Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2007., 10:57   #1
"rat" oko nasljedstva

pozdrav svima!

imam jednu poduzu pricu, no pokusat cu u sto kracim crtama opisat situaciju, te vas molim za savjet...

Baka je umrla prije 5mjeseci, te je sada bila ostavinska rasprava, gdje moja majka, kaze da dijeli sa sestrom sve po pola... Iza bake ostaje kuća...međutim sestra je uselila svoga sina i njegovu curu unutra,(izbacili sve,pofrabali zidove) itd. bez icijeg znanja.. veli na svoju polovicu, no zakonski koliko ja znam, svaki centimetar prostora se dijeli po pola pošto se ne može ravnomjerno podijeliti...opcija je bila da mi nju isplatimo ili ona nas, međutim to joj ne odgovara...ustvari ništa joj ne odgovara, ne želi prodati kuću pa podijeliti novac, niti isplatiti nas...niti da mi isplatimo nju...ustvari nudi smješnu cijenu od 10.000eura, a kuća vrijedi bar 90 000...tako da...
...

pozadina te priče, baka je ostala invalid prije 12 godina...od tada se moja majka brinula za nju, svaki dan...(mjenjanje pelena, kupanje, hranjenje) a sestra je dolazila 2 puta godišnje iako stanuje 2 ulice dalje... kad je baka zeljela napraviti oporuku i ostaviti sve mami, mama se nije s tim složila, (jer naravno nije očekivala da će joj sestra biti takva, a tko i bi...)i sad kao što vidite je ispala glupača...

Savjet... da li se oni imaju pravo useliti?, da li postoji neki zakonski članak na koji bi se mogli pozvati?što napraviti? jer mi nije jasno, ako se oni imaju pravo useliti, onda isto tako ima i moja mama ili ja... no tko ima živaca spuštat se na tu razinu te se inatiti... molim pomoć...
frendica_hr is offline  
Old 04.10.2007., 11:21   #2
nisam pravnik, ali nema. ako je provedena ostavinska i sve se dijeli zakonskim nasljednicima, tvoja teta nema to pravo učiniti. a sad, što ti možeš napraviti nek ti vele pravnici. meni se samo čini da trebaš početi raditi na rješavanju problema što prije.
plavva is offline  
Old 04.10.2007., 11:44   #3
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post
nisam pravnik, ali nema. ako je provedena ostavinska i sve se dijeli zakonskim nasljednicima, tvoja teta nema to pravo učiniti. a sad, što ti možeš napraviti nek ti vele pravnici. meni se samo čini da trebaš početi raditi na rješavanju problema što prije.
a evo pokušavamo razgovarati, no s ludim ljudima je to nemoguće.... trubi svoje, da ima pravo i to je to....odvjetnik kaže da ima pravo useliti na svoju polovicu, isto tako kaže da se svaki centimetar dijeli na pola.....no po tome koja je njena polovica???? a nešto se može učiniti samo ako promjeni bravu na vratima... što još nije napravila...
hm... svi smo u kući ludi više, a ona to i želi, da poludimo i da joj sve ostavimo... više nije stvar ni novaca ni ničeg takvog, jer se mama nije brinula za baku radi kuće, nego zato što joj je to majka koja ju je rodila i othranila, nego je stvar principa...i pravde i poštenja... samo očito se od poštenja ne živi...
frendica_hr is offline  
Old 04.10.2007., 13:57   #4
Quote:
frendica_hr kaže: Pogledaj post
... svi smo u kući ludi više..
biti cete jos vise ludi nakon 20 godina, kad vam bude ovaj sudski spor pred kraj
niste se vi ni poceli se zivcirati...

za pocetak, nemate nikakva prava dolaziti u tu kucu (niti u svoj dio),
nemate pravo smetati, uzrujavati tu maminu sestru, ona ima zakonski pravo
vas i ozljediti (bez kazne) ak to pokusate , pricu o uzdrzavanju ce te ko
papagaji prepricavati svakih par mjeseci na sudu u sljedecih 20 godina,
buduci da je ta "gospodja" po recenome smece, ocekujte prijetnje uvrede, oho
budete culi i vidjeli svasta

sto uciniti? ha... bilo bi dobro da i ja znam sa sobom sto napravit,
al ja sam vec na 19-toj godini pa se nadam tamo do 2011-2012 da bi moglo bit

--------no tko ima živaca spuštat se na tu razinu te se inatiti.
,budete vi razmisljali o placanju nekog da im prebije noge ko i svi
kad vidite kak funkcionira sud

ma katastrofa,ako mozes izvuci trecinu vrijednosti nekretnine u novcima
ja bi to napravio (kod mene 350 t eura kuca rodjak nudi 25 t eura )
mirko77 is offline  
Old 04.10.2007., 18:48   #5
A da se i vi uselite tamo na svoju polovicu pa tko bude imao deblje živce?
Johny is online now  
Old 04.10.2007., 20:40   #6
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
A da se i vi uselite tamo na svoju polovicu pa tko bude imao deblje živce?
hehe... i to mi je palo napamet...a kaj bum u 2 ujutro išla usisavat kuću (odn. pravit se da usisavam ) sa frendicama napravit tulum i tak svašta nešto....pa nek trpe i nek budu na polovici svog kreveta....heh...
ma budemo to već nekako riješili zakonskim putem...... pa kolko trajalo trajalo... a nadam se da se teta nebu zadnja smijala...
frendica_hr is offline  
Old 04.10.2007., 22:52   #7
Quote:
mirko77 kaže: Pogledaj post
za pocetak, nemate nikakva prava dolaziti u tu kucu (niti u svoj dio),
nemate pravo smetati, uzrujavati tu maminu sestru, ona ima zakonski pravo
vas i ozljediti (bez kazne) ak to pokusate , pricu o uzdrzavanju ce te ko
papagaji prepricavati svakih par mjeseci na sudu u sljedecih 20 godina,
buduci da je ta "gospodja" po recenome smece, ocekujte prijetnje uvrede, oho
budete culi i vidjeli svasta
Koliko sam ja shvatio baka je ostavila sve po pola dvjema kćerkama. Jedna kćerka je uselila sina i njegovu curu u kuću. A druga kćerka ima kćer a to je ova djevojka koja postavlja pitanje.

U toj situaciji, ona(frendica_hr) ima pravo ući u kuću, ima pravo koristiti svoj dio i raditi sve što i vlasnik jer je njeno vlasništvo utvrđeno ostavinskom raspravom. Ta žena te ne može izbaciti a sigurno te nema pravo ozljediti.

Mirko77, pretpostavljam da je tvoja situacija drukčija. Možda se boriš za nužni dio i nemaš nikakav udio u kući dok se ne donese presuda.

Njena situacija je drukčija. Ostavinskom raspravom je već određeno da ona ima 50% kuće.
Drakon is offline  
Old 05.10.2007., 01:56   #8
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio baka je ostavila sve po pola dvjema kćerkama. Jedna kćerka je uselila sina i njegovu curu u kuću. A druga kćerka ima kćer a to je ova djevojka koja postavlja pitanje.

U toj situaciji, ona(frendica_hr) ima pravo ući u kuću, ima pravo koristiti svoj dio i raditi sve što i vlasnik jer je njeno vlasništvo utvrđeno ostavinskom raspravom.
tetka joj ima "posjed", ne smije ona nosom se priblizit tamo bez suda,samovlast itd....

Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post

Ta žena te ne može izbaciti a sigurno te nema pravo ozljediti.
ima, povreda doma,samoobrana,sa funkcioniranjem naseg sudstva..
sto je reko jedan
prevarant kojeg poznajem: "ova drzava je ko stvorena za muljanje u njoj
mozes radit sto hoces, nitko ti ne moze nista."

Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post

Mirko77, pretpostavljam da je tvoja situacija drukčija. Možda se boriš za nužni dio i nemaš nikakav udio u kući dok se ne donese presuda.

Njena situacija je drukčija. Ostavinskom raspravom je već određeno da ona ima 50% kuće.
moj predmet je cirkus, ne zelim pricati o njemu, to je totalni ekstrem,
to cu rjesavati sa uskok-om, udrugama i novinarima, to su mi starci
rjesavali "posteno" pa evo 19 godina to ide, a cuo sam da ce jos 6-7
... zato reagiram kad vidim da neke naivcine (bez uvrede) misle posteno
ici na sud, ma dajte
mirko77 is offline  
Old 06.10.2007., 14:26   #9
Quote:
mirko77 kaže: Pogledaj post
tetka joj ima "posjed", ne smije ona nosom se priblizit tamo bez suda,samovlast itd....
Pravo na zaštitu posjeda

Članak 21.

(1) Koga drugi samovlasno smeta u posjedu, bilo da ga uznemirava u posjedu ili mu ga je oduzeo, ima pravo na zaštitu posjeda.

(2) I posjednik koji je posjed stekao samovlasno ga oduzevši drugome silom, potajno ili zlouporabom povjerenja, ima pravo štititi svoj posjed; jedino ga nema pravo štititi od one osobe kojoj ga je bio samovlasno oduzeo, no smjet će to i protiv nje nakon što mu posjed postane miran.

(3) Pravo na zaštitu posjeda prestaje protekom roka od trideset dana od dana kad je smetani saznao za čin smetanja i počinitelja, a najkasnije godinu dana od dana nastaloga smetanja.

(4) Pravo na zaštitu posjeda ostvaruje se u posebnom postupku pred sudom (postupak zbog smetanja posjeda) ili putem samopomoći.

(5) Posjed koji je posjedniku bio oduzet, nije prestao niti je bio prekinut ako ga je posjednik služeći se svojim pravom na zaštitu posjeda ponovno uspostavio ili ishodio njegovu uspostavu."

Frendica_hr ima pravo na samopomoć ukoliko nije prošlo više od trideset dana od trena saznanja za smetanje i u tom roku tetka ju ne može izbaciti niti primjeniti silu.

Ukoliko je prošao rok od trideset dana od saznanja sa smetanje posjed postaje miran i tada je moguće to riješiti samo sudskim putem.




Quote:
moj predmet je cirkus, ne zelim pricati o njemu, to je totalni ekstrem,
to cu rjesavati sa uskok-om, udrugama i novinarima, to su mi starci
rjesavali "posteno" pa evo 19 godina to ide, a cuo sam da ce jos 6-7
... zato reagiram kad vidim da neke naivcine (bez uvrede) misle posteno
ici na sud, ma dajte

Vjeruj mi, znam kako ti je. Moji roditelji se bore za kuću koju su isplatili u cjelini već 24 godine. Zadnjih 13 godina ne živimo u toj kući već u jednom stanu koji smo kupili. Oni su htjeli preurediti tu kuću no nisu htjeli ništa graditi dok se ne stvar ne riješi. No, pošto je to trajalo i trajalo kupili su stan i uselili smo se u njega.

Dvije godine nakon što smo se preselili u stan ta "gospođa" je ušla u kuću u kojoj nikoga nije bilo. Bila je tamo dva dana i ostvarila je posjed. No, pošto je prošlo svega dva dana moj tata ju je izbacio van iz kuće jer još nije ostvarila mirni posjed. Policija je došla i zapečatila kuću jer se mi još borimo za vlasništvo te kuće. Dakle, tata je imao pravo na samopomoć.

Kuću od frendice_hr ne bi zapečatili jer je tamo vlasništvo jasno. Ona posjeduje 50% kuće pa ako nije prošao rok od trideset dana od saznanja ona može slobodno ući i prekinuti tetkino stjecanje mirnog posjeda.

Na žalost, ako je rok prošao jedini način da se to riješi je sudskim putem.
Drakon is offline  
Old 06.10.2007., 19:24   #10
Frendica_hr ima pravo na samopomoć ukoliko nije prošlo više od trideset dana od trena saznanja za smetanje i u tom roku tetka ju ne može izbaciti niti primjeniti silu.

Ukoliko je prošao rok od trideset dana od saznanja sa smetanje posjed postaje miran i tada je moguće to riješiti samo sudskim putem.

Ne razumijem ovo... ak mi možete objasniti... pravo na samopomoć??
Nije prošlo više od 30dana, prošlo je nekih 5, s tim da se bratić i njegova cura još uvijek nisu uselili, nego su tamo majstori, koji im uređuju "njihovu" kućicu iz snova...
frendica_hr is offline  
Old 06.10.2007., 22:46   #11
Quote:
frendica_hr kaže: Pogledaj post
Frendica_hr ima pravo na samopomoć ukoliko nije prošlo više od trideset dana od trena saznanja za smetanje i u tom roku tetka ju ne može izbaciti niti primjeniti silu.

Ukoliko je prošao rok od trideset dana od saznanja sa smetanje posjed postaje miran i tada je moguće to riješiti samo sudskim putem.

Ne razumijem ovo... ak mi možete objasniti... pravo na samopomoć??
Nije prošlo više od 30dana, prošlo je nekih 5, s tim da se bratić i njegova cura još uvijek nisu uselili, nego su tamo majstori, koji im uređuju "njihovu" kućicu iz snova...
trebate to sto prije rijesiti onda,naci odvjetnika ak nemate,
jer ce inace vrijediti i za vas ovo sto sam naveo iznad...
mirko77 is offline  
Old 07.10.2007., 20:38   #12
Quote:
frendica_hr kaže: Pogledaj post
Frendica_hr ima pravo na samopomoć ukoliko nije prošlo više od trideset dana od trena saznanja za smetanje i u tom roku tetka ju ne može izbaciti niti primjeniti silu.

Ukoliko je prošao rok od trideset dana od saznanja sa smetanje posjed postaje miran i tada je moguće to riješiti samo sudskim putem.

Ne razumijem ovo... ak mi možete objasniti... pravo na samopomoć??
Nije prošlo više od 30dana, prošlo je nekih 5, s tim da se bratić i njegova cura još uvijek nisu uselili, nego su tamo majstori, koji im uređuju "njihovu" kućicu iz snova...
U tom slučaju, možeš sama ući unutra i raditi što želiš. Uđi u jednu sobu i počni ju uređivati. Tvoja je, zauzmi posjed. Ne možete te izbaciti van pošto je prošlo svega 5 dana.

Ukoliko ne želiš da tvoje pruzimanje svojeg dijela vlasništva preraste u svađu na dvorištu, zvanje policije, ogromnu scenu itd... uzmi odvjetnika i s njim odi u kuću. Ukoliko nazovu policiju on će to srediti.

Prema zakonu, ti možeš i sama ući u kuću i raditi na svojem dijelu što želiš(pošto nije prošao rok od trideset dana) no ukoliko ti tetka zabranjuje ulaz najbolje je uzeti odvjetnika(ŠTO PRIJE) i to riješiti.

Nemoj dopustiti da rok prođe jer će se tetka slatko smijati sljedećih desetak godina. Ti ćeš dobiti svoj dio kuće sudskim putem no to će trajati pa je najbolje to riješiti sada.

I požuri se, jer ako prođe rok od trideset dana, onda si nadrapala. Ako se želiš osigurati, uzmi odvjetnika. Ali POŽURI. Ne dozvoli da prođe rok od trideset dana.
Drakon is offline  
Old 07.10.2007., 21:48   #13
Quote:
Drakon kaže: Pogledaj post
Pravo na zaštitu posjeda
Članak 21.
(3) Pravo na zaštitu posjeda prestaje protekom roka od trideset dana od dana kad je smetani saznao za čin smetanja i počinitelja, a najkasnije godinu dana od dana nastaloga smetanja.

Frendica_hr ima pravo na samopomoć ukoliko nije prošlo više od trideset dana od trena saznanja za smetanje i u tom roku tetka ju ne može izbaciti niti primjeniti silu.
Ukoliko je prošao rok od trideset dana od saznanja sa smetanje posjed postaje miran i tada je moguće to riješiti samo sudskim putem.
nisam pravnica, povremeno malo čitam po ovom podforumu i ovo me je fakat iznenadilo.

Zanima me, ako mi može neki pravnik odgovoriti, zašto postoji ovaj članak zakona? Koju svrhu ima i koga štiti? Nije mi jasno.
Pretpostavljam da postoji neko logično objašnjenje zašto, pa me baš zanima.
mici123 is offline  
Old 08.10.2007., 08:55   #14
ah, kaj da velim, nekako su te priče oko nasljedstva često tragične, a nekad i tragikomične. Moj djed je kad se razbolio prije dva tjedna sastavio oporuku u kojoj je mojoj sestrični, s kojom baš i ne komunicira zadnjih par godina, ostavio "vinograd u kurtovcu". i danas gledam, to mjesto uopće ne postoji u Hr. ali u međuvremenu se i on oporavio.
__________________
Netko je rekao: "Ne usudim se stati i razmisliti jer bih mogao shvatiti kako krenuti ispočetka"
Athony de Mello
izgubljena is offline  
Old 08.10.2007., 14:19   #15
možda je to uvriježeni naziv za neko područje u recimo mjestu porijekla tvog djeda
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 08.10.2007., 14:42   #16
hvala vam svima...
a eto sutra idemo na razgovor s odvijetnikom pa ćemo vidjeti... a ovo da počnemo uređivati... heh zakasnili smo, već su uselili stvari i fakat iznenađujuće uredili...
(hehe nakon što smo mi prije 3 godine promjenili kupaonu, pločice, prozore, vrata, parkete i prilagodili kuću životnim potrebama čovjeka u kolicima, baki.) moram reći da sam iznenađena kako su ljepo pofarbali zidove i objesili zavjese i rekli da su uložili puno novaca i da nemamo kaj tam tražiti....
al nebumo odustali....
frendica_hr is offline  
Old 08.10.2007., 14:55   #17
meni samo nije jasno zasto vi trubite o zastiti posjeda kad oni uopce nemaju posjed. mama je dolazila savki dan zbog bake. da su zivjele tamo i bile u posjedu onda bi se ovo sto joj je teta napravila smatralo smetanjem posjeda.
Katrin is offline  
Old 08.10.2007., 17:46   #18
Quote:
frendica_hr kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!

imam jednu poduzu pricu, no pokusat cu u sto kracim crtama opisat situaciju, te vas molim za savjet...

Baka je umrla prije 5mjeseci, te je sada bila ostavinska rasprava, gdje moja majka, kaze da dijeli sa sestrom sve po pola... Iza bake ostaje kuća...međutim sestra je uselila svoga sina i njegovu curu unutra,(izbacili sve,pofrabali zidove) itd. bez icijeg znanja.. veli na svoju polovicu, no zakonski koliko ja znam, svaki centimetar prostora se dijeli po pola pošto se ne može ravnomjerno podijeliti...opcija je bila da mi nju isplatimo ili ona nas, međutim to joj ne odgovara...ustvari ništa joj ne odgovara, ne želi prodati kuću pa podijeliti novac, niti isplatiti nas...niti da mi isplatimo nju...ustvari nudi smješnu cijenu od 10.000eura, a kuća vrijedi bar 90 000...tako da...
...

pozadina te priče, baka je ostala invalid prije 12 godina...od tada se moja majka brinula za nju, svaki dan...(mjenjanje pelena, kupanje, hranjenje) a sestra je dolazila 2 puta godišnje iako stanuje 2 ulice dalje... kad je baka zeljela napraviti oporuku i ostaviti sve mami, mama se nije s tim složila, (jer naravno nije očekivala da će joj sestra biti takva, a tko i bi...)i sad kao što vidite je ispala glupača...

Savjet... da li se oni imaju pravo useliti?, da li postoji neki zakonski članak na koji bi se mogli pozvati?što napraviti? jer mi nije jasno, ako se oni imaju pravo useliti, onda isto tako ima i moja mama ili ja... no tko ima živaca spuštat se na tu razinu te se inatiti... molim pomoć...
kako vidim da se nećete moći nikako dogovoriti, a ona ne želi prodati kuću, lijepo pokrenite postupak za razvrgnuće suvlasništva civilnom diobom, i nema tu ona što htjeti ili ne htjeti, tu će vam pomoći odvjetnik
__________________
život je borba nastoj pobijediti, i ako ne uspiješ nemoj tugovati
dinis is offline  
Old 08.10.2007., 18:44   #19
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
možda je to uvriježeni naziv za neko područje u recimo mjestu porijekla tvog djeda
možda
izgleda da ipak postoji negdje nekakav kurtovac i nekakve pličine, ali ja to nisam uspjela pronaći.
znam da je djed kada je sastavljao oporuku pitao prisutne jel znaju di je kurtovac. kad su rekli da ne znaju, njegov komentar je bio da ne zna ni on.
a tko zna kaj će još izvest dok je živ.
__________________
Netko je rekao: "Ne usudim se stati i razmisliti jer bih mogao shvatiti kako krenuti ispočetka"
Athony de Mello
izgubljena is offline  
Old 08.10.2007., 21:33   #20
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
meni samo nije jasno zasto vi trubite o zastiti posjeda kad oni uopce nemaju posjed. mama je dolazila savki dan zbog bake. da su zivjele tamo i bile u posjedu onda bi se ovo sto joj je teta napravila smatralo smetanjem posjeda.
Nismo mi rekli da frendica_hr ima posjed već da će tetkin sin i njegova djevojka, koji samo što se nisu uselili, ostvariti posjed na cijeloj kući. Oni namjeravaju koristiti cijelu kuću i ne dozvoliti frendici_hr da koristi svojih 50%.

U tom slučaju, oni bi ostvarili posjed i moglo bi doći do nastanka mirnog posjeda(u slučaju prolaska roka) a tada bi frendica_hr to morala riješavati sudskim putem.
Drakon is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.