Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2015., 19:14   #1
Prestati spominjati prošlost

Pozdrav svima!

Godinama već čitam ovaj forum, ali tek sad sam odlučila napraviti račun, pošto se ne mogu sama nositi sa problemom. Unaprijed se ispričavam ukoliko već postoji slična tema, ili ako sam fulala podforum.

Sa dečkom sam u vezi 2,5 godine i živimo zajedno. Tokom veze imali smo podosta uspona i padova. On je mnogo puta pogriješio, a ja bih mu "oprostila", ali očito ne i zaboravila.

Problem je u tome što sam ja uvjerena da iskreno mislim kada mu oprostim ili prijeđem preko nekih stvari, ali u nekim trenucima, npr. kada me nešto podsjeti na prošlost, ja ga počnem podsjećati na njegove pogreške ili dobacivati sarkastične primjedbe.

Htjela bih da možemo početi sve ispočetka, da ne mora tisuću puta slušati isto. Bilo bi mi drago kada bih mogla dobiti savjet od nekoga tko je bio u sličnoj situaciji.

Unaprijed hvala
potjeh89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 20:00   #2
Očito mu nisi oprostila niti ste se zrelo i zdravo razgovarali o problemima... nego nastavili po inerciji.
Tu nema lijeka niti pametnog savjeta... kontaminirali ste vezu oboje.

Ili, podvucite debelu crtu i od sada probleme rješavajte a ne (samo) opraštate.
Fućkaš ti oprost s figom u džepu.
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 20:34   #3
Quote:
potjeh89 kaže: Pogledaj post
Sa dečkom sam u vezi 2,5 godine i živimo zajedno. Tokom veze imali smo podosta uspona i padova. On je mnogo puta pogriješio, a ja bih mu "oprostila", ali očito ne i zaboravila.
Što je točno pogriješio? Prevario te, udario, lagao?
Velike razlike su u tome.

Zadnje uređivanje phiber : 25.05.2016. at 10:14.
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 12:34   #4
Quote:
potjeh89 kaže: Pogledaj post
ja bih mu "oprostila", ali očito ne i zaboravila.

Problem je u tome što sam ja uvjerena da iskreno mislim kada mu oprostim ili prijeđem preko nekih stvari, ali u nekim trenucima, npr. kada me nešto podsjeti na prošlost, ja ga počnem podsjećati na njegove pogreške ili dobacivati sarkastične primjedbe.
Neke žene ne mogu se oteti porivu za prigovaranjem
A to je toliko otrovno da uništava odnos
E sad - hoćeš li ili nećeš 'dobaciti koju' - ovisi isključivo o tebi i tvojoj samokontroli

Kad se stvari izglade onda se problemi više ne potežu
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:30   #5
Osobno vjerujem u drugu sansu i moj mi je jednom zasrao big time. Trebalo mi je vremena da to probavim ali sam stvarno imala jaku zelju oprostit. Radi sebe i svog mira. Ne bi nastavljala s njim da nisam bila sigurna da to necu koristit ko artiljeriju u svadjama koje ce doc.

Ti si to ocito samo pogurala pod tepih i zatomila kad ti tako navire s vremena na vrijeme, ego ti je povrijedjen. Najgore sta mozes napravit je stalno premotavat film i vrtit u glavi 'kako mi je to mogao napravit'. A jos gore od toga je pasivno agresivno njega podsjecat na to. Jebiga, on proslost ne moze promijenit i ako si vec odlucila bit s njim onda se podrazumjeva da si ga prihvatila sa svime sta nosi. Inace nemate bas buducnosti, njemu ce to dopizdit kad tad, ako tebe ne pojede iznutra prije toga pa sama prekines. Jer stvarno je usran osjecaj kad si s nekim za koga znas da ti zamjera milijun sitnica i samo ceka kad ce ti ih nabit na nos. Niko to sebi ne zeli.

Za pocetak pregrizi jezik kad mu pozelis predbacit, ne vadi kosture iz ormara, nauci se konstruktivno svadjat. Samokontrola je nuzna. Emocionalna inteligencija takodjer. To ces sama morat naucit, mislim da ne postoji univerzalni recept.



(Opcenito mi je uzasna karakteristika to nabijanje na nos grijeha iz proslosti, automatski prekidam raspravu kad mi se takvo nesto pokusa servirat. Imas izbor covjece bozji, ako ne mozes prijec preko toga zaobidji me i bok.)
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 11:32   #6
postoji razlika kod vađenja starih kostura pogrešaka iz ormara.

ako je razlog protljati nos ili ti paše u nekoj sarkastičnoj primjeni kod novog okršaja razlike mišljenja, onda je to put prema propasti veze.

međutim, ako hladnih glava pospikate o tim, bivšim, pogreškama s ciljem da mu objasniš šta očekuješ i da te bolje u budučnosti razumije - tada je to nastojanje da vam veza uspije tj. da bude onakva kakva treba biti - ne samo ljubavna, partnerska već i prijateljska.

al moraš znati da su rijetki muškarci koji su spremni za tako nešto kao što su rijetke žene koje će istrošiti same sebe, u tim raspravama, s ciljem da ih odabrani muškarac potpuno razumije kao što se one trude razumjeti njega.
__________________
1N73LL1G3NC3
pinokio2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 09:15   #7
Čovjek može oprostiti, ali ne i zaboraviti, pitanje jedino koliko se možeš suzdržati od toga da mu stalno ne nabadaš na nos nešto za što ste se dogovorili da ste riješili
Vivien35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 09:51   #8
Oprostit je tesko, zelis ali ne ide. Priznaj sebi i njemu da nisi oprostila i zahtjevaj promjenu njegovog ponasanja. Pistoji neki uzorak u njegovom ponasanju koji dovodi do tih pogresaka a oprostit je jedibo moguc u promijenjenom odnosu.

Nema povratka na staro, povratak na staro znaci i povratak u greske. Ako je njemu iskreno zao pristat ce mijenjati ponasanje kohe tebe podsjeca na pogresku
pustinja17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 09:08   #9
Svaki čovjek ima svoje granice preko kojih ne može niti ne bi smio preći. Ako nekome odlučiš oprostiti moraš oprostiti i ne spominjati više te pogreške. Sjesti za stol, razgovarati i reći: od danas povlačimo crtu, što je bilo bilo je, od danas bude drugačije. I točka. Nema više: ti si meni ono, ja sam tebi ovo...ne, nego od danas idemo dalje. Inače kakva korist od toga što kažeš opraštam ti i čekaš prvu priliku da partneru natrljaš nos njegovom pogreškom. To se tako ne radi. Ako ne možeš prihvatiti da je partner pogriješio i ako ne možeš oprostiti onda se je bolje razići u miru.
Bubica Katica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 10:07   #10
A, slatki su mi ovi dobronamjerni savjeti s debelim flomasterom i tako slično. Kada bi bar tako išlo. Ali ne ide, ono što te muči, oko čega bi se svađala i što bi nabijala na nos, nije oprošteno, a pogotovo nije zaboravljeno. Nego truje sadašnjost i prijeti budućnosti. Vjerojatno s pravom, jer je prilično izvjesno da će se u nekom obliku ponoviti. Stoga je to samo dobar test ima li uopće šanse za neki par. Dvoje ljudi točno kakvi oni jesu, sa svim manama i vrlinama koje stvore neki naš osjećaj. Dobar ili loš, već od jedne prilike i kombinacije do druge.
Zašto forsirati vezu koja iz tebe izvlači najgore nagone i tjera te na ružne svađe i prozivke? Jer će se on jednom promijeniti i znatno poboljšati? Aha.....
violeta1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 12:07   #11
prošlost je opaka stvar...a pogreške još veće. ne nisi oprostila. htjela bi biti velikodušna i reći mu da si oprostila ali i mala pogreška vjerojatno iz tebe odmah izvlači tonu predbacivanja iz prošlosti. dakle nisi oprostila a zaboravit po ovome kaj pišeš nećeš nikad. nema ti tu kruha....
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 12:07   #12
Zasto mu spustas? Koji ti je cilj?
Podsjetiti ga ( i sebe) kako je bio glup? Cuj, on ti je i dalje ista osoba, dakle s glupanom si.
Zelis istaknut kak si ti bolja osoba? Hm, nije ti bas neki nacin. Time pokazujes slabost a ne snagu ili sto vec.

Ono sto i sama znas: ako je isto sranje napravio vise od dvaput- ponovit ce opet i tvoje prigovaranje nece koristiti. Ako vec nakon dvije i pol godine zivite uz predbacivanje...halo!!! definitivno niste u vezi koja moze opstat. Sori. Ocito ti samo treba vremena da si to priznas.
jasamopjevam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 21:56   #13
Ja sam peimistična oko ovakvih scenarija.
Iz mog iskustva, dosta njih prigovara.
I to je obično obrazac ponašanja, možda već i dio ličnosti.
Uglavnom, ne prestaje baš.

Neki ljudi jednostavno svako malo vole prožvakati svoje prošle traume.
Oni jednostavno ne znaju otpuštasti stvari od sebe.

A opet, što znači oprostiti?
Imati učinjeno stalno na umu, ali samim činom neverbaliziranja proklamirati oprost?
Ili možda to znači prihvatiti realni rizik da xy opet čini iste stvari.
A ljudi većinom čine iznova iste stvari, jer eto...to su oni.


Ne znam, mislim da ako se drugome mora učestalo opraštati ili opraštati teške stvari koje se ne daju tek tako otpustiti, možda se tu ne radi samo o nemogućnosti oprosta nego i o nekompatibilnosti vulgaris.
A iskreno uz mnogo uspona, padova i podosta opraštanja s tvoje strane u samo 2 i pol godine, meni se čini da ti taj muškarac uopće ne odgovara.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 23:47   #14
Ja ne vjerujem u ideju da je "praštanje" u vezi dugoročno dobro.

Mislim, ako u vezi imaš puno toga za progutati-evidentno niste dobar Match.
Vozi dalje ..uživaj u životu .

Brak je druga stvar , pogotovo ako postoje i djeca -i mislim da bi svi trebali svoje živce štedjeti za taj odnos - a ne sklopiti brak kao potrošena osoba koja je svo svoje strpljenje i sav svoj smisao za tuđe greške posijala putem na druge osobe -koje (osim ako se za neku od njih ne udaješ) - to nisu zaslužile.

Ili još gore, završiš sa osobom koja nema živaca i onda ti to plaćaš...bezveze.

Ako ne ide,ne ide...zato postoji prekid odnosa i pa-pa.

Naravno, sve ovisi o kakvim "pogreškama " se radi. Od nekih strada samo odnos, a od nekih i zdravlje
lara79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 15:01   #15
pogotovo prošlost prije veze!
Otto83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 13:32   #16
Ljudi koji ne mogu podnijeti da je partner imao život i prije njega, najbolje je da ne propitkuje o prošlim vezama, jer nema smisla pitati pa mu/joj poslje to trlja na nos
Da i ovaj počme sam pričati, reći mu/joj da ne govori o tome jer da se ne može nosit s tim i nek to poštuje, mislim da je tako najpoštenije.
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 01:08   #17
Ona mu je oprostila al kad joj dođe ga podsjeća na to da je sjebo i biva sarkastična

How yes no

Evo savjet: prestani to radit.

Hvala bogu pa je on mnogo puta griješio, a ti nikad <3
Avtomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 10:51   #18
Nemoj se time prejako zamarati.
Svi mi, evo i ja vratimo se ponekad u mislim u prošlost i sjetimo se nekih gluposti ili nepravde u vezi nekoga pa nam khm zatitra oko.
No sjetim se tada deset dobrih stvari vezanih za tu osobu, sjetim se svojih gluposti, blagoslovim tu osobu i idem dalje. Nema nikakvog mrskog zamjeranja ili predbacivanja. Uči iz njegovih grešaka, iz svojih grešaka, sjeti se toga sa humorom i realno i idi dalje.
Što je bilo bilo je, raščišćavaj neke stare račune u glavi, pusti bolne stvari, sve te uspomene na njegove i tvoje ludosti i idi dalje.
Nemoj iskorištavati stare rane. Divan je dan i dolazi vikend juhuuu !
Radi na ovome, vrlo je korisno :


Zadnje uređivanje pozitivax : 26.05.2016. at 11:14.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 15:39   #19
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Nemoj se time prejako zamarati.
Svi mi, evo i ja vratimo se ponekad u mislim u prošlost i sjetimo se nekih gluposti ili nepravde u vezi nekoga pa nam khm zatitra oko.
No sjetim se tada deset dobrih stvari vezanih za tu osobu, sjetim se svojih gluposti, blagoslovim tu osobu i idem dalje. Nema nikakvog mrskog zamjeranja ili predbacivanja. Uči iz njegovih grešaka, iz svojih grešaka, sjeti se toga sa humorom i realno i idi dalje.
Što je bilo bilo je, raščišćavaj neke stare račune u glavi, pusti bolne stvari, sve te uspomene na njegove i tvoje ludosti i idi dalje.
Nemoj iskorištavati stare rane. Divan je dan i dolazi vikend juhuuu !
Radi na ovome, vrlo je korisno :


Pozitivax ,

Nikad ne omaneš sa svojim komentarima.
Uvijek ravno u glavu.
Pravi mi je gušt čitati te.
lara79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.