Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2017., 14:09   #61
Quote:
silverplate kaže: Pogledaj post
Zar nije lakse osobi koja je sama i ima stan otici iz stana, nego majci koja si je uredila zivot na odredjenoj lokaciji i ima jako malo dijete? U toj situaciji je puno teze ponovno si organizirati zivot. Mislim da je svakom razumnom to itekako jasno.
Oprosti, no to što je tebi razumno i jako jasno može biti potpuno neprihvatljivo drugoj strani, zar ne?
Dakle ukoliko pregovarate ne možeš inzistirati na normalnom i pravednom već na onom što je tebi ili njemu prihvatljivo. Dakle najprije definirati prihvatljive opcije a onda o njima razgovarati.

Nadalje nigdje ne stoji da ti imaš pravo ili veće pravo ostati sa djetetom u stanu. To nije tvoj stan a niti njegov stan, to je stan u vlasništvu banke, i vi imate pravo tu stanovati dok god ispunjavate obvezu vraćanja krediti. I ti i on ste u podjednakim udjelima otplaćivali rate kredita, pa onaj koji se iseli ne može samo tako prepustiti svoj ulog u otplatu kredita.
Ukoliko i ti i on idete van iz stana možete stan iznajmiti i ubirati najmanjinu za otplatu kredita, a sami možete naći stanove po vašoj mjeri (neki manji sa manjom najmninom).
No meni se čini kako si ti svjesna težine svoje situacije i pokušavaš na sve načine iskoristiti skrbništvo nad djetetom kako bi došla u povoljniju poziciju u odnosu na supruga, dakle da ti otplaćuješ ratu a on neka čeka na uloženo do sudnjeg dana i još uz to da ide plaćati ratu za podstanarski stan (bacati novce u najam) te također i alimentaciju za dijete. U njegovom slučaju ja ne bih na to pristao već bi koristio svoje pravo da živim i dalje u tom stanu za kojeg uredno plaćam svoj dio rate kredita.
Druga je varijanta da se stan iznajmi, od najma otplaćuje stan a ti i on se pobrinite da si pronađete vlastiti smještaj koji najbolje odgovara vašim potrebama i mogućnostima. On će plaćati svoj dio za dijete (alimentacija) To je mislim najpoštenija varijanta...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 15:30   #62
Nighttrain, definitivno nađi odvjetnika i savjetuj se s tim sudužništvom. Banke su šupci, sigurno te neće riješiti tog duga iako bi realno trebala bivša tražiti drugog sudužnika ili ponuditi drugu hipoteku / jamca / neko osiguranje, jer joj ti ekšli više nisi partner u ničemu.

I moj muž je bio u takvoj situaciji sa bivšom. U korist mu je išlo što je imala kredu u švicarcu pa ga je trebala da dobije konvert u euro (njegov potpis / suglasnost). A on potpis nije dao već tražio neg ga riješi sudužništva kak god zna ili bu plaćala rate u švicarcu i dalje. Pravno bi popušio da ga je tužila, ali ovak se usrala i riješila to na drugačiji način i digla je novi kredit sa kojim otplaćuje stari i time njega riješava sudužništva.
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 15:57   #63
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
To nije tvoj stan a niti njegov stan, to je stan u vlasništvu banke, i vi imate pravo tu stanovati dok god ispunjavate obvezu vraćanja krediti.
Krivo, stanovi se kod nas ne kupuju leasingom nego kreditom. U slucaju kredita vlasnici stana su suduznici, u jednakom omjeru. Banka ima zalozno pravo, i moze ga aktivirati ako drugi elementi naplate potrazivanja zakazu. Ako se ide na isplacivanje jednog od suduznika, onda je iznos koji je potrebno isplatiti polovica do sada isplacene glavnice plus brisanje tereta kredita (sto nemam pojma kako ce izvesti osim da prodaju stan) jer sto god dogovorili danas, na ne znam kakvom sudu i kod ne znam kakvog javnog biljeznika, ako suduznik koji ostane u stanu iz bilo kojeg razlog prestane placati ratu, jednostavno ce sjesti na vrat drugom suduzniku ''koji se dogovorio da prepusta kredit i stan'' ovom prvom...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 16:28   #64
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Krivo, stanovi se kod nas ne kupuju leasingom nego kreditom. U slucaju kredita vlasnici stana su suduznici, u jednakom omjeru. Banka ima zalozno pravo, i moze ga aktivirati ako drugi elementi naplate potrazivanja zakazu. Ako se ide na isplacivanje jednog od suduznika, onda je iznos koji je potrebno isplatiti polovica do sada isplacene glavnice plus brisanje tereta kredita (sto nemam pojma kako ce izvesti osim da prodaju stan) jer sto god dogovorili danas, na ne znam kakvom sudu i kod ne znam kakvog javnog biljeznika, ako suduznik koji ostane u stanu iz bilo kojeg razlog prestane placati ratu, jednostavno ce sjesti na vrat drugom suduzniku ''koji se dogovorio da prepusta kredit i stan'' ovom prvom...
A plaćene kamate si dakle nekom poklonio...
Ewidentno je, a što mnogo ljudi nije svjesno kada zajedno kao bračni drugovi uzimaju stan, da ono što kredit združi ne propada tako lako. Može se reći da je snaga kredita veća od snage bračne ljubavi...
Dakle vidiš mnogo izbora nemaš, to jako dobro zna banka a to znaju i supružnici kada rastava braka postane relavantno pitanje. I onda ide ona, dobro od čega ću ja sad živjeti, gdje ću živjeti i kako..? Pa je razumljivo da onu kratku deku sa kojom se više ne mogu pokriti svatko razvlači na svoju stranu..

Jebeš kredit, kredit je za budale...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 19:16   #65
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
Nighttrain, definitivno nađi odvjetnika i savjetuj se s tim sudužništvom. Banke su šupci, sigurno te neće riješiti tog duga iako bi realno trebala bivša tražiti drugog sudužnika ili ponuditi drugu hipoteku / jamca / neko osiguranje, jer joj ti ekšli više nisi partner u ničemu.

I moj muž je bio u takvoj situaciji sa bivšom. U korist mu je išlo što je imala kredu u švicarcu pa ga je trebala da dobije konvert u euro (njegov potpis / suglasnost). A on potpis nije dao već tražio neg ga riješi sudužništva kak god zna ili bu plaćala rate u švicarcu i dalje. Pravno bi popušio da ga je tužila, ali ovak se usrala i riješila to na drugačiji način i digla je novi kredit sa kojim otplaćuje stari i time njega riješava sudužništva.
Uglavnom mogu se slikati. Bio sam sad u banci i lijepo su mi objasnili da jedino nositelj kredita moze mene "osloboditi" tog suduznistva. Njima ne pada na pamet bilo sto mijenjati samo zato kaj sam se rastao od te sotone.
A i u banci ista pateticna prica ko na forumu. Ali gospodine, pa ostat ce to vasoj djeci. Bljuje mi se vise od te price. To kaj ja ne mogu dici kredit jer mi je placa za 3000 kn manja nikoga ne jebe i nitko to uopce ne uzima u obzir. Djeca imaju gdje biti i sigurno nece zavrsiti na cesti.
Ono kaj mi preostaje skupit pare za odvjetnika i stisnuti tuzbu za podjelu imovine kad sa gospodjom nema razgovora jer ona tako zeli.
__________________
Želje ti, bozo, gramzivost daju,
rekli bi svinja si.
Nighttrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 22:05   #66
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ne poznam ni tebe, ni tvog muza, i nemm nikakvih rodnih predrasuda. Tvoj muz moze biti totalni kreten i nasilnik, jednako kao sto ti mozes biti totalna kucketina. Ne pada mi na pamet nikom drzati stranu, samo ti dajem komentar na osnovu iznesenog... Ne znam ni kolika su vam primanja, ali evo ti malo racunice, iz objektivnog kuta, recimo da oboje primate prosjecnih hrvatskih 5500 kuna.

Tvoja ideja, za koju smatras da je pravedna i ispravna je da suprug izadje iz stana, kredit se ''prebaci'' na tebe, ti ga otplacujes, a onm slobodan krenuti s novim zivotom bez ''tereta''... Jer je on osoba, a ti si majka s djetetom koja si je tako organizirala zivot na toj lokaciji, pa je nepravedno seliti te...

U stvarnosti to izgleda tako da on i dalje placa pola kredita za stan, samo se to sada zove alimentacija, i tako ti imas 7000 kuna sredstava za zivot, 3000 nek je kredit, 1000 kuna nek su rezije, ostane ti 3000 kuna za zivot, nije bas mnogo, ali se da i na duze staze. 15 godina prodje, pa ces biti u svom stanu, i ode i taj trosak. Sve u svemu, dosta dobra situacija za tebe, koja si ''opterecena'' djetetom...

Idem omalo pogledati kako to izgleda kod supruga.

S 5500 kuna on je spao na 4000 kad plati alimentaciju. Nema opciju podizanja kredita, jer nije kreditno sposoban zato sto nema te banke koja ce reci ''hej, vidi, imamo dva suduznika, hajdemo jednog izbrisati jer su se oni tako dogovorili, pa nek je za kredit koji su zajedno digli odgovorna samo samohrana majka. To je onako bas super poslovni potez'' dakle ,ne gine mu 2000 kuna za stan ako zeli ikakav komoditet. Na to nadodaj lijepih 1000 kuna rezija, i ostane mu cak 1000 kuna za prehraniti se, natociti gorivo, obuci se, i sve sto ide uz to. Kako nije u kreditu, nego u najmu, njega ne spasava ''za 15 godina ce barem isteci kredit'' nego eto, ako nesto ne smisli, doci ce situacija da mu jednom mirovina nece moci pokriti niti troskove smjestaja. Ali eto, on je neopterecen, i moze krenuti sa svojim zivotom ispocetka.


Ako ga stjeras u taj kut, ocekuj pakao od razvoda i nebesko natezanje, jer ga stavljas doslovno u situaciju bez izlaza, al eto, tvoj zivot i tvoj izbor. Iskreni savjet, ako zelis koliko toliko normalan razvod, probaj situaciju sagledati iz njegovih ociju, i naci rjesenje koje bi i njega moglo zadovoljiti, bio on nasilni kreten ili ne...
Još si zaboravio jednu stvar - ona statistički ima bolje šanse u nastavku života živjeti još bolje nego on.

Naime, u prosjeku, ako on traži ženu, a ona muškarca, a muškarac u prosjeku bolje zarađuje, imaju veću imovinu, itd.. ima veće šanse bolje proći i s izborom partnera.

Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
Nighttrain, definitivno nađi odvjetnika i savjetuj se s tim sudužništvom. Banke su šupci, sigurno te neće riješiti tog duga iako bi realno trebala bivša tražiti drugog sudužnika ili ponuditi drugu hipoteku / jamca / neko osiguranje, jer joj ti ekšli više nisi partner u ničemu.

I moj muž je bio u takvoj situaciji sa bivšom. U korist mu je išlo što je imala kredu u švicarcu pa ga je trebala da dobije konvert u euro (njegov potpis / suglasnost). A on potpis nije dao već tražio neg ga riješi sudužništva kak god zna ili bu plaćala rate u švicarcu i dalje. Pravno bi popušio da ga je tužila, ali ovak se usrala i riješila to na drugačiji način i digla je novi kredit sa kojim otplaćuje stari i time njega riješava sudužništva.
Zašto bi pravno spušio? Zakon o CHF je donio opciju prebacivanja u euro, a ne i obvezu. Ponajmanje obvezu za sudužnika da pristane na nove uvjete.

On je super odigrao, jer bi pravna zavrzlama bila dugoročni problem, a ona bi lovu vidjela za nekoliko godina, te bi vjerojatno barem pola tog novca ostavila kod odvjetnika.

Mislim da je situacija imala status quo, a ona bi jedino mogla ne plaćati, pa da teret padne na njega, iako, i za to ima rješenja, jako brzog i efikasnog, zato je bolje da je pristala na to.

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
A plaćene kamate si dakle nekom poklonio...
Ne, nego platio za uslugu koju ti je banka pružila.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 22:15   #67
Pa popusio bi u smislu da je trazila naknadu stete jer joj je u eurima povoljnije. Istina racunao je na to da nema para za odvjetnika uz tolku ratu a potrajalo bi. Trebala je rjesenje odmah. Jbga ovak bi imao zastopan racun jos 20 godina uz frku da jednom prestane placat pa ti ganjaj sudskim putem nekog ko nema..
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 22:30   #68
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
Pa popusio bi u smislu da je trazila naknadu stete jer joj je u eurima povoljnije. Istina racunao je na to da nema para za odvjetnika uz tolku ratu a potrajalo bi. Trebala je rjesenje odmah. Jbga ovak bi imao zastopan racun jos 20 godina uz frku da jednom prestane placat pa ti ganjaj sudskim putem nekog ko nema..
Pa upravo to se i meni desilo uz razliku sto je u igri nekih 8 godina. I ne postoji drugi nacin nego da te nosioc kredita ispise odnosno digne kredit da se ovoaj zatvori a ona sebi otvori novi ili napravi prijepis na novog suduznika u banci. Ti nemas nikakvu pravnu niti bilo kakvu drugu polugu da rijesis nego si prepusten njezinoj dobroj volji da placa kredit. Iako bih ja i volio da ne plati ratu jer bih onda ja nju tuzio za naknadu stete i usao odmah isti dan u posjed te nekretnine jer mi ne pada na pamet placati jos i taj kredit. Meni je jasno da se to suduznistvo ne razlikuje od "obicnog" kod neke dvije osobe i isto bi mi placa bila operecena do kraja kredita. Ali ovdje se radi da ti startas ne iz nule nego iz minusa radi alimentacije i jos ti to visi na grbi. Divno, kaj ne? Mozes se slikati i molit boga da te neka udomi jer ti vise nis ne bus napravio ni stekao u zivotu sa takvim uvjetima.
__________________
Želje ti, bozo, gramzivost daju,
rekli bi svinja si.
Nighttrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 01:41   #69
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
A plaćene kamate si dakle nekom poklonio...
Ne, nisi ih poklonio. Kamata je cijena kapitala, kad si uzimao kredit, svojom voljom si potpisao ugovor i pristao platiti cijenu, kakva god ona bila.

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Ewidentno je, a što mnogo ljudi nije svjesno kada zajedno kao bračni drugovi uzimaju stan, da ono što kredit združi ne propada tako lako. Može se reći da je snaga kredita veća od snage bračne ljubavi...
Kakva silna mudrost izvire iz tebe.

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Dakle vidiš mnogo izbora nemaš, to jako dobro zna banka a to znaju i supružnici kada rastava braka postane relavantno pitanje.
Uvijek imaš izbor, i kada je najteže, imaš izbor. I sranje koje te zadesi, a razvod to svakako jest, na kraju redovito ispadne puno bolje rješenje nego da živiš s nekim tko te guši, ne može te vidjeti nacrtanog, nastavi niz...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
I onda ide ona, dobro od čega ću ja sad živjeti, gdje ću živjeti i kako..? Pa je razumljivo da onu kratku deku sa kojom se više ne mogu pokriti svatko razvlači na svoju stranu...
Sami su se izabrali, u dobru i u zlu... I jedno i drugo, nitko nikad nije potpuno u pravu, i nikad na ovakvim topicima ne čuješ obje strane priče. Činjenično stanje je da ljudi kada se zakrve u razvodugomilu energije potroše oko nečega što je u biti potpuno nebitno. Evo ti autorice topica, grčevito smišlja kako će ostati u stanu čija je vrijednost manja od vrijednosti duga. I ako joj to pođe za rukom, i hipotetski izbaci supruga, imati će nikakav odnos s njim, u najboljem slučaju, koji će se na kraju slomiti na djetetu, na ovaj ili onaj način, a to dijete je nešto što ističe kao najbitnije... Da malo porazmisli glavom, i smisli kako da i njezin nasilni suprug (kojem je sama odabrala raširiti noge ne tako davno) iz cijele priče izađe na neki prihvatljiv izlaz, imala bi dobre šanse za korektnim odnosom, koji je daleko najbolja stvar koju može napraviti, ne radi sebe, nego radi djeteta...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Jebeš kredit, kredit je za budale...
Ne bih se složio, cijeli svijet funkcionira na kreditima. Nemaš danas opciju otići u šumu, oboriti 50 stabala, iskolčiti si parcelu, sagraditi brvnaru i živjeti sretno u romantičnoj dolini kraj potoka. Ili ćeš dignuti kredit (ne bilo kakav i ne pod bilo koju cijenu) i skućiti će, odnosno osamostaliti, ili ćeš ćubiti pod majčinim skutama do četrdesete... Od te dvije opcije, ja bi odabrao prvu.

Pitanje za tebe, jesi li ti jedan od onih koji je naslijedio nekretninu, pa s tako neopisivom lakoćom nazivaš ljude koji ga uzimaju budalama? Ili si jedan od hiper uspješnih koji je hiperuspješan pa je do 25te ili 30te zaradio dovoljno da stan kupi u gotovini? Ako to jest slučaj, čestitke, ali zašto se onda uokolo vozaš u kramicama od nekoliko tisuća eura iz uvoza?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 01:46   #70
Quote:
Nighttrain kaže: Pogledaj post
Iako bih ja i volio da ne plati ratu jer bih onda ja nju tuzio za naknadu stete i usao odmah isti dan u posjed te nekretnine jer mi ne pada na pamet placati jos i taj kredit.
Tužit za šta? Kakvu nadoknadu štete? Pa sudužnik si, ako ne plati ona, oplest će tebe, jer si tako potpisao. banku vaši odnosi ne interesiraju. Ako ste se već razveli, onda je imovina trebala biti podijeljena, ako niste, nego ste formalno još uvijek u braku, onda ona time što u cijelosti podmiruje iznos kredita tebi čini lijepu uslugu jer je polovica nekretnije još uvijek tvoja. Ili griješim?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 05:58   #71
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
Pa popusio bi u smislu da je trazila naknadu stete jer joj je u eurima povoljnije. Istina racunao je na to da nema para za odvjetnika uz tolku ratu a potrajalo bi. Trebala je rjesenje odmah. Jbga ovak bi imao zastopan racun jos 20 godina uz frku da jednom prestane placat pa ti ganjaj sudskim putem nekog ko nema..
Naknadu štete za šta? Što sudužnik ne pristaje na nove uvjete kredita? Ma daj me nemoj...
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 09:07   #72
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Naknadu štete za šta? Što sudužnik ne pristaje na nove uvjete kredita? Ma daj me nemoj...
Postavi pitanje na Pravu ili u banci, navodno ima osnove. Nije do toga doslo da bi ti znala iz prve ruke al je nezavidna pozicija u svakom slucaju.
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 10:07   #73
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Tužit za šta? Kakvu nadoknadu štete? Pa sudužnik si, ako ne plati ona, oplest će tebe, jer si tako potpisao. banku vaši odnosi ne interesiraju. Ako ste se već razveli, onda je imovina trebala biti podijeljena, ako niste, nego ste formalno još uvijek u braku, onda ona time što u cijelosti podmiruje iznos kredita tebi čini lijepu uslugu jer je polovica nekretnije još uvijek tvoja. Ili griješim?
Nije moja domena ali sam guglajuci naletio na ovo:

Jamac može tužiti onoga čiji kredit je otplatio i nakon pravomoćnosti presude tražiti naplatu u Fini

Doživio sam najgoru noćnu moru svakog Hrvata - otplatio sam tuđi kredit. Bio sam jamac i morao otplatiti kredit koji nema puno veze sa mnom. Tužio sam tu osobu i dobio pravomoćno rješenje o naplati dugovanja, kaže čitatelj, kojeg sad zanima kako na osnovu presude donesene u njegovu korist može doći do novca, jer onaj kojem je bio jamac i dalje odbija podmiriti dugovanje. Odgovor smo potražili u Fini. Novi Ovršni zakon stupio je na snagu 15. listopada 2012. godine. Jedno od važnijih noviteta u zakonu je mogućnost izravne naplate novčanih tražbina putem Fine. Izravna naplata može se tražiti i na temelju pravomoćnih sudskih presuda, kao i za sva ostala potraživanja temeljena na vjerodostojnim ispravama (račun, obračun kamata, mjenica, javna isprava, izvadak iz poslovnih knjiga, po zakonu ovjerena privatna isprava...)
__________________
Želje ti, bozo, gramzivost daju,
rekli bi svinja si.
Nighttrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 11:40   #74
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ne, nisi ih poklonio. Kamata je cijena kapitala, kad si uzimao kredit, svojom voljom si potpisao ugovor i pristao platiti cijenu, kakva god ona bila.


Uvijek imaš izbor, i kada je najteže, imaš izbor. I sranje koje te zadesi, a razvod to svakako jest, na kraju redovito ispadne puno bolje rješenje nego da živiš s nekim tko te guši, ne može te vidjeti nacrtanog, nastavi niz...



Sami su se izabrali, u dobru i u zlu... I jedno i drugo, nitko nikad nije potpuno u pravu, i nikad na ovakvim topicima ne čuješ obje strane priče. Činjenično stanje je da ljudi kada se zakrve u razvodugomilu energije potroše oko nečega što je u biti potpuno nebitno. Evo ti autorice topica, grčevito smišlja kako će ostati u stanu čija je vrijednost manja od vrijednosti duga. I ako joj to pođe za rukom, i hipotetski izbaci supruga, imati će nikakav odnos s njim, u najboljem slučaju, koji će se na kraju slomiti na djetetu, na ovaj ili onaj način, a to dijete je nešto što ističe kao najbitnije... Da malo porazmisli glavom, i smisli kako da i njezin nasilni suprug (kojem je sama odabrala raširiti noge ne tako davno) iz cijele priče izađe na neki prihvatljiv izlaz, imala bi dobre šanse za korektnim odnosom, koji je daleko najbolja stvar koju može napraviti, ne radi sebe, nego radi djeteta...



Ne bih se složio, cijeli svijet funkcionira na kreditima. Nemaš danas opciju otići u šumu, oboriti 50 stabala, iskolčiti si parcelu, sagraditi brvnaru i živjeti sretno u romantičnoj dolini kraj potoka. Ili ćeš dignuti kredit (ne bilo kakav i ne pod bilo koju cijenu) i skućiti će, odnosno osamostaliti, ili ćeš ćubiti pod majčinim skutama do četrdesete... Od te dvije opcije, ja bi odabrao prvu.

Pitanje za tebe, jesi li ti jedan od onih koji je naslijedio nekretninu, pa s tako neopisivom lakoćom nazivaš ljude koji ga uzimaju budalama? Ili si jedan od hiper uspješnih koji je hiperuspješan pa je do 25te ili 30te zaradio dovoljno da stan kupi u gotovini? Ako to jest slučaj, čestitke, ali zašto se onda uokolo vozaš u kramicama od nekoliko tisuća eura iz uvoza?

Kako se ovd dvije boldane stvari slažu skupa, dakle pun mi te je kurac idem ća iz braka i ono obećanje u dobru i u zlu, u zdravlju i bolesti kojeg su si dali na početku braka, i na tom obećanu zapravo i dignuli kredit. Kako je lijepo relativizirati prema onom s koje strane vjetar zapuše.


Inače, kredit je za budale, niti jedna realna računica sa kreditom ne stoji, naročito ne u HR uz naše kamate. Jer se samo budala može zadužiti do grla na rok od 20 ili 30 godina uprkos neizvjesnoj budućnosti bilo kad je riječ o vezi, braku, poslu, prihodima i konačno zdravlju. Ući u kredit je ogromni rizik, to je kao da ti netko stavi omču oko vrata i postavi te na trošnu stolicu koju izjedaju moljci i sad se nadaj da će stolica izdržati dok ne vratiš kredit.
Naravno zašto ne bi uzeli kredit za stan, auto, skupa kolica, putovanje kad je susjed Štef uzeo isti i za sebe. Naravno da je stan potreban, da je auto potreba, no ljudi zaboravljaju da kad uđu u dućan da kupe ono i onoliko koliko imaju novaca u džepu, ne kupuju luksuzne stvari ili ono što si ne mogu platiti. Za nekretninu se to nekako ne odnosi, a to je bolestan sklop u glavi gdje ljudi ne mogu prihvatiti vlastita financijska ograničenja.

Inače, ako ćeš o meni, imam stalni radni odnos već godinama a nikad nisam bio ni kunu u minusu, niti kunu kredita nikad nisam imao, niti sam od koga ikada posudio neke veće novce. I da nemam poklonjenu nekretninu, sve što imam zaradio sam sa svojih 10 prstiju, isključivo sam. Ako mogu ja mogu i drugi, ja si radim nekretninu jer mogu uštedjeti, netko drugi tko ne može stedjeti neka na vlastitu nekretninu zaboravi. Postoji dosta stanova za najam, nije sramota živjeti u iznajmljenom stanu, u pola je jeftinije, mobilan si, nemaš omču oko vrata, odnosno jest sramota za nečiju bolesnu glavu kojoj je to ispod časti. Vidim i ti slijepo vidiš samo dvije alternative ispred sebe, maminu suknju do četrdesete ili kredit, kao i većina rvata koji su si zbog tog ograničenog razmišljanja do grla u dugu i to do penzije. I stoga meni nije žao ovakvih ljudi i ovakvih priča, mislim da je ova priča vrlo izgledna i realna za većinu parova koji se na ovako nešto odluče, naprosto se svaki treći brak raspadne, i mislim da krediti pomažu da se brakovi ne raspadnu, jer gdje ćeš onda žalosna ti majka.. Ipak u svom kupusu od života valja bar jednom biti fer i ne prebacivati vlastita govna na partnera...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 11:48   #75
dobro radical, kaj ti predlazes?
da netko sjedi na livadi 20 godina i skuplja lovu za kupnju stana?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 11:59   #76
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
dobro radical, kaj ti predlazes?
da netko sjedi na livadi 20 godina i skuplja lovu za kupnju stana?
Predlažem da si svatko odvaže rizik jer:
Osoba A ima nešto svoje ušteđevine i ulazi u angažman sa bankom uz 30% učešća, kupuje manji stan u jeftinom kvartu, računajući da je bitno da ratu kredita uvijek može vratiti (niska rata, doći će neka nekretnina od staraca , prodati će auto i voziti se javnim prijevozom ako zagusti)

Osoba B je klasika, mladi bračni par, gdje ona žuga gdje će stanovati bez razmišljanja o posljedicama činjenice da za stan na kredit zdravorazumski nemaju dovoljno primanja, a on mora pokazati da je baja pa će ušetati u banku, i uzeti stan na 30 godina (kamata duplo veća od glavnice), uzeti dvosobni stan (jer djeca je narasti za koju godinu al kad je bal nek je maskenbal..). I tako on lažira primanja od poslodavca sav sretan jer pokrivaju ratu od 1/3 primanja.
Naravno budala nije računala na promjenjivu kamatnu stopu, švicarce, probleme sa zdravljem djeteta, gubitak posla, poplavu u stanu, kupovinu namještaja za prazni novi stan itd itd..

Dakle ja nisam za to da se krediti ne uzimaju, ja sam za to da se u to ulazi samo kada se zaista mora i da si uvijek siguran da ratu možeš vratiti. Inače kako se ono kaže, kakva plata takva vrata, prema tome, nemaš, za tebe nije kredit, stiskaj se u iznajmljenoj garsonjeri u suterenu, mnogi se tako stiskaju...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 12:09   #77
BRAVO RADICAL

napokon pravi post od tebe...čak i zadnja dva tri...slažem se u potpunosti

un zemljama s puno većim standardom i primanjima ljudi žive u iznamljeniom stanovima
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 13:15   #78
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Predlažem da si svatko odvaže rizik jer:
Osoba A ima nešto svoje ušteđevine i ulazi u angažman sa bankom uz 30% učešća, kupuje manji stan u jeftinom kvartu, računajući da je bitno da ratu kredita uvijek može vratiti (niska rata, doći će neka nekretnina od staraca , prodati će auto i voziti se javnim prijevozom ako zagusti)

Osoba B je klasika, mladi bračni par, gdje ona žuga gdje će stanovati bez razmišljanja o posljedicama činjenice da za stan na kredit zdravorazumski nemaju dovoljno primanja, a on mora pokazati da je baja pa će ušetati u banku, i uzeti stan na 30 godina (kamata duplo veća od glavnice), uzeti dvosobni stan (jer djeca je narasti za koju godinu al kad je bal nek je maskenbal..). I tako on lažira primanja od poslodavca sav sretan jer pokrivaju ratu od 1/3 primanja.
Naravno budala nije računala na promjenjivu kamatnu stopu, švicarce, probleme sa zdravljem djeteta, gubitak posla, poplavu u stanu, kupovinu namještaja za prazni novi stan itd itd..

Dakle ja nisam za to da se krediti ne uzimaju, ja sam za to da se u to ulazi samo kada se zaista mora i da si uvijek siguran da ratu možeš vratiti. Inače kako se ono kaže, kakva plata takva vrata, prema tome, nemaš, za tebe nije kredit, stiskaj se u iznajmljenoj garsonjeri u suterenu, mnogi se tako stiskaju...
ok, ovo ima itekako smisla
osim ovog iznajmljenog dijela, jer to ti je isto papalova, a nakon svega nemas nista
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 23:41   #79
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Predlažem da si svatko odvaže rizik jer:
Osoba A ima nešto svoje ušteđevine i ulazi u angažman sa bankom uz 30% učešća, kupuje manji stan u jeftinom kvartu, računajući da je bitno da ratu kredita uvijek može vratiti (niska rata, doći će neka nekretnina od staraca , prodati će auto i voziti se javnim prijevozom ako zagusti)

Osoba B je klasika, mladi bračni par, gdje ona žuga gdje će stanovati bez razmišljanja o posljedicama činjenice da za stan na kredit zdravorazumski nemaju dovoljno primanja, a on mora pokazati da je baja pa će ušetati u banku, i uzeti stan na 30 godina (kamata duplo veća od glavnice), uzeti dvosobni stan (jer djeca je narasti za koju godinu al kad je bal nek je maskenbal..). I tako on lažira primanja od poslodavca sav sretan jer pokrivaju ratu od 1/3 primanja.
Naravno budala nije računala na promjenjivu kamatnu stopu, švicarce, probleme sa zdravljem djeteta, gubitak posla, poplavu u stanu, kupovinu namještaja za prazni novi stan itd itd..

Dakle ja nisam za to da se krediti ne uzimaju, ja sam za to da se u to ulazi samo kada se zaista mora i da si uvijek siguran da ratu možeš vratiti. Inače kako se ono kaže, kakva plata takva vrata, prema tome, nemaš, za tebe nije kredit, stiskaj se u iznajmljenoj garsonjeri u suterenu, mnogi se tako stiskaju...
Vidi moj slučaj:
Uzeo sam sa ženom kao sudužnikom stambeni kredit. Usprkos tome što smo zajedno mogli vraćati puno veću svotu, ja odlučim da ćemo uzeti na 20 godina uz svotu koja se može vraćati iz samo moje plaće, a usput stan iznajmljivanjem može sam otplaćivati kredit ukoliko sve krene naopako. Nedugo nakon toga moje crne slutnje se obistine, ostanem sam plaćati kredit, uz jednokratnu isplatu pola do tada uloženog ženi, za što sam se morao dodatno zadužiti. Sad imam praktički dva kredita koja moram servisirati.
Poanta je, da nisam uzeo kredit sa manjom ratom i uzdao se samo u svoje kljuse, sada bi morao prodati stan koji ima veću tržišnu vrijednost od uzetog kredita, i koji vjerovatno nikada više u životu ne bi imao prilike kupiti.
Zato preporučam svima da prilikom dizanja kredita osiguraju da to što kupuju može samo sebe otplaćivati (u slučaju mogućih pizdarija) ili da jednostavno ne dižu kredit.
Cota is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 01:18   #80
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Inače, kredit je za budale,
Krivo, bez kredita se u današnjem svijetu ne može funkcionirati. Budala je onaj tko misli drugačije, i obična kreditna kartica je zapravo vrsta kredita...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
niti jedna realna računica sa kreditom ne stoji,
Opet netočno, lupetaš gluposti, argumentiraj ih izračunima ili prestani lupetati floskule....

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
naročito ne u HR uz naše kamate.
Pa nisu kamate kod nas toliko loše, uz malo kopanja, dobit ćeš fiksnih 5%, što nije europskih 2,5, ali nije ni tako loše... Jer će i tih europskih2,5 uskoro kad Euribor poraste postat 3,5 ili 4, a lako moguće i 5...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
a to je bolestan sklop u glavi gdje ljudi ne mogu prihvatiti vlastita financijska ograničenja.
Dizanje kredita koji je razuman, i sumanuto zaduživanje su dva različita pojma...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Postoji dosta stanova za najam, nije sramota živjeti u iznajmljenom stanu, u pola je jeftinije,
Kojem kretenu je sramota zivjeti u iznajmljenom stanu? I nije upola jeftinije, ni blizu, za najam od 300-350 Eura, kredit za kupnju istog stoji 400-450...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
mobilan si
Mobilnost je super stvar, kad imap 20 godina, i nemaš obitelji. Pitaj obiteljsku prijeteljicu kako joj se svidja omobilnost. Nakon 30 godina u podstanarstvu, napokon je kupila stan, do sada se selila 17 puta (slovima, sedamnaest) samohrana majka... prekrasno nešto...

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Vidim i ti slijepo vidiš samo dvije alternative ispred sebe, maminu suknju do četrdesete ili kredit, kao i većina rvata koji su si zbog tog ograničenog razmišljanja do grla u dugu i to do penzije.
Nope, krivo... nemam kredit, zapravo imam, zanemariv... i imam vise nekretnina, i uskoro cu kupiti jos jednu, na kredit, mada mogu i za kes, al mi se kredit bas svidja kao ideja...

Ako ti i dalje nije jasno o cemu govorim, uzmi croaticus vulgarisa, srednjoskolsko obrazovanje, prosjecna placam zavrsio skolu, ipoceo raditi... treba mu cca 5 godina da skupi 20 000 Eura (po 2500 kuna mjesecno, iz place) za 70K moze kupiti sasvim fini dvosobni stan, to je kredit od 300 eura mjesecno (50K na 20 godina) koji je jednak ili manji od placanja najma za isti, i stan je njegov nakon 20 godina... Ako je poceo raditi s 18, to moze s 23... ili 25 ili 27, najkasnije... I na miru je... A ti i dalje trubi kako se niti jedan kredit ne isplati, i placaj najam 20 godina dok ne ''skupis'' dovoljno za kupnju stana u gotovini, i nadaj se da stanovi u tih 20 godina nece poskupjeti, kao niti da novac koji si ustedio nece devalvirati...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.