Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2011., 09:40   #121
Quote:
rambi kaže: Pogledaj post
Poanta je u tome da u Srednjem vijeku Sefardi biblijski pojam počinju upotrebljavati kako bi označili Židove istočno od njih. Jedina moja nedoumica u vezi s tim je (i nisam još našla precizan odgovor), da li je prvo postojao pojam za njemačke zemlje Aškenaz, ili su prvo postojali Židovi koji su dobili ime Aškenazi,a koje se onda proširilo na njemačke zemlje.

Biblijski Aškenaz narodno je nevezan s aškenaskim Židovima.

BTW, religijska praksa aškenaskih Židova najbliža je praksi Zemlje Izraela, a i faozna genetska istraživanja pokazala su taj smjer migracija.
Rijec /Izraz "Ashkenaz" ima razlicita znacenja

1.U biblijskoj literaturi oznacava narod nevezan sa Zidovima
2.
Quote:
In rabbinic literature, Ashkenaz is believed to be the ancestor of the Germanic people, probably due to the similarity of the names Gomer with German, and Ashkenaz with Aschanes (Askanius), a mythological progenitor of the Saxons. For this reason, Ashkenaz is the Medieval Hebrew name for Germany.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ashkenaz
Drugim rijecima, prvo je postojao pojam "Ashkenaz", koji je samo oznacavao Njemacku kao takvu (bez Zidova)
3. Rijec "Ashkenaz" oznacava potomke njemackih zidova i njemackih obicaja
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 12:52   #122
Ovo vec postaje dosadno. Ovog puta cu copy/paste vrlo polako, mozda ce tako tamo neki lakse shvatiti.
Quote:
In Jewish usage Ashkenaz is sometimes equated with Armenia; in addition, it sometimes covers neighboring *Adiabene (Targ. Jer. 51:27), and also Khazaria (David b. Abraham Alfasi, Ali ibn Suleiman; cf. S. Pinsker, Likkutei Kadmoniyyot (1860), 208; S.L. Skoss (ed.), Hebrew-Arabic Dictionary of the Bible of David ben Abraham al-Fasi (1936), 159), the Crimea and the area to the east (Isaac Abrabanel, Commentary to Gen. 10:3), the Saquliba (Saadiah Gaon, Commentary, ibid.), i.e., the territory of the Slavs and neighboring forest tribes, considered by the Arabs dependent of Khazaria, as well as Eastern and Central Europe, and northern Asia (cf. Abraham Farissol, Iggeret Orḥot Olam (Venice, 1587), ch. 3).
http://www.jewishvirtuallibrary.org/...2_0_01325.html
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 14:43   #123
Quote:
Ovo vec postaje dosadno. Ovog puta cu copy/paste vrlo polako, mozda ce tako tamo neki lakse shvatiti.
Jos kada bi ti pogledao godine koje pisu u tekstu, bilo bi odlicno.....


Zadnje uređivanje kiseli1 : 26.07.2011. at 14:48.
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 15:55   #124
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Jos kada bi ti pogledao godine koje pisu u tekstu, bilo bi odlicno.....

Oh Boze, ima li kraja ovoj gluposti!?
Godine koje pisu u tekstu se odnose na vrijeme kad je doticni autor pisao svoje podatke.
Zemljopisna karta ti ne pokazuje zidovska naselja i emigrantska kretanja PRIJE 6-og stoljeca.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 16:53   #125
Nisam pazila na ovom satu pa me zanima što jedan, a što drugi dokazujete ovim citatom iz JVL-a?

U Bibliji postoji Aškenaz, koji nastanjuje određene zemlje i ima više teorija o tome. U Srednjem vijeku Sefardi tako označavaju zemlju na istoku (vodje se radi o njemačkim zemljama) gdje žive Židovi koji se onda nazivaju Aškenazi.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 18:04   #126
Quote:
rambi kaže: Pogledaj post
Nisam pazila na ovom satu pa me zanima što jedan, a što drugi dokazujete ovim citatom iz JVL-a?

U Bibliji postoji Aškenaz, koji nastanjuje određene zemlje i ima više teorija o tome. U Srednjem vijeku Sefardi tako označavaju zemlju na istoku (vodje se radi o njemačkim zemljama) gdje žive Židovi koji se onda nazivaju Aškenazi.
O kojim se to teorijama radi? Da li mozes navesti te teorije?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 19:10   #127
Quote:
Nisam pazila na ovom satu pa me zanima što jedan, a što drugi dokazujete ovim citatom iz JVL-a?
On pokusava dokazati da su Askenazi dosli iz Hazarije u Njemacku, odnosno da Zidovi nisu nikada ni postojali na teritoriju Izraela, i da je cijela ta prica o prvom i drugom hramu mitos, i da pravi Zidovi su zapravo danasnji Palestinci, dok oni likovi koji su dosli u Izrael 1948 nemaju nikakve veze sa tim antiknim zidovima, nego su Hazari.
Ja sam najljubaznije objasnio i stavio par linkova, koji kazu Da je Zidovski genetski kod jedinstven i da nema nikakve veze sa Hazarima/Turcima, koji su ionako samo presli na Zidovsku vjeru (neki na krscansku, neki na muslimansku..)
u krajem 8, pocetkom 9 stoljeca
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=101
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 19:13   #128
Quote:
Khazar Jews
Why Khazaric fairy tales are proven lies?
It must be said that Genetics is the most advanced and undeniable source for ethnic
research as it is the most precise science.
Eight Main Facts:
1. All Jewish groups from India, Yemeni to Polish or Spanish Jews have similar
haplogroup frequency.
If we imagine that somehow Ashkenazi Jews are Khazarian converts then their
haplogroup distribution couldn't match the haplogroup distribution and frequencies of
Moroccon Jews. All Jewish groups have identical frequencies of identical haplogroups
proving that they do represent one ethnic group with common origin.
If the origin of one part of the group is Khazarian than the origin of the rest have to be
Khazarian, too. However it's historical nonsense to claim that for example Tunesian Jews
could have any Khazarian ancestors.
2. Samaritans:
Genetic studies of Israelite Samaritans by Shen 2004 proved that the genetics of
Samaritans clusters with all Jewish groups while are having huge differences with their
long time host people, ''Palestinian'' Arabs. Ashkenazi Jews are genetically identical in
populational distance from Samaritans as well as Sepharadic Jews.
For the Y-chromosome, all Jewish groups are closely related to each other. They do not
differ significantly from Samaritans (0.041) and Druze (0.033), but are different from
Palestinians (0.163) and Africans (0.219).
Nevertheless, the Samaritan and Jewish Y-chromosomes have a much greater affinity
than do those of the Samaritans and their geographical neighbors, the "Palestinians".
3. Jewish haplogroups 50% J, 20% E1b1b1c:
Does not exist among any nation outside Middle East. Isolated populations with high J
(South Europeans mixed with Middle Eastern) do not have J above 30% while population
with high E1b1b1c outside middle east do not have high J.
4. Religious nonsense:
From the late 1st and early 2nd century mass conversions to Judaism are forbidden by
Halacaha therefore it's widely unimaginable that after this time such conversions
happened on a mass scale.
5. Historical nonsense:
Jewish communities existed in Europe centuries before the alleged Khazar conversion.
6. Yiddish:
Any language has to share characteristics with common languages. Therefore, if
Ashkenazi Jews would have originated from the Khazars, Yiddish would surely have
some Turkic elements in common with the environment from whence it came.
However, Yiddish which is known to be spoken from VIII century CE, doesn't have any
Turkic elements. It's highly influenced by German-Hebrew and Aramaic languages but
not a single word is originating from Turkic languages.
7. Culture of Khazars:
If any Jews were Khazars they couldn't somehow forget their roots. Some cultural
traditional expresions from Khazar people will somehow have to be present in traditions
of Ashkenazi Jews which would represent similarities with other Turkic people.
Also, Jews kept traditional Judaism for 3500 years.
However no such tradition or custom exist: folk dance, beliefs, rituals etc.
8. Jewish emigration to East Europe - Poland and Russia en masse is well documented
from IX century as happening from the WEST and not from the EAST, as proven by
numerous historians.
Summary:
8.500.000 are Askenazi Jews while the rest are considered Mizrachi and Sepharadic
Jews. While they are the majority of Jews in the Diaspora, they are a minority of Jews in
Israel where the Mizrachi and Sepharadi are dominant.
While Khazar mythologists and anti-Semites were not able to spread their theories to non
Askhenazi Jews and to deny their Israelite origin, the genetic research mentioned is
focused on Ashkenazi Jews.
It was first publicly proposed in a lecture given by Ernest Renan in 1883, entitled
"Judaism as a Race and as Religion." It was repeated in articles in The Dearborn
Independent in 1923 and 1925, and popularized by racial theorist Lothrop Stoddard in
1926.
CONCLUSIONS:
The main ethnic element of Ashkenazim (German and Eastern European Jews),
Sephardim (Spanish and Portuguese Jews), Mizrakhim (Middle Eastern Jews), Juhurim
(Mountain Jews of the Caucasus), Italqim (Italian Jews), and most other modern Jewish
populations of the world is Israelite.
THE ISRAELITE ORIGIN OF ASKHENAZI JEWS IS 87.5% AND MIZRACHI JEWS
98%:
One of the highest percentages of genetic uniformity and ancestral genes among any
nation worldwide.
THE ISRAELITE ORIGIN OF ASKHENAZI JEWS IS 87.5% AND MIZRACHI JEWS
(ALMOST TOTALLY) is one of the highest percentage of genetic uniformity and
ancestors genes hereditament among any nation worldwide.
MAIN FACT:
Even if most Khazars converted to Judaism (and they didnít) they would have attributed
to less than 12% of Ashkenazi Jews and the FACT is the Khazars were only 2% of the
3.000.000 Jews in the 8th century.
Knowing the makeup of Israeli population, we can say that Israeli Jews are absolutely
Israelites of today.
Something to think about:
Besides Judaism, other religions practiced in areas ruled by the Khazars included Greek
Orthodox, Nestorian, and Monophysite Christianity, Zoroastrianism as well as Norse,
Finnic, and Slavic cults.
The Khazar government tolerated a wide array of religious practices within the
Khaganate.
Many Khazars reportedly were converts to ISLAM and CHRISTIANITY
SO ACTUALLY, THE ENTIRE WORLD IS KHAZAR!!
.............
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 21:13   #129
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
On pokusava dokazati da su Askenazi dosli iz Hazarije u Njemacku, odnosno da Zidovi nisu nikada ni postojali na teritoriju Izraela, i da je cijela ta prica o prvom i drugom hramu mitos, i da pravi Zidovi su zapravo danasnji Palestinci, dok oni likovi koji su dosli u Izrael 1948 nemaju nikakve veze sa tim antiknim zidovima, nego su Hazari.
Ja sam najljubaznije objasnio i stavio par linkova, koji kazu Da je Zidovski genetski kod jedinstven i da nema nikakve veze sa Hazarima/Turcima, koji su ionako samo presli na Zidovsku vjeru (neki na krscansku, neki na muslimansku..)
u krajem 8, pocetkom 9 stoljeca
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=101
Zaista ne mozes se nikako otarasiti od tog svoga kompleksa podmetanja gluposti.
Gdje sam ja to tvrdio da Zidovi nisu postojali u Izraelu, da su Palestinci pravi Zidovi, itd, itd.? Pokazi to ili prestani s trolanjem!
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 23:17   #130
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
On pokusava dokazati da su Askenazi dosli iz Hazarije u Njemacku, odnosno da Zidovi nisu nikada ni postojali na teritoriju Izraela, i da je cijela ta prica o prvom i drugom hramu mitos, i da pravi Zidovi su zapravo danasnji Palestinci, dok oni likovi koji su dosli u Izrael 1948 nemaju nikakve veze sa tim antiknim zidovima, nego su Hazari.
Ja sam najljubaznije objasnio i stavio par linkova, koji kazu Da je Zidovski genetski kod jedinstven i da nema nikakve veze sa Hazarima/Turcima, koji su ionako samo presli na Zidovsku vjeru (neki na krscansku, neki na muslimansku..)
u krajem 8, pocetkom 9 stoljeca
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=101
Shvatih

Nisam znala da se i na Povijesnim temama brije na kazarsku teoriju. To mi je više za PDF "Na rubu znanosti".
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 00:32   #131
Quote:
rambi kaže: Pogledaj post
Shvatih

Nisam znala da se i na Povijesnim temama brije na kazarsku teoriju. To mi je više za PDF "Na rubu znanosti".
Kiseli mi podmece da sam ja i forumas Yggoric ista osoba (to je onaj Srbijanac sto je brisao pod s njim proslog tjedna).
Uprava foruma moze vrlo lako provjeriti moju i njegovi IP adresu i vidjeti da se radi o potpuno dvije razlicite osobe.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 18:48   #132
Iz jednog drugog razloga sam nešto gledao o jezicima židova u Europi i osim jidiša i ladina, spominje se kanaanski, "židovski dijalekt kojeg je jidiš isisnuo u srednjem vijeku"...
Jako sam zainteresiran i priznajem da prvi puta čujem za ovo, jel ima neki dobar link za ovo?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 10:57   #133
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Iz jednog drugog razloga sam nešto gledao o jezicima židova u Europi i osim jidiša i ladina, spominje se kanaanski, "židovski dijalekt kojeg je jidiš isisnuo u srednjem vijeku"...
Jako sam zainteresiran i priznajem da prvi puta čujem za ovo, jel ima neki dobar link za ovo?
pokusaj potraziti pod : jezici i pisma svijeta - Skiljan
ili jos linkova pod njegovim imenom
(dakako Dubravko Skiljan... bez obzira sto tko mislio o njemu... ne moze mu se odreci izvrsnost)
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 12:00   #134
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Iz jednog drugog razloga sam nešto gledao o jezicima židova u Europi i osim jidiša i ladina, spominje se kanaanski, "židovski dijalekt kojeg je jidiš isisnuo u srednjem vijeku"...
Jako sam zainteresiran i priznajem da prvi puta čujem za ovo, jel ima neki dobar link za ovo?
procitaj ovdje
http://en.wikipedia.org/wiki/Knaanic
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 21:20   #135
malo offtopic, al ima veze s askenazima. malo sam gledao za neke gradove gdje je bio respektabilan broj zidova prije ww2. npr. :
prag 90 000 ili 20% od ukupne populacije
budapest 200-250 000
lavov 110 000 ili 40%
riga 45 000
vilnius 100 000 ili 45%
bec 200 000 ili 10%
varsava 375 000 30%
krakow 60 000 25%

jel ima jos koji grad di je bilo dosta zidova,recimo vise od 25%?

i zanimaju me jos prezimena. dal se moze po prezimenu zakljucit dal je neko askenaz ili etnicki njemac?
npr. einstein, freud, kafka, brod, marx, bohr, mahler, schoenberg, rothschild, strauss...sve to zvuci germanski, dal ima etnickih njemaca s tim prezimenima?
vin09mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 06:38   #136
Quote:
vin09mon kaže: Pogledaj post
jel ima jos koji grad di je bilo dosta zidova,recimo vise od 25%?
Tel Aviv, Izrael (1939., 150.000 ili 99,7%)
Jeruzalem, Izrael (1939., 77.000 ili 61,1%)
Kišinjev, Moldova (1939., 65.000 ili 58%)
Haifa, Izrael (1939., 58.000 ili 58%)
Białystok, Poljska (1939., 50.000 ili 46,7%)
Černivci, Ukrajina (1939., 50.000 ili 45,3%)
Łódź, Poljska (1939., 233.000 ili 34%)
Odesa, Ukrajina (1939., 200.981 ili 33,3%)
Lavov, Ukrajina (1939., 109.500 ili 33%)
Bagdad, Irak (1939., 85.000 ili 33%)
Minsk, Bjelorusija (1939., 70.998 ili 29,7%)
Varšava, Poljska (1939., 375.000 ili 29,1%)
Vilnius, Litva (1939., 55.000 ili 28,2%)
New York, SAD (1939., 2.035.000 ili 27,8%)
Kijev, Ukrajina (1939., 224.236 ili 26,5%)
Krakov, Poljska (1939., 60.000 ili 25%)
_________________________________

Solun, Grčka (1939., 56.000 ili 21%)
Budimpešta, Mađarska (1939., 201.069 ili 18,9%)
Dnjepropetrovsk, Ukrajina (1939., 89.525 ili 17%)
Newark, SAD (1939., 73.000 ili 17%)
Harkiv, Ukrajina (1939., 130.250 ili 15,6%)
Boston, SAD (1939., 118.000 ili 15,3%)
Philadelphia, SAD (1939., 293.000 ili 15,2%)
Bukurešt, Rumunjska (1939., 95.072 ili 10.9%)
Chicago, SAD (1939., 363.000 ili 10,7%)
Cleveland, SAD (1939., 90.000 ili 10,2%)
Amsterdam, Nizozemska (1939., 79.497 ili 9,9%)

Zadnje uređivanje Kloki : 06.10.2012. at 08:02.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 12:24   #137
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Solun, Grčka (1939., 56.000 ili 21%)
U Solunu ih je nešto ranije bio i veći postotak...
Clogad is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 12:47   #138
Quote:
vin09mon kaže: Pogledaj post
npr. einstein, freud, kafka, brod, marx, bohr, mahler, schoenberg, rothschild, strauss...sve to zvuci germanski, dal ima etnickih njemaca s tim prezimenima?
Ako se ne varam Židovima su krajem 18. stoljeća u Njemačkoj prisilno nametnuta germanska prezimena. Tj., morali su promijeniti prezimena u germanska ako su imali židovska.
Nisam baš upućen u to, ali nekako logično postoji mogućnost da su neki od njih dobili/uzeli prezimena koja su već postojala kod nekih etničkih Njemaca u nekom drugom kraju. Neki Židovi su otprije imali njemačka prezimena. Mislim da se nebi moglo čisto na osnovu prezimena zaključivati tko je Židov, a tko Njemac.
IuliusCaesar is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 08:23   #139
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=I2Am_yS3Z54

znade li netko možda više o podjelama među Židovima? Zašto ovi Satmari štrajkaju protiv cionizma i Izraela? Jesu li Satmari Aškenazi?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 13:43   #140
Quote:
IuliusCaesar kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam Židovima su krajem 18. stoljeća u Njemačkoj prisilno nametnuta germanska prezimena. Tj., morali su promijeniti prezimena u germanska ako su imali židovska.
Nisam baš upućen u to, ali nekako logično postoji mogućnost da su neki od njih dobili/uzeli prezimena koja su već postojala kod nekih etničkih Njemaca u nekom drugom kraju. Neki Židovi su otprije imali njemačka prezimena. Mislim da se nebi moglo čisto na osnovu prezimena zaključivati tko je Židov, a tko Njemac.
Da, u osnovi su sva židovska prezimena prisutna i među etničkim Nijemcima, što se može provjeriti preko: http://www.verwandt.de/karten/

Primjeri:

Mahler -> http://www.verwandt.de/karten/absolut/mahler.html

Steiner -> http://www.verwandt.de/karten/absolut/steiner.html

Silbermann -> http://www.verwandt.de/karten/absolut/silbermann.html

Ima iznimki - dakle germanskih prezimena koje nose samo Židovi, i ima specifičnih prezimena, koja npr. u Hrvatskoj znače da je netko židovskog podrijetla, jer se radi o prezimenima čestim među Židovima koji su uselili u Hrvatsku, a nije bilo useljavanja etničkih Nijemaca u Hrvatsku iz krajeva u kojima i oni nose ta prezimena.
Auge is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.