Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Pogledaj rezultate ankete: Što znate o NLP-u?
To su komunikacijske i prezentacijske vještine 10 32.26%
To su pshihoterapijske tehnike 9 29.03%
Brzo uklanjanje fobija 4 12.90%
Modeliranje uspješnih ljudi iz svih područja 7 22.58%
Usvajanje uspješnih obrazaca ponašanja 10 32.26%
Sve ovo poviše i još više 13 41.94%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 31. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2006., 22:52   #21
Nemam pojma o nlp-u (govorite o neuro-lingvističkom programiranju, rajt)? Da ne čitam glooomazan članak na wikipediji kojeg sam našao, može mi netko ukratko prepričati o čem se radi, da vidim interesira li me uopće ili je mumbo-jumbo.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 12:44   #22
Sinoc je ovdje bila emisija o tome kako je jedan poznati mislim hipnoticar uspio izmanipulirat ljude da odu opljackat banku..
Gledajuci shvatila sam da se radi o obicnom nlp-u ..bilo je interesantno gledat ..samo jedan iz grupe nije posao u pljacku mada je i on bio u nekom transu..
Kod NLP-a mi se svidja metoda kad sebe dovedes u stanje ekselentnosti..
Prvo se moras sjetiti trenutka kad si bio pun samopouzdanja, zadovoljan i uspjesan.. zatim se malo gledas u toj situaciji, zamislis da si u tom trenutku nekom pojasu neke boje.. zatim izadjes iz pojasa i svaki put kad zelis biti isto tako uspjesan samo stavis pojas boje oko sebe..
Vrlo interesantno ..probajte
Inace NLP se u V Britaniji poceo predavat na fakultetima na managerskim tecajevima
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2006., 11:07   #23
da, managerski tecaj,jer ako se koristi na neetičan način, nlp može dati i metode manipuliranja. msilims da je generalno ok tehnika ali da ne može pomoći kod ozbiljnijih problema i istinske unutrašnje transformacije
laura D is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2006., 12:02   #24
Vidim da neki ovdje koriste izraz "naučio/la sam NLP".
pretpostavljam da se radi o nekakvim tečajčićima za samopouzdanje i poslovni uspjeh koji uključuju neke pomalo naivne manipulativne metode.

One koje zanima NLP na njegovoj najvišoj razini, koja je prevazišla originalni NLP, preporučujem Nerosemantiku.
Ni to nije još to, ali je puno bolje.
Bob Morane is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 18:31   #25
Exclamation N L P

odite na prosperita.hr

odlicni su.. preporucam tecaj
besane noći is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 22:09   #26
Quote:
BabyNicky kaže:
To ti je isto kao i strani jezik, kad ga ne koristiš - zaboraviš.
Završila sam nlp, mogu ga svakako preporučiti. Koristim ga povremeno, a nekoliko puta sam se ulovila kako na nesvjesnoj razini primijenjujem naučeno.
Samo da potpišem. "Kolegicu".
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 22:13   #27
Quote:
Bob Morane kaže:
pretpostavljam da se radi o nekakvim tečajčićima za samopouzdanje i poslovni uspjeh koji uključuju neke pomalo naivne manipulativne metode.
Ne bih tako nazvala jednogodišnji certificirani trening, no svatko ima svoje kriterije.
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 17:12   #28
Quote:
Ona007 kaže:
Kod mene definitivno ne pali.. nema teorije da ista o/na sebi svojevoljno reprogramiram..
Cisto iz radoznalosti probala sam samohipnozu i to mi je puno draze:D i interesantnije za prucavat..

Inace.. nekad davno kad sam imala puno vremena igrala sam se sa ljudima tako sto bih pokusavala da kod njih izazovem ovu ili onu reakciju pricajuci im o necemu sasvim desetom.. dakle svojevrsna mentalna manipulacija.. sjecam se da me je to jako zabavljalo..
Sada mislim da se radi o istreniranosti jer ja sada 'tu svoju moc manipuliranja' vise ne posjedujem, niti 0.000001 posto od onoga sto sam nekad mogla napravit.. nazalost nigdje nista nisam zapisivala pa se vise niti ne sjecam :(
Ili su ljudi kojima si manipulirala u međuvremenu odrasli... :)
__________________
"The Empire Never Ended"
Dovoljan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 17:36   #29
Ja sam se dvaput u životu susreo sa ljudima koji su probali primjenit taj NLP na meni. Kaj da velim? Prošli su ko Tweetiev mačak ("Mislim da sam vidio micu macu...") Ono... to na meni ne radi. Zbunio sam ih skroz neumjerenom bahatošću pa nisu znali kaj ih je snašlo....
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 02:23   #30
mislim da je nlp super stvar...bio mi frend na tečaju..oduševljen je..stalno primjenjuje kojekakve metode reprogramiranja mozga.
ne mogu reci da je 100% istinito sve što priča ali recimo ima smisla ako shvatiš da ti se mozak može istrenirati kojekakvim vježbicama.
tipa recimo ne želiš da ti bude neugodno u nekom društvu.
....za to postoji vježbica (izmjenjuješ si slike neželjenog i željenog stanja zamišljanjem stvarnih životnih situacija) i stalnim ponavljanjem željenog stanja ti jednostavno natjeraš um i tijelo da podsvjesno reagira onako kako želiš.
recimo.....
kad sam bila na daktilografiji (nažicala šefa da mi plati) stalno mi je prolazilo kroz glavu koje je ovo sranje
kako ću se ja naučiti tipkati kad stalno buljim u tu tipkovnicu i ponavljam
aa g ag ag ag ag ag ag ag ag ag ag
aa g ag ag ag ag ag ag ag ag ag ag

mjesec dana nakon odvratnog mučenja i tupog ponavljanja kretenskih slova sada fenomenalno brzo tipkam.
nevjerovatno ali ja ni dan danas ne znam di mi je koje slovo jer u tome i nije poanta. poanta je u tome da istreniraš podsvjesno mozak da kad staviš ruke na tipkovnicu da prsteki počnu plesati sami od sebe.
tako sam ja shvatila i nlp.

...........
egzemplaruša is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 23:51   #31
NLP

znima me da li netko završio tečaj neuro-lingvističkog programiranja; praktičarski /i masterski, te kakvi su dojmovi i iskustva? koje su udruge najbolje za to i na koji način se mogu iskoristiti znanja nlp-a?
Čula sam da je nlp dobar za managere i rukovoditelje na svim razinama upravljanja, stručnjake za upravljanje ljudskim potencijalima i odnosima s javnošću te osobe koje se profesionalno bave edukacijom, ali isto tako da je primjenjiv u svim sferama života pa tako i privatnoj
besane noći is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 00:36   #32
napisao sam knjigu o tome, vrlo jednostavna i vrlo kratka, trebala bi izaći uskoro , ima oko 20 stranica, izražavanja i lingvistika .... tecajevi su takoder preporucljivi uz to, ali najviše možete naučiti gledajući najbolje govore svijeta, martina lutera kinga, đona ficđeralda kenedija itd

i usput teško je tebe programitrati autoru, kada ni sam ne znaš hrvatski dovoljno da ti svaka druga riječ nije strana.... uzorci, mreža, govor tijela, .. da bi bio uspješan prvo pravilo je govoriti isti jezika kao i osoba kojoj govoriš, sjeti se toga sljedeći put

Zadnje uređivanje DarthFlake : 25.04.2006. at 21:44.
Buda152 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 22:46   #33
Quote:
besane noći kaže:
znima me da li netko završio tečaj neuro-lingvističkog programiranja; praktičarski /i masterski, te kakvi su dojmovi i iskustva? koje su udruge najbolje za to i na koji način se mogu iskoristiti znanja nlp-a?
Čula sam da je nlp dobar za managere i rukovoditelje na svim razinama upravljanja, stručnjake za upravljanje ljudskim potencijalima i odnosima s javnošću te osobe koje se profesionalno bave edukacijom, ali isto tako da je primjenjiv u svim sferama života pa tako i privatnoj
Da, i ja sam sve to čuo, čak od ljudi iz struke, na nagovor se malo i raspitao, kad tamo za menadžere ovo, za menadžere ono... Mislim da to pali samo kod onih koji su sigurni da to trebaju. Ako si jedan od neodlučnih, a tako zvučiš, ako si možeš priuštiti, odi, ali ako imaš bolju ideju za potrošiti taj novac, ili ne potrošiti ga, ne vataj muda labudova...
mudroslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 14:49   #34
Nemam vremena da čitam ove kilometarske postove,no čini se da se svi pozitivno izjašnjavaju prema ovome.No na Wikipediji piše da je NLP obično natrljavanje nosa uz citate radova i autora koji su ga proučavali:

http://en.wikipedia.org/wiki/Neuro-l...nalysis_of_NLP
Sturmtiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 23:40   #35
Quote:
Paragalactic kaže:
Ja sam se dvaput u životu susreo sa ljudima koji su probali primjenit taj NLP na meni.
Kako znaš?
Quote:
Paragalactic kaže:
Kaj da velim? Prošli su ko Tweetiev mačak ("Mislim da sam vidio micu macu...") Ono... to na meni ne radi. Zbunio sam ih skroz neumjerenom bahatošću pa nisu znali kaj ih je snašlo....
Isto pitanje...?
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2006., 02:06   #36
@ struminger a na hrvatskom nema ništa o tome?
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2006., 21:02   #37
Quote:
Ludi Dijamant kaže:
@dar_mara-nemožeš bit u alpha stanju i čitati! kad čitaš-ti si u beti!
a koje su cijene tih privatnika,ako znaš?
Krivo - kad si u alphi onda aktiviraš centar za brzo čitanje. Razlikuje se od klasičnog čitanja - više je kao skeniranje
Aragorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2006., 07:41   #38
Quote:
Astrice kaže:
@ struminger a na hrvatskom nema ništa o tome?
Pa razumiješ li engleski?
Sturmtiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 18:36   #39
Je li neko čitao ono što je izloženo na Wikipediji?Vidim da nema komentara,a svi padaju pred ovim NLP konceptom.I meni zvuči jako privlačno i korisno i sam bih htio suzbiti svoju sramežljivost i anksioznost s tim,ali ako je to obično prodavanje magle...

Evo fragmenat sa Wikipedije:

U odnosu na trenutno razumijevanje neurologije i percepcije,NLP je u zabludi
(Bertelsen,Preben & Lars Hem:"Om begrebet: klientens model af verden",Psyke & Logos 2,
375-408;1987.)
i umjesto da se zasniva na savremenoj,na nauci zasnovanoj neurološkoj teoriji,NLP se bazira na zastarjelim metaforama o funkcionisanju mozga i prožet
(laced?) je sa brojnim činjeničnim greškama.

Za ovo nisam našao direktan izvor,ali evo još jedan citat odatle:

1988 izvještaj Američkog Nacionalnog Komiteta(komisija od 14 prepared naučnih eksperata) je sadržavao slijedeće:"Individualno,a i kao grupa,ova pročavanja nisu uspjela potvrditi empirijsku bazu za NLP pretpostavke...ili NLP efektivnost.Komitet ne može preporučiti primjenu takve neopravdane tehnike".Nadalje,Edgar Johnson,tehnički direktor Vojnog Istraživačkog Instituta,koji je vodio projekat Jedi fokusiran na NLP je iznio da "dosta podataka ukazuje da NLP ne radi".NLP nije uspio dati uvjerljiv dokaz za svoj model i svoju efektivnost.

Zadnje uređivanje Sturmtiger : 03.05.2006. at 19:45.
Sturmtiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 19:26   #40
NLP

onako za ozbač... mislim da je to bullshit!
Uvjeravati raju da mogu biti odlični govornici popou kenedya, kinga i sl. koje je dotični autor naveo gore... je manipulirnje glupim ljudima!
Ti ili jesi ili nisi govornik, vođa ili što već! neke stvari se ne mogu naučiti... to se zove talent!

Postoje normalni tečajevi za poboljšanje komunikacijskih vještina, prezentacija, pregovaranja i sl. bez ikakvog science fictiona... nebih htio reklamirat nikog ali ove ću morati... www.proactiva.hr tamo najveće hr tvtke šalju svoje zaposlenike na takve edukacije! ko oće nek vidi... ima tamo link na stranice jednog predavača pa nek si od tamo skine prezentacije da vidi šta je to zapravo!

takvo što je najnormalnije stvar na postdiplomskim...
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.