Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2009., 16:11   #141
Quote:
Johnny_B. kaže: Pogledaj post
Poanta je što treba povezati dva i dva da bi se nešto shvatilo (op.a.), ali glavna poanta je da znam o čemu pričam i da znam za sigurno kako što funkcionira u ovakvim situacijama; od firme bankomata, preko banke do samog bankomata. I vjeruj mi, sve ovo što sam napisao stoji. Ima nekih nelogičnosti, ali ideja vodilja je da je jedino što je radilo taj ponedjeljak su bili bankomati koji su bili, nećete vjerovati, punjeni bez obzira na to jel' banka kao takva radila. I bankomati su izbacivali točna stanja svakoj osobi koja je na tim bankomatima bila, čak i nakon punjenja istih bez knjiženja unutar banke. :


A sad budi jasan i objasni i kakvo je to knjiženje unutar banke potrebno i prema kome i tko bi bio odgovoran u slučaju ikakvog zajeba izazvanog nenaručenim punjenjem..

FYI - stanje osobnih računa nemaju apsolutno nikakve veze s količinom novaca u bankomatu
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 16:15   #142
Quote:
Johnny_B. kaže: Pogledaj post
Toliko o nečijem IT sourceu unutar banke.
Ja sam source unutar banaka
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 18:03   #143
Gle, sad izvlačiš iz konteksta stvari koje nemaju veze sa mojim prvotnim izjavama o tvom pametovanju oko rada i punjenja bankomata na dan kad Erste banka nije radila. Nisam ti htio reći, ali kad me već vučeš za jezik...

Baš me zanima gdje radiš, jer bih te nakon ovoga svega stvarno htio upoznati osobno pa da mi objasniš posao koji ja radim. Možda su mene krivo naučili, možda sam jednostavno glup ili je možda kompjuter taj koji je u ponedjeljak pamtio umjesto mene, pa sam sve uspio proknjižiti u utorak sa datumom od ponedjeljka.

Dakle, stvarno mi se ne da... previše sam prstiju na tipkovnici izgubio i ovako.

Pozdrav!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 08:58   #144
Quote:
Musatom kaže: Pogledaj post
Pišeš u prošlom vremenu o svom radu tamo a ja sam trenutno u poslovnim odnosima sa skoro svakom bankom kod nas

Bankomat mora biti povezan s centralnim hostom jer postoji komadičak opreme pomoću kojeg se vrši autorizacija i za rad sa bankomatom banke za koju je kartica izdana bankomat mora biti u realnom vremenu spojen s hostom. Upravo iz tog razloga sva mažnjavanja na bankomatima banke taje i pokrivaju troškove oštećenih - jer banka je odobrila transakciju trenutno a ne sutra popodne.

Naknadno knjiženje transakcije na nečijem računu se dešava onako i iz onog razloga kako sam opisao. Bankomatska i POS mreža neke banke mora biti 'on-line' s hostom.

Tvoja izjava je slijedeća: "Zovem broj sa bankomata, i čovjek mi po broju kartice vidi sve transakcije i sva zaduženja te trenutno stanje raspoložive love."

Firma koja je prodala bankomate iste isključivo održava i može imati uvid u trenutni FW, stanje para u bankomatu, status aktivne i backup konekcije prema koncentratoru...i po zakonu ne smije imati uvid u moj račun, pin ili sl.
MBU ima svoju bazu, dobiva od banke raspolozivi iznos po promjeni stanja na racunu ili po promjeni raspolozivog limita. MBU moze autorizirati transakcije bez banke. Konkretno sam 100% siguran da autorizacije kreditnih kartica odobrava MBU bez ikakve komunikacije s bankom i inace. MBU sam vodi kumulaciju itd. do iduceg slanja stanja iz banke. Za debitne nisam 100% ziher no ocito i njih mogu samostalno autorizirati u trenucima kada sustav banke ne radi jer se ne moze desiti promjena po tekucem mimo MBUa kad sustav banke ne radi. Vrlo jednostavno, MBU ima zadnje stanje na racunu poslano iz banke, sustav banke padne, MBU odobrava i sam akumulira odobreno i oduzima od tog zadnjeg stanja.

Cijelu pricu oko kartica, narudzbe, embosiranja itd hendla MBU(izradu kartica forwarda u austriacard) ukljucujuci i PINove... kada izgubis karticu bankar prvo zove u MBU da je tamo blokiraju u sustavu jer taj sustav vrsi autorizacije a ne sustav od banke. Kada izgubis PIN banka salje zahtjev u MBU za novi PIN itd.

Jednostavno se moze reci da je kompletan sustav autorizacije "izmaknut" iz banke u MBU, zato je i radio. MBU nije firma koja prodaje i odrzava bankomate. MBU je firma koja nudi shareanu autorizacijsku infrastrukturu bankama koje svoje bankomate ili POS uredjaje mogu nabavit od xxx firme a spojit ih na MBU jer nemaju vlastiti sustav za autorizaciju i izdavanje kartica. Malim bankama je eftinije napraviti jednostavniji sustav od par obrada koje ce slati stanja na racunu, narudzbe za izradu kartica i primati izvrsene transakcije po karticama nego da rade komplet autorizaciju i izdavanje kartica tj. ono sto ima MBU. Takodjer su u pitanju i razni skupi certifikati koji su potrebni da bi firma radila autorizaciju visa i mastercard produkata, a koje MBU ima.

Zadnje uređivanje fukodlak : 28.05.2009. at 09:11.
fukodlak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 09:26   #145
Quote:
fukodlak kaže: Pogledaj post
MBU ima svoju bazu, dobiva od banke raspolozivi iznos po promjeni stanja na racunu ili po promjeni raspolozivog limita. MBU moze autorizirati transakcije bez banke. Konkretno sam 100% siguran da autorizacije kreditnih kartica odobrava MBU bez ikakve komunikacije s bankom i inace. MBU sam vodi kumulaciju itd. do iduceg slanja stanja iz banke. Za debitne nisam 100% ziher no ocito i njih mogu samostalno autorizirati u trenucima kada sustav banke ne radi jer se ne moze desiti promjena po tekucem mimo MBUa kad sustav banke ne radi. Vrlo jednostavno, MBU ima zadnje stanje na racunu poslano iz banke, sustav banke padne, MBU odobrava i sam akumulira odobreno i oduzima od tog zadnjeg stanja.

Cijelu pricu oko kartica, narudzbe, embosiranja itd hendla MBU(izradu kartica forwarda u austriacard) ukljucujuci i PINove... kada izgubis karticu bankar prvo zove u MBU da je tamo blokiraju u sustavu jer taj sustav vrsi autorizacije a ne sustav od banke. Kada izgubis PIN banka salje zahtjev u MBU za novi PIN itd.

Jednostavno se moze reci da je kompletan sustav autorizacije "izmaknut" iz banke u MBU, zato je i radio. MBU nije firma koja prodaje i odrzava bankomate. MBU je firma koja nudi shareanu autorizacijsku infrastrukturu bankama koje svoje bankomate mogu nabavit od xxx firme a spojit ih na MBU jer nemaju vlastiti sustav za autorizaciju i izdavanje kartica. Malim bankama je eftinije napraviti jednostavniji sustav od par obrada koje ce slati stanja na racunu, narudzbe za izradu kartica i primati izvrsene transakcije po karticama nego da rade komplet autorizaciju i izdavanje kartica tj. ono sto ima MBU. Takodjer su u pitanju i razni skupi certifikati koji su potrebni da bi firma radila autorizaciju visa i mastercard produkata, a koje MBU ima.

Vezano za kartice, MBU 'samo' kreira podatke za chip kartice i proslijeđuje ih na izradu (personaliziranje samog chipa, grafički izgled, embossing, indent...) u AustriaCard, za sada.

Upravo tako, MBU nudi bankama, između ostalog, servis autorizacijskog hosta jer je to manjim bankama preskupo i to bi se jasno moglo vidjeti u aplikaciji internet bankarstva pojedine banke korisnice MBU usluga.

Nisam siguran da je to u cijelosti slučaj i za ERSTE banku jer je ona sada većinski vlasnik MBU ali i Dinersa koji se sad mješa u tu cijelu autorizacijsku priču.
Al znam da je fukodlak upućeniji.

Pitanje - ne koriste li vlasnici kartica banaka članica MBUa bankomate koje MBU nabavlja i kontrolira? (osim ERSTE banke)
Ne znam imaju li banke autonomiju u tome? Jest da nema toliki izbor proizvođača bankomata ali ipak.
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)

Zadnje uređivanje Musatom : 28.05.2009. at 09:31.
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 10:12   #146
Quote:
fukodlak kaže: Pogledaj post
MBU ima svoju bazu, dobiva od banke raspolozivi iznos po promjeni stanja na racunu ili po promjeni raspolozivog limita. MBU moze autorizirati transakcije bez banke. Konkretno sam 100% siguran da autorizacije kreditnih kartica odobrava MBU bez ikakve komunikacije s bankom i inace. MBU sam vodi kumulaciju itd. do iduceg slanja stanja iz banke. Za debitne nisam 100% ziher no ocito i njih mogu samostalno autorizirati u trenucima kada sustav banke ne radi jer se ne moze desiti promjena po tekucem mimo MBUa kad sustav banke ne radi. Vrlo jednostavno, MBU ima zadnje stanje na racunu poslano iz banke, sustav banke padne, MBU odobrava i sam akumulira odobreno i oduzima od tog zadnjeg stanja.

Cijelu pricu oko kartica, narudzbe, embosiranja itd hendla MBU(izradu kartica forwarda u austriacard) ukljucujuci i PINove... kada izgubis karticu bankar prvo zove u MBU da je tamo blokiraju u sustavu jer taj sustav vrsi autorizacije a ne sustav od banke. Kada izgubis PIN banka salje zahtjev u MBU za novi PIN itd.

Jednostavno se moze reci da je kompletan sustav autorizacije "izmaknut" iz banke u MBU, zato je i radio. MBU nije firma koja prodaje i odrzava bankomate. MBU je firma koja nudi shareanu autorizacijsku infrastrukturu bankama koje svoje bankomate ili POS uredjaje mogu nabavit od xxx firme a spojit ih na MBU jer nemaju vlastiti sustav za autorizaciju i izdavanje kartica. Malim bankama je eftinije napraviti jednostavniji sustav od par obrada koje ce slati stanja na racunu, narudzbe za izradu kartica i primati izvrsene transakcije po karticama nego da rade komplet autorizaciju i izdavanje kartica tj. ono sto ima MBU. Takodjer su u pitanju i razni skupi certifikati koji su potrebni da bi firma radila autorizaciju visa i mastercard produkata, a koje MBU ima.
Tako je - uz ogradu da je odluka o tome ko autorizira pojedinu transakciju malo kompliciranija od toga radi li se o kreditnoj ili debitnoj kartici, sustav funkcionira upravo tako kako je fukodlak opisao!

Quote:
Musatom kaže: Pogledaj post
Pitanje - ne koriste li vlasnici kartica banaka članica MBUa bankomate koje MBU nabavlja i kontrolira? (osim ERSTE banke) Ne znam imaju li banke autonomiju u tome? Jest da nema toliki izbor proizvođača bankomata ali ipak.
Banke su te koje nabavljaju bankomate i to one koje one žele (no novi modeli moraju proći određena testiranja prije nego li ih se pusti u pogon).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj

Zadnje uređivanje Putnik92 : 28.05.2009. at 10:23.
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 11:27   #147
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Tako je - uz ogradu da je odluka o tome ko autorizira pojedinu transakciju malo kompliciranija od toga radi li se o kreditnoj ili debitnoj kartici, sustav funkcionira upravo tako kako je fukodlak opisao!

Banke su te koje nabavljaju bankomate i to one koje one žele (no novi modeli moraju proći određena testiranja prije nego li ih se pusti u pogon).
Tko odlučuje kad će se početi s nabavkom bankomata koji će čitati podatke s chipa a ne s mag.trake (ili upgrade-om starijih)?
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 13:54   #148
Quote:
Musatom kaže: Pogledaj post

Vezano za kartice, MBU 'samo' kreira podatke za chip kartice i proslijeđuje ih na izradu (personaliziranje samog chipa, grafički izgled, embossing, indent...) u AustriaCard, za sada.

Upravo tako, MBU nudi bankama, između ostalog, servis autorizacijskog hosta jer je to manjim bankama preskupo i to bi se jasno moglo vidjeti u aplikaciji internet bankarstva pojedine banke korisnice MBU usluga.

Nisam siguran da je to u cijelosti slučaj i za ERSTE banku jer je ona sada većinski vlasnik MBU ali i Dinersa koji se sad mješa u tu cijelu autorizacijsku priču.
Al znam da je fukodlak upućeniji.

Pitanje - ne koriste li vlasnici kartica banaka članica MBUa bankomate koje MBU nabavlja i kontrolira? (osim ERSTE banke)
Ne znam imaju li banke autonomiju u tome? Jest da nema toliki izbor proizvođača bankomata ali ipak.
Diners i dalje radi na vlastitom autorizacijskom sustavu sto je u biti i bolje jer iz gore napisanog se vidi da MBU je prakticki offline prema banci. Diners mozes doslovno nazvati i reci pustite mi iducu transakciju, kupujem skuter na rate i ovi ce ju propustiti... S MBUom se to ne moze... Diners jedino koristi AustriaCard za izradu chip kartica.
fukodlak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 15:13   #149
Quote:
Musatom kaže: Pogledaj post
Tko odlučuje kad će se početi s nabavkom bankomata koji će čitati podatke s chipa a ne s mag.trake (ili upgrade-om starijih)?
A koji to bankomati u HR ne čitaju čip?!

To možeš i sam provjeriti - gurni magnetsku karticu u bankomat i trenutak nakon toga pitat će te PIN, izbaci karticu i gurni čip-karticu, ako bankomat sad čeka 1-2 sekunde duže prije nego li te traži PIN onda ti je pročitao (ili barem pokušao pročitati) čip.

(neki bankomati su postavljeni tako da pitaju za PIN na samom kraju interakcije s korisnikom - tu se ovaj test ne može probati)
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj

Zadnje uređivanje Putnik92 : 28.05.2009. at 15:18.
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 16:14   #150
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
A koji to bankomati u HR ne čitaju čip?!

To možeš i sam provjeriti - gurni magnetsku karticu u bankomat i trenutak nakon toga pitat će te PIN, izbaci karticu i gurni čip-karticu, ako bankomat sad čeka 1-2 sekunde duže prije nego li te traži PIN onda ti je pročitao (ili barem pokušao pročitati) čip.

(neki bankomati su postavljeni tako da pitaju za PIN na samom kraju interakcije s korisnikom - tu se ovaj test ne može probati)
Mislim da svi stariji od cca 2 godine..a nisam siguran ni za ove novije od RBA.
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 12:10   #151
Quote:
Johnny_B. kaže: Pogledaj post
Od svih vas ovdje najviše me se dojmio slafko koji je izgleda svu pamet svijeta popio, a pojma nema o čemu priča. Pao je HOST sustav, a baš me zanima koliko slafko ima soli u glavi kad uspoređuje kompjutere doma i sustav jedne banke, koji se održava, nadograđuje i servira jednom, po potrebi i dva puta tjedno!

Oprosti, ali zato bas jer se radi o sustavu koji mora imati availabilty barem pet devetki ne smije biti ovakvih ispada. Pogotovo o sustavu koji mora imati i disaster recovery site i ne smije imati single point of failure.
praetorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 09:06   #152
Jel ovdje itko od vas radi u erste banci?
Ja da, pa vam je jasno zasto ne mogu iznositi detalje tog pada, ali stvari nisu ni priblizno jednostavne kakvima ste ih ovdje zamislili.

Super mi je kako se razbacujete "informatickim" pojmovima.
Kao, čuli smo za disaster recovery, 5 devetki i HOST, backup i slicna sranja, amo sad to odma negdje na internetu napisati...

Jednostavno je, veliki sustav, propusta uvijek ima pa se nekad i desi sranje a oni koji misle da nije tako ocito nisu radili na dovoljno velikom sustavu.
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!

Zadnje uređivanje satter : 31.05.2009. at 09:12.
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 22:21   #153
nije stvar pada,nego ponašanje u tom slučaju
i da ja do sad ni u rba,pbz i prije zabi nisam imao takav slučaj da par dana nisam mogao doći do novaca
na žalost mene ste kao potencijalnog klijenta izgubili (jer eto baš sam planirao otvoriti račune kad se to dogodilo)
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 22:37   #154
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
nije stvar pada,nego ponašanje u tom slučaju
i da ja do sad ni u rba,pbz i prije zabi nisam imao takav slučaj da par dana nisam mogao doći do novaca
na žalost mene ste kao potencijalnog klijenta izgubili (jer eto baš sam planirao otvoriti račune kad se to dogodilo)
A kakvo je to ponašanje bilo...?
Stvarno, bez zezancije, pitam jer ne znam.
Misliš da je samo klijentima bilo gadno...?
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 08:11   #155
Quote:
satter kaže: Pogledaj post
Jel ovdje itko od vas radi u erste banci?
jel se racuna erste grupa?
fukodlak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 08:54   #156
pa ljudi ljepo kažu,bez isprike ili ičega
a i službenici nisu baš bili nešto raspoloženi
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 09:00   #157
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa ljudi ljepo kažu,bez isprike ili ičega
a i službenici nisu baš bili nešto raspoloženi
Uvijek moze bolje, naravno.

I naravno da bi bilo bolje da se to nije ni desilo.
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 09:05   #158
Quote:
satter kaže: Pogledaj post
Jel ovdje itko od vas radi u erste banci?
Ja da, pa vam je jasno zasto ne mogu iznositi detalje tog pada, ali stvari nisu ni priblizno jednostavne kakvima ste ih ovdje zamislili.

Super mi je kako se razbacujete "informatickim" pojmovima.
Kao, čuli smo za disaster recovery, 5 devetki i HOST, backup i slicna sranja, amo sad to odma negdje na internetu napisati...

Jednostavno je, veliki sustav, propusta uvijek ima pa se nekad i desi sranje a oni koji misle da nije tako ocito nisu radili na dovoljno velikom sustavu.
Sustav kojega administiram zajedno s kolegama nikada nije bio nedostupan tri dana. A velik je i dogode se sranja.

Slobodno provjeri IP s kojeg pišem.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 11:55   #159
Quote:
satter kaže: Pogledaj post
Jel ovdje itko od vas radi u erste banci?
Ja da, pa vam je jasno zasto ne mogu iznositi detalje tog pada, ali stvari nisu ni priblizno jednostavne kakvima ste ih ovdje zamislili.

Super mi je kako se razbacujete "informatickim" pojmovima.
Kao, čuli smo za disaster recovery, 5 devetki i HOST, backup i slicna sranja, amo sad to odma negdje na internetu napisati...

Jednostavno je, veliki sustav, propusta uvijek ima pa se nekad i desi sranje a oni koji misle da nije tako ocito nisu radili na dovoljno velikom sustavu.
Naravno da nije tako jednostavno ali služeći se poznatijim "informatickim pojmovima" slobodni smo nagađati šta se dogodilo i kako se moglo spriječiti.

A današnji informatički pojam jeeeee: Redundancija
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 16:49   #160
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Sustav kojega administiram zajedno s kolegama nikada nije bio nedostupan tri dana. A velik je i dogode se sranja.

Slobodno provjeri IP s kojeg pišem.
Bravo za vas, kad se prvi put desi, slobodno se javi opet tu na forumu.
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:42.