Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2014., 13:07   #221
Quote:
scarlet001 kaže: Pogledaj post
Moj muž radi kod privatnika, prijavljen je na fiksnu plaću, a uz to još ima i otvoren obrt. Šta da bebu onda odjavim sa njegove pk, jer bi rađe da prijavimo to na godišnjoj prijavi kao uzdržavanog člana, tako da makar mi imamo korist od toga, a ne poslodavac. Neznam šta bi trebala reć kad dođem u poreznu. Šta da samo kažem želim odjaviti dijete sa muževe kartice? Hoće me ona na šalteru pitat kamo želite prijaviti dijete?i šta onda, pred poreznu prijavu bebu ponovo negdje upisat ili nikom ništa???
zašto jednostavno kad mogu sama sebi zakomplicirati stvar
Ne znam da li si saznala u međuvremenu...

Ako se uzdržavani član odjavljuje, MORA se negdje drugdje prijaviti (tako tvrde u poreznoj). U vašem slučaju je najbolje da dijete ide tebi, pa po poreznoj prijavi on iskoristi dijete ako mu je plaća veća nego tvoja.

Quote:
anavi1 kaže: Pogledaj post
Možda se netko nalazio u sličnoj situaciji, pa molim za pomoć
Ukratko
- suprug je zaposlen i podnosi poreznu prijavu (koef. 1,00)
- jedno maloljentno dijete (koef. 0,5)
- supruga je nezaposlena, ali nije prijavljena na zavod za zapošljavanje (da li se računa također za koef. 0,5)

-supruga nema nikakvih primanja, osim dividendu na dionice T-HT-a (cca. 600,00 kn godišnje)

što je od dokumenata potrebno priložiti za uzdržavane članove,
Supruga je 0,5. Ako uzdržavani članovi NISU na poreznoj kartici onda za djecu treba priložiti rodni list, a za suprugu vjenčani list NE STARIJI od 6 mjeseci.

Quote:
djosr kaže: Pogledaj post
postovane . imam jedno pitanje naime ja sam 2012 napunio 18 god . sada imam 20 i jos sam porezna olaksica tj prijavljen na starom . pitanje je kada me on odjavi dali ce morati vratiti neke novce ja nisam niti jednom bio zaposlen u te 2 godine i kako se to racuna .. koliko se otprilike mora vratiti ako je placa 5.000 mjesecna.. Hvala
Ako nisi zaposlen, ti i dalje možeš biti tati uzdržavani član bez obzira na godine, a tata neće morati ništa vraćati.
__________________
svakog jutra budi svjestan da možda nećeš preživjeti dan, a svake večeri da možda nećeš preživjeti noć
mišel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 11:14   #222
Quote:
scarlet001 kaže: Pogledaj post
Moj muž radi kod privatnika, prijavljen je na fiksnu plaću, a uz to još ima i otvoren obrt. Šta da bebu onda odjavim sa njegove pk, jer bi rađe da prijavimo to na godišnjoj prijavi kao uzdržavanog člana, tako da makar mi imamo korist od toga, a ne poslodavac. Neznam šta bi trebala reć kad dođem u poreznu. Šta da samo kažem želim odjaviti dijete sa muževe kartice? Hoće me ona na šalteru pitat kamo želite prijaviti dijete?i šta onda, pred poreznu prijavu bebu ponovo negdje upisat ili nikom ništa???
zašto jednostavno kad mogu sama sebi zakomplicirati stvar
Ma niko te ništ ne pita.Ja sam to obavio u N.Zagrebu u poreznoj.Doneseš PK karticu od poslodavca,tamo u poreznoj ispuniš obrazac na kojem odjavljuješ dijete i predaš.Dobiš novu PK koju predaš poslodavcu i to je to.Nisu me niš pitali.Djete ne prijaviš nigdje jer češ ga koristiti na kraju u prijavi za povrat poreza.I ja sam iz istog razloga odjavio dijete.Kak se veli pošten jeben.Plača ista sa ili bez prijavljenog djeteta.Pa zašto onda nebi to iskoristio za povrat poreza na kraju godine.
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 07:42   #223
Pitam u ime kolegice

Naime, njen sin koji je bio uzdržavani član (i kojeg je koristila za osobni odbitak) je počeo raditi 10.03. ove godine i sad joj na ovoj isplaćenoj plaći (isplata 14.03., ali je plaća za mjesec veljaču) sin više nije porezni odbitak (napravljena odjava s pk obrasca). Kažu iz obračuna kako je to zakonu, premda mi to nema logike jer je u prošlom mjesecu za koji je plaća isplaćena, sin bio uzdržavani član (ili se možda gleda kada je plaća isplaćena )
__________________
"Four weddings and a funeral, where's the difference?"
tomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 07:59   #224
Quote:
tomi kaže: Pogledaj post
Pitam u ime kolegice

Naime, njen sin koji je bio uzdržavani član (i kojeg je koristila za osobni odbitak) je počeo raditi 10.03. ove godine i sad joj na ovoj isplaćenoj plaći (isplata 14.03., ali je plaća za mjesec veljaču) sin više nije porezni odbitak (napravljena odjava s pk obrasca). Kažu iz obračuna kako je to zakonu, premda mi to nema logike jer je u prošlom mjesecu za koji je plaća isplaćena, sin bio uzdržavani član (ili se možda gleda kada je plaća isplaćena )
ispravno je napravljen obračun.
obračun poreza na plaću se radi prema poreznoj kartici koja vrijedi u trenutku isplate plaće.
isto tako da je kolegica na poreznu karticu npr. upisala dijete rođeno 10.03. prilikom isplate plaće za veljaču mogla bi koristiti tu olakšicu

a kolegica neka vodi računa o sljedećem: ako joj sin u toku 2014. zaradi više od 11000 kn bruto , ona će biti dužna podnijeti poreznu prijavu za 2014 god, i platiti porez jer ga je koristila kao olakšicu u siječnju i veljači 2014.
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 16:09   #225
Zamolila bi za pomoć. Brat bi sutra prijavio klinca kao olakšicu, pa ga zanima kak će se to računat, jel će mu priznat još olakšicu za 5 mjesec jer je sutra 30.5., ak ga sad ne prijavi zbog obveza to može napravit tek 10.06., ak ga prijavi 10.-tog, dal će mu priznat 6 mjesec. Hvala.
šarkopirkasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 05:12   #226
Quote:
šarkopirkasta kaže: Pogledaj post
Zamolila bi za pomoć. Brat bi sutra prijavio klinca kao olakšicu, pa ga zanima kak će se to računat, jel će mu priznat još olakšicu za 5 mjesec jer je sutra 30.5., ak ga sad ne prijavi zbog obveza to može napravit tek 10.06., ak ga prijavi 10.-tog, dal će mu priznat 6 mjesec. Hvala.
U postu iznad je odgovor na tvoje pitanje, samo je primjer 10.3.
chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 23:27   #227
Može li mi netko objasniti što trebam napraviti u ovoj situaciji. Znači mama ima poreznu olakšicu na mene, i meni još fali
4700 kn do 11 000 koje ću zaraditi preko student servisa. Piše na obračunu plaće da joj olakšica na mene iznosi 1540 kn.
To je iznos koji dobije za mene na godišnjoj razini, ne mjesečnoj, jel tako?

I sad, obzirom da ću raditi preko sc do kraja godine i vrlo vjerojatno zaraditi više od tih 4 700 kn, treba li me mama odjaviti prije nego što prijeđem tih 11 000 ili kasnije? Mora li vratiti to što je dobila ako me odjavi prije? Kako to ide?

Ja se niti malo u to ne razumijem, pa se ispričavam na potencijalno glupom pitanju i zahvaljujem na pomoći.

I da, ako u jednom trenutku kroz iduću godinu prestanem raditi zbog upisa zadnje godine na fakultetu zbog koje neću imati vremena raditi, može li me mama opet prijaviti na sebe ili kad se odjaviš, odjaviš se zauvijek?
__________________
Permanentna insuficijencija satisfakcije i perspektive.
Octica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 09:02   #228
nije to bas tako kako si napisala, ali je tesko skuziti onome koji nije u tome, pa se uopce ne cudim da nisi shvatila dobro

ajmo od najlakseg, tebe tvoja mama moze stavljati i skidati sa porezne kartice kad god hoce, mozda se ovi na poreznoj budu ljutili ali moraju to napraviti.

tocno je sta si rekla da ti posto si na maminoj olaksici ne smijes zaraditi vise od 11.000kn, tako je bar bilo za 2013. znaci ako ti zaradis vise, tvoja mama ako preda poreznu prijavu, ce morati vratiti sve sta je imala olaksicu za tebe.

ova cifra koju spominjes od 1.540kn, koja joj pise na listi, nije cifra koju ona dobiva za tebe. sve je ovisno o iznosu bruto place. mozda ona za tebe dobije samo 300kn, bezveze pricam, je joj je bruto placa tako mala, pa njezina olaksica pokriva skoro cijeli bruto. i od toga se racun iznos poreza i prireza koje se placaju. znaci placeni iznos poreza i prireza je baza za izracunavanje, jer ne mozes dobiti van ili vratiti nesto sto nisi platio ili uplatio.

svi ti podaci se stavljaju u onaj obracun koji je na zadnja dva lista na poreznoj prijavi pa se onda gleda, koliko je u biti bila oslobodena placanja poreza za tebe, a koliko bi morala platiti da tebe nema kao olaksicu. tj. da te izbaci sa porezne olaksice posto si zaraila vise od tih 11.000kn

komplicirano je ali bez konkretnih podataka ti ne mogu bolje objasniti
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 16:22   #229
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
nije to bas tako kako si napisala, ali je tesko skuziti onome koji nije u tome, pa se uopce ne cudim da nisi shvatila dobro

ajmo od najlakseg, tebe tvoja mama moze stavljati i skidati sa porezne kartice kad god hoce, mozda se ovi na poreznoj budu ljutili ali moraju to napraviti.

tocno je sta si rekla da ti posto si na maminoj olaksici ne smijes zaraditi vise od 11.000kn, tako je bar bilo za 2013. znaci ako ti zaradis vise, tvoja mama ako preda poreznu prijavu, ce morati vratiti sve sta je imala olaksicu za tebe.

ova cifra koju spominjes od 1.540kn, koja joj pise na listi, nije cifra koju ona dobiva za tebe. sve je ovisno o iznosu bruto place. mozda ona za tebe dobije samo 300kn, bezveze pricam, je joj je bruto placa tako mala, pa njezina olaksica pokriva skoro cijeli bruto. i od toga se racun iznos poreza i prireza koje se placaju. znaci placeni iznos poreza i prireza je baza za izracunavanje, jer ne mozes dobiti van ili vratiti nesto sto nisi platio ili uplatio.

svi ti podaci se stavljaju u onaj obracun koji je na zadnja dva lista na poreznoj prijavi pa se onda gleda, koliko je u biti bila oslobodena placanja poreza za tebe, a koliko bi morala platiti da tebe nema kao olaksicu. tj. da te izbaci sa porezne olaksice posto si zaraila vise od tih 11.000kn

komplicirano je ali bez konkretnih podataka ti ne mogu bolje objasniti
sad još manje kužim

znači ako ja zaradim više od 11.000, ona mora platiti sve što je za mene dobila u ovoj godini jer sam u ovoj godini to prešla ili?

njoj plaća iznosi sa svime nekih 3 590 kuna... koliko onda ona gubi na meni? Ja sam drugo dijete... sestra je bila na tati dok nije završila faks i udala se...
__________________
Permanentna insuficijencija satisfakcije i perspektive.
Octica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 16:56   #230
Quote:
Octica kaže: Pogledaj post
sad još manje kužim

znači ako ja zaradim više od 11.000, ona mora platiti sve što je za mene dobila u ovoj godini jer sam u ovoj godini to prešla ili?

njoj plaća iznosi sa svime nekih 3 590 kuna... koliko onda ona gubi na meni? Ja sam drugo dijete... sestra je bila na tati dok nije završila faks i udala se...
da, ako ti u ovoj godini zaradis vise od 11.000kn, ona mora vrtiti sve sta je dobila na temelju tvoje olaksice. a mozda za 2014. i povecaju tu cifru, a mozda je i smanje.
ne mogu ti reci koliko je to tocno, morala bi znati puno vise detalja, bruto placu, gdje zivite, i to.

ali gle ovako, ako ti mama nema nikakvih drugih prihoda osim place, ona ne mora nuzno predavati poreznu prijavu. i onda nitko nece znati za to. osim ako nece kontrolirati, a to jos nisam cula da rade.

iako govore da ce od ove godine svi morati predavati da nadoknade ovaj gubitak od povecanja iznosa olaksice.

daj probaj nekako da ti na svoje ime zaraditi manje od tih 11.000kn, sta ti bude preko probaj na neciji drugi ugovor dogovoriti. manje komplikacija, sta znas sta ce nasa vlada pametno smisliti dok dode rok za predavanje prijava.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 11:44   #231
Upit za znalce:

U ovoj godini muž je koristio malog kao olakšicu za 1., 2., 3., 4. i 5. mjesec. U 6. mjesecu smo malog prebacili na moju PK.

U 6. mj. nije obračunata olakšica ni na mojoj ni muževoj plaći, a u 7. mj. mi je računovodstvo zaboravilo obračunati olakšicu.

Za 8. mj i 9. mj. je olakšica obračunata na mojoj plaći.

Od 1.10 nitko neće koristiti olakšicu jer idem na bolovanje pa na porodiljni.
Bebač se treba roditi u 12. mj pa (pretpostavljam) da u 12. mj imam pravo na olakšicu i za drugo dijete.

Sad me zanima kod prijave poreza (iduće godine u 2 mj.) kako trebam navesti olakšice?

Mojom logikom odbitak bi išao ovako:
1. mj - 1,00
2. mj - 1,00
3. mj - 1,00
4. mj - 1,00
5. mj - 1,00
6. mj - 1,50
7. mj - 1,50
8. mj - 1,50
9. mj - 1,50 ( ili za 9.mj 1,00 jer je olakšica već na plaći obračunata?)
10. mj - 1,50
11. mj - 1,50
12. mj - 2,20

Jesam li u pravu ili sam nešto krivo pohvatala?

Dalje, ja ću cijelu godinu biti na porodiljnom. Što da onda radim s olakšicama za djecu?
Da ih ostavim tak kak jesu pa da muž 2016. predaje prijavu za povrat poreza? Ja neću cijelu 2015. godinu raditi pa nemam koji porez tražiti natrag, a muž je prijavljen na 3000 kn pa mu je jedna olakšica za dijete dovoljna. Znači li to da će nam druga olakšica "propasti"?

Ako se digne olakšica sa 2200 na 2600 dok sam ja na bolovanju i porodiljnom, hoće li mi se pisati tih 2600 na godinu kad ću predavati za povrat poreza?
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 12:15   #232
ovo ti je dobro
misli da ce jedino i muz trebati podnjeti prijavu da vide gdje je dijete bilo prvih mheseci, ali ne mora biti, to lako napravite

da, bilo bi dobro ka bi se djeca prebacila na onoga tko zaraduje da se iskoristi, jer ces ti biti na porodiljnom. ali ako muz ima tako malu placu, nazalost ova druga ce vam propasti

a porezna olaksica ce se povecati (valjda) sa 1.1.2015. tako da kad budes predavala prijavu za 2014 ce ti biti stara od 2.200. nova ce se pisati za 2015. godinu, znaci za prijave koje se budu davale u 2016.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 12:51   #233
Kužim. Znači da sam sve dobro skužila.

A je li postoji mogućnost da drugo dijete baka koristi kao olakšicu?

Ono, kak recimo ja mogu prijaviti mamu, tatu, baku i djeda kao uzdržavane članove (ovisno o njihovim primanjima).

Može li tako baka prijaviti unuka kao uzdržavanog člana u 2015. ili koristiti unuka na povratu poreza kao olakšicu?
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 14:01   #234
Quote:
dejjja kaže: Pogledaj post
Kužim. Znači da sam sve dobro skužila.

A je li postoji mogućnost da drugo dijete baka koristi kao olakšicu?

Ono, kak recimo ja mogu prijaviti mamu, tatu, baku i djeda kao uzdržavane članove (ovisno o njihovim primanjima).

Može li tako baka prijaviti unuka kao uzdržavanog člana u 2015. ili koristiti unuka na povratu poreza kao olakšicu?
ne znam stvarno, ali cisto sumnjam. probaj nazvati na poreznu pa pitaj
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 13:10   #235
Quote:
dejjja kaže: Pogledaj post
Upit za znalce:
Sad me zanima kod prijave poreza (iduće godine u 2 mj.) kako trebam navesti olakšice?

Mojom logikom odbitak bi išao ovako:
1. mj - 1,00
2. mj - 1,00
3. mj - 1,00
4. mj - 1,00
5. mj - 1,00
6. mj - 1,50
7. mj - 1,50
8. mj - 1,50
9. mj - 1,50 ( ili za 9.mj 1,00 jer je olakšica već na plaći obračunata?)
10. mj - 1,50
11. mj - 1,50
12. mj - 2,20

Jesam li u pravu ili sam nešto krivo pohvatala?

Dalje, ja ću cijelu godinu biti na porodiljnom. Što da onda radim s olakšicama za djecu?
Da ih ostavim tak kak jesu pa da muž 2016. predaje prijavu za povrat poreza? Ja neću cijelu 2015. godinu raditi pa nemam koji porez tražiti natrag, a muž je prijavljen na 3000 kn pa mu je jedna olakšica za dijete dovoljna. Znači li to da će nam druga olakšica "propasti"?

Ako se digne olakšica sa 2200 na 2600 dok sam ja na bolovanju i porodiljnom, hoće li mi se pisati tih 2600 na godinu kad ću predavati za povrat poreza?
Prvo,
Kod prijave poreza za 2014-godinu, uopće ne moraš navesti olakšice kako si napisala, jer ih možeš iskoristiti sve i niti jednu, tj. preraspodijeliti ih kako vama oboje bude više odgovaralo. Naime, olakšice za djecu se mogu i dijeliti između tebe i muža ako vam to više odgovara.
Ja bih na vašem mjestu isprobala više varijanti korištenja olakšica kod prijave poreza, (npr ti staviš prvih 9 mjeseci 1,5 a on za ostala tri mjeseca) da si i ti i muž kombinirate koliko bi vam došlo za povrat odnosno za uplatu poreza. Uglavnom logika je da onaj tko plaća više poreza koristi olakšice jer će se one tako više iskoristiti.

Drugo pitanje, dok si ti na porodiljnom ne plaćaš porez, ali ako je ovako kako kažeš - da ti muž uvijek ima ugovoreno neto iznos od 3.000,00 kuna, onda je bolje da i dalje olakšice budu na tebi, pa da ih onda muž u prijavi poreza za 2015. godinu iskoristi, ovako će mu iskoristiti poslodavac.
Za sve one koji imaju ugovorenu plaću u neto iznosu bolje je da skinu olakšice sa svoje kartice i iskoriste ih na kraju godine u poreznoj prijavi.

Ako se digne iznos neoporezivog iznosa s 2200 na 2600, naravno da se primjenjuju na sve, neovisno o tome da li ste na bolovanju ili rodiljnom dopustu.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 11:01   #236
Pozdrav
molila bi pomoć
ovak imamo dvoje djece i obadvoje su bili na muževoj pk pošto ima veću plaću od mene. Kako se kod mene u firmi dobiva dosta za djecu za sv.nikolu prošli mjesec sam prebacila klince na sebe.
e sad mene zanima pošto je mužu ipak dosta manja plaća sad jel mogu ja njih poslije Nove god opet prebacit na muževu pk?
I da li mogu nekako to vratit na poreznoj prijavi? Znači da muž koristi olakšicu za one mjesece od kad djeca nisu na njegovoj pk a ja da vratim olakšicu koju sam koristila kroz plaću za ove mjesece od kad su na mojoj pk. Inače ja sam počela radit u petom mjesecu, do tad sam dobivala naknadu s burze. Da li po tome imam pravo na povrat poreza?
bluberry1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 11:06   #237
Da li je za božićni poklon uopće bitno na čijoj je kartici dijete, u većini firmi je osnova za to zdravstveno osiguranje?
__________________
"Four weddings and a funeral, where's the difference?"
tomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 11:10   #238
U firmi su mi rekli da mora bit na poreznoj
bluberry1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 14:19   #239
Quote:
tomi kaže: Pogledaj post
Da li je za božićni poklon uopće bitno na čijoj je kartici dijete, u većini firmi je osnova za to zdravstveno osiguranje?
božićni poklon je ovo za sv. nikolu?

mislim da ja dobijem za oba klinca po 500kn, a prijavljen je jedan na mene na poreznoj kartici, a oba imaju zdravstveno osiguranje preko mene.

ali nisam sigurna pa ti javim nakon 6.12.
ako uopće bude toga
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 14:23   #240
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
božićni poklon je ovo za sv. nikolu?

mislim da ja dobijem za oba klinca po 500kn, a prijavljen je jedan na mene na poreznoj kartici, a oba imaju zdravstveno osiguranje preko mene.

ali nisam sigurna pa ti javim nakon 6.12.
ako uopće bude toga
Ma nisam pitao za sebe, nego sam pitao korisnicu iznad

Kod mene u firmi je osnova za poklon za dijete da dijete bude zdravstveno osigurano preko mene, kod žene isto.
Pretpostavio sam da je i dalje isto.
__________________
"Four weddings and a funeral, where's the difference?"
tomi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:31.