). Uz antidepresive dobro je ići i psihoterapeutu ( KBT orijentiacije). Piti B- vitamine, baviti se sportom koliko ti to prilike i motivacija dopuštaju.

Valja se što bolje upoznati i informirati o svooj dijagnozi. Za to ti preporučam ovaj blog:

http://zdravduh.bloger.hr/

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/636/
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 00:01   #8
nemoj uzimati antidepresive, bolje si uzmi b vitamin, tako da ti malo apetit proradi i da se udebljaš malo

i idi u prirodu, šetajm trči, plivaj... kretanje uvijek pomaže da si provjetriš um ustajao od depre

ja nisam nikad uzimala antidepresive, a imala sam slične simptome kao ti, nesanica i gubitak na težini, ali izvukla sam se sama
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 00:02   #9
Quote:
Dvojba kaže: Pogledaj post
Piti B- vitamine, baviti se sportom koliko ti to prilike i motivacija dopuštaju.
eto, još ti netko daje isti savjet
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 02:14   #10
jedno je davati savjet preko foruma na osnovu par recenica a drugo je kad lijecnik koji je daleko vise upucen u slucaj daje savjet..pa prosudite sami kome vjerovati, mislim da nije tesko
headhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 02:28   #11
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
nemoj uzimati antidepresive, bolje si uzmi b vitamin, tako da ti malo apetit proradi i da se udebljaš malo

i idi u prirodu, šetajm trči, plivaj... kretanje uvijek pomaže da si provjetriš um ustajao od depre

ja nisam nikad uzimala antidepresive, a imala sam slične simptome kao ti, nesanica i gubitak na težini, ali izvukla sam se sama
Nije u redu savjetovati joj da ne uzima antidepresive. Njoj je liječnik rekao da ih treba uzimati - on je taj koji ima uvid u njezino stanje.
Ona sama mora odlučiti hoće li ih piti ili ne - na svoju odgovornost.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 08:37   #12
Quote:
žufljica kaže: Pogledaj post
prije mjesec dana bila samizgubila sam apetit i u 2 tjedna izgubila 6kg,(a ionako sam jako mršava )
iako navečer lako zaspim,budim se ujutro oko 5-6h i ne mogu više zaspati.

antidepresiv,da ili ne??
ja sam ga planirala početi večeras piti.
ja bih se osvrnila na izgubljenu kilažu i savjetovala da odeš u lječnika opće prakse i tražiš uputnicu ta hormone štitnjače.
A što se tiče spavanja ne mislim da je to rano ustajanje, sad opet neznam kakve su ti obaveze.
S obzirom da je postojao razlog pa si otišla kod psihijatra, preporučila bih ti da ili piješ terapiju ili opet odeš na kontrolu, a ko alternativu predložila bih ti tjelesnu aktivnost(plivanje, vožnju biciklom i sl) jer je po meni to najbolji antidepresiv u početnoj fazi.
vipovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 02:12   #13
Quote:
Dvojba kaže: Pogledaj post
Nije u redu savjetovati joj da ne uzima antidepresive. Njoj je liječnik rekao da ih treba uzimati - on je taj koji ima uvid u njezino stanje.
Ona sama mora odlučiti hoće li ih piti ili ne - na svoju odgovornost.
pitala je za mišljenje - ja sam dala svoje. s obzirom da govorim iz svog iskustva i da je depra danas vrlo česta stvar, a psihijatri često šarlatani...

ja znam mnoge koji su se izvukli bez antidepresiva, a već su bili tako duboko da su radili generalne probe svog samoubojstva.. dakle, vrlo ozbiljne situacije.

depresija je oblik katarze, a lijekovi koji propiše liječnik samo neutraliziraju simptom, dok ne liječe uzrok. ti lijekovi čovjeka još više udaljuju od njega samog. najbolji lijek protiv depre je interakcija sa samim sobom
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 02:33   #14
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
pitala je za mišljenje - ja sam dala svoje. s obzirom da govorim iz svog iskustva i da je depra danas vrlo česta stvar, a psihijatri često šarlatani...

ja znam mnoge koji su se izvukli bez antidepresiva, a već su bili tako duboko da su radili generalne probe svog samoubojstva.. dakle, vrlo ozbiljne situacije.

depresija je oblik katarze, a lijekovi koji propiše liječnik samo neutraliziraju simptom, dok ne liječe uzrok. ti lijekovi čovjeka još više udaljuju od njega samog. najbolji lijek protiv depre je interakcija sa samim sobom

Depresija je bolest mozga (poremećen kemizam), kao i rezultat potisnutih trauma.

Kako možeš depresiju riješiti isključivo interakcijom sam sa sobom, kontemplacijom, poniranjem u sebe, ako je suština psiho-bolesti i poremećaja baš to da si onaj suštinski izvor potisnuo, racionalizirao, projicirao, i svi ti olakšavajući obrambeni mehanizmi???

Naravno da je ključan intenzivan rad na sebi i pokušavanje osvještavanja zašto se osjećaš tako kako se osjećaš, ali kod svih psihičkih devijacija ključan je dio onaj koji je posve prognan u podsvijest i nedostupan samoistraživanju, baš zato što je najbolniji i što ga svjesno negira do praga samoukinuća.

Što se tiče katarze, ja sam u depresiji već deset godina.

Razlog je nedostatak ljubavi.

I ja sam svjesna toga.

Ali čovjek ne može u potpunosti zavoljeti sam sebe ako mu netko izvana ne pomogne , kao vodič, šaman, štogod, da osvijesti ne korake do samoljubavi (jer to se može pročitati u najjeftinijoj, najkurvinskijoj self-help-literaturi), već uzroke koji su doveli do manjka iste.

Da smo svi svjesni tih uzroka i povoda, nitko ne bi patio.
Veronique is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 02:40   #15
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
pitala je za mišljenje - ja sam dala svoje. s obzirom da govorim iz svog iskustva i da je depra danas vrlo česta stvar, a psihijatri često šarlatani...

ja znam mnoge koji su se izvukli bez antidepresiva, a već su bili tako duboko da su radili generalne probe svog samoubojstva.. dakle, vrlo ozbiljne situacije.

depresija je oblik katarze, a lijekovi koji propiše liječnik samo neutraliziraju simptom, dok ne liječe uzrok. ti lijekovi čovjeka još više udaljuju od njega samog. najbolji lijek protiv depre je interakcija sa samim sobom


Ok, možda ti poznaješ nekog tko je trpio nježnu, oplemenjujuću melankoliju, čiji je najdominantniji osjećaj iscjeljujuća i naposlijetku prolazna tuga, ali vjeruj mi, teške, psihotične depresije prati avet praznine i mrtvila, kao i psihotične, iracionalne epizode koje se ne mogu objasniti kao puka, reaktivna depra, već su nusprodukt podmuklog miksa raznoraznih jebada još i prije najranije, oralne faze.

Tu je i preosjetljivost (dvije osobe mogu doživjeti istovjetan stres, ali hipersenzibilnija će isto doživjeti kao da mu je bomba pala na kuću i silovala ju čitava satnija - opet kemizam mozga, genetske predispozicije itd.
Veronique is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 02:49   #16
[QUOTE=florine;15422478]pitala je za mišljenje - ja sam dala svoje. s obzirom da govorim iz svog iskustva i da je depra danas vrlo česta stvar, a psihijatri često šarlatani...


Da, česta je, ali u igri je suptilno stupnjevanje između depresije koju danas iskusi svaki stanovnik planete (što zbog gubitka posla, voljene osobe, kroničnog stresa, adolescentskog osjećaja besmislenosti i besciljnosti života, globalne alijenacije itd.) i depre koja je potencijalno psihotična
(nekad zvana endogenom, tj. naizgled ničim izazvanom, ali time i teža, jebenija).
Veronique is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 03:10   #17
Quote:
žufljica kaže: Pogledaj post
prije mjesec dana bila sam kod psihijatra,napisao mi je antidepresiv coaxil
kojeg još nisam počela piti.
željela sam se izvući sama i u velikoj mjeri uspjela srediti stvari u glavi,ali...
koliko god mi je bolje,mirnija sam i došla malo k sebi muči me druge stvari,
izgubila sam apetit i u 2 tjedna izgubila 6kg,(a ionako sam jako mršava )
iako navečer lako zaspim,budim se ujutro oko 5-6h i ne mogu više zaspati.
E sad,da li ipak početi piti coaxil da mi se san i apetit reguliraju ili se i dalje boriti sama???

antidepresiv,da ili ne??
ja sam ga planirala početi večeras piti.

Što smatraš uzrokom?
Koliko ti je godina?
Kakvo je stanje u obitelji?
Društveni život?
Ako si vrlo mlada, pokušak ipak s Aktivin H, ja sam ga pila još kao maloljetna i bilo mi je super, ali sam prerano prestala, i tu sam se gadno zajebala.
Ustraj na herbalnosti.

Ako baš ni to ne pomogne, jaši dalje.
Veronique is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 03:15   #18
Moja je sestra imala anoreksiju oko 16.-17. godine (dakle, još gori slučaj), ali ju je spasila lagana psihotrapija i redovita podrška. Nikad nije počela zobati kemiju, zbog pravovremene pomoći.

Tako da imaš šanse izvući se. Ako si sjebana vrlo kratko, i odmah si izurgirala help, nema potrebe za chemicalsima.
Veronique is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 11:18   #19
Quote:
Veronique kaže: Pogledaj post
Ok, možda ti poznaješ nekog tko je trpio nježnu, oplemenjujuću melankoliju, čiji je najdominantniji osjećaj iscjeljujuća i naposlijetku prolazna tuga, ali vjeruj mi, teške, psihotične depresije prati avet praznine i mrtvila, kao i psihotične, iracionalne epizode koje se ne mogu objasniti kao puka, reaktivna depra, već su nusprodukt podmuklog miksa raznoraznih jebada još i prije najranije, oralne faze.
ne, govorila sam o primjeru čovjeka sa bipolarnim poremećajem i maničnom depresijom, koji je obiteljski čovjek, popularan znanstevnik i pola godine ispipavap bezdan i mrak depresije na jednom kauču. nije bila u pitanju nikakva melankolija, već najdublji mogući ponor.

nisam ti ja neka balavica koja misli da je depresija kad si tužan za uginulom ribicom

ali na kraju si i ti dala sličan savjet - bolje je ako se može bez lijekova
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 17:18   #20
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
pitala je za mišljenje - ja sam dala svoje. s obzirom da govorim iz svog iskustva i da je depra danas vrlo česta stvar, a psihijatri često šarlatani...

ja znam mnoge koji su se izvukli bez antidepresiva, a već su bili tako duboko da su radili generalne probe svog samoubojstva.. dakle, vrlo ozbiljne situacije.

depresija je oblik katarze, a lijekovi koji propiše liječnik samo neutraliziraju simptom, dok ne liječe uzrok. ti lijekovi čovjeka još više udaljuju od njega samog. najbolji lijek protiv depre je interakcija sa samim sobom
Nažalost, postoje depresivna stanja takve težine da ne pomaže ni psihoterapija. Većina depresija je prvenstveno moždana bolest , bolest kemijskog debalansa. Npr. imaš depru od viška stresnih hormona, to je obično anksiozna depra. Pa imaš depru tipa manjak noradrenalina (umrtvljenost, nemotiviranost, bezvoljnost), pa manjak dopamina (odsustvo radovanja).
Naravno, postoje i depresije nastale zbog tragičnih događaja u životu ili zbog niza stresnih okolnosti. To se može liječiti psihoterapijom, ako ide, ili potpomoći antidepresivima.
Najbolje liječenje je AD + psihoterapija.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.