Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2012., 18:29   #1
Igre gladi (trilogija, Suzanne Collins)

Igre gladi, preuzeto s Algoritmove stranice:
U ne tako dalekoj budućnosti Sjedinjene Američke Države su propale, izmučene sušom, požarima, glađu i ratom, a na njihovu se mjestu ustoličio Panem, država podijeljena na dvanaest okruga s Capitolom na čelu. Svake godine, dvoje mladih predstavnika iz svakog okruga nasumično je odabrano kako bi sudjelovali u Igrama gladi. Dijelom zabava za mase, dijelom taktika zastrašivanja podčinjenih okruga, Igre gladi prenose na televiziji diljem Panema dok je dvadeset četvero sudionika prisiljeno eliminirati svoje suborce, a ostatak nacije prisiljen pratiti. Kada šesnaestogodišnja Katniss sazna da je njezina mlađa sestra Prim odabrana da bude predstavnica rudarskog okruga u Igrama gladi, javit će se dobrovoljno kako bi preuzela sestri nametnutu dužnost. Ona i njezin novi suborac, Peeta, sin pekara čije se borilačke vještine mogu mjeriti s onima štruce kruha, suprotstavit će se mladim borcima većim i jačim od sebe, koji su za taj nastup trenirali cijeli svoj život. Uzbudljiv put mladih nenadanih junaka Suzanne Collins ispričala je u britkoj trilogiji koja broji nastavke: Igre gladi, Zapaljenje i Ptica rugalica.


Da ne pisem sama o prvom dijelu koji je na neki nacin tek uvod u ostale dijelove.
Knjige su definirane kao sf, makar sama radnja i nije nadrealisticna. Nema vampira, vukodlaka, carobnjaka, ogra i slicno. Zapravo ako ima nesto nadrealisticno to je sve sto covjek sam moze stvoriti/unistiti. Element koji je fantastican je da ne postoji svijet kao danas, do cega zapravo moze doci nekada u buducnosti.
Procitala sam samo prvi dio, koji je kod nas preveden, a ostali su pripremi, tako da namjeravam naruciti trilogiju na engleskom jer me jako zanima sto ce biti.
Osobno mi je prvi dio bio jako zanimljiv, prepun raznih zapleta, i jos bitnije, prepun simbolike kako je covjek okrutan, do cega drustvo moze dovesti i sto sistem moze od nas napraviti.

Netko procitao, misljenja?
Malomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 21:54   #2
Ja pročito prvu na engleskom i trenutno čitam drugu na engleskom. Dobra je knjiga, napeta.

Izašao je trailer za film. Film izlazi 23. ožujka

I nisam siguran prevodi li se 3. dio Ptica rugalica, jer je ptica rugalica Mockingbird, a treći se zove Mockingjay, što je križanac ptice rugalice i jedne izmišljene ptice u knjizi.
Night_raven26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 15:50   #3
Pročitala, okej je knjiga, makar ih puno kaže da je plagijat Koushun Takamijevog "Battle Royalea". Sad i to moram pročitati
Aayla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 16:45   #4
Quote:
Night_raven26 kaže: Pogledaj post
I nisam siguran prevodi li se 3. dio Ptica rugalica, jer je ptica rugalica Mockingbird, a treći se zove Mockingjay, što je križanac ptice rugalice i jedne izmišljene ptice u knjizi.
Da, radi se i film, tj vjerujem da je vec gotov i toplo se nadam da nisu usrali.

Prijevode naslova sam pokupila s Algoritma, kako oni izdaju vjerujem da ce zadrzati ove zboldane.

Sto je slicno u Battle Royalu je ta borba do smrti, i mislim da je to vise manje to. Pozadinska prica mijenja puno toga.
I plagijat nije isto kao pisanje po uzoru na nekoga.
Malomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 17:51   #5
Baš sam prije neki dan pročitala ovu knjigu i moram reći da mi se jako svidjela.
Radnja knjige mi je bila zanimljiva od početka pa do samog kraja; tako da sam knjigu pročitala u jednom dahu.
Da, istina, nema vampira i vukodlaka ali tu su mutanti doduše samo na kraju knjige.
Knjiga me se zbilja dojmila i nadam se da neću morati dugo čekati na drugi dio.
__________________
~ Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu. ~
BlackMolly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 15:41   #6
Preveli su drugi dio nedavno i izasao je.
Danas idem svoj primjerak kupiti.
Malomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 23:50   #7
Danas sam završila s čitanjem prve knjige i željno iščekujem film. Hvala Bogu da nema vukodlaka, vampira i sličnih čudesa i da mutanti zauzimaju samo maleni dio priče, meni nebitan. Ono što je bitno je da priča teče lako i odmah sam se navukla i vezala za likove i odnos između Katniss i Peeta. Uhvatila sam se kako navijam da se zaljube jedno u drugo, odnosno da se Katniss zaljubi u njega iako je po početku knjige bilo za očekivati da su ona i Gale potencijalni par.

Spojleri:

Dobar je bio trenutak kad objave da ipak ne mogu biti dva pobjednika i Katniss i Peta shvate da će samo jedan moći ostati živ. Katniss je dobro zeznula Capitol idejom o bobicama.

Jadan Peeta kad pomisli da je ona sve glumila. Jadna Katniss kad joj hladno pruži ruku na kraju. Ona je na kraju sva zbunjena ali stvarno mi se čini da se počela zaljubljivati u njega i da pred kraj to nije bila gluma.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 09:32   #8
Razmišljam da kupim Igre gladi sestri za (14.) rođendan.. ali nisam sigurna jer nisam čitala, a niti me posebno privlači sf. Sestra je ljubiteljica Sumraka, a osim njega voli Šaptaj, Drhtaj, Krila anđela, Palog anđela itd. (vidite kamo smjeram). Uglavnom, čitala je još i krimiće i ljubiće ali najviše voli te fantasy romane u kojima se može naći svega po malo. Bi li onda Igre gladi bio dobar izbor, što mislite?
Athalie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 10:25   #9
Quote:
Athalie kaže: Pogledaj post
Razmišljam da kupim Igre gladi sestri za (14.) rođendan.. ali nisam sigurna jer nisam čitala, a niti me posebno privlači sf. Sestra je ljubiteljica Sumraka, a osim njega voli Šaptaj, Drhtaj, Krila anđela, Palog anđela itd. (vidite kamo smjeram). Uglavnom, čitala je još i krimiće i ljubiće ali najviše voli te fantasy romane u kojima se može naći svega po malo. Bi li onda Igre gladi bio dobar izbor, što mislite?
Pa ovaj... Bas i ne?
Ne znam koliko ti je sestra zrela i to sve, ali ovo je knjiga u kojoj stave 24 osobe u arenu i natjeraju ih da se bore do smrti (kako znaju i umiju). Gdje pricaju o rasipnosti viseg sloja u jednoj bolesnoj, neumjerenoj, perverznoj i brutalnoj kolicini. Vise te knjige natjera na razmisljanje, da propitujes vlastite stavove i da se zapitas koliko vec sada jesmo zlocesti kao drustvo.

I vidim gdje ides sa smjerom Sumrak, Šapataj, Drhtaj... blablabla. Ali to nije ni priblizno takva knjiga. Osim cinjenice da je post-apokalipticna radnja, nema bas fantasy elemenata, sve je jako realno.
Nije lako stivo (u smislu radnje) vec ima jako teskih dogadjanja i neki postupci i nacini na koji se stvari odvijaju ti tesko padnu baz zbog brutalnosti i nasilja.
__________________
Maybe the dingo ate your baby!
Dimster is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 11:18   #10
Hvala
Athalie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 00:29   #11
ja si ih sad citam prije filma iako sam malo stara za to
__________________
Animals are more human than vice versa
Asin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 10:25   #12
Quote:
Asin kaže: Pogledaj post
ja si ih sad citam prije filma iako sam malo stara za to
A ja sam bas dobila dojam da je ta trilogija za sve uzraste.
__________________
Maybe the dingo ate your baby!
Dimster is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 22:48   #13
ma je, ja sam u 30ima ranijim, hahaha. onaj twilight mi je zbljuv bio, ovo je daleko bolje pisano a tematika odlicna u danasnje dobe svjetske bijede, korupcije i krize. hocu ustvari ic film gledat pa citam prvo jer su knjige uvijek bolje, sve 3 sam nabavila, preporucujem za lagano i zabavno citanje a opet, da ti i mislit
__________________
Animals are more human than vice versa
Asin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 17:35   #14
Quote:
Asin kaže: Pogledaj post
ma je, ja sam u 30ima ranijim, hahaha. onaj twilight mi je zbljuv bio, ovo je daleko bolje pisano a tematika odlicna u danasnje dobe svjetske bijede, korupcije i krize. hocu ustvari ic film gledat pa citam prvo jer su knjige uvijek bolje, sve 3 sam nabavila, preporucujem za lagano i zabavno citanje a opet, da ti i mislit
i ja sam u ranim 30-ima pa sam se baš pitala jel knjiga i za "nas starije"
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 18:00   #15
Quote:
Asin kaže: Pogledaj post
ma je, ja sam u 30ima ranijim, hahaha. onaj twilight mi je zbljuv bio, ovo je daleko bolje pisano a tematika odlicna u danasnje dobe svjetske bijede, korupcije i krize. hocu ustvari ic film gledat pa citam prvo jer su knjige uvijek bolje, sve 3 sam nabavila, preporucujem za lagano i zabavno citanje a opet, da ti i mislit
I ja. Uopće mi ne smeta što su glavni junaci tinejdžeri a ja sam tinejdžerka bila davno, priča mi se sviđa i navukla sam se a isto sam htjela pročitati prije filma. Sad sam na trećoj ali neću ništa komentirati da ne pokvarim onima koji nisu čitali prve dvije.

Tvajlajt mi je loš (relativno zabavn mi je bio samo prvi dio, sve ostalo loše) i ovo mi uopće nije slično. Na sreću.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 19:20   #16
Quote:
bliss kaže: Pogledaj post
I ja. Uopće mi ne smeta što su glavni junaci tinejdžeri a ja sam tinejdžerka bila davno, priča mi se sviđa i navukla sam se a isto sam htjela pročitati prije filma. Sad sam na trećoj ali neću ništa komentirati da ne pokvarim onima koji nisu čitali prve dvije.

Tvajlajt mi je loš (relativno zabavn mi je bio samo prvi dio, sve ostalo loše) i ovo mi uopće nije slično. Na sreću.
Da, a na zalost govore kako je ovo "novi Tvajlajt".
A po prici se ne poklapa ni 1%.
__________________
Maybe the dingo ate your baby!
Dimster is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 20:55   #17
Ja sam danas završio čitati prvi dio i mogu reć da sam oduševljen.
Malo me na početku odbijalo to što su prezentirali knjigu kao novi Sumrak ali srećom nema nikakvih sličnosti s njim.
Jedva čekam sutra pogledati film i nadam se da se nisu previše udaljili od knjige.
Shizza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 22:17   #18
Quote:
Shizza kaže: Pogledaj post
Ja sam danas završio čitati prvi dio i mogu reć da sam oduševljen.
Malo me na početku odbijalo to što su prezentirali knjigu kao novi Sumrak ali srećom nema nikakvih sličnosti s njim.
Jedva čekam sutra pogledati film i nadam se da se nisu previše udaljili od knjige.
To sto su usporedili serijal sa Sumrakom u svrhe reklame je totalan fejl. Nema apsolutno nikakve slicnosti. Da ne pricam o tome kako zapravo ima radnju za razliku od vec spomenutog Sumraka.
__________________
Maybe the dingo ate your baby!
Dimster is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 01:52   #19
ja sam je procitala u dva navrata, jucer do 5 ujutro, odlicna, jednostavno pisano ali daleko kvalitetnije od tipicnog teen fictiona a sama tematika neimastine, gladi i borbe za prezivljavanje dok u isto vrijeme mala grupica ljudi vlada u apsurdnom bogatstvu je pun pogodak jer to nije buducnost nego nasa stvarnost. Emocije su umijesane u puno napete akcije sto mi je bas po ukusu. Ak ste Twilight fanovi koji rezu vene za svjetlucajucim vampirom, onda ovo mozda nije za vas, ovdje ima puno vise krvi, blata, znoja
__________________
Animals are more human than vice versa
Asin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 09:30   #20
Quote:
Asin kaže: Pogledaj post
ma je, ja sam u 30ima ranijim, hahaha. onaj twilight mi je zbljuv bio, ovo je daleko bolje pisano a tematika odlicna u danasnje dobe svjetske bijede, korupcije i krize. hocu ustvari ic film gledat pa citam prvo jer su knjige uvijek bolje, sve 3 sam nabavila, preporucujem za lagano i zabavno citanje a opet, da ti i mislit
Ja sam blizu 30-ih pa opet me ovo privuklo za razliku od spomenutih svjetlucavaca kojima nisam htjela ni primirišati. Zapravo mi ovo više vuče na stvari tipa Farenheit 451. Tamo su knjige stavljene u prvi plan, ali opet je tema neko opresivno društvo u budućnosti. Taj element da su glavni likovi tinejdžeri je nekako sporedan.

Možda najbolja odlika je da je ovo pitko štivo, čak me i prvo lice, koje mi inače teško sjeda, nije smetalo. Trilogiju sam počela čitati u srijedu, jutros sam završila s trećom knjigom. Koja mi je ujedno, nažalost, i najslabija. Ne zbog ikakvih razvijanja u radnji, nego sam jednostavno izašla s dojmom da je to neka prva verzija ili nešto. Većina knjige mi ispada uvod u radnju (koji se mogao puno bolje iskoristiti da se iskristaliziraju neki likovi i njihovi međusobni odnosi, bilo da su stari ili novi), a sam vrhunac mi je nekako maltene samo sklepan da se stvar već završi.

Ali sve u svemu lijepo potakne čovjeka na razmišljanje i zanimljiv mi je sam koncept kako je autorica došla na tu ideju, pa su tu onda još i sitnice tipa, je li uzela baš 13 okruga zbog 13 američkih kolonija, je li taj Capitol koji crpi prirodne resurse drugih okruga zapravo SAD...

P.S. Zapaljenje je totalno retardirana riječ.
blenta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:08.