Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2013., 21:26   #1601
Nemam pojma di da ovo pitam pa bum tu...

Može li se veleprodajni (plaćanje na transakcijski račun) račun napisati u excelu, naravno sa svim potrebnim podacima i.t.d.
Te se kasnije spremiti kao pdf i kao takav kupcu poslati mailom bez žiga i potpisa.
Ako sam dobro shvatio poneke upute na netu da bi se slao na taj način prvo je potrebna suglasnost kupca tj. neki vid međusobnog ugovora, a drugo takav pdf treba elektronički potpisati.

E sad ako je ovo sa excelom po zakonu onda imam dva pitanja.
1. Ima možda negdi na netu primjer takvog ugovora
2. Kako elektronički potpisati pdf tj. treba li tu neki certifikat i ko ga izdaje ?

I najbitnije jel to sve ok u svezi glede fiskalizacije ?
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 02:03   #1602
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Nemam pojma di da ovo pitam pa bum tu...

Može li se veleprodajni (plaćanje na transakcijski račun) račun napisati u excelu, ..., a drugo takav pdf treba elektronički potpisati.
I najbitnije jel to sve ok u svezi glede fiskalizacije ?
Možeš napisati i u notepadu, tko te pita čime radiš?? I excel i word i bilo što, ali za obvezne podatke na računu odgovaraš!

Ne zamaraj se elektroničkim potpisom, to ne vrijedi. Moglo bi se, ali je prekomplicirano da bi se s tim zabavljali. Problem je utoliko što partner s kojim razmjenjuješ dokumente mora imati tvoje "vjerodajnice" jednostavnije: certifikat. A i neko znanje informatike koje večina nema. Znači, certifikate ćeš dobiti od e-porezne, (za otvaranje weba) od fine (za fiskalizaciju) i od banke. (za e-bankarstvo) Uglavnom - to je dovoljno.

I NE podliježe fiskalizaciji, ako je plaćanje preko računa. Ali traži one njihove brojeve:xx za račun, yy za naplatno mjesto i zz za blagajnu. Jer će slijedeće biti da i to moramo fiskalizirati, mi lupeži poduzetnički. Raja koja samo gleda kako će drpat... (prema definiciji nekih ministara)

Ali NE ZABORAVI: zakon točno kaže što mora biti na R1 računu i nigdje nema klauzule da je račun punovažan bez pečata i potpisa, ili ja za to nikad nisam čuo!! I to je jedan primjer kada naš zakon ide šumom, a mi svi primamo račune sa svakakvim tekstovima, bez pečata i potpisa, a država ne reagira na to i gotov posao. Možeš sam sebi napisati račun u ime XY, pa platiti tome XY, pa ako platiš PDV, koga je briga što ti piskaraš?? I što paćaš tome XY, iako ti nije dao ništa za to? Tvoj problem. Državu zanima SAMO porez, a ne naši međusobni poslovi.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 09:24   #1603
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Nemam pojma di da ovo pitam pa bum tu...

Može li se veleprodajni (plaćanje na transakcijski račun) račun napisati u excelu, naravno sa svim potrebnim podacima i.t.d.
Te se kasnije spremiti kao pdf i kao takav kupcu poslati mailom bez žiga i potpisa.
Ako sam dobro shvatio poneke upute na netu da bi se slao na taj način prvo je potrebna suglasnost kupca tj. neki vid međusobnog ugovora, a drugo takav pdf treba elektronički potpisati.

E sad ako je ovo sa excelom po zakonu onda imam dva pitanja.
1. Ima možda negdi na netu primjer takvog ugovora
2. Kako elektronički potpisati pdf tj. treba li tu neki certifikat i ko ga izdaje ?

I najbitnije jel to sve ok u svezi glede fiskalizacije ?

http://www.zakon.hr/z/118/Zakon-o-ra%C4%8Dunovodstvu

Po tome ne mozes tek tako poslati racun kao pdf.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 09:54   #1604
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
http://www.zakon.hr/z/118/Zakon-o-ra%C4%8Dunovodstvu

Po tome ne mozes tek tako poslati racun kao pdf.
Fakat nemam volje čitat tu kobasicu koju na kraju ionak nebum razmel

No očito je da je moguće...samo je pitanje kak ?
Jel ne vjerujem da Zagrebačka Banka svijesno i sustavno krši zakon i tako godinama...
Njihovi računi uredno stižu bez žiga i potpisa, dapače uopće ne pamtim da je njihov račun ikada imao žig i potpis.
Oduvijek stiže kao pdf, no od prije cca godinu dana stiže kao pdf koji kaže da je taj pdf elektronički potpisan...no isto tako i postoji neki problem sa tim certifikatom
http://www.zaslike.com/files/ni5oc9psnoqj0qzmg1ie.png
iako to je možda problem do mojeg PC-a

Osim toga ima još cijela hrpa takvih računa koje veliki uredno šalju mailom/skini si ih sam sistemom, no tu nema nikakvog certifikata pa opet nitko ne reagira na to
No neki način je sigurno moguć, samo je pitanje kako nabaviti taj certifikat (kakav ima ZABA) ako sam to dobro shvatio...
Jer evo na dnu pdf-a stoji da je dokument potpisan i kada je potpisan:


U biti bi mi to jako olakšalo cijelu priču, ionako mi to treba samo za jednog poslovnog partnera prema kojem i imam ogromnu većinu računa...
No ako već idem slat račune na taj način onda želim da to bude u skladu sa zakonom...
Za onu foru "Račun je izrađen na računalu i pravovaljan je bez potpisa i pečata" znam da nije po zakonu, pa me baš zato i zanima što i kako je ?
Te kako nabaviti taj i takav certifikat.

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 26.01.2013. at 10:10.
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 10:11   #1605
U Hrvatskoj jedino je FINA registrirana za izdavanje certifikata. Pitaj njih ali mislim da te to bude masno koštalo.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 11:43   #1606
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
I NE podliježe fiskalizaciji, ako je plaćanje preko računa. Ali traži one njihove brojeve:xx za račun, yy za naplatno mjesto i zz za blagajnu. Jer će slijedeće biti da i to moramo fiskalizirati, mi lupeži poduzetnički. Raja koja samo gleda kako će drpat... (prema definiciji nekih ministara)
Ovo je isto potencijalno upitno...
Barem po onom što piše u zakonu i kak se zakon tumači...
Bog te pitaj kaj podlježe, a kaj ne podlježe fiskalizaciji...

Jer ako sam dobro shvatio:
Na računu može pisati "transakcijski račun"
A. Građanin općom uplatnicom na šalteru FINA-e uplati iznos računa na transakcijski račun tvrtke/obrta - nema fiskalizacije
B. Tvrtka virmanom na šalteru FINA-e plaća na račun druge tvrtke - nema fiskalizacije

Na računu ne može pisati "transakcijski račun" već mora pisati "karticom"
A. Građanin bilo kojom karticom putem POS-a uplati iznos računa sa svojeg računa na transakcijski račun tvrtke/obrta - ima fiskalizacije
B. Obrtnik/vlasnik tvrtke Visa elektron karticom (sa transakcijskog računa tvrtke) uplati iznos računa na transakcijski račun druge tvrtke/obrta elektronski putem POS-a - ima fiskalizacije
I to iako su ta dva primjera apsolutno identična i potpuno ista bez ikakve razlike

U toj suludoj ludoriji u kojoj gle čuda gotovina nije gotovina, a plaćanje na transakcijski račun između dva poslovna subjekta "žiro na žiro" jest gotovina,
nameće mi se možda izuzetno glupavo pitanje:
(no po gornjem primjeru vidim da su slične gluposti moguće...)


Što je sa internet bankarstvom, plaćanjem putem mobitela i.t.d.
???
Da možda kojim slučajem nebu nekom mudracu palo na pamet da kad poduzetnik poduzetniku plati sa žiro računa na žiro račun neki iznos putem interneta da i to podliježe fiskalizaciji... ???

I što ako građanin plati internet bankarstvom sa svojeg tekućeg na žiro račun ? - ima fiskalizacije ili nema.

Jer u čemu je uopće razlika:
A. kreditna kartica izdana po običnom/žiro računu - POS/telefon/internet - uplata na žiro račun
B. eZaba kartica/USB izdana po običnom/žiro računu - internet - uplata na račun
C. mZABA izdana po računu običnom/žiro računu - internet - uplata na žiro račun
D. Virman/opća uplatnica - FINA - internet - uplata na žiro račun

Pitam samo zato jer je neki mudrac sredstvo kojim daješ nalog za plaćanje odjednom proglasio načinom plaćanja...pa ko zna možda bu mu i internet bankarstvo isto gotovina

Jer za mene je logika apsolutno jasna, bitan je put novca tj. uplate i tu su mogući načini uplate:
Sa računa na račun
Gotovina direktno na račun putem neke ovlaštene institucije
Gotovina u blagajnu tvrtke

Virman, opća uplatnica, karticom putem POS-a, internet bankarstvo, plaćanje putem mobitela bla-bla su načini s kojima banci/FINA-i dajemo nalog da izvrši uplatu/isplatu i nemaju blage veze sa načinom plaćanja.
Jer u konačnici je apsolutno identično platio ja nekome račun virmanom, karticom ili internet bankarstvom bitno je jedino od kuda i prema kuda putuje lova...

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 26.01.2013. at 11:49.
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 14:25   #1607
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
...
Oduvijek stiže kao pdf, no od prije cca godinu dana stiže kao pdf koji kaže da je taj pdf elektronički potpisan...no isto tako i postoji neki problem sa tim certifikatom
http://www.zaslike.com/files/ni5oc9psnoqj0qzmg1ie.png
iako to je možda problem do mojeg PC-a

...

Za onu foru "Račun je izrađen na računalu i pravovaljan je bez potpisa i pečata" znam da nije po zakonu, pa me baš zato i zanima što i kako je ?
Te kako nabaviti taj i takav certifikat.
Postavi da ti je taj certifikat Trusted i neće biti problema s tim porukama.

Ako imaš Fina karticu (koja jedina u RH može izdavati certifikat) potpisuješ dokument tim certifikatom i navodiš: Dokument potpisan digitalnim potpisom Pero Perić 12345.1.1. Originalni dokument se nalazi kod izdavatelja. Ili takav sličan tekst - treba provjeriti jer sam siguran da je tekst također propisan.

Činjenica je da bi trebalo i unaprijediti zakon o računovodstvu da prati ova moderna događanja ali tako ti je kod nas, na jednom te mjestu tjeraju da kupiš računalo (naplatni uređaj - fiskalizacija) a na drugom ti ne daju da neke poslovne evidencije vodiš na računalu (Knjiga evidencije i utroška brašna koju vodi pekarska industrija), vjerojatno jer imaju računicu u svemu tome - punjenje drž.proračuna naplatom kazni . Iako svaki dokument treba biti potpisan od odgovorne osobe, ti i dalje primaš račune od T-com, HEP, itd koji nemaju originalni potpis. Njih neće niko kazniti jer su veliki, za kažnjavanje smo mi mali.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 16:40   #1608
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Činjenica je da bi trebalo i unaprijediti zakon o računovodstvu da prati ova moderna događanja ali tako ti je kod nas, na jednom te mjestu tjeraju da kupiš računalo (naplatni uređaj - fiskalizacija) a na drugom ti ne daju

vjerojatno jer imaju računicu u svemu tome - punjenje drž.proračuna
naplatom kazni . Iako svaki dokument treba biti potpisan od odgovorne osobe, ti i dalje primaš račune od T-com, HEP, itd koji nemaju originalni potpis. Njih neće niko kazniti jer su veliki, za kažnjavanje smo mi mali.
Apsolutno se slažem s tobom. Tužno je da firme u državnom vlasništvu prve ne poštujuj to pravilo. Njih nitko neće kazniti, ali mene hoće.

I sad zamisli smijurije da me globe za račun za struju jer nema žig i potpis, a oni zbog brojčanika oslobođeni i fiskalizacije i štotijaznam čega još, ... mjerljivo, brojivo, trošak učinjen definitivno, a ja ko bogec drhćem pred poreznikom, hoće li mi ili neće to priznati u troškove i još opaliti kaznu.
Bože, siđi pa vidi!

I to tako godinama stoji u Zakoni i nitko ništa. Tužno! Pitam se tko donosi zakone (volonter sa 1.600,00 kn sigurno nije), ima li sluha uopće, shvaća li što radi, točnije što ne radi dobro, a trebao bi. I nije ga sramota, jer da je, vjerujem da bi davno već bilo riješeno.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 17:05   #1609
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj jedino je FINA registrirana za izdavanje certifikata. Pitaj njih ali mislim da te to bude masno koštalo.
Ovo je pod NAŽALOST. Ali što ga tu ima Fina, to je samo parazitska organizacija, u svijetu nepoznata spona privrednika i porezne. Uhljebljenje puno ljudi, golemi poslovni prostori, a sve mi platili... Nisam Finu ništa tražio kad mi je RBA GRATIS dala certifikat za internet bankarstvo. Što ga Fina ima sa e-poreznom, a i taj certifikat sam dobio GRATIS?? Ako oni čuvaju podatke, jer je PU "preopterećena", ok, SVE dok mi ne traže novac za to!!! Kako se sada događa - država im dala da nas oderu još jednom za NIŠTA, ako imam certifikat za e-potpis kod e-porezne, zašto mi naturaju novi za fiskalizaciju??? Ne može jedan za oboje? Ma naša posla.

Što se tiče PDF, može se slati i xls i TXT i DOC, sasvim je svejedno, ali se sa NEPOZNATIM partnerom to ne može smatrati da je elektronski potpisano. Ali ako ti šalje tvoja banka, čiji certifikat imaš, onda je logično da je dokument u redu i potpisan.

Možeš "ovjeriti" (trusted) certifikate čije god hoćeš, ali moraš ih prvo nabaviti. A to bi bilo previše posla - bez ikakvog razloga.
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 26.01.2013. at 17:14. Reason: lapsus scribensis
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 17:12   #1610
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Ovo je isto potencijalno upitno...
Ili sam ja previše pojednostavnio, ili je ovo točno:

SAMO plaćanje NOVCEM spada pod fiskalizaciju! Jer u blagajni za ono što je nekada bilo "gotovina" sada mora pisati "novčanice". Pa ako su novčanice, onda nije kartica.

E jes, ma moja kasa ne misli tako, pa SVAKI račun iz MP šalje na fiskalizaciju, ma kako da je plaćen!! A tako je kod svih, u prodavaonici imaju obično jednu kasu i ona tako radi. Ipak, činjenica je da su MP računi odmah nečim plaćeni, ergo - sve iz MP podliježe fiskalizaciji, a sve drugo (VP, plaćanje preko računa) NE podliježe. Za sada, naravno.
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 26.01.2013. at 17:19. Reason: opet...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 18:05   #1611
Zapravo potpuno suprotno, fiskalizira (salje u pu) se sve sto nije plaćeno preko žiroračuna.

A kakva je to glupost sa VPL: novcanice? Gdje to piše u zakonu?
Šta su onda kovanice druga vrsta plaćanja

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 18:08   #1612
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Zapravo potpuno suprotno, fiskalizira (salje u pu) se sve sto nije plaćeno preko žiroračuna.

A kakva je to glupost sa VPL: novcanice? Gdje to piše u zakonu?
Šta su onda kovanice druga vrsta plaćanja

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2
- a tko je rekao suprotno?!?

- glupost piše u zakonu, ali... ne pratiš baš?

N.B. do sada smo imali: "gotovina", ali to im više nije po volji.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 18:31   #1613
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ovo je pod NAŽALOST. Ali što ga tu ima Fina, to je samo parazitska organizacija, u svijetu nepoznata spona privrednika i porezne.
FINA je bivša Služba Društvenog Knjigovodstva koja je u vrijeme komunizma bila institucija gdje se obavljao platni promet i gdje su se kontrolirala poduzeća (pravne osobe). Uz to je postojala i lokalna Uprava prihoda koja je kontrolirala samo tadašnje 'neprijatelje sistema' - obrtnike i trgovce pojedince.

Danas FINA obavlja platni promet, a postoji navodno još uvijek zbog toga jer posluje po tržišnim principima, dakle, kao..sama se financira ?


Quote:
Uhljebljenje puno ljudi, golemi poslovni prostori, a sve mi platili... Nisam Finu ništa tražio kad mi je RBA GRATIS dala certifikat za internet bankarstvo. Što ga Fina ima sa e-poreznom, a i taj certifikat sam dobio GRATIS??
FINA izdaje taj napredni elektronski potpis koji ti može služiti za svašta pa tako i ePoreznu.


Quote:
Ako oni čuvaju podatke, jer je PU "preopterećena"
Preopterećena je iz razloga loše informatizacije, a to se lako riješi. Pitanje je kome je u cilju prava i efikasna Porezna uprava? Očito zasad nije ni političarima ni privrednicima. Evo vidiš da se i ti buniš na fiskalizaciju...a upravo je to primjer kako se treba rješavati stvari - informatizacijom.

Cijelu državnu upravu možeš informatizirati u roku 5 godina i dobiješ super efikasnu državnu upravu...a gdje ćeš onda s desecima tisuća ljudi koji nisu baš bogznakakav kadar ?


Quote:
ok, SVE dok mi ne traže novac za to!!! Kako se sada događa - država im dala da nas oderu još jednom za NIŠTA, ako imam certifikat za e-potpis kod e-porezne, zašto mi naturaju novi za fiskalizaciju??? Ne može jedan za oboje? Ma naša posla.
Problem je u tome što nije FINA izmislila elektronski potpis. I ona nekome plaća naknadu, a kako se navodno sama financira, mora i zaraditi nešto.

A zašto ne može 1 potpis za oboje? Pa...imaš li ti ideju kako to izvesti?

Fiskal je softverski certifikat, a elektronski potpis je hardverski, fiskal se izdaje specijalno za namjenu fiskalizacije prema tom zakonu, a ne vezuje se za fizičku ili pravnu osobu, kao što je slučaj kod e-potpisa...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 19:05   #1614
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
A kakva je to glupost sa VPL: novcanice?
Kao i sve ostalo u ovoj drzavi, to sluzi da bi pola inspektora prijetilo kaznama ako pise "gotovina", a druga polovina se smijala gluposti onog tko je to izmislio.
PoslovniProgram is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 19:16   #1615
Fiskalizacija za sudske tumače i prevoditelje?
Da li mi molim netko može objasniti kako to i da li sam obveznik fiskalizacije ako ne primam gotovinu, odnosno ako mi sud plaća na žiro račun. A što ako stranka za 1 str prijevoda donese npr 300 kn u kešu. kako to izvesti, poslati stranku da uplati na žiro?
Molim za strpljenje i opširniji opis jer sam totalni vezer
hvala
Šatrunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 19:33   #1616
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
FINA je bivša Služba Društvenog Knjigovodstva koja je u vrijeme komunizma bila institucija gdje se obavljao platni promet i gdje su se kontrolirala poduzeća (pravne osobe).
...Danas FINA obavlja platni promet, a postoji navodno još uvijek zbog toga jer posluje po tržišnim principima, dakle, kao..sama se financira ?
FINA izdaje taj napredni elektronski potpis koji ti može služiti za svašta pa tako i ePoreznu.
Preopterećena je iz razloga loše informatizacije, a to se lako riješi..... Problem je u tome što nije FINA izmislila elektronski potpis. I ona nekome plaća naknadu, a kako se navodno sama financira, mora i zaraditi nešto.

A zašto ne može 1 potpis za oboje? Pa...imaš li ti ideju kako to izvesti?

Fiskal je softverski certifikat, a elektronski potpis je hardverski, fiskal se izdaje specijalno za namjenu fiskalizacije prema tom zakonu, a ne vezuje se za fizičku ili pravnu osobu, kao što je slučaj kod e-potpisa...
- Ne da se Fina sama financira, nego ostvaruje debeli promet, od kojega im ostaje NEKOLIKO MIL ČISTOG DOHOTKA, koji naravno ne vraća nama od kojih ga je uzela. Čisti relikt "onih" vremena, ali živahan i jako bogat. Kako neće kad im država daje pola posla koji bi PU trebala obaviti i to se sve lomi preko nas??
- zašto bi Fina izdavala išta?? Irelevantna, nepotrebna i skupa spona privrede i države?? Vani nam se smiju na spomen takve nakarade!! Oni imaju direktnu komunikaciju privrednik-banka i ne treba dodatnih posrednika. Ministarstvo financija lako bi riješilo sve što Fina radi, ali... onda bi morali raditi više.
- ako je certifikat kod banke gratis, kod e-porezne isto, (a svi plaćaju neku naknadu za korištenje) zašto je onda meni otišlo 350 kn na certifikat za fiskalizaciju?!? A ima nas, ima, pa puta po 350 to je taj golemi prihod, to je deranje. Zato treba Fina??
- potpis jest u USB sticku, ali govorimo o cetifikatu, princip je isti, slanje kriptografiranih podataka zbog provjere autentičnosti. Dakle može biti i na HDD, nema razlike. OK, ima razlike, jer za fiskalizaciju ga koristi više korisnika. Neka bude odvojen, ali gratis, ili 20, a ne 350 kn. Ovako je upravo to što kažeš: plaćamo vojsku nekompetentnih zaposlenika, koji udobno i ugodno žive na našoj grbači, izmišljaju im poslove, a sve pod pokroviteljstvom iste nam države. E jbga...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 19:49   #1617
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Zapravo potpuno suprotno, fiskalizira (salje u pu) se sve sto nije plaćeno preko žiroračuna.

A kakva je to glupost sa VPL: novcanice? Gdje to piše u zakonu?
Šta su onda kovanice druga vrsta plaćanja

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2
Kakva je to formulacija preko žiroračuna ?
I što bi to trebalo značiti uopće, bitno je da je plaćanje na žiroračun

A plaćanje na žiroračun može biti čak i uplata gotovine direktno na žiroračun putem FINA-e, Pošte, banke...znači dokle god onaj koji prima lovu nema šanse tu istu sakrit i ne prikazat račun sve je ok...

Sve ovo po logici stvari nema nikakvog razloga fiskalizirati:
Plaćanje na žiroračun putem mpay-a, paypala, interneta, kreditne kartice bilo koje vrste i to bio u pitanju slip ili POS i.t.d.
Plaćanje na žiroračun Visa elektron karticom izdanom po žiro računu...transakcija toliko transparentna da nemre bit transparentnija
Sa 1 žiro računa na 2 žiro račun, sa sasvim jasnim podacima na izvodu ko kome i zašto
No i to eto podlježe fiskalizaciji iz nekog suludog razloga

Totalna debilana je to s karticama jer nema teorije da itko može primit uplatu na žiro račun i kasnije ju sakrit...zbilja mi nije jasno kako
Mogućnosti zamračenja u birtijama/trgovina etc kod uplate gotovine su i dalje neograničene, no ta da je neko u stanju na kraju smjene prepravit stanje na svom računu u banci i prepravit izvod
E pa baš me zanima ko je taj, možda može iz zajebancije jednu večer svim Hrvatima uz stanje na računu nadopisat jedno 58 nula
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 19:53   #1618
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Postavi da ti je taj certifikat Trusted i neće biti problema s tim porukama.

Ako imaš Fina karticu (koja jedina u RH može izdavati certifikat) potpisuješ dokument tim certifikatom i navodiš: Dokument potpisan digitalnim potpisom Pero Perić 12345.1.1. Originalni dokument se nalazi kod izdavatelja. Ili takav sličan tekst - treba provjeriti jer sam siguran da je tekst također propisan.

Činjenica je da bi trebalo i unaprijediti zakon o računovodstvu da prati ova moderna događanja ali tako ti je kod nas, na jednom te mjestu tjeraju da kupiš računalo (naplatni uređaj - fiskalizacija) a na drugom ti ne daju da neke poslovne evidencije vodiš na računalu (Knjiga evidencije i utroška brašna koju vodi pekarska industrija), vjerojatno jer imaju računicu u svemu tome - punjenje drž.proračuna naplatom kazni . Iako svaki dokument treba biti potpisan od odgovorne osobe, ti i dalje primaš račune od T-com, HEP, itd koji nemaju originalni potpis. Njih neće niko kazniti jer su veliki, za kažnjavanje smo mi mali.
Ček ako sam dobro shvatio ako nabavim finin USB tj. certifikat za e-poreznu ili kak se već zove (imam ga kod knjigovođe tj. on ima punomoć) onda s tim istim certifikatom mogu potpisivati i račune te ih onda slati mailom ?
Ovo mi zvuči kao ok solucija ako je izvedivo
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 19:59   #1619
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
- Ne da se Fina sama financira, nego ostvaruje debeli promet, od kojega im ostaje NEKOLIKO MIL ČISTOG DOHOTKA, koji naravno ne vraća nama od kojih ga je uzela. Čisti relikt "onih" vremena, ali živahan i jako bogat.
Da, ali to im je neko opravdanje...kao, sami se financiraju


Quote:
Kako neće kad im država daje pola posla koji bi PU trebala obaviti i to se sve lomi preko nas??
Da, imaju monopol na neke stvari..

A to da je PU to mogla...jasno da jest, da je za to bilo političke volje.

A nije. Nikad. Tek se sad nešto malo miče s mjesta.

Porezna je u Americi kao jebena NASA po razvijenosti i sveta institucija, a kod nas sprdačina.

Zašto je tako, znamo...niti je privrednicima niti političarima to u cilju...


Quote:
Ovako je upravo to što kažeš: plaćamo vojsku nekompetentnih zaposlenika, koji udobno i ugodno žive na našoj grbači, izmišljaju im poslove, a sve pod pokroviteljstvom iste nam države. E jbga...
E ali lako je nama pizdit...a što ćeš s njima da si predsjednik vlade? Nek crknu? To su strukturne promjene...

Najlakše je uvest informatiku, i ja sam za to. Ali onda možeš otpustiti slobodno par desetaka tisuća ljudi iz državne uprave..

Deseci godina nerada i nereda u državnoj upravi skupo će nas koštati. Imamo rupe u proračunu, tajkune koji su se nakrali od tog silnog neprijavljenog poreza, i vojsku birokrata koji bez veze sjede u uredima.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 20:29   #1620
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Ček ako sam dobro shvatio ako nabavim finin USB tj. certifikat za e-poreznu ili kak se već zove (imam ga kod knjigovođe tj. on ima punomoć) onda s tim istim certifikatom mogu potpisivati i račune te ih onda slati mailom ?
Ovo mi zvuči kao ok solucija ako je izvedivo
Ne.

Ovo što od porezne dobivaš (FINA izdaje) je javni ključ za digitalni potpis i samo ga porezna uprava može provjeriti. Tvoj potpis nekom drugom s tim ključem je bezvrijedan tj. neprovjerljiv osim ak ga ne šalješ poreznoj upravi.

Moraš imat svoj certifikat (ovo se masno plaća) i njime potpisati dokument (što bi rekli pečatirati ), te objaviti javni ključ kojim se taj potpis može provjeriti (tj. time svi mogu biti sigurni da si ti potpisao taj dokument).

@dubo banke su taj certifikat platile (vjerojatno također skupo) i tebi dale javni ključ s kojim oni provjeravaju (vjerojatno i kriptiraju poruke koje idu prema serveru) je li sve ok s onim što dolazi sa tvog računala prema njihom serveru (ista stvar kao i za fiskalizaciju jedino se dodadno certifikatom ne kriptira poruka osim slanja SSL protokolom). A ti bankama plaćaš kroz trošak vođenja računa svaki mjesec (ili kroz cijenu pojedine transakcije). Naravno ovdje su još i kartice s ključem za tvrtke (koliko znam za pojedince baš i ne nude).

FINA za te certifikate plaća nekom od vanjskih dobavljača certifikata (ima ih jako malo) a i njoj valjda nešto ostaje . I nažalost jedini su se oni registrirali za HR. Inače to može bilo tko tko ponudi valjane garancije (naravno u obliku financija i sigurnosnih precedura)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen

Zadnje uređivanje ceha : 26.01.2013. at 20:35.
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.