Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2016., 13:45   #1
Što bi se dogodilo da nema reda?

Anarhija, demokracija, socijalizam, teokracija, diktatura..., sve su to oblici "vlasti" no većina njih propagira(iako ne javno) red(moral).
No što bi se dogodilo da nema morala u tim oblicima vlasti? Kako biste se vi ponašali u tom političkom sustavu? Biste li se prepustili svojoj dekadenciji ili biste učinili nešto za društvo?

Zadnje uređivanje GalaGuru : 21.10.2016. at 13:59.
GalaGuru is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 10:40   #2
Quote:
GalaGuru kaže: Pogledaj post
Anarhija, demokracija, socijalizam, teokracija, diktatura..., sve su to oblici "vlasti" no većina njih propagira(iako ne javno) red(moral).
No što bi se dogodilo da nema morala u tim oblicima vlasti? Kako biste se vi ponašali u tom političkom sustavu? Biste li se prepustili svojoj dekadenciji ili biste učinili nešto za društvo?
Čovjek je društveno biće jer jedinke koje to nisu prije ili kasnije budu istrebljene ili izumru.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 18:11   #3
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Čovjek je društveno biće jer jedinke koje to nisu prije ili kasnije budu istrebljene ili izumru.
Kako jedinke mogu izumrijeti? Vrste mogu izumrijeti, jedinke mogu samo umrijeti.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 16:33   #4
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Kako jedinke mogu izumrijeti? Vrste mogu izumrijeti, jedinke mogu samo umrijeti.
Kad neka jedinka napravi odmak od svoje vrste ( u konkretnom slučaju odmak od društvene prirode svoje vrste) tada ta jedinka odnosno ono što ona kao jedinka predstavlja ( neprilagođena) izumire unutar vrste.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 12:43   #5
U multiverzumu i na Zemlji vlada red. Svi ratovi, neredi, anarhija su samo prividni. Svijet je dobro organizirana struktura.
nick-marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 16:35   #6
Quote:
nick-marko kaže: Pogledaj post
U multiverzumu i na Zemlji vlada red. Svi ratovi, neredi, anarhija su samo prividni. Svijet je dobro organizirana struktura.
Lijepo od tebe što si nam iz prve ruke javio što se zbiva u multiverzumu. Ajd sad pročitaj i vremensku prognozu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 00:07   #7
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Čovjek je društveno biće jer jedinke koje to nisu prije ili kasnije budu istrebljene ili izumru.
Istrebljene i uništene budu civilizacije ,a ne jedinke.Jedinka preživi.Pojedinac u društvu ovisi o cijelom društvu i podložno je negativnom domino efektu.Pojedinac ovisi sam o sebi i svojoj sposobnosti za preživljavanje i inteligenciji.Ako nisi dovoljno inteligentan onda je društvo za tebe.

To ti je kao vučji svijet.U čopore se skupljaju slabi vukovi jer kao pojedinci ne bi opstali ,a najjači i najsposobnijim vukovima ne treba čopor oni su samotnjaci.Kada čopor napada medvjeda onda svi trebaju sudjelovati u napadu i svi riskiraju da budu rastrgani ,a samotnjak će odlučiti sam treba li se sukobljavati s medvjedom za hranu ili samo zaobići jer je tako pametnije.Ako vuk u čoporu bude ranjen od medvjeda oni ga ubijaju ili napuštaju jer njima takav ne treba.Takvo ti je vaše društvo.Ili misliš, razmišljaš i radiš kao društvo ili si marginaliziran odnosno u prijevodu (čudak,luđak) s kojim ne treba imati posla ili ga treba zatvoriti u ludaru pa da ga se tamo izliječi na društveni način da se vrati u društvo.
Sin Sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 09:51   #8
Quote:
Sin Sunca kaže: Pogledaj post
Istrebljene i uništene budu civilizacije ,a ne jedinke.Jedinka preživi.Pojedinac u društvu ovisi o cijelom društvu i podložno je negativnom domino efektu.Pojedinac ovisi sam o sebi i svojoj sposobnosti za preživljavanje i inteligenciji.Ako nisi dovoljno inteligentan onda je društvo za tebe.

To ti je kao vučji svijet.U čopore se skupljaju slabi vukovi jer kao pojedinci ne bi opstali ,a najjači i najsposobnijim vukovima ne treba čopor oni su samotnjaci.Kada čopor napada medvjeda onda svi trebaju sudjelovati u napadu i svi riskiraju da budu rastrgani ,a samotnjak će odlučiti sam treba li se sukobljavati s medvjedom za hranu ili samo zaobići jer je tako pametnije.Ako vuk u čoporu bude ranjen od medvjeda oni ga ubijaju ili napuštaju jer njima takav ne treba.Takvo ti je vaše društvo.Ili misliš, razmišljaš i radiš kao društvo ili si marginaliziran odnosno u prijevodu (čudak,luđak) s kojim ne treba imati posla ili ga treba zatvoriti u ludaru pa da ga se tamo izliječi na društveni način da se vrati u društvo.
Marginalizacija o kojoj pričaš ne razlikuje se bitno od istrebljenja. Što ti vrijedi deklarativna sloboda ako nitko s tobom ne želi imati posla? Što ti vrijede tvoja razmišljanja ako ih ne smiješ izraziti iz straha da te negdje ne zatvore i isperu ti mozak? Što ti vrijedi život ako ga ne živiš onako kako si odabrao svojom slobodnom voljom? Biti nakupina stanica koja zauzima neki prostor na neko vrijeme i nije neka sreća.

Alternativa koju spominješ (bježanje iz civilizacije) pak nije nešto što će ti omogućiti fizičko preživljavanje. Ako možeš provesti zimu sam u pećini, fajn. Ali nekako sumnjam u to. Čovjek ne može sam jer nije vuk, nema krzno, nema kandže. Udruživanje je nužnost. Pitanje samo pod kojim uvjetima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:29   #9
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Marginalizacija o kojoj pričaš ne razlikuje se bitno od istrebljenja. Što ti vrijedi deklarativna sloboda ako nitko s tobom ne želi imati posla? Što ti vrijede tvoja razmišljanja ako ih ne smiješ izraziti iz straha da te negdje ne zatvore i isperu ti mozak? Što ti vrijedi život ako ga ne živiš onako kako si odabrao svojom slobodnom voljom? Biti nakupina stanica koja zauzima neki prostor na neko vrijeme i nije neka sreća.

Alternativa koju spominješ (bježanje iz civilizacije) pak nije nešto što će ti omogućiti fizičko preživljavanje. Ako možeš provesti zimu sam u pećini, fajn. Ali nekako sumnjam u to. Čovjek ne može sam jer nije vuk, nema krzno, nema kandže. Udruživanje je nužnost. Pitanje samo pod kojim uvjetima.
Sloboda je prije svega mentalno stanje uma.Dakle sve ovisi o pojedincu i njegovom tumačenju slobode.Ne vidim nikakvu vezu između slobode i društva.Što to meni društvo može donijeti kao aspekt slobode ?Zašto bi ja želio da netko ima samnom posla ?Razmišljanja i nisu da se iskazuju nego da se drže u sebi.Ja svoj život donekle živim svojom slobodnom voljom jedino što ima toga još što bi ja ali sam trenutno ograničen neću reći financijama ali drugim stvarima ali sam svjestan toga da je sve opet u mojim rukama.To je poanta.O meni ovisi sve.Kakve su ti misli takav ti je život.

Na kontu čega sumnjaš da bi ja kao pojedinac opstao negdje sam u divljini?Dobro priznajem uhvatio si me na zimu jer vrlo sam zimogrozan ali negdje ispod 35 zemljine paralele bi se ja savršeno uklopio.Na nekom tropskom otoku gdje plodova ima cijele godine i gdje je dovoljno toplo zašto ne ?Pa dapače !Prije bi tamo opstao nego kao bezkučnik u civilizaciji.Fizičko preživljavanje ovisi o ljudskoj inteligenciji i sposobnosti snalaženja ali to je isto.

Istina, čovjek nije vuk, nema kandže i nema krzno ali ima mozak.Ima inteligenciju kud i kamo višu od vuka.Meni osobno bi preživljavanje u konkretno ovoj našoj klimi bio problem upravo zbog zime ali sve ostalo mi ne bi bio nikakav problem ali Homosapiens i nije za hladnu europsku klimu nego za toplu ekvatorsku.Zimi ovdje ne raste ništa ,a hladnoća bi me ograničila u svemu pa možda čak i u razmišljanju.Zato mnogi koji se odluče za samotnjački život odlaze negdje u toplije krajeve, ako imaju novaca naravno da se dočepaju Polinezije, Papue, Perua, Indonezije itd..
Sin Sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 11:53   #10
Quote:
Sin Sunca kaže: Pogledaj post

Sloboda je prije svega mentalno stanje uma.Dakle sve ovisi o pojedincu i njegovom tumačenju slobode.Ne vidim nikakvu vezu između slobode i društva.Što to meni društvo može donijeti kao aspekt slobode ?Zašto bi ja želio da netko ima samnom posla ?Razmišljanja i nisu da se iskazuju nego da se drže u sebi.
Pročitala sam negdje da je preduvjet potpune slobode čovjeka - potpuna samoća. Odnosno, samo čovjek koji je potpuno sam, nema nikoga, ne voli nikoga, ne treba nikoga može biti slobodan.

Međutim, pitanje je je li takav čovjek (ako uopće postoji) čovjek. Tu nije bitno da li čovjek može preživjeti sam što se tiče surovosti prirode i svojih sposobnosti. Postoji priča Pale sam na svijetu. Dakle, zamislimo da svih osam milijardi ljudi osim jednog čovjeka nestanu. Jedan čovjek ostaje sam i ima na raspolaganju sve blagodati civilizacije. Kako bi se osjećao?

Mislim da je temeljna potreba čovjeka da ima nekoga, da bude dio društva, da voli i da bude voljen. Istina je, razmišljanja ljudi zadrže za sebe, ali ako nađu istomišljenike ili osobe vrijedne toga - svoje misli pa i one najskrivenije rado podjele s njima.

Za kraj bi napomenula da potreba za društvom nije u suprotnosti sa individualizmom. Jaki individualac može itekako imati potrebu za društvom, a društvo sačinjeno od jakih individua je vrlo kvalitetno društvo.

Potreba za društvom i ljubavlju ne čine čovjeka slabim već - jakim. Ljubav i briga za drugog može biti snažan poticaj za rad na sebi, za jačanje u svakom pogledu.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 13:51   #11
Quote:
Sin Sunca kaže: Pogledaj post
Sloboda je prije svega mentalno stanje uma.Dakle sve ovisi o pojedincu i njegovom tumačenju slobode.Ne vidim nikakvu vezu između slobode i društva.Što to meni društvo može donijeti kao aspekt slobode ?Zašto bi ja želio da netko ima samnom posla ?Razmišljanja i nisu da se iskazuju nego da se drže u sebi.Ja svoj život donekle živim svojom slobodnom voljom jedino što ima toga još što bi ja ali sam trenutno ograničen neću reći financijama ali drugim stvarima ali sam svjestan toga da je sve opet u mojim rukama.To je poanta.O meni ovisi sve.Kakve su ti misli takav ti je život.

Na kontu čega sumnjaš da bi ja kao pojedinac opstao negdje sam u divljini?Dobro priznajem uhvatio si me na zimu jer vrlo sam zimogrozan ali negdje ispod 35 zemljine paralele bi se ja savršeno uklopio.Na nekom tropskom otoku gdje plodova ima cijele godine i gdje je dovoljno toplo zašto ne ?Pa dapače !Prije bi tamo opstao nego kao bezkučnik u civilizaciji.Fizičko preživljavanje ovisi o ljudskoj inteligenciji i sposobnosti snalaženja ali to je isto.

Istina, čovjek nije vuk, nema kandže i nema krzno ali ima mozak.Ima inteligenciju kud i kamo višu od vuka.Meni osobno bi preživljavanje u konkretno ovoj našoj klimi bio problem upravo zbog zime ali sve ostalo mi ne bi bio nikakav problem ali Homosapiens i nije za hladnu europsku klimu nego za toplu ekvatorsku.Zimi ovdje ne raste ništa ,a hladnoća bi me ograničila u svemu pa možda čak i u razmišljanju.Zato mnogi koji se odluče za samotnjački život odlaze negdje u toplije krajeve, ako imaju novaca naravno da se dočepaju Polinezije, Papue, Perua, Indonezije itd..
Znači, znaš uloviti životinju, oguliti joj kožu i ispeći je? Sagraditi brvnaru? Razlikovati jestivo od otrovnog bilja? (Naravno, govorimo o Polinezijskom bilju, budući da ti je ovdje zima.) Onda okej, čini se da je bijeg od civilizacije prava stvar za tebe.

Većini ljudi ne odgovara apsolutna samoća, a sloboda uključuje i slobodu udruživanja, slobodu izražavanja mišljenja i tako to. Odnosno, najčešće se definira u društvenom kontekstu, rjeđe kao "stanje uma". Ako kao ispravnu uzimaš ovu drugu definiciju, onda slobodan možeš biti i u zatvoru.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 10:47   #12
U nasoj vlasti do sada nije bilo nimalo morala i jako sam skeptik za buducnost po tom pitanju.Odgovor na pitanje je jednostavan , na kraju se uvijek dogode neredi i nasilje.
Assumed is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 11:32   #13
Quote:
Assumed kaže: Pogledaj post
U nasoj vlasti do sada nije bilo nimalo morala i jako sam skeptik za buducnost po tom pitanju.Odgovor na pitanje je jednostavan , na kraju se uvijek dogode neredi i nasilje.

Naša vlast nije nametnuta već birana voljom građana.

Poslije nereda i nasilja nastala je Kraljevina Jugoslavija , zatim opet nered i nasilje pa nastaje SFRJ koja je bila, objektivno gledajuć, bolja i naprednija nego prethodna zatim nered i nasilje pa današnja R Hrvatska koja je objektivno gledajuć bolja nego SFRJ.

Red i nenasilje, objektivno, napreduje dok nered i nasilje ostaje isto.
Naravno koraka unazad tu i tamo ima ali ako se gleda u širem okviru idemo naprijed, nešto sami a nešto što nas nose.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 20:57   #14
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Naša vlast nije nametnuta već birana voljom građana.
Naravno, nazalost puno gradjana ne izlazi na izbore,razocarani su,bezvoljni...
Nadam se da ce shvatiti svaki pojedinac da je bitan i da samo svi zajedno mozemo nesto promijeniti, kao 90-tih . Medjutim lonac nije jos potpuno zasicen, kad pocne da kipi, tek tada mozemo ocekivati promijene.
Assumed is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 13:17   #15
Quote:
GalaGuru kaže: Pogledaj post
Anarhija, demokracija, socijalizam, teokracija, diktatura..., sve su to oblici "vlasti" no većina njih propagira(iako ne javno) red(moral).
No što bi se dogodilo da nema morala u tim oblicima vlasti? Kako biste se vi ponašali u tom političkom sustavu? Biste li se prepustili svojoj dekadenciji ili biste učinili nešto za društvo?
Dogodila bi se Hrvatska, nekakva banana republika i slično. Neki oblik vlasti bi se morao uspostaviti jer ljudi prirodno teže sigurnosti i redu, naravno pri tome se može dogoditi da određena struktura silom i terorom uspostavi red kakav upravo njoj odgovara, što ne mora odgovarati većini. U svakom slučaju ljudi prirodno teže organizaciji, hijerarhiji i redu jer se tako sigurnije živi i efektivnije radi i upravlja...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 14:51   #16
Quote:
GalaGuru kaže: Pogledaj post
Anarhija, demokracija, socijalizam, teokracija, diktatura..., sve su to oblici "vlasti" no većina njih propagira(iako ne javno) red(moral).
Prvo, anarhija je bezvlašće a ne oblik vlasti. Drugo, iz ovoga "no" zaključujem da ti je neobično što vlast propagira red (moral). Meni bi puno čudnije bilo da nije tako. A još mi je čudnije što kažeš da ona to ne čini javno. Možda te nisam razumio, ali ovako napisano izgleda jako konfuzno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 00:07   #17
Quote:
GalaGuru kaže: Pogledaj post
Anarhija, demokracija, socijalizam, teokracija, diktatura..., sve su to oblici "vlasti" no većina njih propagira(iako ne javno) red(moral).
No što bi se dogodilo da nema morala u tim oblicima vlasti? Kako biste se vi ponašali u tom političkom sustavu? Biste li se prepustili svojoj dekadenciji ili biste učinili nešto za društvo?
nekako mi se čini, na tragu Hobbesa, da bi zavladalo prirodno stanje a onda.... ne bi bilo dobro
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 12:40   #18
Da nema reda, bilo bi samo nereda.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 15:35   #19
Ja bih se prepustio neumjerenom orgijanju.

Ček, pa to i sad radim...

Jel' to znači da i sad nema reda?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 14:42   #20
Ma to ti samo znaci da si normalan. A svi drugi nisu.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:25.