Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2007., 12:31   #1
Dvostruka poruka propagande dojenja

Dobar dan svima,

surfajuci danas po rodinoj stranici, naisla sam na rodinu "akciju" protiv cestitki Hrvatske poste uz koje mozete poslati na poklon bocicu ili dudu varalicu...i prenerazila se!!!
Naime, ne mogu vjerovati do kuda su one spremne ici pod izlikom da se takvim poklonima citiram..."šalju neprimjerenu i štetnu poruku majci koja tek započinje dojiti. Stoga smo pozvali HP da pridonese [COLOR="Red"]rušenju kulture bočice [/COLOR]izbacivanjem poklona koji potkopavaju dojenje i krše Međunarodni Pravilnik o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko.Iznervirana vise tim porukama iz Udruge Roda napisala sam im jedan mail koji paste-am ovdje kako bih porucila da nemaju pravo potkopavati majke koje iz bilo kojeg razloga, koji se dogodio meni, ne mogu dojiti, a koje "svemoguće" gospođe iz Udruge Roda ne mogu riješiti nikakvom pomoću.

Postovane gospode iz Udruge Roda,

potaknuta sam napisati ovaj komentar jer me strasno nerviraju vase propagande o dojenju i mislim da ste presli svaku granicu zdrave pameti.
.
Naime, rodila sam prije nepuna 3 mjeseca i vise ne dojim svoje dijete. Ne dojim je jer sam imala akutni dermatitis na bradavicama i od boli, koja je nastajala uslijed sisanja, laktacija se povukla jer je dojenje za mene bilo izvor strasne boli i mucenja.

Nakon toga sto mi se dogodilo strasno sam se "zbedirala" jer eto nisam mogla dojiti pa sam zbog svoje depresije lose utjecala i na svoje dijete.
Htjela bi vam samo poruciti da vi gospode niste svemoguce i da nije sve tako jednostavno kako mislite.
Isto tako bih vas htjela potaknuti na razmisljanje koju poruku saljete majkama koje eto, kao i ja imaju nesrecu s osjetljivom kožom, ne mogu dojiti.
Da li ste se ikad zapitale uopce o nama?!?!??!


Kladim se da pola od vas koje tako grakcete da je "majcino mlijeko najbolje za vase dijete" niti ne znate zasto to je, a niti ne znate kako osjecaj krivnje sto ne mozete dojiti utjece na organizam djeteta.

Isto tako bih vas htjela podsjetiti da covjek zivi vise tisuca godina i da je majka znala umrijeti pri porodu pa je dijete nastavilo zivjeti jer su ga hranili PRZENIM BRASNOM NA MLIJEKU!!!! I gle cuda, ljudska se vrsta nastavila, cak je i evoluirala!!!

I ZATO BIH VAM HTJELA PORUCITI DA SAM PRESRETNA STO POSTOJE BOCICE, BEBIMIL, HUMANA, HIPP I OSTALI JER ZBOG NJIH NE MORAM PRZIT BRASNO NA MLIJEKU I HRANIT BEBU SA ZLICOM!!!

Srdacan pozdrav.
nelica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 12:39   #2
uf, i ja se slažem da odlaze predaleko u propagandi dojenja (vjerujem da bih pukla da to moram čitat a da iz nekog razloga nisam mogla dojiti), no roda je ipak glavni izvor informacija o dojenju i imaju veoma koristan sos telefon... žalosna je istina da većina žena nije upućena, jednako kao i naše medicinsko osoblje (čast iznimkama). sad jel je u pitanju nezainteresiranost ili nedostupnost informacija, njihova stvar, nikog ne osuđujem. ali lijepo je znati da ipak postoji netko tko će ti pomoći (iako eto, katkad pretjeruju...).
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 12:42   #3
Ako je cijenjenim gospođama iz udruge toliko stalo do dojenja, zašto onda ne iskoriste svoju udrugu i "moć" i ne lobiraju po bolnicama da se rodiljama pomogne kod dojenja u početku - u rodilištu. Meni je u rodilištu sestra za bebe poklonila čitavu minutu u pol da mi pokaže kako se doji...naravno nisam uspjela, a kad se beba jednom privikne na bočicu...teške su to muke i za mamu i za bebu. Ili zašto po gradovima ne organiziraju pomoć, poput patronažne sestre, koju bi rodilja mogla pozvati k sebi da ju poduči o položajima i načinima dojenja? Najlakše je ko papiga ponavljati da je majčino mlijeko najbolje za bebu..to je svima jasno.
Kako ne mogu dojiti jer beba ne prihvaća sisu, izdajam se i na bočicu hranim svoju bebu. Dakle, što je onda loše u tome da mi netko uz čestitku pošalje i bočicu?
Tko je ovdje lud?
__________________
Rađam utorkom i četvrtkom...i to samo prekrasnu dječicu.
ixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 12:43   #4
Draga, ja te podržavam jer smatram da svaka majka i svaki roditelj ima pravo na svoj izbor. Žao mi je da ti se dogodilo takvo nešto, pa ti nažalost i nisi imala izbora. Po meni uopće ne treba sankcionirat takve reklame jer mislim da ne mogu utjecat na nekoga tko čvrsto odluči dojit, a isto tako mogu jako dobro pomoći nekome kome je potrebna informacija o tome što se sve nudi na tržištu u trenutku kada mu to zatreba.
madcox is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 12:55   #5
Ja sam s njima več jako dobro i dugo u ratu baš zbog takvih militantnih idiotskih ispada....jer za njih žena koja ne doji nije dobra majka jer se nije dovoljno trudila.
Očito da im nije jasno da neke žene jednostavno ne mogu dojiti jer im je prebolno ili imaji med. razloge za to...ali ne ako ne dojiš ili ti beba nije u platnenim pelenama ili nisi kupila najskuplja kolica u gradu (jer mi koje smo kupili kolica od 1.500 kn nismo svjesni rizika kojem izlažemo djete kad budemo jurili s njim bar 100 km/h jer nemamo ABS na tim kolicima )... prešle su svaku ali baš svaku granicu zdrave pameti s tim glupostima umjesto ako žele pomoći neka se potrude
da žene ne skapavaju pod minusom jer imje drugi dioporodiljnog 2.500 kn-a neka idu u bolnice i uključe volonterke da pokazuju kako se doji jer sestrenemaju vremena za 50 novih majki na odjelu.... neka uvedu humanije uvjete za porod je ruku na srce u 99% bolnica u Hr još uvijek ne možeš birati način poroda iako im na web stranicama tako piše..niti te išta pitaju za odobrenje več bubaju ljekovima...neka uvedu u svaki veči grad centar gdje če se moći provjeriti autosjedalice a ne održavati od 50 radionica 40 u Zagrebu....neka u vrtićima urgiraju i poduče tete i pomognu im oko problematične i nasilne djece i tako...ima bar još 50 problema oko čega bi se mogli pozabaviti..ali ne ..oni moraj srat o bočicama na čestitkama....veljda misle da su majke u hr toliko glupe da ne znaju samć doči do zaključka dali dojiti ili ne jeri pak..ako dobiju čestitku 100% će bebi zbog toga dati bočicu.
A Bože sačuvaj ako damo djetetu neštood Hippa jer oni siju zlo i samo zlo u tim svojim bočicama.
__________________
milo moje
moja volja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:12   #6
potpuno se slazem s vama. meni se isto dogodilo na pocetku, upala bradavica, strasne boli, oni sesirici, oksitocin i sl stvari su mi samo jos pogorsavale stvar, kad bih trebala dojiti znoj me oblijevao, nervoza, bolovi, ma uzas zivi, da nisam prestala ne znam kako bih se mogla posvetiti bebi sa osmjehom na licu. najsretniji dan je bio kad sam odlucila dosta, ne mogu tako vise, a utom se i mlijeko povuklo. i uopce nisam imala nimalo griznju savjesti, mozda malo zbog patronazne i onih okolo koji ti nabijaju sram. i ne smatram uopce da je majcino mlijeko najzdravija hrana za dojence jer to ovisi o milijun faktora, prehrana, stres, kava, caj itd. osim toga, nakon sto dijete prestane piti majcino mlijeko, nece se nastavit zdravo hranit vec ce jesti sve umjetno, jer nema vise prirode, e zato se onda javljaju alergije jer je bebac navikao na prirodno. i uopce ne mislim da je to ista istrazeno i dokazano, to su samo pretpostavke i izgovori gdje se ne moze naci pravi uzrok. a roda, bila u pravu ili ne, izlazi iz svake granice zdravog ukusa, mene su jako odbili svojom agresivnoscu.
__________________
sve je istina
body is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:17   #7
i ja se slažem da su stvarno prešle određenu granicu..
premda sam im do groba zahvalna jer sam uz njihovu podršku uspjela nakon
20 tak dana nadohrane izbaciti bebimill...
(uz carski,bebača koji se brzo navikao na bocu,
bebača koji je grintao i skoro odbijao sisu,
raspuklu bradavicu skoro do pola tako da su mi i u rodilištu savjetovali
da ne dojim jer krvari - niko se nije potrudio da nam pokaže....mada smo mi i same tražile sestre...)
bila sam tako izbedirana da sam danima plakala
i izdajala se i davala bebaču....
moram priznat da su mi maximalno pomogle...
ali i kod njih ima fanatika jer meni je to čisti fanatizam
nakon njihovih govora i reklama doslovno se osjećaš kao čisti promašaj
a ne majka....
grozno
šiljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:19   #8
dojim i slažem se s tim da su stranice izvrstan izvor informacija ali tu sva priča staje.. mislim da su zaista otišle predaleko, pa šta bi na čestitci trebala biti ženska dojka možda (e tu bi se vjerovatno javile B.a.b.e).. mislim da jaaako puno puta pretjeruju i strašno su militante, u najmanju ruku bi ženama koje ne doje trebalo otpilit cice... a s druge strane, ništa ne rade po pitanju edukacije po bolnicama kao što je ixi rekla.. meni su u bolnici u svakoj smjeni sestre davale druge upute (o tome bi mogli otvoriti poseban topic, to je strašno), na kraju sam bila luda.. sva sreća da se moj mali sisavac nije dao zbuniti i da nisam imala do sada niti ragade niti upale, jer iovako zna biti teško užasno i u tim trenucima zaista razumijem žene koje jednostavno ne mogu dalje.. a šta bi tek bilo da sam imala upale, ragade, uvučene bradavice i tkoznakoje tegobe neću niti pomisliti!! nelica svaka čast na mailu
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:22   #9
Ma da...meni su njihove forumašice nazvale citiram: nepodobnom majkom...jer smatram da je kretenizamiči u Sloveniju potrošiti 8.000kn na kolica jer imaju ABS neku posebnu boju i od 100%-tnog materijala..
Oprostite lijepo ali ja se smatram dobrom majkom jer u svoje dijete ulažem 200% sebe i svog vremena i nije mi žao što koristim pampersice i što sam dojila samo 2 mj...to je ono što sam ja htjela a nenašto su me ponukale reklame...zar stvarno misle da smo mi sve debili....i da posrale su me jer sam rekla da je meni onaj paket SRETNA BEBA što se dobije u bolnici bio super i da mi je baš dobro došao i razveselio me, i da zbog toga i svih hipp-ovih prospekata unutar tog paketa nisam ni pomislila da nedojim...od odjenja me odvratilo 4 mastitisa za redom, soor na bradavicama i nikakva pomoć oko mene jer su svi bili slijepi i gluhi na moje zapomaganje...doktori su tvrdili da soor nemože biti na bradavicama...rode na sos tel. su rekle da samo mažem i da če proči...nije trajao je tri tjedna a mastitis sam dobijala jer malac nije htio sisati do kraja nego je odmah zaspo na siki...a izdajala sam se dan i noć..očito ne dobro jer tko mi je pokazao??? mama...ali ona nikad nije to morala raditi jer nije dojila
__________________
milo moje
moja volja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:23   #10
Quote:
body kaže: Pogledaj post
potpuno se slazem s vama. meni se isto dogodilo na pocetku, upala bradavica, strasne boli, oni sesirici, oksitocin i sl stvari su mi samo jos pogorsavale stvar, kad bih trebala dojiti znoj me oblijevao, nervoza, bolovi, ma uzas zivi, da nisam prestala ne znam kako bih se mogla posvetiti bebi sa osmjehom na licu. najsretniji dan je bio kad sam odlucila dosta, ne mogu tako vise, a utom se i mlijeko povuklo. i uopce nisam imala nimalo griznju savjesti, mozda malo zbog patronazne i onih okolo koji ti nabijaju sram. i ne smatram uopce da je majcino mlijeko najzdravija hrana za dojence jer to ovisi o milijun faktora, prehrana, stres, kava, caj itd. osim toga, nakon sto dijete prestane piti majcino mlijeko, nece se nastavit zdravo hranit vec ce jesti sve umjetno, jer nema vise prirode, e zato se onda javljaju alergije jer je bebac navikao na prirodno. i uopce ne mislim da je to ista istrazeno i dokazano, to su samo pretpostavke i izgovori gdje se ne moze naci pravi uzrok. a roda, bila u pravu ili ne, izlazi iz svake granice zdravog ukusa, mene su jako odbili svojom agresivnoscu.

tu te jako razumijem jer je svima prvo pitanje (nakon jel spava po noći) jel dojiš? kao da se time ocjenjuje naša kompenentnost?! mislim pobogu bitno je da se beba dobro razvija, raste i da je zadovoljno, a sada čime se hrani, to je tako sekundarno..
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:25   #11
Evo, ja dojim, ali se potpuno slazem sa vama! I mene nervira to propagiranje dojenja, jer mislim da zena ima pravo sama odluciti zeli li dojiti ili ne i nitko joj nema pravo nista prebacivati. Isto je bilo i sa bojkotom kutije Sretna beba u kojoj su bili uzorci Hipp caja i mlijeka. Pa nisu zene glupe da cim joj netko da bocicu i Bebimil odmah prestane dojiti. Ako netko ne zeli ili zeli dojiti nema te reklame koja ce ja na to nagovoriti ili odgovoriti. Pogotovo me to ljuti zbog gore navedenit postova, tj. majki koje ne mogu dojiti. Imam prijateljice koje su u takvoj situaciji i znam kako im je zao radi toga i ne trebaju im nekakve Rode koje ce im to nabijati na nos.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:27   #12
Ma baš...neču zaboraviti svoje suze kad je dobio svoju prvu bočicu Bebimila...i osječaja krivnje i straha kako da to sad kažem pedijatici...
__________________
milo moje
moja volja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:40   #13
@ nelica



dio sa przenim brasnom je priceless

you go girl
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:54   #14
ja ću stati u obranu Roda iako sam ovdje u debeloj manjini

prvo, forum i udruga vam nisu isto. i ja postam tamo iako nisam član udruge. možda sam baš ja ili neki drugi nečlan prozvao nepodobnim nekoga na forumu zbog kolica ili nečeg sličnog ali to nije razlog da se okrivi udrugu za to.

portal je super. brdo informacija kojih nigdje drugdje nisam pronašla sve na jednom mjestu. možda ja baš i nisam 100% objektivna jer dojim zahvaljujući Rodama, portalu i školi dojenja. na njihovom tečaju dojenja su savjetnice naglasile da unatoč silnoj želji, možda neka od nas neće uspjeti u dojenju i da se ne trebamo zbog toga bacati u očaj.

i slažem se s vama da dojenje ne znači da je mama bolja od one koja ne doji. to nema veze sa majčinstvom. zadovoljna mama može naviše pružiti svom djetetu. žao mi je što je nelica doživjela osude jer je beba na bočici. vjerujte mi, i ja dobivam osude okoline jer dojim. ali svakim danom sve manje osuda dobivam, tako da meni odgovara populariziranje dojenja.

a sad, da li je ta akcija sa HP pretjerana ili ne,
nekako smo svi osjetljivi kad je ova tema u pitanju, da je bila tema o AS o kojima se većina slaže onda možda ne bi bila pretjerana.
evo, recimo da ima reklama na TV gdje reklamiraju auto koji juri a djeca nisu u AS-ama. mislim da bi se svi složili da se ta reklama makne s TV.

evo, sad se nadam da nećete biti prežestoke
mici123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:56   #15
Hvala cure sto ste me podrzale...

Nadam se da ce se javiti jos majki i reci svoje komentare.
A ja sam jos obavijestila gospođe iz Rode o ovoj temi na forumu, a isto tako sam im porucila da cu se pravno raspitati koje su mogucnosti da im malo ogranice raspacavanje neprovjerenih informacija i da nas prestanu gledati kao debile.


nelica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:57   #16
ja ću se složit s tobom, mici123, al neke su mi stvari i dalje pretjerane
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:59   #17
wow, pa ovo nije topic o dojenju kako je naslovljeno, ovo je najobičniji linč na rode...

rode imaju militantne stavove, no rode su udruga koja se bori za mnoga prava roditelja i kao takve jasno da će u nekim (mnogim ) situacijama biti oštre, militantve i kako ih sve još nećemo nazvat...i sve to stoji.
isto kao što stoji i da su im textovi full edukativni i korisni.

što se dojenja i reklama, kampanja i ostalih čuda tiče ja nikad nisam osjetila da oni napadaju nedojilje, već sam ih samo shvatila informativno, kao nešto što je tu da pokaže, ukaže, eventulano osvijesti, a ne da imaju za cilj shebat u mozak sve one koji iz ne znam kakvih razloga ne doje.

evo ja sam od onih koja nije mislila da će moć dojit i prije poroda sam dosta čitala o svemu, al svejedno NIKAD u niti jednom momentu nisam pomislila da su nekakave reklame napad na mene, niti da ću bit loša mater jer ne dojim, niti me nekakva tamo propaganda ugrozila, učinila manjem vrijednom (u slučaju da ne dojim).

kao i u svemu tako i u ovom slučaju - stvar je kako ljudi što doživljavaju.
rode sigurno nemaju niti jednu rečenicu u kojoj spominju kako su nedojilje loše majke, kako ovo,kako ono. problem je u shvaćanju. a ako hoćeš možeš se naći napadnut i povrijeđen u mnogočemu i shvatit ćeš poruku onako kako je SAM ŽELIŠ shvatit.
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 14:00   #18
Baš nešto razmišljam o temi..i zapravo, nikada niti od jedne jedine žene - buduće majke nisam čula da kaže da ne želi dojiti. A sva ova propaganda je tako napadna i agresivna kao da se 95% budućih majki izjasnilo kako ne želi dojiti, pa sad treba bitno promijeniti sliku o dojenju pred pučanstvom?! To mi je glupo!
__________________
Rađam utorkom i četvrtkom...i to samo prekrasnu dječicu.
ixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 14:07   #19
Draga mici123,

pa lijepo je znati da i u toj Udruzi ima razumnih ljudi,
Htjela bih samo naglasiti da ja nisam dozivjela osude jer si to nisam dozvolila, ali reci cu samo da ima jako puno zena koje su to dozivjele, a znas li zbog koga?

Pa upravo takvih ljudi koji stoje iza Udruge Roda.
Ja se apsolutno slazem da je majcino mlijeko najbolje za dijete, ali ljudi moji, imate li vi granice?!?!?
Mislim da ti ostale sretne zene dojilje ne razumijete kako se osjecaju majke, koje ne mogu dojiti, zbog raznih i nekad pretjeranih i krivih propagandi,

Uostalom, osnovno ljudsko pravo je da otac i majka odluce da li ce svoje dijete dojiti ili ne...iz bilo kojeg razloga.

Tako da mislim da su akcije Rode protiv Hrvatske poste debelo pretjerane!
nelica26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 14:14   #20
draga SaveAss,

ja nikad nisam niti rekla da su Rode bilo gdje napisale da si losa majka ako ne dojis vec sam ih samo proiupitala da li im je palo na pamet kakav pshicki efekt stvaraju kod majki koje ne mogu dojiti???

I da bi stvarno mogle malo ohladiti protiv reklama za bocice i umjetnu hranu jer da nema njih moje bi dijete jelo przeno brasno na mlijeku.
I da ovo je linc na Rode, a mogu i promijeniti naslov na temi. Nije uopce problem.
I p.s. a militantne stavove nek pokazu na trgu Sv. Marka i zgrade Vlade pa nek se "vojnicki" bore za veci porodiljni dopust kad vec zele pomoci, a ne smatrajuci da mso debili, sklanjat nam bocice ispred nosa.

Sto je sljedece???
Rošada po DM-ovima i spaljivanje bocica na lomaci ?
nelica26 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.